Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пробаційний нагляд за кримінальні правопорушення: що передбачено новим Законом?

Олександр Шевцов, адвокат з кримінальної практики ЮК "Ріяко та партнери", проаналізував законодавчий акт

23 серпня 2023 року Верховна Рада України прийняла Закон № 3342-IX "Про внесення змін до Кримінального, Кримінального процесуального кодексів України та інших законодавчих актів України щодо удосконалення видів кримінальних покарань в умовах воєнного стану", яким впроваджується новий вид основного покарання - пробаційний нагляд.

Метою прийняття Закону є гуманізація пенітенціарної системи та розширення можливостей для виправлення особи без ізоляції від суспільства.

Покарання у виді пробаційного нагляду полягає в обмеженні прав і свобод засудженого, визначених законом і встановлених вироком суду, із застосуванням наглядових та соціально-виховних заходів без ізоляції від суспільства.

Новий вид покарання може бути призначений судом як основне покарання на строк від одного до п'яти років, а щодо неповнолітніх від одного до двох років.

Так, на засудженого до пробаційного нагляду суд в обов'язковому порядку покладає такі обов'язки:

- періодично з'являтися для реєстрації до уповноваженого органу з питань пробації;

- повідомляти уповноважений орган з питань пробації про зміну свого місця проживання, роботи або навчання;

- не виїжджати за межі України без погодження з уповноваженим органом з питань пробації.

Крім зазначених обов'язків, суд має право покласти на засудженого до пробаційного нагляду додаткові обов'язки, які застосовуються з урахуванням особи винного та характеру протиправних дій:

- використовувати електронний засіб контролю і нагляду та проживати за вказаною у рішенні суду адресою;

- дотримуватися встановлених судом вимог щодо вчинення певних дій, обмеження спілкування, пересування та проведення дозвілля;

- працевлаштуватися або за направленням уповноваженого органу з питань пробації звернутися до органів державної служби зайнятості для реєстрації як безробітного та працевлаштуватися, якщо йому буде запропоновано посаду (роботу);

- виконувати заходи, передбачені пробаційною програмою;

- пройти курс лікування від наркотичної, алкогольної залежності, розладів психіки та поведінки внаслідок вживання психоактивних речовин або захворювання, що становить небезпеку для здоров'я інших осіб.

Законом № 3342-IX внесені зміни до Особливої частини Кримінального кодексу України, в частині встановлення пробаційного нагляду в якості основного покарання за вчинення окремих видів кримінальних правопорушень невеликої тяжкості. При цьому, за змістом Закону, пробаційний нагляд доповнює види покарань передбачених санкцією певної статті, а також застосовується замість покарання у вигляді арешту. Зміст закону свідчить про намір законодавця обмежити застосування покарання у вигляді арешту через його “непопулярність”.

Для прикладу, змін зазнали покарання за такі кримінальні правопорушення як:

- умисне заподіяння тяжких тілесних ушкоджень, вчиненого у разі перевищення меж необхідної оборони або у разі перевищення заходів, необхідних для затримання особи, яка вчинила кримінальне правопорушення (ст. 124 КК);

- умисне легке тілесне ушкодження, що спричинило короткочасний розлад здоров'я або незначну втрату працездатності (ч. 2 ст. 125 КК);

- умисне завдання удару, побоїв або вчинення інших насильницьких дій, які завдали фізичного болю і не спричинили тілесних ушкоджень, що мають характер мордування, - вчинені групою осіб, або з метою залякування потерпілого чи його близьких, або з мотивів расової, національної чи релігійної нетерпимості (ч. 2 ст. 126);

- домашнє насильство (ст. 126-1 КК);

- погроза вбивством, якщо були реальні підстави побоюватися здійснення цієї погрози (ч. 1 ст. 129 КК);

- ухилення від сплати аліментів на утримання дітей (ст. 164 КК);

- перешкоджання законній професійній діяльності журналістів (ч. 1, 2, 3 ст. 171 КК);

- грубе порушення законодавства про працю (ч. 1, 2 ст. 172 КК);

- грубе порушення угоди про працю (с. 1, 2 ст. 173 КК);

- безпідставна невиплата заробітної плати, стипендії, пенсії чи іншої установленої законом виплати громадянам більш як за один місяць (ч. 1 ст. 175 КК);

- таємне викрадення чужого майна (крадіжка) (ч. 1, 2 ст. 185 КК);

- грабіж (ч. 1 ст. 186 КК);

- заволодіння чужим майном або придбання права на майно шляхом обману чи зловживання довірою (шахрайство) (ч. 1 ст. 190 КК).

Даний перелік статей КК України не є вичерпним та з повним переліком змін можна ознайомитися в Законі № 3342-IX.

Олександр Шевцов

Виконання покарання у вигляді пробаційного нагляду покладається на уповноважені органи з питань пробації за місцем проживання засудженого. Строк відбування покарання починається з моменту постановки засудженого на облік органом з питань пробації. До строку відбування покарання зараховується час попереднього ув'язнення або цілодобового домашнього арешту.

З метою дієвості нового покарання, Законом № 3342-IX встановлено наслідки ухилення особи від відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду, яке має місце при невиконанні засудженим покладених на нього законом та судом обов'язків. Крім цього, Законом внесені зміни до статті 389 КК України, якою передбачено кримінальну відповідальність за ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду у вигляді обмеженням волі строком до трьох років.

Таким чином, при невиконанні засудженим покладених на нього обов'язків, а також у разі вчинення адміністративного правопорушення, із засудженим проводиться індивідуальна профілактична бесіда та застосовується письмове попередження про притягнення до кримінальної відповідальності. Письмове попередження не застосовується, якщо покладений обов'язок не був виконаний з поважних причин.

У разі ухилення засудженого від прибуття за викликом уповноваженого органу з питань пробації письмове попередження вважається винесеним, якщо його направлено через Національного оператора поштового зв'язку або вручено в інший спосіб та отримано підтвердження про його вручення.

Систематичне невиконання засудженим обов'язків покладених на них законом і судом, або систематичне вчинення адміністративних правопорушень (три і більше), свідчать про небажання засуджених ставати на шлях виправлення та свідчить про ухилення від відбування покарання у вигляді пробаційного нагляду.

Наслідком ухилення засудженого від відбування покарання у виді пробаційного нагляду є направлення уповноваженим органом з питань пробації відповідних матеріалів до органів Національної поліції для вирішення питання про притягнення до кримінальної відповідальності відповідно до статті 389 КК України.

Стосовно засуджених, які належним чином відбули покарання у вигляді пробаційного нагляду, уповноважений орган з питань пробації в день закінчення строку покарання у виді пробаційного нагляду, направляє відповідне повідомлення суду, який постановив вирок. Засудженому на його вимогу може бути видано довідку про відбуття покарання або про звільнення від нього.

Аналізуючи новели Закону № 3342-IX можна дійти висновку, що покарання у вигляді пробаційного нагляду має схожість із застосуванням судом звільнення від відбування покарання з іспитовим строком (ст. 75 КК України). Але сфера застосування статті 75 КК України є більш широкою, оскільки вона поширюється і на тяжкі злочини.

Крім цього, закінчення строку покарання у вигляді пробаційного нагляду, на відміну від звільнення від відбування покарання з іспитовим строком, не потребує застосування процедури звернення до суду, що спрощує процедуру виконання покарання та зменшує завантаженість судів.

Застосування покарання у вигляді пробаційного нагляду є прогресивною новелою та шагом до гуманізації покарань за кримінальні правопорушення невеликої тяжкості.

Таким чином, за умови створення дієвого механізму контролю органами пробації за поведінкою засуджених, пробаційний нагляд може бути дієвим покаранням, застосування якого зменшить навантаження на установи виконання покарань, а відповідно призведе до зменшення видатків на утримання осіб при відбуванні таких покарань як арешт, обмеження волі та позбавлення волі.

Олександр Шевцов,

адвокат з кримінальної практики

ЮК "Ріяко та партнери"

Інформація працюватиме на вас - з рішенням LIGA360:Юрист. Здійснюйте legal research українського законодавства й судової практики, прогнозуйте результати судових справ, читайте експертну аналітику з "гарячих" тем. Замовте тестовий доступ за посиланням.

Хочете замовити LIGA360:Юрист зі знижкою 30%? Скористайтеся спецпропозицією від LIGA ZAKON до 13 жовтня.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему