Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Робота на підприємстві. Що має знати юрист?

Дмитро Заковоротний, юрист ЮК “RIYAKO & PARTNERS”, розповів, на що варто звернути увагу

Передмова

Юрист на підприємстві, або на західний манер - in-house lawyer, це значно більше ніж просто юрисконсульт, особливо, якщо ми говоримо про справжнього професіонала своєї справи.

Далі, я розкрию для вас своє бачення, чому змістовність діяльності in-house юриста неможливо описати просто сухим переліком юридичних задач, які він має виконувати.

Але для початку я хочу зробити невеликий вступ, аби закрити всі питання щодо того, чому я взагалі можу висвітлювати цю тему. До речі, в рамках так званого вступу ви вже матимете нагоду знайти для себе деякі відповіді на запитання “з чим зіштовхується in-house?”

До того моменту, коли я перейшов працювати в консалтинг, я вже мав досвід роботи на великому виробничому підприємстві, на якому раніше взагалі не було штатного юриста. Підприємство користувалось виключно послугами зовнішньої юридичної компанії, тож мені потрібно було з нуля побудувати всі внутрішні процеси, а це значить зіштовхнутись з такими перешкодами:

  • питання “а з чого почати?”;

  • формування розуміння того, чим займається підприємство, на які бізнес-процеси поділяється його діяльність та з яких організаційних складових воно складається;

  • виявлення та вивчення всіх процесів з усіма їх змінними, в ході яких діяльність (результати діяльності) підприємства переходять у зону відповідальності юриста;

  • вивчення актуального механізму документообігу, виявлення його слабких міст, перебудова механізму з його подальшою імплементацією в роботу компанії;

  • спротив трудового колективу змінам = конфлікти з ініціатором змін (юристом);

  • будування відносин з трудовим колективом, особливо з тією його частиною, з якою юрист буде взаємодіяти.

Цей перелік можливо продовжувати дуже довго, але я гадаю, що я перелічив ті основні проблемні питання / завдання юриста, з якими він обов'язково зіткнеться та повинен буде працювати з ними.

Якщо у вас виникає питання: “а навіщо це все, я ж юрист?”, це нормально, далі ми розберемось навіщо.

Хто такий in-house і чому він більше ніж просто юрист?

In-house юрист - це людина, яка застосовує свої професійні знання в галузі юриспруденції в поєднанні з іншими необхідними навичками (soft skills), задля вирішення рутинних операційних задач та індивідуальних кейсів у межах роботи підприємства.

Тобто я хочу, щоб ви одразу викинули зі своєї голови думки про те, що ваша зона відповідальності та ваша робота закінчується переліком обов'язків та повноважень, зазначених у вакансії на посаду.

Безумовно, вам необхідно буде провести межу, де закінчуються ваші компетенції, бо work-life balance то must have, та і брати на себе те, що апріорі до вас не має ніякого відношення навіть опосередковано, то погана ідея.

Але, повірте мені та моєму досвіду (а якщо ні, то пересвідчіться самі), що якщо на кожне завдання / запитання власника компанії, директора, трудового колективу, ви будете відповідати щось на кшталт: “То не юриста справа”, “У відповідності до чинного законодавства ми не можемо…”, “Це не в межах моїх повноважень” тощо, ваша кар'єра скінчиться, так і не розпочавшись. Зрозумійте, що ваша задача це балансувати між “відповідно до чинного законодавства” та бажаннями керівництва, але звісно в рамках здорового глузду.

Справжній in-house, він як радник. До спеціаліста високої професійної експертності з великим кредитом довіри у керівництва, може за порадою звернутись навіть власник бізнесу, бо він усвідомлює, що ця особа розуміється, як на юридичних обставинах так і на фактично існуючих.

Контекст

Ви дуже часто можете бачити цей термін в моїх статтях на тему договірного права, але і тут він є конче актуальним.

Контекст - це те, на чому має будуватись робота юриста на підприємстві, це фундаментальні вихідні дані для вирішення поставлених йому задач.

Давайте розберемо на прикладі укладення договору з контрагентом.

Ваша задача: підготувати (скласти) договір з контрагентом.

Контекстом для вас буде:

Базова інформація по фактичних домовленостях з контрагентом: предмет домовленостей (на основі цього ви визначитесь з предметом договору), ціна та умови оплати, строк дії договору.

Особливі умови - це ті фактичні умови, які ви маєте втілити в пункти договору, з метою захисту прав і законних інтересів вашої компанії. Тобто, як я люблю казати, ваш договір має відображати дійсність.

Така інформація может грунтуватись на основі історичних даних по певному контрагенту, наприклад - він постійно порушує строки оплати. Отже, ви аргументовано можете та повинні прописати умови оплати та розділ “Відповідальність сторін” таким чином, щоб превентивно запобігти виникненню у контрагента бажання порушити умови оплати і на цей раз.

Або ще приклад, підприємство укладає договір з контрагентом під тендер, взаємодіючи з ним, як з субпідрядником. Тож ваша задача передбачити наприклад те, щоб строки виконання договору корелювались зі строками за основним (тендерним) договором.

Чи ситуація, коли компанія хоче придбати певний товар за конкретними технічними характеристиками, але ви в цьому не обізнані. Тож тут, вам необхідно буде комунікувати з відділом контролю якості (або його аналогом) підприємства, щоб конкретно прописати вимоги до товару, бо як я вже писав в інших статтях: “товар має бути належної якості” - це абстракція, яка може зіграти з вами злий жарт.

Дмитро Заковоротний

Рутинні задачі юриста на підприємстві

Одразу скажу, що я не буду розписувати всі типові задачі. Ці кліше з вакансії на посаду вже знають всі:

  • робота з договорами

  • претензійна робота

  • документообіг

  • аналіз законодавства

Від підприємства до підприємства сама сутність ваших обов'язків змінюватись не буде, окрім індивідуальних нестандартних задач.

Головним є те, як ви організуєте свій процес, який ваш підхід до справи. Ви маєте побудувати механізм, який буде працювати на вас та на ваш час.

Процеси мають бути побудовані від А до Я. Неможливо все вмістити в статтю, але я наведу вам приклад простого ланцюга підписання договору з контрагентом:

  • Compliance.

  • Запит установчих та інших необхідних документів.

  • З'ясування контексту - моделювання ситуацій в форматі “якщо, то…”.

  • Формування змісту договору шляхом відображення фактичних домовленостей сторін.

  • Перемовини з контрагентом (його представником) та корекція пунктів на базі компромісних домовленостей (за потреби).

  • Підписання договору.

  • Внесення договору в реєстр документообігу.

Це простий приклад нормально побудованого процесу укладення договору з контрагентом, який мінімізує ризики вашого підприємства та який дозволить вам виконати свою роботу якісно. Такий у вас має бути по кожній задачі.

Робота in-house юриста це і про творчість. Ви маєте мислити так, ніби це ваш бізнес. Діджиталізуйте і автоматизуйте те, що можливо та необхідно діджиталізувати та автоматизувати. Знайдіть слабкі місця та попрацюйте з ними.

Якщо ви проігноруєте це, то пройде не так багато часу, як ви почнете “тонути” в рутині і “привітаєтесь” з вигоранням на роботі.

Networking

Як вже мною було сказано, налагодити правильну комунікацію в середині підприємства то є обов'язковою умовою для високого рівня вашої продуктивності і якості роботи. Ви фактично знаходитесь в команді, а значить вам необхідно правильно взаємодіяти з її членами, щоб досягати бажаних результатів.

У випадку, коли ви юрист на підприємстві, тактика “один против усіх” не працює, бо у вас є зрозумілий і необхідний ланцюг взаємодії з керівництвом, бухгалтерією, різними відділами, менеджерами тощо. Безумовно, рівень взаємодії десь буде зовсім незначним, а десь більш вагомим, це ви маєте регулювати самостійно. Але ви сто відсотків повинні бути в курсі того, що коїться на підприємстві, бо це ніби живий організм, який потрібно моніторити.

Вище я акцентував вашу увагу на тому, що відповідати на кожну поставлену задачу “це неможливо” і цитувати кодекс то є погана ідея і так ви довго не затримаєтесь в галузі, при чому незалежно, будь то посада in-house юриста, або робота в консалтингу. І це дійсно так. Але ви не повинні і давати сісти собі на шию і вміти залізобетонно аргументувати свою точку зору, якщо наприклад керівництво не хоче вас чути.

Звісно, ви найманий працівник і маєте робити те, що вам скажуть, але це не має бути сліпа відомість за вказівками, бо психологічна стійкість це не просто критерій з вакансії, віднесіться до цього серйозно.

Підсумки

Тож навіщо це все, що я вище розписав, якщо мова про звичайного юриста, а не бізнес-радника?

Чим більше ви залучені у бізнес-процесі, чим більше зона вашої відповідальності, тим більше ваша цінність і ціна вашої роботи. І це працює на вас у майбутньому.

Вже бачу, як хтось думає: “ага, я виконую кіпу задач, а зарплатню отримую ту саму..”, то теж є ваша проблема, значить так ви побудували все навколо себе, що керівництво не боїться вас втратити.

Професійний in-house lawyer, це та людина, за яку будуть триматись всіма можливими способами, тож задайте собі питання, а чи можно про вас так сказати і якщо ні, то що вам потрібно змінити? Та змінюйте.

Сподіваюсь, дана стаття стане вам у пригоді.

Дмитро Заковоротний,

юрист ЮК "RIYAKO & PARTNERS"

Усі потрібні документи для юриста - в рішенні LIGA360. Обирайте з понад 1,8 мільйона НПА, судової практики, аналітики, робочих кейсів та інших матеріалів. Замовте тестовий доступ за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему