Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Судова практика у сфері надрокористування: важливі аспекти для інвесторів

12.07, 4 квітня 2025
12
0

У цій статті розглянемо кілька судових справ, що ілюструють ключові виклики, з якими стикаються надрокористувачі у процесі оформлення та реалізації права на користування надрами.

У серпні 2024 року Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду опублікував огляд судових рішень щодо захисту права на користування надрами в Україні за період із 2019 року по червень 2024 року. Загалом було проаналізовано 43 справи, які класифіковано за п'ятьма категоріями залежно від предмета спору.

Огляд охоплює лише адміністративну юрисдикцію, де розглядають більшість спорів у цій сфері. Водночас, крім власне адміністративних судів, важливі спори, пов'язані з використанням надр, також розглядають господарські, цивільні та кримінальні суди, що виходить за межі згаданого огляду, але заслуговує на окрему увагу.

Зазвичай, якщо дії або бездіяльність державних органів порушують права надрокористувачів, то суди підтримують останніх. Однак варто зауважити, що розгляд справ в адміністративних судах може тривати доволі довго: від подання позову до отримання рішення касаційної інстанції може минути 3-4 роки, що ускладнює надрокористувачам досягнення їхніх бізнес-цілей.

Далі пропонуємо розглянути вісім судових справ, п'ять із яких стосуються адміністративної юрисдикції, однак не потрапили до огляду, згаданого на початку цієї статті (крім справи № 240/3448/19).

Цивільна юрисдикція

У справі № 477/2330/18 Велика Палата Верховного Суду висловила позицію про те, що використання земельних ділянок, отриманих для ведення особистого селянського господарства, не за цільовим призначенням, а саме: для видобування надр (піску) без оформлення відповідних дозвільних документів, є підставою для позбавлення особи права власності на земельну ділянку. Ця позиція підкреслює необхідність дотримуватися правил використання земельних ділянок і належного оформлення дозвільних документів для будь-якої діяльності, що передбачає зміну їхнього цільового призначення.

Продовження матеріалу в LIGA360

Зареєструйтесь в LIGA360, щоб читати далі. Отримайте доступ до розширеної бази найновішої інформації та актуальної аналітики через простий пошук одним рядком і тонку фільтрацію. 

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему