Правовий режим Дія Сіті є певною мірою експериментом. Правила, які мають бути застосовані щодо резидентів Дія Сіті, є незвичними для абсолютної більшості підприємств в Україні. І було б доволі корисно подивитись, наскільки працює вимога щодо практики застосовування податку на виведений капітал в Україні, який вже багато років розглядається як альтернатива податку на прибуток в Україні. Цей експеримент ми проходимо у доволі екстремальних умовах, що, без сумніву, позначиться на його результатах.
Дія Сіті-2022 у цифрах
Інформаційна система Дія Сіті запрацювала 08 лютого 2022 року. Перші резиденти отримали реєстрацію вже 15 лютого. На кінець 2022 року кількість зареєстрованих підприємств було вже 428. Тобто, абсолютна більшість реєстрацій вже відбувалась у період воєнного стану в Україні.
Рішення щодо набуття та втрати статусу резидента Дія Сіті публічні, розміщені на офіційному сайті. Пояснення до прийнятого рішення (мотивувальна частина) не оприлюднюється.
Із цікавого, було відмовлено у отриманні статусу резидента Дія Сіті ДПІ у Деснянському районі ГУ ДФС у м. Києві.
Критерії та контроль
Закон України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» чітко визначає зобов'язання резидента відповідати критеріям, що ставляться до резидентів протягом всього періоду. Єдиний виняток - невідповідність критеріям (а саме, щодо вимог про середньооблікову кількість працівників та гіг-спеціалістів, розмір середньої місячної винагороди працівникам та гіг-спеціалістам) для новостворених суб'єктів господарювання (зареєстрованих менше ніж за 24 календарні місяці до подання заяви на отримання статусу резидента із доходом, що не перевищує ліміт доходу для 3 групи спрощеної системи оподаткування). Для них є умовно «пільговий» період для виконання досягнення таких критеріїв: календарний рік, у якому було отримано статус резидента, та наступний календарний рік. Заявник має обов'язково зазначити про застосування до нього особливих умов у самій заяві про отримання статусу (проставляється відмітка про стартап).
Перші звіти резиденти здають не пізніше ніж через 6 календарних місяців від дати отримання статусу резидента. Це звіти про відповідність вимогам або аудиторський висновок (залежить від підстав отримання статусу резидента). У випадку виявлення розбіжностей між початковими даними та наданими у звіті відомостями, може бути направлено вимогу про надання незалежного висновку.
Тетяна Ященко |
Також резиденти мають щорічно подавати звіт (до 1 червня) за попередній календарний рік діяльності (річний звіт про відповідність), до якого обов'язково має бути додано незалежний висновок аудитора.
Оскільки режим новий, то і контроль за дотриманням правил і досягнення критеріїв відповідності доволі м'який і по суті допускає «право на помилку». Порушення строків подання звітності не є безумовною підставою для прийняття рішення про втрату статусу, але повторність такого порушення призведе до прийняття негативного рішення.
Умови роботи під час воєнного стану звичайно передбачають можливість посилатися на форс-мажорні обставини в обґрунтування незастосування заходів впливу чи стягнень, головне дійсно підтвердити вплив таких умов на неможливість вчасного (чи у повному обсязі виконання зобов'язань) за аналогією із позицією податкових органів України. Окремих повідомлень чи рішень з цього питання не було.
Втрата статусу резидента Дія Сіті
Основна підстава для втрати статусу резидента - невідповідність вимогам. У той же час формулювання Закону дозволяють стверджувати, що адміністративна процедура створює можливості для резидента усунути «незначні невідповідності» (такі як погашення податкового боргу, приведення у відповідність структури власності) без реальної втрати статусу.
Вже є декілька рішень про втрату статусу резидента Дія Сіті, але, з огляду на аналіз рішень, ініціювали такі процеси самі заявники (рішення приймались на підставі поданих ними заяв). Рішень Мінцифри щодо втрати статусу резидента Дія Сіті через невідповідність критеріям ще немає.
Статичних даних щодо результатів функціонування Дія Сіті публічно оприлюднено не було, перші більш-менш повні річні звіти із аудиторськими висновками мають бути подані до 01 червня 2023 року. Вони, швидше за все, і слугуватимуть показниками результатів. Звичайно, війна в Україні не могла не позначитись і на функціонуванні цього режиму - деякі інвестори призупинили активність та відклали запуск нових проєктів в Україні. Тому 2022 рік навряд можна вважати «ідеальним» для проведення такого експерименту та для об'єктивної оцінки його результатів. В цілому, ІТ-галузь поки що підтверджує, що є однією із найбільш стійких в Україні під час війни, дані Реєстру також це підтверджують. Тому чекаємо на оцінку Мінцифри річних звітів та рішення, які будуть прийняті за результатам річного звітування.
Тетяна Ященко,
PhD, партнер Expatpro
Витрачаєш багато часу на аналіз законодавства? Спробуй найзручніші інструменти legal research в LIGA360. Миттєвий пошук серед мільйонів документів. Для кожного НПА - пов'язана аналітика, законодавство та судові справи. Дізнайся більше переваг за посиланням.