З розвитком Інтернет-технологій, в Україні все частіше почали виникати спори навколо доменних імен. Найчастіше спори виникають, коли деякі "умільці" реєструють доменні імена під чужу торгову марку, тим самим, заважаючи отримати таке ім'я власникові цієї марки. Чи можна присікти діяльність таких "умільців", і як це краще всього це зробити, обговорювали учасники практичної конференції "Захист авторського права в Інтернеті"юридичної практики, що проводиться у рамках Дня-2010. Побувала на цій конференції і ЛІГА :ЗАКОНяка вже неодноразово писала про проблеми, пов'язані з доменними іменами (див. "Довідку").
ФАБУЛА |
Що в імені твоєму?
Для того, щоб визначити, як можна захистити свої права, порушені внаслідок недобросовісного використання доменного імені, треба спершу утямити, що ж це ім'я є.
Згідно Закону "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг" доменне ім'я - це ім'я, що використовується для адресації комп'ютерів і ресурсів в Інтернеті. По суті, це символ, за допомогою введення якого користувач дістає доступ до того або іншого Інтернет-ресурсу. Тобто, до конкретної IP- адреси, символьним позначення якого доменне ім'я і являється.
Оскільки доменне ім'я цей увесь лише засіб переадресації, то, по своїй суті, його можна прирівнювати до телефонного номера або звичайної адреси місцезнаходження об'єкту. Тому, на думку одного з доповідачів конференції, керівного партнера юридичної фірми "Jurimex" Юрія Крайнякадоменне ім'я, як і будь-яка інша адреса, не може бути об'єктом права власності. Само по собі доменне ім'я, як і адреса будинку, без самого будинку не може бути об'єктом купівлі-продажу або іншої угоди, пов'язаної з відчуженням права власності.
Підтверджує таку позицію ст. 418 ГКзгідно якої об'єктом права інтелектуальної власності може бути визнаний тільки той об'єкт, що визначений ГК або іншим законом. Закону ж, що визначає доменне ім'я як об'єкт права інтелектуальної власності, в Україні немає. Немає доменного імені і в списку об'єктів права інтелектуальної власності, вказаному ст. 420 ГК.
З тим, що доменне ім'я не є об'єктом права інтелектуальної власності згодна і другий доповідач конференції, партнер адвокатської контори "Коннов і Созанновский" Юлія Семений. На її думку, воно лише делегується певній особі для користування.
Втім, на думку третього доповідача конференції, старшого юриста юридичної фірми "Василь Кисиль і Партнери" Олександра Мамунине є об'єктом права власності тільки сам IP- адресащо є простим набором цифр. Позначення ж цього IP- адреси (доменне ім'я) може бути об'єктом права інтелектуальної власності. Аналогічно, таке позначення можна прирівняти до індивідуального іменного номера автомобіля. При цьому як немає в ГК такого об'єкту інтелектуальної власності як назва магазину або автозаправки, так може і не бути там такого об'єкту як доменне ім'я, оскільки не можна прив'язувати об'єкт до конкретного виду використання.
Як захиститися?
Від того, чи являється доменне ім'я об'єктом права власності, залежить який спосіб захисту від недобросовісного використання доменного імені слід обрати. На думку Юрія Крайняка, оскільки доменне ім'я не є об'єктом права власності, то захищаючи, наприклад, права на торгову марку, слід відштовхуватися від тих можливостей, які надані Законом "Про охорону прав на знаки для товарів і послуг". Зокрема, використовуючи положення ст. 16 цього Законузгідно якої власник товарного знаку має право його використання в мережі Інтернет, а також ст. 20 Законущо надає володареві права на знак забороняти використання зареєстрованого знаку в доменних іменах.
Тобто, в позовних заявах слід вимагати заборони використання зареєстрованого знаку торгової марки в доменних іменах, а не заборонити використовувати доменне ім'я або передати доменне ім'я компанії позивача. Також, невірним є поводження з вимогою про відміну делегування домена, оскільки в міжнародних стандартах йдеться про відміну делегування управління доменом.
У теж час, на думку Олександра Мамуни, в спорах, пов'язаних з доменними іменами, позивачі можуть скористатися тими способами захисту прав, що передбачені в ст. 16 ГКтрохи конкретизувавши їх. Наприклад, звернеться з вимогою припинити порушення шляхом відміни делегування доменного імені.
При цьому слід враховувати, що судовий спосіб захисту прав, пов'язаних з доменними іменами є чи не єдиним в Україні. Державні органи в особі держдепартаменту з прав інтелектуальної власності, АМКУ і органів внутрішніх справ лише зрідка уклинюються в спори, пов'язані з Інтернет-простором.
Крім того, у рамках домена .UA не застосовуються Єдині правила розгляду суперечок про доменні імена, що робить неможливим звернення в арбітражні інстанції при ВАИС. Вирішення суперечок за цими Правилами можливе тільки в загальних доменних зонах (.COM, .NET, .ORG і проч), а також в тих доменних зонах, в яких вони визнані (наприклад, в Молдові).
Хто за усе відповість?
Втім, для того, щоб відновити справедливість при використанні доменного імені, треба ще знайти відповідача. Для його пошуку можна, наприклад, скористатися послугами деяких Інтернет-сайтів, на яких після введення доменного імені відразу ж показується IP- адреса, а також найменування провайдера, якому IKENN (корпорація, що займається адмініструванням усіх доменів в Інтернеті) виділила права на управління цим IP- адресою. А вже потім, направивши запит провайдерові можна визначити конкретну особу, якій був виділений цей IP- адресс.
Втім, це прийнятніше у тому випадку, якщо йдеться про неправомірне розміщення користувачем тієї або іншої інформації на сайті. Якщо ж необхідно припинити використання доменного імені, то треба визначити адміністратора, реєстратора і регістранта цього домена. Адміністратор - ця особа, фактично займається поширенням доменних імен в тому або іншому регіоні, реєстратор - це посередник між адміністратором і особою, яка отримала право на використання доменного імені (регістрантом).
Так, адміністратором домена .UA є ТОВ "Хостмастер". Визначити ж реєстратора і регістранта доменного імені можна за допомогою пошукової системи по відповідній базі цих доменних імен, зареєстрованих адміністратором, який розміщений на сайті "Хостмастера". При цьому в якості відповідача бажано притягати не лише регістранта, але і адміністратора, оскільки тільки останній може реально виконати судове рішення.
ВИСНОВОК |
Відсутність детального законодавчого регулювання питань, пов'язаних з використанням доменних імен викликає суперечки як відносно їх правової природи, так і способу захисту прав при їх недобросовісному використанні. Держава самоусунулася від рішення цих суперечок. Тому ефективність їх рішення залежить від самих учасників і тих способів, які вони для цього оберуть.
ДОВІДКА |
Проблеми, пов'язані доменними іменами розглядалися в слудеющих матеріалах ЛІГА :ЗАКОН:
Продажне ім'я. Усі великі оберти набирає продаж доменних імен. Чи не буде такий бізнес протизаконним в Україні?
Назвався груздем... Як дістати домен, що експлуатує ваше ім'я або торгову марку.
Що в домені тобі моєму? Доменні імена, ідентичні зареєстрованим знакам для товарів і послуг, можуть бути відібрані у власників, тільки якщо буде доведена. недобросовісна їх використання.
Зніму домен, недорого. Вітчизняне законодавство дозволяє передавати іншій особі право використання домена на платній основі.
Іменний розгляд. Спори відносно доменів краще всього вирішувати в міжнародних органах. Для цього існує спеціальна методика.
Домен не ім'я, ім'я не домен?. Однієї реєстрації доменного імені не вистачить, щоб довести факт використання торгової марки.