Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Відшкодування ПДВ за допомогою ОВГЗ: не наступаючи на старі граблі

13.25, 19 травня 2010
2999
4

Держбюджет-2010 вже не уперше позбавив платників податків шансів на відшкодування ПДВ реальними грошима, запропонувавши натомість п'ятирічні зобов'язання держави. Але і в цьому можна знайти плюси

Як і очікувалося, в нещодавно прийнятому Законі України "Про державний бюджет на 2010 рік"реалізована ідея оформлення і погашення нагромаджених боргів держави перед платниками податків по відшкодуванню ПДВ через механізм випуску облігацій. Так, в ст. 25 згаданого Закону передбачено "здійснити відшкодування податку на додану вартість платникам, у яких суми податку задекларовані до відшкодування до 1 травня 2010 року, підтверджені перевірками і не відшкодовані на дату набуття чинності цим Законом, шляхом оформлення облігаціями внутрішньої державною позики...з терміном звернення п'ять років".

ФАБУЛА

1. Почнемо з самої ідеї погашення заборгованості шляхом випуску Пдв-облігацій

Теоретично, будь-яке погашення заборгованості у встановлений термін і грошовими коштами завжди привабливіше, ніж її відстрочення шляхом випуску цінних паперів. В зв'язку з цим, для платників податків, природно, бажаніше отримати від держави відшкодування ПДВ сьогодні грошима, чим впродовж п'яти років через інструмент облігацій. В той же час, відсутність у бюджеті засобів на виконання зобов'язань держави по відшкодуванню ПДВ примушує шукати вихід з ситуації, що склалася.

У таких умовах випуск облігацій може стати цивілізованим рішенням проблеми з відшкодуванням ПДВ, оскільки він встановить чіткі терміни погашення заборгованості і платне користування засобами платників податків. Річ у тому, що сьогодні прострочений борг держави по відшкодуванню ПДВ не має термінів повернення і є для держави безкоштовним користуванням чужими грошима, оскільки не відсотки, ні штрафні санкції законодавством не передбачені.

З цієї точки зору зрозумілі умови і терміни проти існуючих сьогодні повній невизначеності перспектив отримання коштів і відсутності якої-небудь відповідальності бюджету за несвоєчасне виконання зобов'язань по відшкодуванню ПДВ є явно позитивними моментами.

Рисками випуску таких облігацій може бути повторення проблем, які існували з випуском облігацій в 2004 році (див. нижче). Також насторожують є заяви про занадто завищених сумах заборгованості по відшкодуванню ПДВ і необхідності ревізії таких сум. Питання в тому, якими методами проводитиметься така ревізія і неприпустимості перетворення ревізії заборгованості в заходи по її зменшенню будь-якими способами.

Примушує замислитися і співвідношення цифр. Так, якщо в 2004 році було емітовано облігацій на суму 1,93 млрд. грн., то нині йдеться про об'єми заборгованості, що значно перевищують названу цифру, по відшкодуванню ПДВ, яка, за оцінками фахівців, складає більше 22 млрд. грн..

Наталія Литвиных: "Бажаніше отримати від держави відшкодування ПДВ сьогодні грошима, чим впродовж п'яти років через інструмент облігацій"

2. Про легітимність законодавчого способу реалізації ідеї ПДВ облігацій

Правомірність встановлення Законом України "Про державний бюджет" порядку погашення заборгованості по відшкодуванню ПДВ шляхом випуску облігацій представляється дуже сумнівною. Єдиним легітимним способом для зміни порядку відшкодування ПДВ, в силу п. 11.4 ст. 11 Закону України "Про податок на додану вартість" і ст. 1, 7 Закону України "Про систему оподаткування"являється внесення змін до Закон України "Про податок на додану вартість" . При цьому такі зміни повинні прийматися окремим законом про оподаткування.

В зв'язку з цим слід згадати, що практика врегулювання питань ПДВ облігацій в законі про державний бюджет стало вже невтішною практикою. Так, саме Законом України "Про державний бюджет на 2004 рік" був встановлений механізм випуску ПДВ облігацій.

3. Чи порушуються нормою ст. 25 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік" права платників податків

Єдиним можливим в цій ситуації критерієм забезпечення захисту прав платників податків є добровільність відшкодування заборгованості бюджету по ПДВ облігаціями. І відносно цього критерію ст. 25 Закону України "Про державний бюджет на 2010 рік" не є однозначною:

- з одного боку, ця стаття імперативно зобов'язує здійснити відшкодування ПДВ шляхом випуску облігацій і при цьому інші джерела відшкодування заборгованості даним Законом не передбачені;

- з іншого боку, задекларовано, що порядок випуску, звернення, погашення облігацій, який доручено затвердити Кабінету Міністрів України, повинен забезпечити рівність умов для усіх платників податків відносно визначення способу відшкодування і добровільність такого відшкодування.

Формулювання ухваленого Закону "Про державний бюджет на 2010 рік" і практика випуску облігацій в 2004 році залишають великі сумніви у тому, що в 2010 році буде забезпечена добровільність отримання відшкодування ПДВ шляхом облігацій.

Як показує практика 2004 року, окрім власне норми Закону, яка встановлює випуск облігації, велике значення має механізм її реалізації, який на теперішній час Кабінетом Міністрів України не встановлений, і безпосередньо реалізація встановленого механізму податковими органами. Є підстави припускати, що механізм, який встановить Кабінет Міністрів, буде аналогічний застосованому в 2004 році, у зв'язку з цим має сенс згадати і проблеми, з якими стикалися платники податків в 2004 році.

По-перше, однією з найбільш суттєвих проблем були дії податкових органів з примусового оформлення простроченої заборгованості по відшкодуванню ПДВ облігаціямищо суперечить самій юридичній природі стосунків по випуску цінних паперів з метою залучення засобів. Придбання цінних паперів і кредитування їх емітента носять виключно добровільний характер, що підтверджується положення чинного законодавства.

Існують великі сумніви в тому, що в 2010 році буде забезпечена добровільність отримання відшкодування ПДВ шляхом облігацій

Така позиція держави в особі податкових органів породила цілу чергу звернень платників податків в судові інстанції з вимогами про відшкодування ПДВ на розрахунковий рахунок платника податків, як це передбачає п. 7.7. ст. 7 Закону України "Про податок на додану вартість". Судові органи в спорах з цього питання ставали на бік платників податків і не брали до уваги посилання податкових органів на обов'язковість оформлення платниками податків, що мають прострочену заборгованість по відшкодуванню ПДВ, облігацій внутрішньої державної позики. Одним з прикладів таких рішень було постанова Вищого господарського суду від 07.04.2005 р. № 197/1-03/3у якому, як і в інших рішеннях, основними аргументами для відмови податковим органам були:

а) відсутність в Законі України "Про податок на додану вартість" такого способу відшкодування ПДВ, як випуск облігацій, а також пряму заборону, яка міститься в п. 11.4 Закону на зміну порядку оподаткування ПДВ будь-якими способами, окрім внесення змін до Закону України "Про податок на додану вартість" шляхом ухвалення окремого закону про оподаткування. Додатковим аргументів в цій групі являються положення ст. 7 Закону України "Про систему оподаткування", які прямо забороняють встановлювати ставки і механізми стягування податків і зборів законом Державному бюджеті України на відповідний рік;

б) положення ст .10 Закону України "Про цінні папери і фондову біржу" (втратив силу 13.05.2006 р.) про добровільність поширення серед підприємств і громадян усіх видів облігацій.

По-друге, при продажі облігацій додаткові проблеми створювала позиція податкових органів про відсутність у платників податків витрат на придбання таких облігаційщо означало необхідність сплатити податок на прибуток з усієї суми прибутків від продажу облігацій. Зокрема, така думка була викладена в листі ДПАУ № 16666/7/15-1117 від 31.08.2004 р. Така позиція суперечила загальним принципам оподаткування доходу від операцій з цінними паперами, згідно з якими оподаткуванню підлягає сума прибутку від таких операцій. Очевидно, що платник податків, що не отримав відшкодування ПДВ і продав облігацію (частенько з дисконтом), не отримує ніякого прибутку і не повинен платити податок.

По-третє, існував в 2004 році і ряд процедурних проблемякі були обумовлені недостатньою опрацьованістю Порядку випуску, звернення і погашення облігаційзатвердженого Кабінетом Міністрів України, зокрема, спори виникали з наступних питань: що вважати простроченою заборгованістю по відшкодуванню ПДВ, який механізм її підтвердження, чи можуть оформлятися облігації на суми оспорюваної заборгованості.

4. За яких умов погашення заборгованості по відшкодуванню ПДВ може бути цікавим не лише для бюджету, але і для платників податків

Для того, що б стимулювати (а не змусити) платників податків придбавати ПДВ облігації, необхідно зробити їх фінансово-привабливим інструментом. Йдеться про адекватних фінансових умови їх випуску. Плата за користування засобами (тобто прибутковість облігацій) мають бути на ринковому рівні. В першу чергу, це порівнянність ставок по НДС-ным облігаціям із ставками по ОВГЗ з аналогічним терміном погашення. Крім того, стимулювати попит на такі облігації може і надання можливості банкам на отримання рефінансування НБУ під заставу таких облігацій.

Необхідною умовою для стимулювання експортерів на придбання облігацій являється скорочення можливостей відшкодування ПДВ корупційними шляхами. Можливість отримати відшкодування ПДВ "лобістськими" методами стала однією з причин непопулярності ПДВ облігацій в 2004 році.

Крім того, механізм випуску, звернення і викупу має детально пропрацювати і врегульований на законодавчому рівні. Для цього може бути використаний досвід 2004 року, коли податкові органи і платники податків зіткнулися з рядом процедурних проблем, у тому числі: що вважати простроченою заборгованістю по відшкодуванню ПДВ, який механізм її підтвердження, чи можуть оформлятися облігації на суми оспорюваної заборгованості, порядок оподаткування операцій з такими облігаціями і так далі

ВИСНОВОК

В цілому, наскільки дієвим інструментом стануть облігації, в першу чергу, залежатиме від довіри експортерів уряду, а також від того, наскільки вдасться уряду переконати у вигоді від такого кредитування. Завірень в надійності і чесності тут буде явно недостатньо. Усе покаже практика. З кожен роком добросовісного виконання державою своїх зобов'язань по викупу облігацій цінність цього інструменту ростиме.

Хочеться сподіватися, що, здійснюючи випуск облігацій-2010, уряд врахує досвід 2004 року, і принаймні, процедурні питання випуску і звернення облігацій будуть врегульовані чіткіше.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему