Не дивлячись на те, що суди неодноразово вказували Фонду соціального захисту інвалідів (далее-Фонд) на те, що у випадку якщо підприємство надавало щомісячний звіт про наявність місць для працевлаштування інвалідів, а органи соцзахисту не прислали останніх для працевлаштування, підприємство не винне в тому, що нормативи робочих місць не дотримані і, отже, штрафи платити воно не зобов'язане, Фонд продовжує наполегливо затівати спори з працедавцями. Ще раз свою незмінну позицію в цьому питанні ВАСУ закріпив в визначенні від 07.04.2009 № До-4360/08.
Фонд соцзахисту інвалідів звернувся до суду з позовом до підприємства про стягнення штрафних санкцій за незайняті інвалідами робочі місця, вказавши, що згідно з нормативами, закріпленими в ст. 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" підприємство повинне було працевлаштувати 1 інваліда, а фактично цього зроблено не було. Відповідач у свою чергу вказав, що інформував центр зайнятості і регіональне відділення Фонду про потребу в працівнику- інвалідові у вказаний Фондом період за який Фонд просить суд стягнути з нього штрафні санкції.
Працедавець не зобов'язаний шукати інваліда з тим, щоб його працевлаштувати на своєму підприємстві |
Суди усіх інстанцій судової вертикалі, включаючи ВАСУ в позові відмовили, вказавши Фонду на те, що згідно ст. 18 вищезгаданого Закону органи влади з питань праці і соцполитики, органи місцевого самоврядування, організації інвалідів і держслужба зайнятості повинні сприяти в працевлаштуванні інвалідів. Так, як відповідач зробив усі необхідні заходи для працевлаштування інваліда на своєму підприємстві, він не може притягати до відповідальності і відповідно штрафні санкції платити не повинен.
Таким чином ВАСУ ще раз озвучив свою позицію, вказавши, що працедавець не зобов'язаний самостійно шукати інваліда з тим, щоб його працевлаштувати - для цього є спеціальні органи. Інформування Фонду про потребу в працівнику-інвалідові звільнить підприємство від сплати штрафних санкцій за недотримання нормативів працевлаштування інвалідів на підприємстві.
В зв'язку з цим також слід звернути увагу на постанови ВСУ від 20 липня 2004 року, від 11 січня 2005 року, від 25 січня 2005 року і від 8 лютого 2005 року у яких вже вказувалося, що підприємство не зобов'язане займатися пошуком інвалідів для їх працевлаштування. Працевлаштовувати осіб з обмеженими можливостями за наявності інформації про вільні створені місця - обов'язок зовсім не підприємства, а органів соцзахисту. Детальніше про це в матеріалі ЛІГА :ЗАКОН "Головне - показати готовність". Про те, що фонд соціального захисту інвалідів не зацікавлений в працевлаштуванні своїх підопічних, оскільки держбюджет зобов'язує Фонд виконувати його прибуткову статтю, ЛІГА :ЗАКОН розповідала в матеріалі "Фонд вибирає гроші"!.