Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податки-2025: які зміни очікують бізнес?

Розглянемо основні зміни адміністрування та сплати податків у поточному році, які зміни вже набрали чинності та чого очікувати бізнесу в 2025 році.

Військовий збір, ПДФО, ЄСВ

У першу чергу, звісно, тематика, про яку більшість чула та стежила ще в попередньому році, - підняття військового збору та зміна в його адмініструванні. У 2025 році військовий збір з виплат на користь фізичних осіб становитиме 5 %. Ця норма діятиме до 31 грудня року, в якому буде скасовано воєнний стан, тобто апріорі весь 2025 рік ставка ВЗ буде на поточному рівні. Із заробітної плати найманих працівників або залучених за ЦПК осіб роботодавець повинен бути утримати військовий збір у розмірі 5 % та сплатити його до бюджету як податковий агент. Ставка ПДФО та ЄСВ для найманих працівників залишається без змін: на рівні 18 % - ПДФО та 22 % - ЄСВ.

Також з 01.01.2025 змінилися строки звітування з ПДФО, ЄСВ та військового збору для податкових агентів, а саме - з квартального звітування на щомісячне. Ці зміни передбачені Законом України від 10.10.2024 № 4015-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у період дії воєнного стану».

У 2025 році відновлено обов'язок щодо сплати ЄСВ за себе на загальних підставах для фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, членів фермерського господарства. Таку пільгу було запроваджено із введенням воєнного стану у 2022 році.

Податок на прибуток

З 1 січня 2025 року змінилася базова ставка податку на прибуток для фінансових установ з 18 % до 25 %. Це нововведення не поширюється на страховиків.

Для платників податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з торгівлі валютними цінностями у готівковій формі, авансові внески з податку на прибуток підприємств встановлено у фіксованій сумі, вираженій у євро (замість мінімальних заробітних плат) за кожний пункт обміну іноземної валюти.

Для резидентів Дія Сіті - платників податку на прибуток підприємств на особливих умовах протягом дії воєнного стану в Україні вартість благодійних внесків для потреб сил оборони не вважається об'єктом оподаткування «податком на виведений капітал».

Трансферне ціноутворення

Насамперед варто згадати, що було доповнено перелік критеріїв пов'язаності юридичних осіб:

- доходи (виручка) юридичної особи - резидента від реалізації продукції окремій юридичній особі - нерезиденту протягом календарного року становлять 75 і більше відсотків доходів такої юридичної особи - резидента від реалізації продукції всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять 50 і більше відсотків загальної суми доходу такої юридичної особи від реалізації продукції;

- вартість продукції, придбаної юридичною особою - резидентом в іншої окремої юридичної особи - нерезидента протягом календарного року, становить 75 і більше відсотків вартості продукції, придбаної такою особою у всіх нерезидентів, за умови, що сума таких операцій з придбання становить 50 і більше відсотків загальної вартості продукції придбаної такою юридичною особою - резидентом.

Також було збільшено з 20 до 25 відсотків нижню межу частки володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу для визначення пов'язаності.

Збільшено розмір штрафу у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: 100 розмірів (було 50) прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Змінено підхід у визначенні розміру штрафу в разі несвоєчасного декларування контрольованих операцій у поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту.

Змінено підхід у застосуванні санкцій за порушення, пов'язані з поданням звіту про контрольовані іноземні компанії (КІК), вчинені в період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. У випадку подання відповідного звіту (протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану ) - штрафи не будуть застосовуватись.

ПДВ

До 31 грудня року, в якому буде припинено воєнний стан, продовжено пільги зі звільнення від сплати ПДВ для: окремих операцій у сфері кінематографії (з постачання національних фільмів, постачання робіт/послуг з їх виробництва та ряд інших). До 2026 року продовжено пільгу зі звільнення від сплати ПДВ на операції з ввезення на територію України дронів. З переліку об'єктів оподаткування ПДВ виключено операції з постачання на митній території України особою-нерезидентом, незареєстрованою як платник ПДВ, послуг на умовах гіг-контракту.

Окрім того, з 01.01.2025 втратили чинність пільги щодо:

- оподаткування ПДВ за нульовою ставкою вартості постачання товарів та послуг, що виготовляються підприємствами та організаціями громадських об'єднань осіб з інвалідністю;

- надання контролюючим органом за заявою платника розстрочення сплати ПДВ на строк, зазначений у заяві, але не більше 24 календарних місяців, без нарахування процентів, пені та штрафів, під час імпорту обладнання та комплектуючих, що класифікуються за певними підкатегоріями згідно з УКТ ЗЕД;

- оподаткування ПДВ за ставкою 7 % операцій з надання послуг повітряного транспорту щодо внутрішнього перевезення пасажирів та багажу.

Роман Михайловський,

адвокат, партнер SLA Attorneys

З LIGA360 забезпечте повну підготовку до будь-яких перевірок від ДПС, Держпраці та інших контролюючих органів. Отримуйте детальні звіти та матеріали від експертів, а також актуальну інформацію про регуляторні зміни, нові перевірки та правові вимоги, щоб ефективно реагувати на потенційні загрози та знижувати ризики. Оцініть переваги LIGA360 прямо сьогодні та переконайтесь, як вона може трансформувати ваш підхід до корпоративної безпеки.

Читайте також:

Нова форма об'єднаної звітності з ПДФО та ЄСВ: 6 лютого набрали чинності накази Мінфіну

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему