Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зі світу по нитці - Азарову бюджет

15.47, 6 липня 2010
3256
0

Детально про нововведення і наслідки Закону № 2275 як важливої підмоги для досягнення бюджетних цілей за рахунок бізнесу

16 червня 2010 року набув чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" № 2275 - VI від 20.05.2010 р. (далі - Закон № 2275) (раніше відомий як законопроект № 6337).

В цілому Закон № 2275, що вносить зміни в ряд нормативних актів, регулюючих трудові і податкові стосунки, спрямований на розширення повноважень податкових органів, посилення контролю над трудовими стосунками і на зміну порядку розрахунку і сплати усіх основних податків в Україні. Більшість з таких змін спрямовано на наповнення Державного бюджету.

Можна виділити наступні основні новації, введені законом.

Розширення повноважень органів державної податкової служби

По-першезміни торкнулися повноважень здійснювати контроль над дотриманням законодавства про працю.

Законом № 2275 внесені зміни в ч. 2 ст. 259 КЗоТвідповідно до яких органи державної податкової служби з метою перевірки дотримання податкового законодавства мають право здійснювати контроль над дотриманням законодавства про працю на усіх підприємствах, установах і організаціях незалежно від форм власності і підпорядкування.

Статтю 35 Закону України "Про оплату праці" доповнено нормами, що надають контролюючим органам (у тому числі і податковою) отримувати від суб'єктів господарювання і їх найнятих робітників інформацію, документи і матеріали і відвідувати місця здійснення господарської діяльності під час виконання трудових функцій такими найманими особами.

Підсумок: такі норми сильно розширили повноваження контролюючих органів, що з одного боку сприятиме легалізації бізнесу і "вибілюванню" заробітних плата з іншої - приведе до збільшення перевірок і посиленню адміністративного тиску що негативно позначиться на роботі підприємств.

З'явився новий вид податкової перевірки - позачергова

По-другезначних змін зазнав Закон України "Про державну податкову службу в Україні".

Так податкова інспекція, у разі отримання інформації від органу податкової міліції про ухиленні від оподаткування (при нарахуванні (виплаті, отриманні) заробітної плати, збору до Пенсійного Фонду, внесків до фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, у тому числі, внаслідок неукладення трудового договору)наділяється повноваженнями приймати рішення про проведення позачергової податкової перевірки платника податків без його попереднього попередження. (п. 19 ст. 10, п. 1-1 ч. 1 ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").

Підсумок: необхідно відмітити, що раніше такого виду перевірки, як "позачергова податкова перевірка" не було. Тобто фактично з'являється новий вид перевіркипорядок проведення якої не врегульований і проведення якої здійснюватиметься без попереднього попередження платника податків.

Істотно збільшилися терміни податкових перевірок

По-третє, значно збільшені терміни проведення податкових перевірок (ч. 10 - 13 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні"):

Так терміни планових виїзних перевірок для усіх платників податків збільшені на 10 днів і складають за загальним правилом 30 днів, а для суб'єктів малого підприємництва - 20 днів. Продовжити такі перевірки тепер можна на 15 і 10 відповідно (раніше - на 10 і 5 днів).

Терміни позапланових виїзних перевірок збільшені на 5 днів: за загальним правилом - до 15 днів, для суб'єктів малого підприємництва - до 10 днів. Продовжити їх можна ще на 10 днів.

Крім того, в Законі з'явилася норма, що дозволяє припинити проведення плановою і позаплановою перевірки на строк до 30 робітників днів з подальшим її відновленням і продовженням на невикористаний термін (ч. 14 ст. 11-1 Закону України "Про державну податкову службу в Україні").

Підсумок: ця норма дозволяє податковій продовжити фактичний час перевірок до 55 - 75 днів (позапланова і планова перевірки відповідно)так зібравши інформацію з платника податків, перевірку можна буде проводити в самій податковій інспекції.

Надання органам податкової служби права контролювати дотримання законодавства про працю, права відвідувати місця здійснення господарської діяльності під час виконання трудових функцій, введення нового виду податкових перевірок (позачергових), збільшення термінів проведення перевірок і надання права припиняти перевірки являються потужними інструментами для здійснення податківцями жорсткого тиску на суб'єктів господарювання. Зміни розглянуті в цьому розділі набувають чинності з дня публікації Закону № 2275 - з 16.06.2010 р.

ПРО ПДВ

Законом № 2275 вноситься ряд істотних змін в Закон України "Про податок на додану вартість". Наприклад, варто відмітити, що операції по ввезенню природного газу на територію України звільняються від ПДВ. Ця норма спрямована на підтримку діяльності НАК "Нафтогаз України", оскільки приведе до економії оборотних коштів компанії.

Крім того, починаючи із звітного періоду, що йде за періодом набуття чинності Закону № 2275 (червень 2010 року), платники податків разом з декларацією по ПДВ повинні подавати копії реєстрів виданих і отриманих податкових накладних в електронному вигляді (ДПАУ дано доручення забезпечити платників податків відповідним програмним забезпеченням). При цьому звідні результати обліку, відбиті в реєстрах виданих і отриманих податкових накладних, підлягають документальній невиїзній перевірці (камеральной).

Підсумок: це нововведення спростить податковій інспекції проведення невиїзних (камеральных) податкових перевірок і дозволить посилити контроль за адмініструванням ПДВ.

Пункт 9.8 ст. 9 Закону України "Про податок на додану вартість"регулюючий порядок анулювання свідоцтва платника ПДВ, доповнений двома новими нормами. Так, починаючи з липня 2010 року, підставами для позбавлення статусу платника ПДВ також являтимуться наступні обставини:

- засновницькі документи особи, зареєстрованої як платник податку, за рішенням суду визнані недійсними;

- в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб і фізичних осіб - підприємців зроблений запис про відсутність юридичної особи або фізичної особи по його місцезнаходженню.

Добросовісний платник податків може втратити право на податковий кредит із-за порушень контрагента

Підсумок: введення цієї норми приведе до ситуації, коли доброчесний платник податків, який при придбанні товарів (робіт, послуг) сплатив ПДВ у складі суми придбання, за незалежними від нього обставинами, може втратити право на податковий кредиттобто нестиме відповідальність за дії свого контрагента.

Склалася така практика, коли органи державної податкової служби у разі анулювання свідоцтва платника ПДВ контрагентів, з якими працює платник податків, заперечують проти віддзеркалення податкового кредиту по податкових накладних, які були виписані за час, коли контрагент ще був платником ПДВ.

При цьому необхідно відмітити, що згідно ст. 61 Конституції України юридична відповідальність особи має індивідуальний характер, отже, припинення діяльності контрагента не може бути основою для позбавлення добросовісних платників податків права на податковий кредит по належно виписаним податковим накладним.

Закон обмежує право платників податків на "повноцінне" бюджетне відшкодування ПДВ

Хотілося б також звернути увагу на окремі зміни порядку оподаткування податком на додану вартість, внесені в п. 3 завершальних положень до Закону № 2275. Цією нормою на 2010 рік припиняється діючий порядок перенесення негативного значення об'єкту оподаткування після бюджетного відшкодування до складу податкового кредиту і вводиться новий порядок.

Нові норми прописані некоректно, остаточний висновок про те, як діятиме новий порядок, можна буде тільки за результатами зміненої декларації по ПДВ.

Загальний сенс змін полягає в тому, що б виключити з суми, на яку зменшуються податкові зобов'язання по ПДВ поточного періоду, суму податкового кредиту по ПДВ попередніх періодів по якому не проведені розрахунки з постачальниками.

Таким чином, це приведе до того, що податкові зобов'язання формуватимуться по "першій події" (чи по нарахуванню, або по оплаті), а розрахунок податкового кредиту робитиметься таким чином: в частині звітного періоду він братиметься за правилом "першої події", а в частині податкового кредиту за попередні періоди - братиме участь в розрахунку тільки в частині сум фактично сплачених постачальникам. При цьому, неоплачену частину можна буде включити до складу податкового кредиту, тільки починаючи з першого звітного періоду 2011 року.

Підсумок: ця норма спрямована на зміну правил оподаткування з метою наповнення Державного бюджету України і зменшення бюджетного відшкодування по ПДВ. Для платників податків ця норма обіцяє додаткове податкове навантаження в 2010 році і вимиванням оборотних коштів підприємств.

Проте необхідно враховувати, що відповідно до п. 11.4 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" зміни порядку оподаткування податком на додану вартість можуть робитися виключно шляхом внесення змін до цього Закону окремим законом з питань оподаткування цим податком.

Таким чином, внесення змін до порядку оподаткування податком на додану вартість завершальними положеннями Закону № 2275, без внесення відповідних змін до Закону України "Про податок на додану вартість" може бути оспорено платником податків в суді.

Відносно податку на прибуток підприємств

Зміни, внесені Законом № 2275 в Закон України "Про оподаткування прибутку підприємств"набувають чинності, починаючи з податкового періоду за 9 місяців 2010 року. Так даним Законом передбачені наступні основні зміни до Закону.

Значно понижені суми страхового резерву, що підлягають віднесенню до складу валових витрат

По-першезмінений порядок формування резервів банками і небанківськими фінансовими установами.

Так, згідно з новими нормами, резерви повинні формуватися по усіх видах кредитних операцій, за винятком забалансових, окрім гарантій, включаючи нараховані по усіх цих операціях відсотки.

Цими нормами значно понижені суми страхового резерву, що підлягають віднесенню до складу валових витрат. Так, якщо в старій редакції Закону "Про оподаткування прибутку підприємств" до складу валових витрат можна було включити 80 % від розміру страхового резерву (для банків до 1 січня 2011 р. - 100 %), то в новій редакції Закону до складу валових витрат можна включити лише 20 % (на період до 1 січня 2011 р. - 40 %, на період з 1 січня 2011 р. до 1 січня 2011 р. - 30 %) від суми страхового резерву комерційного банку і 10 % від суми страхового резерву небанківських фінансових установ.

Підсумок: зміна порядку формування страхових резервів спрямована на підвищення податкового навантаження і вимивання засобів з банків з метою наповнення бюджету. Такі заходи збільшать риски для вкладників фінансових установ, оскільки за прогнозами експертів можуть спричинити неплатоспроможність фінансових установ.

По-другеЗаконом № 2275 внесені зміни відносно порядку перенесення збитків, що утворилися за станом на 1 січня 2010 року (п. 6.1, п. 22.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств". Норма повинна враховуватися при розрахунку податку на прибуток за 9 місяців 2010 року). Так в 2010 році до складу валових витрат можна віднести суму негативного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток в розмірі 20 % від суми, що утворилася за станом на 1 січня 2010 року. При цьому, сума негативного значення, що залишилася, може бути включена до складу валових витрат в 2011 році.

Ця норма розроблена в цілях наповнення Державного бюджету шляхом збільшення вступу податку на прибуток від збиткових підприємств. Проте, не зрозуміло, чим обумовлена сума витрат в розмірі саме в 20 %.

Підсумок: зміни приведуть до погіршення фінансового стану підприємств, оскільки не враховують початок діяльності підприємствами (коли в підприємства багато витрат і немає прибутків) і специфіки діяльності окремих галузей (прибутки виникають в одному податковому періоді, а витрати в іншому (будівництво, сезонні підприємства)).

Підприємців чекає підвищення витрат на ведення бухобліку

По-третєЗаконом № 2275 передбачено внесення змін до порядку ведення бухгалтерського обліку (здійснювати облік змінних і постійних податкових різниць) (п. 22.17 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств") і представлення податковим органам фінансової звітності разом з податковою декларацією по податку на прибуток (п. 16.4 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств")підприємствами, дохід яких згідно фінансової звітності (попереднього звітного року) складає 100 мільйонів гривен і більше.

Слід зазначити, що спроба впровадження обов'язкового ведення обліку податкових різниць вже була в 2007 році - наказ Міністерства фінансів України "Про затвердження Положення про порядок розрахунку податкових різниць за даними бухгалтерського обліку" від 29.12.2006 року № 1316проте на основі наказу Міністерства фінансів України від 18.01.2008 р. № 30 такий наказ був визнаний таким, що таким втратило силу.

Підсумок: надання до податкової інспекції фінансової звітності, а також і змінних і постійних податкових різниць посилить контроль над сплатою податку на прибуток, ускладнить і без того складну роботу бухгалтерських служб підприємств, істотно збільшить об'єм цієї роботи і витрати на ведення обліку, а також розширить можливості при проведенні документальних невиїзних перевірок.

Відносно акцизного збору

Внесені зміни в Закони України "Про ставки акцизного збору і ввізного мита на деякі товари (продукцію)", "Про ставки акцизного збору на спирт етиловий і алкогольні напої", "Про ставки акцизного збору на тютюнові вироби".

Згідно з внесеними змінами збільшені ставки акцизного збору на: алкогольні напої (у тому числі на вина натуральні з додаванням спирту в 4 рази, на інші напої приблизно на 15 %), спирти етилові (на 15 % з 34 грн. до 39,4 грн. за літр), пиво з солоду (у 2,4 разу), бензини моторні (у 1,2 разу з 110 євро до 132 євро за 1000 кг), інші спеціальні бензини (у 6,6 разів), інші легкі дистиляти (у 6,6 разів) і тютюнові вироби (у тому числі на сигарети з фільтром - в 1,5 разу, без фільтру - в 1,15 разів) і ін.

Підсумок: такі зміни негативно вплинуть на перспективу розвитку вітчизняних товаровиробників і на рівень інфляції, особливо з урахуванням впливу цін на бензин на загальну динаміку цін.

Закон про товарну біржу

Уживані автомобілі тепер не можна продавати на біржі

Змінами, внесеними Законом № 2275 в ст. 15 Закону України "Про товарну біржу"встановлено, що речі, визначені індивідуальними ознаками, якщо вони не продаються партією, а також будь-які товари, вживанівключаючи транспортні засоби, і капітальні активи, не можуть бути предметом біржової торгівлі (норма набула чинності з 16.06.2010 р.).

Підсумок: таке нововведення спрямоване на запобігання ухилення від оподаткування власників транспортних засобів (податок з прибутків фізичних осіб), які віднині будуть вимушені реєструвати угоди по купівлі-продажу автомобілів у нотаріусів, який і повинен буде контролювати оплату цього податку. Також вказана норма обмежить використання біржі в цілях оптимізації оподаткування у разі потреби застосування "звичайних" цін.

Відносно законопроекту № 6517

Закон № 2275 був прийнятий Верховною Радою України ще 20 травня 2010 року, а підписаний Президентом тільки 15 червня 2010 року. При цьому ще до підписання Закону № 2275 Президент України подав на розгляд Верховної Ради України законопроект № 6517 від 14.06.2010 р.яким передбачається відмінити ряд норм, введених Законом № 2275.

Так, законопроектом № 6517 передбачається відміна наступних положень Закону № 2257:

- право податкової проводити перевірки без попередження;

- право податкової проводити перевірки дотримання трудового законодавства з метою виявлення випадків ухилення від сплати податків;

- нові, збільшені, терміни проведення перевірок;

- право податкової припиняти проведення перевірки на строк до 30 днів;

- заборона на віднесення на валові витрати 2010 року більше 20% негативного значення об'єкту оподаткування на прибуток, що виникло в 2009 році.

Такий стан справ може бути обумовлений наступним.

З одного боку, Президент не захотів ветувати "потрібний" закон, оскільки в нім містилися норми, необхідні для виконання бюджету на 2010 рік, крім того, оскільки пропонований законопроект буде ухвалений не відразу, то це дозволить за час дії існуючої редакції Закону № 2275 притягнути додаткові кошти до бюджету, і "притиснути" нелояльних до нинішньої влади бізнесменів.

При цьому, з іншого боку, Президент показує свою незгоду з окремими положеннями і перекладає відповідальність за "незручний" Закон з себе на парламентарів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему