Станом на сьогодні сталий розвиток - це необхідність, а не просто сучасна та розповсюджена концепція. Управління ESG-ризиками (пов'язаними з навколишнім середовищем, соціальною відповідальністю та корпоративним управлінням) - це комплексна стратегія, яка впливає не лише на екологічні, соціальні та організаційні аспекти, а й на фінансові результати. Що таке ESG і чому це важливо для банків, розглянемо в цьому матеріалі.
ESG - це похідне від англійських слів:
Е (Environmental) Екологічні - екологічні ризики, пов'язані зі способом взаємодії компанії з навколишнім середовищем.
S (Social) Соціальні - соціальні ризики, пов'язані з відносинами компанії із суспільством, місцевою громадою та працівниками.
G (Governance) Управління - управлінські ризики, пов'язані зі способом управління та функціонування компанії.
ESG-ризики слід розуміти як відносно широкий спектр потенційних загроз, які, якщо ними не керувати належним чином, можуть негативно вплинути на прибутковість, репутацію та сталий розвиток компанії . З іншого боку, ці ризики являють собою поєднання можливостей, які можуть мати значний (і позитивний) вплив на фінансові результати.
Так, нещодавно Національний банк України оприлюднив для обговорення проєкт Білої книги з управління екологічними, соціальними та управлінськими ризиками у фінансовому секторі (надалі - Біла книга). Цей крок, передусім обумовлений європейською інтеграцією України, яка взяла на себе зобов'язання, в тому числі, інтегрувати екологічні елементи в реформи у сфері енергетики, сільського господарства, малого та середнього бізнесу та реалізувати інші заходи для "зеленого" переходу, затвердженого урядом відповідно до Національного плану з енергетики та клімату на період до 2030 року.
Окрім того, у 2024 році також було ухвалено Стратегію запровадження підприємствами звітності із сталого розвитку, яка поширюватиметься і на фінустанови. Ці документи надають поштовх для подальшої реалізації конкретніших кроків і заходів, що потребуватиме узгоджених дій від низки інституцій, які реалізують політики у відповідних сферах.
Так, програма фінансової підтримки ЄС для України Ukraine Facility містить низку завдань і строків їх виконання, що відповідають стратегічним завданням у сфері ESG. Здійснення відповідних реформ розблоковує значні обсяги фінансової підтримки й допоможе наблизити українські виробництва та практику управління ESG-ризиками до кращих європейських стандартів.
Відомо, що повномасштабна війна росії проти України лише загострила ESG-ризики. Зокрема, стан навколишнього середовища погіршився внаслідок забруднення територій і руйнувань, передусім енергетичної інфраструктури. Унаслідок війни загострилися також такі соціальні виклики, як міграція населення (внутрішнє переміщення осіб і масовий виїзд громадян за кордон) та потреба в підвищенні інклюзивності надання фінансових послуг, зокрема для військовослужбовців і ветеранів. З огляду на це розроблення політики та процедур для управління ESG-ризиками у фінустановах стало нагальною потребою сьогодення.
Тож оприлюднена до обговорення Національним банком Біла книга є одним з етапів упровадження відповідної концепції та пропонує бачення стану управління ESG-ризиками у фінустановах у перспективі п'яти років, а також подальших регуляторних підходів до ESG-політик у фінансовому секторі.
В ЄС вже ухвалено низку норм зі збору, аналізу та розкриття інформації про ESG-ризики та управління ними, натомість Україні потрібно буде поступово імплементувати ці норми.
Тож Біла книга визначає:
передумови для управління ESG-ризиками у фінансовому секторі України, зокрема рівень відповідних ризиків, стан регулювання в цій сфері та мандат Національного банку;
вектор розвитку регулювання, у тому числі перспективні вимоги до продуктів і видів діяльності, побудови системи корпоративного управління та управління ризиками, розкриття інформації;
перспективне бачення управління ESG-ризиками безпосередньо у фінансовому секторі України, що включає імплементацію управління цими ризиками в систему корпоративного управління та внутрішнього контролю, належну оцінку, упровадження оптимальних процесів збору та обробки інформації клієнтів, розкриття інформації тощо.
У Національному банку зазначають, що у перспективі оцінка стану управління ESG-ризиками стане невід'ємним елементом діяльності фінансових установ.
Адже, як зазначено в оприлюдненому до обговорення проєкті Білої книги, до визначених Законом "Про Національний банк України" функцій НБУ належить сприяння фінансовій стабільності. З урахуванням цієї цілі НБУ встановлює вимоги до банків і НБФУ, здійснює їхнє регулювання та нагляд за ними.
Окрім того, НБУ є провідним учасником інтеграції України до ЄС у фінансовій сфері. З урахуванням ролі ESG-ризиків для діяльності фінустанов НБУ за прикладом інших європейських регуляторів встановлюватиме вимоги з управління ESG-ризиками у фінансових установах і здійснюватиме нагляд за ними з урахуванням аспекту ESG. Окрім того, НБУ продовжуватиме аналіз впливу відповідних ризиків на діяльність фінсектору.
Відповідно до намірів НБУ, викладених у Білій книзі, управління ESG-ризиками має інкорпоруватися в систему внутрішнього контролю та процес управління ризиками фінустанови. Для цього установи мають визначити осіб, відповідальних за аналіз і моніторинг цих ризиків, а за потреби створити відокремлені підрозділи. Інтеграція ESG-ризиків має бути побудована на основі найкращої практики системи корпоративного управління: організаційна структура системи управління ESG-ризиками забезпечує чіткий розподіл функцій, обов'язків і повноважень з управління ризиками між усіма суб'єктами системи управління ризиками, а також між працівниками установи, а також передбачає їхню відповідальність згідно з таким розподілом.
Отож, варто звернути увагу на те, що регуляторні тенденції демонструють, що банки та інші фінансові установи повинні якомога швидше включити ESG-ризики до своїх систем управління ризиками та ставитися до них з такою ж увагою, як і до традиційних фінансових, корпоративних та інших ризиків.
Вікторія Оцоколіч,
головний редактор ЮРЛІГА
Забезпечте стабільність вашого бізнесу з LIGA360. Дізнайтеся, як ви можете мінімізувати ризики та підвищити рівень правової впевненості з нашим комплексним рішенням:
· Отримуйте найновіші дані про законодавчі зміни та перевірки;
· Аналізуйте вплив регуляторних змін на ваш бізнес для ефективної адаптації і уникнення штрафів;
· Використовуйте детальні звіти, аналітику й експертні матеріали для поліпшення стратегій управління ризиками.
Замовте індивідуальну презентацію LIGA360 та спробуйте наші інструменти на практиці вже сьогодні.