В умовах воєнного стану в Україні свавільні дії працівників територіальних центрів комплектування і соціальної підтримки (далі по тексту - ТЦК та СП) стали надзвичайно повсякденним явищем. Варто зазначити, що в багатьох регіонах фіксуються випадки порушення законів під час вручення повісток, затримання громадян без належних підстав, у тому числі із застосуванням фізичного примусу. Це є прямим порушенням конституційних прав громадян.
У цій статті детально розглянемо:
Хто може затримувати військовозобов'язану особу та у яких випадках?
Що вважається незаконним затриманням?
Як діяти у разі незаконного затримання ТЦК та СП?
1. Хто може затримувати військовозобов'язану особу та у яких випадках?
Хто може затримати?
Згідно зі ст. 262 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі по тексту - КУпАП) адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може провадитися лише органами (посадовими особами), уповноваженими на те законами України.
Адміністративне затримання провадиться:
1) органами внутрішніх справ (Національною поліцією), серед іншого, при вчиненні дрібного хуліганства, вчиненні злісної непокори законному розпорядженню чи вимозі поліцейського, при порушенні призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, порушенні законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію;
2) посадовими особами Військової служби правопорядку у Збройних Силах України, у тому числі, але не виключно, у разі вчинення військовослужбовцями, військовозобов'язаними та резервістами під час проходження зборів, а також працівниками Збройних Сил України під час виконання ними службових обов'язків військових адміністративних правопорушень.
Для з'ясування наріжного питання «Чи можуть працівники ТЦК та СП здійснювати затримання особи?» звернімось до положень актуальної у воєнний стан постанови Кабінету Міністрів України № 560 від 16.05.2024 «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (далі по тексту - Постанова КМУ № 560).
Пунктом 15 Постанови КМУ № 560 від 16.05.2024 визначено, що керівники районних (міських) ТЦК та СП з набранням чинності Указом Президента України про оголошення (продовження) мобілізації та/або з отриманням розпорядження відповідного керівника обласного (Київського та Севастопольського міського) ТЦК та СП з визначеними строками та обсягами призову резервістів та військовозобов'язаних, серед іншого:
звертаються до територіального органу (підрозділу) поліції для адміністративного затримання та доставлення до районного (міського) ТЦК та СП осіб, які вчинили адміністративні правопорушення, передбачені ст.ст. 210 (Порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку) і 210-1 (Порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію) КУпАП;
вживають заходів разом з представниками територіальних органів (підрозділів) поліції до адміністративного затримання та доставляння до районних (міських) ТЦК та СП осіб, які відмовляються від отримання повісток або порушили правила військового обліку.
Вищезазначена Постанова КМУ № 560 від 16.05.2024 встановлює, що під час перевірки військово-облікового документа у разі відмови прослідувати до районного (міського) ТЦК та СП поліцейський, який входить до складу групи оповіщення, проводить адміністративне затримання та доставлення громадянина до такого центру на підставі ст.ст. 261 (Адміністративне затримання) і 262 (Органи (посадові особи), правомочні здійснювати адміністративне затримання) КУпАП.
Тобто службові (посадові) особи ТЦК та СП не є уповноваженими службовими особами, яким надано право на здійснення затримання особи та її подальше утримання. Такого висновку дійшов Корабельний районний суд м. Миколаєва в ухвалі від 14.05.2024 у справі № 488/1956/24.
Кого можуть затримати?
Затримати можуть військовозобов'язаних осіб, призовників та резервістів - громадян, які мають нести військовий обов'язок.
Наразі це чоловіки віком від 18 до 60 років, які:
перебувають на військовому обліку;
є придатними або обмежено придатними до військової служби за станом здоров'я;
не мають законних підстав для звільнення чи відстрочки від мобілізації (наприклад, стан здоров'я, навчання, догляд за близькими тощо).
У яких випадках можуть затримати особу?
Згідно з п. 8 Порядку перевірки документів в осіб, огляду речей, транспортних засобів, багажу та вантажів, службових приміщень і житла громадян під час забезпечення заходів правового режиму воєнного стану, затвердженого постановою КМУ від 29.12.2021 № 1456, у разі відсутності в особи документів, передбачених пунктом 7 цього Порядку, уповноважена особа затримує таку особу для її встановлення на строк, передбачений Кодексом України про адміністративні правопорушення.
Адміністративне затримання здійснюється й у разі складання акта відмови від вручення повісток.
У вищезазначеній Постанові КМУ № 560 від 16.05.2024 як ще одну підставу для затримання зазначено порушення правил військового обліку (наприклад, зафіксоване ухилення від виконання військового обов'язку у вигляді неявки за повісткою; військовозобов'язаний не перебуває на військовому обліку або знятий з обліку; ігнорування направлення на проходження військово-лікарської комісії).
Де шукати судову практику, законодавство й аналітику щодо перевірок ТЦК? В єдиному комплексному рішенні LIGA360. Дізнайтесь більше переваг для вашого бізнесу, замовивши консультацію менеджера.
2. Що вважається незаконним затриманням?
Незаконне затримання - це обмеження свободи громадянина без відповідних законних підстав, всупереч Конституції України та положенням законодавства про військовий обов'язок і військову службу.
Будь-які дії щодо затримання особи, які здійснюються з порушенням встановлених законом процедур, вважаються неправомірними.
Згідно зі ст. 29 Конституції України ніхто не може бути заарештований або триматися під вартою інакше як за вмотивованим рішенням суду. Єдиним винятком є затримання уповноваженими органами у випадку підозри у вчиненні злочину або адміністративного правопорушення, і то - з дотриманням чітко прописаних процедур.
Як розпізнати незаконне затримання? У діях працівників ТЦК та СП наявні такі ознаки:
фізичне обмеження свободи (затримання на вулиці, примусове доставлення до центрів ТЦК та СП);
відсутність офіційного оформлення затримання (відсутні протоколи чи письмові пояснення);
погрози, застосування сили, залякування, шантаж або маніпуляції.
Якщо відбулось адміністративне затримання, то в обов'язковому порядку складається адміністративний протокол, в якому зазначаються:
дата і місце його складання;
посада, П. І. Б. особи, яка склала протокол;
відомості про особу затриманого;
час і мотиви затримання.
Під час складання протоколу про адміністративне затримання посадова особа, що здійснює адміністративне затримання, роз'яснює особі, яка вчинила адміністративне правопорушення, її права:
право на судовий захист (ст. 55 Конституції України);
право на відшкодування за рахунок держави чи органів місцевого самоврядування матеріальної та моральної шкоди, завданої незаконними рішеннями, діями чи бездіяльністю органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб при здійсненні ними своїх повноважень (ст. 56 Конституції України);
право на професійну правничу допомогу (ст. 59 Конституції України);
право не свідчити проти себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 63 Конституції України);
право знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, оскаржити постанову у справі (ст. 268 КУпАП).
Про місце перебування особи, затриманої за вчинення адміністративного правопорушення, негайно повідомляються її родичі, а на її прохання також власник підприємства, на якому можливо працює особа, установи, організації або уповноважений ним орган (ст. 29 Конституції України, згідно з якою про арешт або затримання людини має бути негайно повідомлено родичів заарештованого чи затриманого ).
Час та дата повідомлення родичів зазначається в протоколі.
Обов'язково повинні роз'яснити про право на захист.
Адміністративне затримання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, може тривати не більш як три години, з моменту коли її фактичного обмежено в свободі пересування (повідомлено про затримання)!
Якщо йдеться про встановлення особи, проведення медичного огляду, з'ясування обставин придбання вилучених наркотиків і психотропних речовин - до 3 днів.
Найчастіші порушення, що вбачаються у діях працівників ТЦК та СП, при затриманні осіб:
1. Незаконне затримання. Працівники ТЦК та СП не мають права здійснювати затримання, оскільки це повноваження правоохоронних органів. Насильницьке доставлення осіб до центрів ТЦК та СП без офіційного вручення повістки або відповідних документів.
2. Примус до підписання документів. Вимога підписати документи без пояснення їхнього змісту, що часто стосується згоди на проходження військово-лікарської комісії або інших паперів.
3. Застосування фізичної сили чи морального тиску. Погрози, залякування, шантаж або маніпуляції. Насильницьке «пакування» в транспортні засоби.
4. Порушення прав на професійну правничу допомогу. Перешкоджання особі скористатися правом на адвоката. Ігнорування вимоги ознайомитися з документами разом із адвокатом.
5. Недотримання правил перевірки документів. Відсутність службових посвідчень у осіб, що здійснюють затримання, або їх непред'явлення. Безпідставна перевірка документів у випадкових громадян, наприклад, під час рейдів у громадських місцях чи біля блокпостів.
6. Відсутність належного оформлення затримання. Неоформлення протоколу працівниками ТЦК та СП у разі затримання.
7. Ігнорування повідомлення поліції. Затримання чи доставлення здійснюється без виклику правоохоронців, як це передбачено законом.
3. Як діяти у разі незаконного затримання ТЦК та СП?
Кожна людина в Україні має права, гарантовані Конституцією. Однак під час воєнного стану деякі права громадян обмежуються, зокрема право на свободу та особисту недоторканність, право на вільне пересування, право на участь в управлінні державними справами.
Якщо вас затримали, то виконайте такий алгоритм дій:
Зафіксуйте особисті дані, посаду, спеціальне звання, номер жетону (працівник поліції зобов'язаний надати їх на підставі ст. 18 Закону України «Про Національну поліцію»).
Попросіть чітко назвати підставу та суть процедури, яку хоче провести особа, що вас затримує.
Спробуйте фіксувати процес на відео, попередивши про це тих, хто проводить затримання (у разі неможливості можете занотувати дані зручним способом (у блокноті, замітки у телефоні, аудіо тощо)).
Викличте поліцейський патруль, за можливості подайте письмову заяву та пояснення у разі протиправних дій.
Зателефонуйте на гарячу лінію Національної поліції 0 800 500 202 та залишіть скаргу.
За можливості залучіть свідків (просіть їх фіксувати перебіг подій).
Наполягайте на присутності адвоката перед тим, як підписувати будь-які документи.
У випадку, коли дії працівників ТЦК та СП мали протиправний характер, можете повідомити усно на гарячу лінію Міністерства оборони України на короткий номер 1512, або на гарячу лінію з питань мобілізації та обліку військовозобов'язаних: 0 800 301 937, або на гарячу лінію Національної поліції України: 0 800 50 02 02.
У разі, якщо військовозобов'язаному працівники ТЦК та СП нанесли тілесні ушкодження, військовозобов'язаний має право звернутися із заявою до керівника спеціалізованої прокуратури у сфері оборони відповідного регіону про вчинення працівниками ТЦК та СП кримінальних правопорушень з метою внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань. Попередньо зверніться до медичних закладів для фіксації тілесних ушкоджень та отримайте відповідну довідку.
Крім того, ЗМІ та правозахисні організації також можуть бути важелем реагування на протиправну поведінку працівників ТЦК та СП, що допоможе привернути суспільну увагу до проблеми.
Як запобігти незаконному затриманню?
завжди носіть із собою документи, що посвідчують особу, за наявності довідку про стан здоров'я, довідку про відстрочку від мобілізації;
будьте обізнаними у своїх правах;
заручіться підтримкою адвоката, щоб мати змогу скористатися професійною правничою допомогою у разі взаємодії з ТЦК та СП, а також іншими державними, зокрема, правоохоронними органами;
стежте за змінами в законодавстві щодо мобілізації.
Сергій Савинський,
радник, адвокат АО GRACERS
Про бронювання і військовий облік у практичній площині - дізнавайтесь у новій LIGA360. Свіжа аналітика, практика правозастосування, судова практика та роз'яснення держорганів на одній платформі. Замовте презентацію менеджера прямо сьогодні.