Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Господарсько-правові аспекти ліцензування підприємницької діяльності

Анастасія Барданова, молодший юрист Stron, звернула увагу на ключові моменти

Поняття ліцензування

Відповідно до ЗУ "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензування - це надання суб'єкту господарювання права на провадження виду господарської діяльності або частини виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню, шляхом прийняття органом ліцензування рішення про видачу ліцензії, про що робиться запис у ліцензійному реєстрі.

Зараз ліцензуванню підлягає 33 види господарської діяльності. Найпопулярнішими з них наразі є:

1. освітня діяльність

2. виробництво і торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним

3. виробництво, імпорт та торгівля лікарськими засобами

4. медична практика

5. туроператорська діяльність - ліцензування туристичних агенцій та операторів

6. транспортні послуги - ліцензування пасажирських та вантажних перевезень, у тому числі авіаційних, автомобільних та залізничних.

7. охоронна діяльність.

Ліцензія на ці види діяльності є безстроковою.

Вимоги ліцензування

На практиці ліцензування являє собою документальне підтвердження дотримання суб'єктом господарювання ліцензійних вимог, наданих органом ліцензування. Відповідно до ст. 9 ЗУ "Про ліцензування видів господарської діяльності" ліцензійні умови зазвичай затверджуються Кабміном та мають бути опубліковані на сайті органу ліцензування.

Ліцензійні вимоги можуть включати в себе:

Документальні вимоги

Орган ліцензування може вимагати документи про засоби та місце провадження господарської діяльності, а також про відсутність контролю за діяльністю підприємства резидентом держав, що здійснюють збройну агресію проти України.

Кадрові вимоги, а саме:

- підтвердження мінімальної кількості співробітників;

- підтвердження наявності у певних працівників відповідної освіти, кваліфікації та (або) стажу роботи;

- підтвердження наявності трудових договорів з усіма співробітниками тощо.

Організаційні вимоги

- встановлення певних правил функціонування для ліцензіата, зокрема закріплення обов'язку подавати звітність, місця надання ліцензійних послуг тощо.

Технологічні вимоги

- використання ліцензіатом певних приладів/виробів відповідно до інструкцій і технічної документації до них, а також організація вільного доступу маломобільних груп населення тощо.

Зокрема, відповідно до постанови "Про затвердження Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з медичної практики" ліцензійними вимогами для закладу охорони здоров'я чи фізичної особи, які провадять діяльність у сфері охорони здоров'я:

Кадрові вимоги, а саме:

- підтвердження мінімальної кількості співробітників:

  • від 1 кваліфікованого лікаря для, наприклад, стоматологічного ФОПа;

  • від 1 кваліфікованого лікаря і директора для ТОВ;

- підтвердження наявності відповідної медичної освіти, кваліфікації;

Організаційні вимоги

- налагодження і ведення документообігу, в тому числі статистики;

- надання безкоштовної первинної допомоги у разі необхідності;

- надання медичної допомоги на основі методик доказової медицини та клінічних протоколів, протоколів надання реабілітаційної допомоги та стандартів медичної допомоги (медичних стандартів);

- наявність аптечок невідкладної допомоги, дотримання санітарних норм, норм документообігу тощо.

Технологічні вимоги

- наявність приладів, обладнання, оснащення відповідно до профілю та рівня надання медичної допомоги, визначені табелем матеріально-технічного оснащення відповідного структурного підрозділу;

- документальне підтвердження вільного доступу осіб з обмеженими фізичними можливостями до приміщень тощо.

Водночас для успішного ліцензування медичної практики потрібно знати певні нюанси, характерні для кожної спеціальності медичної практики окремо. До прикладу, організаційна форма медичної практики хірургії може бути тільки ТОВ, а значить повинна мати і директора. До того ж, заклад охорони здоров'я повинен бути розташований виключно в нежитловому фонді, а також площа робочих місць лікарів має відповідати їхній кількості відповідно до вимог МОЗ. Для підвищення вірогідності позитивного результату договір оренди не можна укладати до реєстрації суб'єктом господарювання.

Чому для деяких видів діяльності не потрібна ліцензія, а для інших потрібна?

Деякі види діяльності потребують ліцензії через високий ступінь ризику або значний вплив на суспільство, тоді як інші види можуть бути здійснювані без спеціального дозволу. Основними причинами є:

- безпека і здоров'я людини, що зумовлює наявність вимоги ліцензування медичної практики, виробництва і продажу ліків, будівельних робіт тощо;

- забезпечення стабільного рівня якості поширених товарів і послуг, в тому числі соціально-важливих, зокрема освітніх;

- економічна стабільність, що зумовлює ліцензування діяльності банків, страховиків, кредитних спілок тощо.

Процес отримання ліцензії

Процес отримання ліцензії включає кілька етапів, які залежать водночас від природи послуг, що ліцензуються:

1. Підготовка матеріальних умов - закупівля обладнання, забезпечення фінансових гарантій (до прикладу, у випадку турагентств), підготовка приміщення тощо.

2. Забезпечення кадрових вимог, зокрема пошук необхідної кількості професіоналів з певними характеристистиками - менеджер, лікар-стоматолог, комплаєнс-менеджер тощо.

3. Реєстрація підприємства.

Для того, щоби отримати ліцензію, варто обрати правильну організаційну форму. Зокрема, при обранні ліцензування банку підприємство зобов'язане мати форму АТ; велика клініка, заклад охорони здоров'я, що займається в тому числі хірургією, чи аптека мають бути зареєстровані як юрособа, наприклад ТОВ. Водночас, якщо ви кваліфікований професіонал, то вам буде краще обрати форму ФОП для зниження податкового навантаження, спрощення бюрократичних процедур та оптимізації витрат.

4. Виконання документально-організаційних вимог - підготовка документів підприємства, перевірка відповідності підприємства ліцензійним вимогам, консультація з профільним юристом щодо подальших кроків

5. Заповнення і подання документів.

Для отримання ліцензії необхідно подати такі документи до органу ліцензування особисто, поштовим відправленням або ж в електронній формі:

1. Заява;

2. Відомості про стан матеріально-технічної бази та наявність персоналу;

3. Опис документів.

До поштового відправлення також додається опис вкладення.

Строк прийняття рішення про видачу ліцензії або про відмову в її видачі становить десять робочих днів з дня одержання органом ліцензування заяви про отримання ліцензії. При цьому відмова підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті органу ліцензування наступного робочого дня.

Отримання ліцензії в Дії - єДозвіл

Зараз подання документів можливе в електронній формі напряму органу ліцензування, однак невдовзі запрацює більш зручна система отримання ліцензій, а саме подання через Дію.

Через портал Дія можна буде:

  • подавати заяви про отримання, відновлення, зупинення чи анулювання ліцензій, розширення або звуження господарської діяльності;

  • оскаржувати дії/бездіяльність органу ліцензування прямо в додатку;

  • створювати декларації відповідності матеріально-технічної бази вимогам законодавства з питань охорони праці;

  • перевіряти статус заявки.

Така форма комунікації з державою може стати справжнім поштовхом для бізнесу, а також спростити певні процеси. До прикладу, звуження провадження виду господарської діяльності або переоформлення ліцензії, які є безоплатними, можуть бути повністю проведені в один клік, адже не завжди потребують комплексного розгляду. Як зазначили в Мінекономіки, Дія матиме спеціальний алгоритм визначення ризиків запиту підприємця. Якщо ризик визначено як низький, це означатиме, що процедура може бути проведена автоматично і ліцензію буде видано в той же день. Найперше в Дії з'явиться можливість отримати ліцензію в таких сферах, як туроператорська діяльність, ветеринарна практика, провадження освітньої діяльності за рівнем дошкільної освіти тощо.

Можна припустити, що ліцензування банків чи медичних закладів майже неможливо буде провести в Дії, однак це не означає неефективність такого спрощеного електронного ліцензування. Навпаки - кількість однотипних низькоризикових запитів на органи ліцензування знизиться, що дасть змогу більш детальну проаналізувати високоризикові запити на ліцензію.

Перші заяви про отримання ліцензії у сфері ветеринарної практики можна буде подати уже у вересні 2024 року. Інші вищезазначені послуги запустяться вже з жовтня 2024, за виключенням декларації з охорони праці - її можна буде подавати уже з кінця липня.

Воєнні ліцензії - спрощене ліцензування під час війни

зараз в Україні діє система декларацій для керівників ФОП і ТОВ, яка дає змогу миттєво:

  • оновити ліцензію через зміну адреси ведення діяльності;

  • змінити вид діяльності в умовах війни на таку, для якої потрібна ліцензія;

  • почати вести діяльність, для якої необхідна ліцензія.

Таку декларацію можна подати в додатку Дія через послугу єДекларація або через ЦНАП, який передасть цю декларацію до органу ліцензування. Варто також зазначити, що отримання права на ведення господарської діяльності, що потребує ліцензії, може бути здійснено тільки для видів господарської діяльності, визначених Кабміном. Їх також перелічено в Додатку 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 18.03.2022 № 314 і може бути оновлено, зокрема це такі види діяльності, як діяльність у сфері використання ядерної енергії, виробництво та імпорт лікарських засобів, діяльність на ринку азартних ігор, медична практика тощо. Також варто зазначити, що в законопроєкті, який був підтриманий Верховною Радою 17 липня 2024 року, вказано критерії для визначення видів діяльності, які не можуть провадитися на підставі декларації:

  • спричинення загрози національним інтересам;

  • негативний вплив на функціонування об'єктів критичної інфраструктури;

  • порушення нормальних умов життєдіяльності населення;

  • негативний вплив на екологічну безпеку.

У разі включення виду діяльності до таких, що не можуть здійснюватися на підставі декларації, суб'єкт господарювання повинен отримати ліцензію в загальному порядку.

У декларації має заповнюється інформація про:

  • ПІБ, паспортні дані, РНОКПП для ФОП;

  • найменування, організаційно-правову форму, ідентифікаційний код згідно з ЄДРПОУ, адресу, ПІБ керівника юридичної особи або його уповноваженого представника для ТОВ;

  • назву виду господарської діяльності/частини виду господарської діяльності, який провадиться суб'єктом господарювання, або інформація щодо змін, які вносяться до дозвільного документа.

  • назву дозвільного документа (назви дозвільних документів) на заміну якого (яких) подана декларація або до якого (яких) декларацією вносяться зміни.

Водночас заявники зобов'язані подати заяву на ліцензування в загальному порядку протягом трьох місяців з дня закінчення/припинення режиму воєнного стану.

Анастасія Барданова,

молодший юрист Stron

Хочете оцінити фінансову стабільність бізнес-партнера? Перевірити чи не має він боргів, судових справ? Спробуйте нове рішення LIGA360 від LIGA ZAKON! Всі види джерел для всебічної оцінки контрагентів: реєстри, судові рішення, санкційні списки та медіа. Залиште заявку на презентацію LIGA360 для вашої команди.

Зараз діє максимально вигідна ціна саме для тебе! Скориставшись Summer program від LIGA ZAKON, нові користувачі отримують знижку на рішення LIGA360. Деталі та умови акції за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему