Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні

Криптовалюта вже давно не новий інвестиційний актив і в низці країн світу законодавство визначає не лише її правовий статус, а й порядок її оподаткування. Відповідно, податкові органи активно цікавляться питанням оподаткування доходів, пов'язаних із криптовалютою.

Що таке криптовалюта відповідно до українського податкового законодавства?

Законодавство, що має регулювати правовідносин, які виникають у зв'язку з оборотом віртуальних активів, зокрема і криптовалюти, в Україні, ще не набрало сили.

Мова йде про Закон України від 17 лютого 2022 року № 2074-IX «Про віртуальні активи». Цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності законом України про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей оподаткування операцій з віртуальними активами. А відповідний законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо врегулювання обороту віртуальних активів в Україні» лише зареєстровано у Верховній Раді України.

Закон «Про віртуальні активи» надає таке визначення віртуальному активу: «це нематеріальне благо, що є об'єктом цивільних прав, має вартість та виражене сукупністю даних в електронній формі». Існування та оборотоздатність віртуального активу забезпечується системою забезпечення обороту віртуальних активів. Віртуальний актив може посвідчувати майнові права, зокрема права вимоги на інші об'єкти цивільних прав.

Незважаючи на невизначеність правового статусу, Національне агентство з попередження корупції у роз'ясненнях щодо заповнення декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, все ж визначає правила декларування криптовалюти і наводить визначення криптовалюти відповідно до стандартів FATF (групи з протидії відмиванню коштів), яке ж і зафіксовано в Законі України від 06.12.2019 № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»:

Криптовалюта - це цифровий вираз вартості, яким можна торгувати в цифровому форматі або передавати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.

Податкове ж законодавство та роз'яснення податкових органів окремо не надають визначень криптовалюті, посилаючись на те, що криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, зокрема, відсутня нормативна база для її класифікації та регулювання операцій з нею.

Що з оподаткування криптовалюти за кордоном?

У низці країн світу, як-от США, країнах Європейського Союзу, Індії тощо, законодавством або додатковими законодавчими актами або роз'ясненнями фіскальних органів визначено для своїх платників податків правила оподаткування доходу від операцій з криптовалютою.

Цікаво, що саме визначення криптовалюти передбачає те, що це платіжний засіб, проте оподаткування здійснюється за правилами, передбаченими для інвестиційних активів, як-от акції та інші цінні папери. Тобто для цілей оподаткування визначається інвестиційний прибуток або збиток, а саме різниця між сумою доходу від продажу інвестиційного активу та сумою витрат на придбання цього активу.

Наприклад, у США податкові органи визначають криптовалюту як актив, у зв'язку з яким виникають оподатковані події при продажу чи обміну на інший інвестиційний актив.

Оподаткування також залежить від строку володіння криптовалютою, тобто терміну від купівлі (отримання) до моменту продажу (вибуття):

- Якщо володіння криптовалютою менше 1 року, то застосовується ставка на дохід від приросту капіталу до 37 %.

- Якщо володіння криптовалютою більше 1 року, то застосовується ставка на дохід від приросту капіталу до 20 %.

У Німеччині немає окремого законодавства щодо оподаткування операцій із криптовалютою, проте є практика і позиція податкових органів та судів. У цій країні криптовалюта загалом також вважається активом та оподатковується, якщо період між продажем та купівлею активу не перевищив рік.

Звільняється від оподаткування дохід від вибуття активу у випадку його володіння більше 1 року. Також є поріг прибутку, який звільняється від оподаткування - 600 євро на рік.

У Німеччині немає окремих ставок для оподаткування доходу від криптовалюти - застосовуються податки та ставки в межах загальних правил.

Що з оподаткування криптовалюти в Україні?

У Податковому кодексі Україні відсутні окремі положення щодо оподаткування криптовалюти або ж віртуальних активів.

Проте є роз'яснення податкових органів щодо порядку оподаткування доходу фізичної особи від операцій із криптовалютою.

Відповідно до цих роз'яснень податкова подія, тобто подія, коли виникає оподаткування, є продажем криптовалюти.

Порядок і правила оподаткування залежать від того, де знаходиться джерело виплати доходу.

Якщо джерело виплати є іноземним, то дохід від продажу криптовалюти включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід.

Якщо ж виплата доходу здійснюється фізичною особою - резидентом на території України, то дохід від продажу криптовалюти декларується як інший дохід.

Базою оподаткуванню в обох випадках є сума коштів, яка отримується платником податків від операцій з криптовалютою.

Дохід є об'єктом оподаткування двома податками: податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18 % та військовим збором за ставкою 1,5 %.

Декларування доходу здійснюється шляхом подачі декларації про майновий стан і доходи.

Декларація про майновий стан і доходи подається до 1 травня року, наступного за звітним, а податки потрібно сплатити до 1 серпня року, наступного за звітним. Наприклад, строк подачі декларації за 2024 рік буде 1 травня 2025 року, а строк сплати податків - до 1 серпня 2025 року.

Висновок

Криптовалюта не має визначеного правового статусу в Україні, її оподаткування також не визначено на законодавчому рівні.

Є роз'яснення податкових органів щодо оподаткування операцій із криптовалютою. На думку податкових органів, базою оподаткування є дохід від продажу, а не прибуток від продажу, тобто витрати на купівлю не можуть зменшити базу оподаткування.

Такий підхід не відповідає принципам оподаткування в інших країнах, коли оподатковується лише прибуток від продажу криптовалюти та є можливість декларувати інвестиційний збиток.

Оксана Каращук,

менеджерка, група з управління персоналом

та оподаткування фізичних осіб, KPMG в Україні

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему