Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Оподаткування волонтерства: роз'яснення юриста

Валерія Сніжна, юрист адвокатського об’єдання «Юнімайндс», розповіла, що потрібно знати

Відповідно до Закону України № 3236-VI «Про волонтерську діяльність», волонтерська діяльність - добровільна, соціально спрямована, неприбуткова діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги.

Відповідно до чинного законодавства, оподаткуванню підлягає будь-якій дохід фізичної особи, нарахований (виплачений, наданий) на користь платника податку протягом звітного періоду, незалежно від джерел його отримання.

Зазвичай доходи, отримані від волонтерської діяльності, підлягають оподаткуванню на тих самих засадах, що й інші доходи фізичних осіб. Згідно з податковим законодавством, ці кошти вважаються «іншим доходом громадянина», і на всю суму зібраної волонтерської допомоги податкова служба може нарахувати 18 % податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) і 1,5 % військового збору (ВС).

Податковий кодекс України передбачає пункт щодо доходів, які не включаються до розрахунку загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Стаття 165 Податкового кодексу України містить положення, які дозволяють звільнення від оподаткування коштів, що збираються на особисту картку в межах волонтерської діяльності, при виконанні деяких умов. Так, відповідно до приписів пп. 165.1.54 статті 165 ПКУ, «звільняються від оподаткування зокрема доходи, отримані благодійниками - фізичними особами, внесеними у реєстр волонтерів за умови, якщо вони використані на допомогу ЗСУ і іншим підрозділам, задіяним у захисті країни від збройної агресії, або фізичними особам, які мешкають на території населених пунктів де проводиться антитерористична операція, або вимушено покинули місце проживання у зв'язку з проведенням антитерористичної операції в таких населених пунктах».

Однак, наприкінці 2022 року було запроваджено ряд ключових змін, які регулюють оподаткування волонтерської діяльності. Розглянемо, як зараз здійснюється оподаткування волонтерства в Україні.

Які умови звільнення від оподаткування волонтерської діяльності?

- Реєстрація волонтера у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо звільнення від оподаткування благодійної допомоги, зібраної волонтерами» від 16.11.2022 р. № 2747-ІХ, який набирав чинності 11.12.2022 р., встановлено, що за умови реєстрації благодійника - фізичної особи у Реєстрі волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації, до 01 січня 2023 року, сума благодійної допомоги, отриманої таким благодійником у період з 24 лютого, не включаються до його загального місячного (річного) оподатковуваного доходу.

Відповідно до Закону України №2757 «Про внесення зміни до пункту 2-1 розділу VII "Прикінцеві положення" Закону України "Про благодійну діяльність та благодійні організації" щодо вдосконалення порядку включення благодійників - фізичних осіб до Реєстру волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації», благодійника - фізичну особу можна включити до Реєстру волонтерів за його заявою.

Відповідно до наказу Міністерства фінансів України від 30.10.2014 року № 1089, для включення в реєстр волонтерів необхідно подати до Державної податкової служби Заяву встановленої форми (№ 1-РВ) із зазначенням реквізитів рахунків, відкритих у банках на ім'я такого волонтера, що призначені для здійснення благодійної діяльності; реєстраційний номер облікової картки платника податків; або серії та номера паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний податковий орган і мають відмітку у паспорті).

Заяву можна подати до територіального органу ДПС у паперовій або електронній формі.

Таким чином, якщо волонтер зареєструвався в Реєстрі до 1 січня 2023 року, то сума благодійних коштів, яку той отримав, починаючи з дати повномасштабного вторгнення росії, не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Інакше отримання значних коштів на особисті рахунки є, за законодавством України, підставою для їх оподаткування 18% ПДФО і 1,5% військового збору.

- Яка сума благодійної допомоги не включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платників податку, зазначених у пп. 165.1.54 ПКУ?

Не включається до оподатковуваного доходу платника податків благодійна допомога, що надається згідно з пп. 165.1.54 ПКУ:

а) у будь-якій сумі (вартості), що надається:

платникам податку, визначеним абз. другим пп. «а», пп. «б» та абз. другим пп. «в» пп. 165.1.54 ПКУ, - для закупівлі або у вигляді спеціальних засобів індивідуального захисту (касок, бронежилетів, виготовлених відповідно до військових стандартів), технічних засобів спостереження, лікарських засобів, засобів особистої гігієни, продуктів харчування, предметів речового забезпечення чи інших товарів (робіт, послуг) за переліком, що визначається Кабміном, чи для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;

платникам податку, визначеним абзацами третім - п'ятим підпункту «а», абзацами третім і четвертим підпункту «в» підпункту 165.1.54 ПКУ, як допомога на лікування та медичне обслуговування (обстеження, діагностику), у т. ч. - для оплати (компенсації) вартості лікарських засобів, донорських компонентів, виробів медичного призначення, технічних та інших засобів реабілітації, платних послуг з лікування, забезпечення виробами медичного призначення, технічними та іншими засобами реабілітації, послуг медичної реабілітації, санаторно-курортного оздоровлення;

б) у сумі, що сукупно протягом звітного (податкового) року не перевищує 500 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, - на відновлення втраченого майна, на житлові, соціальні і побутові потреби та на інші потреби згідно з переліком, що визначається Кабміном, що виникли у платників податку, визначених пп. 165.1.54 ПКУ.

У разі, якщо загальна сума отриманої благодійної допомоги протягом звітного (податкового) року перевищує зазначений граничний розмір, сума перевищення над таким розміром оподатковується за ставкою 18%, встановленою п. 167.1 ПКУ, і платник податку зобов'язаний подати річну податкову декларацію із зазначенням сум благодійної допомоги.

- Підтвердження використання благодійних коштів

За роз'ясненням Державної податкової служби України - для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів і витрат на підставі первинних документів і фінансової звітності. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності на підставі даних, не підтверджених документами. Але яким саме чином мають підтверджуватися витрати коштів з особових карток волонтерів - Податковий кодекс України не визначає. Це можуть бути чеки, квитанції, сплачені інвойси, накладні, акти приймання-передачі, тобто всі первинні документи, які підтверджують здійснені фінансові операції.

Відповідно до п. 29 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України, необов'язкове документальне підтвердження витрат, які були здійснені у період з 24 лютого 2022 року по 1 травня 2022 року.

- Подання звітності фізичною особою - благодійником, яка зареєстрована у реєстрі та отримує благодійні внески від фізичних осіб - резидентів/нерезидентів

Волонтеру необхідно подати Податкову декларацію про майновий стан і доходи до Державної податкової служби України, і в цій Декларації вказати усі доходи, які фізична особа отримала як волонтер.

Платники податку, зобов'язані подавати річну декларацію про майновий стан і доходи (податкову декларацію), крім випадків визначених ст. 179 ПКУ, а саме, якщо вони отримували доходи:

- від податкових агентів, які згідно з розділом IV ПКУ не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

- виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених розділом IV ПКУ;

- від операцій продажу (обміну) майна, дарування, дохід від яких відповідно до цього розділу не оподатковується, оподатковується за нульовою ставкою та/або з яких при нотаріальному посвідченні договорів, за якими був сплачений податок відповідно до розділу IV ПКУ;

- у вигляді об'єктів спадщини, які відповідно до розділу IV ПКУ оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ПКУ.

Висновки

Таким чином, для звільнення від оподаткування за здійснення волонтерської діяльності мають бути виконані наступні умови:

· фізична особа має бути включена в офіційний Реєстр волонтерів антитерористичної операції та/або здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації;

· кошти мають надходити на рахунок, інформація про який внесена до Реєстру волонтерів;

· отримані кошти мають бути фактично використані виключно на цілі, передбачені пп. 165.1.54 статті 165 ПКУ;

· фізична особа-волонтер має подати звітність до податкової служби України і в «Декларації про майновий стан і доходи» вказати суму отриманих на волонтерську діяльність коштів, з можливістю підтвердження, на що витрачені ці кошти.

Валерія Сніжна,

юрист адвокатського об'єдання

«Юнімайндс»

Фінансова звітність компаній за 2022 рік - тепер у LIGA360. Знайдіть повноту інформації про ваших контрагентів прямо зараз. Замовте LIGA360 за посиланням.

Запропонуйте своїй команді універсальний і зручний інструмент для роботи - рішення LIGA360. Придбайте його для 10 користувачів за ціною 3! На вибір - рішення для керівників, юристів, бухгалтерів та HR. Деталі акції.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему