У цій статті ми розглянемо нюанси подання фізичними та юридичними особами заяв до Міжнародного реєстру збитків (далі - RD4U, Реєстр) у вже відкритих категоріях і звернемо увагу на основні моменти, які необхідно враховувати під час підготовки та подання таких заяв.
1. Відкриті категорії заяв і категорії, що очікуються до відкриття незабаром
Як відомо, робота RD4U була розпочата у квітні 2024 року із прийому заяв категорії A3.1 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
У грудні 2024 року RD4U анонсував затвердження форм і правил подання заяв ще у 17 категоріях, однак фактична можливість звернення заявників до RD4U потребувала завершення процедури розроблення необхідного функціоналу на веб-порталі державних послуг "Дія".
16.01.2025 RD4U розпочав прийом заяв у категорії A2.1 Смерть близького члена сім'ї.
07.03.2025 Прем'єр-міністр України повідомив про розширення переліку категорій заяв, які можуть бути подані до RD4U, зазначивши про те, що відтепер заяви можна буде зареєструвати додатково у 6 нових категоріях, серед яких, зокрема: A2.3 Серйозні тілесні ушкодження; A2.7 Примусова праця або служба; A3.2 Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна; A3.6 Втрата доступу або контролю над нерухомим майном на тимчасово окупованих територіях.
12.03.2025 RD4U оголосив про можливість подання заяв у категорії A2.2 Зникнення безвісти близького члена сім'ї.
Таким чином, станом на середину березня 2025 року відкритими для подання до RD4U є такі категорії заяв:
A2.1 Смерть близького члена сім'ї,
A2.2 Зникнення безвісти близького члена сім'ї, та
A3.1 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
Подання заяв у інших категоріях стане можливим після завершення розробки та введення в роботу необхідного функціоналу на веб-порталі державних послуг "Дія".
Зокрема, серед анонсованих у грудні 2024 року нових категорій затверджених форм і правил подання заяв є три категорії із розділу C3 Збитки бізнесу та інші економічні втрати, а саме:
C3.1 Пошкодження, знищення або втрата активів;
C3.2 Втрата контролю над майном на тимчасово окупованих територіях;
C3.3 Переміщення (евакуація) бізнесу.
Крім того, у грудні 2024 року RD4U також заявив про затвердження форм заяв у категорії C1.5 Пошкодження або знищення нежитлового нерухомого майна (не пов'язане зі збитками для бізнесу), яка дасть змогу юридичним особам звертатися із відповідними заявами.
Очевидно, що відкриття функціоналу для подання вказаних категорій заяв має важливе значення для представників українського бізнесу, який сильно постраждав внаслідок бойових дій, окупації українських територій і постійних ворожих обстрілів.
Юлія Воронцова |
2. Загальні нюанси подання заяв, спільні для всіх категорій
Критерії прийнятності заяв визначені у пункті 2.2 Статуту RD4U, згідно з яким такі заяви мають бути подані стосовно збитків, втрат чи шкоди, які були завдані:
a) 24.02.2022 або пізніше (тобто збитки, завдані до 24.02.2022, у Реєстрі не обліковуються і відповідні заяви до розгляду не приймаються);
b) на території України в її міжнародно-визнаних кордонах, включаючи територіальні води;
c) міжнародно-протиправними діями рф в Україні або проти України.
Слід також пам'ятати, що в процесі співпраці з національними та міжнародними партнерами Реєстр може сприяти та координувати збір доказів, однак обов'язок подання належної доказової бази покладається насамперед на заявника.
У зв'язку з цим важливо дуже відповідально підходити до формування належної доказової бази, оскільки в подальшому саме на підставі зібраних заявником доказів Компенсаційна комісія буде приймати рішення про обґрунтованість поданої заяви та наявність підстав для здійснення відповідних виплат за такою заявою.
Нижче наводимо декілька практичних порад, які можуть стати в пригоді:
заяви до RD4U подаються в електронному вигляді через веб-портал державних послуг "Дія", тому доцільно завчасно зареєструватися у відповідному мобільному застосунку.
Врахуйте, що для користування можливостями мобільного застосунку чи веб-порталу "Дія" необхідно пройти процедуру авторизації, яка передбачає необхідність відображення у цій програмі документів, що посвідчують вашу особу. Для цього у вас має бути біометрична ID-картка (тобто паспорт нового зразка). Паспорти громадянина України у вигляді книжечки (тобто паспорти старого зразка) та закордонні паспорти, видані до 2015 року, у додатку не відображаються.
подання заяви до RD4U не передбачає сплати будь-яких зборів.
Врахуйте, що ніхто не може вимагати від вас сплати зборів та/або обов'язкових платежів за подання заяви до RD4U.
фізична особа може подати заяву особисто або через свого представника.
Згідно з Правилами залучення представників, прийнятих Радою Реєстру 02.07.2024 та затверджених Конференцією Учасників Реєстру 08.07.2024, для призначення Представника Заявник повинен ідентифікувати фізичну особу, яку він має намір призначити Представником, шляхом внесення ідентифікаційних даних цієї особи (таких як ім'я, номер облікової картки платника податків України, та/або будь-яких інших даних, які можуть бути необхідні для здійснення належної ідентифікації та повідомлення Представника), та повідомити про це таку особу через Дію, підписавши відповідне повідомлення електронним підписом у Дії.
У разі наявності фактичної можливості подання заяв до RD4U через ЦНАП, повноваження представника можна буде підтверджувати у встановленому законом порядку на підставі, зокрема, довіреності чи іншого документа, визначеного законом.
якщо ви маєте у приватній власності нерухоме майно - перевірте наявність та правильність відповідних записів у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Якщо право власності у державному реєстрі не відображається, візьміть правовстановлюючі документи і зверніться до державного реєстратора для внесення необхідного запису. Це значно спростить процедуру доказування у разі завдання збитків і точно не завадить власнику у майбутньому, оскільки будь-які дії щодо розпорядження нерухомим майном першочергово потребуватимуть внесення запису про право власності до державного реєстру.
Якщо ж державний реєстр уже містить запис про право власності на об'єкт нерухомості, перевірте правильність зазначених у ньому відомостей. Навіть якщо ви впевнені, що станом на момент реєстрації права власності всі відомості були зазначені правильно - перевірте їх ще раз, оскільки ворожі кібератаки на державні реєстри, які відбувалися у грудні 2024 - січні 2025 року, могли спотворити ситуацію.
Заяву до RD4U можна подати навіть у тому випадку, якщо особа намагалася здійснити реєстрацію свого права власності у державному реєстрі, однак їй це не вдалося з технічних чи інших причин. У такому випадку під час подання заяви особа повинна надати докази того, що вона вчинила всі залежні від неї дії, однак реєстрацію здійснити не вдалося.
подання заяви не вимагає заповнення її за один раз, заява може поступово уточнюватися та доповнюватися. Більше того, заяву можна відкликати у будь-який момент до ухвалення по ній рішення.
Особа може розпочати заповнення заяви і на певному етапі припинити цей процес, повернувшись до нього згодом.
подання заяви до RD4U та подання заяви у межах національної програми єВідновлення не є взаємовиключними.
Фізичні особи можуть подавати заяви на відшкодування завданих збитків, втрат чи шкоди як у межах національної компенсаційної програми єВідновлення, так і до RD4U. Юридичні особи наразі не мають технічної можливості звертатися із заявами в межах програми єВідновлення.
Хоча міжнародний компенсаційний механізм ще перебуває у процесі формування, більшість експертів схиляється до думки, що отримання певної суми компенсації за завдані збитки у межах програми єВідновлення не позбавлятиме особу права на отримання відшкодування за результатами розгляду заяви, поданої до RD4U (з урахуванням вже отриманої суми). Саме тому при поданні заяви до RD4U варто вказати достовірні відомості про те, чи отримувала особа суму компенсації за вказаною державною програмою (тут також варто нагадати, що відповідальність за надання недостовірних відомостей покладається на заявника).
Нова LIGA360 - нові фішки для роботи із законодавством:
· Всі види джерел, щоб оцінити контекст: НПА, аналітика, судова практика, новини, реєстри та ін.
· Інноваційні інструменти аналізу: зворотні зв'язки документів 2.0, графічні зв'язки документів, смарт-фільтри та моніторинг надходжень.
Побачте всі переваги в дії, замовивши презентацію.
3. Нюанси подання заяв у вже відкритих категоріях
А3.1 Пошкодження або знищення житлового нерухомого майна.
У цій категорії заяву до RD4U може подати тільки власник (спадкоємець власника) пошкодженого/знищеного житла. Орендар не має повноважень на подання такої заяви.
Також варто враховувати, що ця категорія передбачає подання заяв, які стосуються реальних збитків. Заяви про відшкодування розміру упущеної вигоди, зокрема, від неможливості здійснювати користування житлом чи отримання прибутку від здачі його в оренду тощо не відносяться до цієї категорії.
У цій категорії особа може подати заяву навіть у тому випадку, коли житло знаходиться на тимчасово окупованій території, обмежень щодо цього відповідна категорія заяв не встановлює.
Під час формування доказової бази на підтвердження факту пошкодження/знищення майна та визначення розміру завданих збитків наполегливо радимо звертатися за консультаціями та допомогою до юристів, технічних спеціалістів та експертів, оскільки такі докази повинні бути чіткими і готуватися з урахуванням визначених чинним законодавством міжнародних стандартів та правил.
A2.1 Смерть близького члена сім'ї
Ця категорія передбачає подачу заяв на отримання відшкодування за душевний біль і страждання, завдані смертю члена сім'ї. Будь-які матеріальні втрати, які понесла особа у зв'язку зі смертю близького члена сім'ї, ця категорія заяв не охоплює.
Заявники у цій категорії можуть вважати особу "близьким членом сім'ї", якщо заявники є батьками померлої особи (як біологічними, так і усиновлювачами, а також вітчимом/мачухою), дітьми (як біологічними, так і усиновленими, пасинком/падчеркою), а також чоловіком/дружиною (як у зареєстрованому шлюбі, так і в цивільному).
Перебування в цивільному шлюбі із померлою особою може підтверджуватися рядом доказів, перелік яких не є вичерпним і визначається в кожному конкретному випадку з урахуванням фактичних обставин. Тут у пригоді можуть стати як спільні фото, так і медичні записи, отримання спільної кореспонденції, банківські виписки, показання свідків і навіть публікації в соціальних мережах.
Подання заяви одним заявником не позбавляє права на подачу заяви іншими особами, які також вважаються близькими членами сім'ї померлої особи.
Окрім вказаних заявників, RD4U передбачає можливість подання заяви у цій категорії для осіб, які "мають законний інтерес". Вказаний критерій є досить суб'єктивним, тому тут важко визначити якесь загальне правило, хто саме може вважатися особою, яка має такий законний інтерес. Не виключено, що відсутність чіткого розуміння того, що є законним інтересом, може породжувати певні випадки зловживання відповідним правом, однак прогнозовано, що Компенсаційна комісія відхилить заяву в разі виявлення відповідних зловживань.
Під час формування доказової бази для подання заяви у цій категорії варто зосередитися на зібранні належних доказів родинних/близьких зв'язків з померлою особою, а також навести якомога більше інформації щодо обставин смерті особи, місця, де це сталося, тощо. У пригоді можуть стати факти, поширені у засобах масової інформації, показання свідків, документальні підтвердження обставин, відомих щодо смерті особи.
Також варто враховувати, що чинне законодавство передбачає можливість оголошення особи померлою в судовому порядку за визначених умов (ст. 46 ЦК України). Такі справи розглядаються судом у порядку окремого провадження.
На відміну від заяв у категорії А3.1, при поданні заяв у категоріях А2.1 та А2.2 заявнику не потрібно визначати розмір завданої шкоди (душевний біль і страждання). Передбачається, що у вказаних двох категоріях міжнародний компенсаційний механізм передбачатиме сталу суму відшкодування за кожною із таких заяв.
А2.2 Зникнення безвісти близького члена сім'ї
У цій категорії також розглядатимуться заяви про відшкодування за душевний біль і страждання, спричинені зникненням безвісти близького члена сім'ї. Жодні матеріальні втрати ця категорія не охоплює.
Заява може бути подана навіть у тому випадку, якщо зникла особа знайшлася, а також якщо стало відомо про те, що зникла особа загинула (у цьому випадку особа може у подальшому подати заяву у категорії А2.1).
При поданні заяви у цій категорії важливо пам'ятати, що наразі обов'язковою умовою є наявність витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, в Україні.
Судове рішення про визнання особи безвісти відсутньою (за його наявності) може бути подане разом із заявою, однак воно не звільняє заявника від обов'язку надати витяг із Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, в Україні.
Заявниками у цій категорії можуть бути ті самі особи, що й у категорії А2.1, перелік яких наводився вище.
Під час формування доказової бази варто зосередитися на підтвердженні родинних/близьких стосунків із зниклою особою, отримання витягу з Єдиного реєстру осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, в Україні, а також на отриманні максимальної кількості відомостей щодо обставин зникнення особи.
ЗАМІСТЬ ВИСНОВКІВ
Наразі у відкритих джерелах досить багато інформації про нюанси подання заяв до RD4U, що робить цю процедуру доступною для широкого кола осіб. Це надзвичайно важливий момент, оскільки обізнаність громадян із можливістю та основним алгоритмом подання заяв до Реєстру вже робить цей інструмент дієвим на тому етапі становлення міжнародного компенсаційного механізму, на якому він зараз.
Крім того, звернення постраждалих громадян до RD4U із відповідними заявами - це не лише надія на отримання відшкодування за протиправні діяння держави-агресора, а й початковий етап формування реальної картини щодо розміру завданих збитків, які офіційна статистика не може охопити з огляду на ряд об'єктивних причин.
Міжнародна спільнота має знати і бачити наочно масштаб злочинних діянь російської федерації, адже лише спільними зусиллями можна змусити ворога заплатити за завдану шкоду.
Оновлення: у процесі публікації цього матеріалу, 19.03.2025, RD4U оголосив про відкриття для подачі ще шести нових категорій заяв, а саме:
A1.1 Вимушене внутрішнє переміщення
A2.3 Серйозні тілесні ушкодження
A2.4 Сексуальне насильство
A2.5 Катування, нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження чи покарання
A2.6 Позбавлення свободи
A2.7 Примусова праця або служба
Про нюанси подання заяв у цих категоріях ми розкажемо у наших наступних публікаціях.
Юлія Воронцова,
радник, експерт з відшкодування збитків,
завданих збройною агресією рф,
EVERLEGAL
LIGA360 надає юристам усі необхідні інструменти для ефективної роботи:
· Повний доступ до бази даних нормативних документів, їх зв'язки з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією;
· Інструменти для аналізу судової практики та прогнозування результатів справ;
· Найповніша база рішень ЄСПЛ мовою оригіналу та у перекладі;
· Функції перевірки контрагентів - згадки в НПА та аналітиці, міжнародні зв'язки, бізнес-групи, санкційний скоринг, токсичні сліди;
· Аналітика та практичні поради від провідних юридичних експертів.
Спробуйте LIGA360 в роботі вже сьогодні та переконайтеся в її ефективності.