Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Огляд 3 ключових рішень Верховного Суду в земельних спорах за перше півріччя 2025 року

10.00, 16 травня 2025
15
0

Після скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення в земельному законодавстві відбулося дуже багато змін, які вплинули на правовідносини у цій сфері. Судова практика в даній категорії спорів показує свою динамічність, а в питаннях оренди землі зміна судової практики відбулася тричі.

Усі ці фактори вкотре свідчать про актуальність і проблематику земельних спорів. Тому ми вирішили навести останню судову практику Верховного Суду в проблемних питаннях, які доволі часто виникають на практиці.

Справа 1 щодо неможливості кваліфікації договору оренди землі неукладеним, якщо він виконувався сторонами протягом строку його дії

Постанова ВС КЦС від 8 січня 2025 року у справі № 689/1207/21 

Під час вирішення справи на підставі висновку експертизи суди встановили, що підпис від імені ОСОБА_1 у графі "Орендодавець" у договорі оренди від 22 червня 2007 року щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825889600:02:015:0059 виконаний не ОСОБА_1, а іншою особою.

СФГ "Віталія" використовувала спірну земельну ділянку як орендар фактично до 2013 року, сплачувало орендну плату, яку позивач отримував.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 26.10.2022 р. у справі № 227/3760/19-ц (провадження № 14-79цс21) виснувала про те, що укладеним є такий правочин (договір), щодо якого сторонами в належній формі досягнуто згоди з усіх істотних умов. У разі ж якщо сторони такої згоди не досягли, такий договір є неукладеним, тобто таким, що не відбувся, а наведені в ньому умови не є такими, що регулюють спірні відносини.

У разі якщо договір виконувався обома сторонами (зокрема, орендар користувався майном і сплачував за нього, а орендодавець приймав платежі), то кваліфікація договору як неукладеного виключається, такий договір оренди вважається укладеним і може бути оспорюваним (за відсутності законодавчих застережень про інше).

Не можна вважати неукладеним договір після його повного чи часткового виконання сторонами.

Продовження матеріалу в LIGA360

Зареєструйтесь в LIGA360, щоб читати далі. Отримайте доступ до розширеної бази найновішої інформації та актуальної аналітики через простий пошук одним рядком і тонку фільтрацію. 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему