Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості захисту у кримінальних провадженнях по злочинах, передбачених ст. 286 КК України

Андрій Стеценко, адвокат, радник ЮК “Ріяко та партнери", поділився досвідом із супроводу клієнтів у кримінальних провадженнях по ДТП

З кожним роком реєструється все більше і більше дорожньо-транспортних пригод з тяжкими наслідками, які призводять до загибелі людей, кількість яких співмірна із розповсюдженням захворювань, стихійними природними лихами.

Крім цього, в кожному місті України є резонансні дорожньо-транспортні пригоди та прізвища учасників даних пригод, які стали номінальними: такі, як «Зайцева та Дронов», «Коля Харківський» та інш. та понесли за собою дуже велику череду страждань родичей загиблих.

Після виникнення ДТП її учасники потребують юридичної допомоги за кількома напрямками, до яких залежно від ступеня і характеру негативних наслідків можна віднести:

  • забезпечення законних прав та інтересів винуватця та потерпілого під час розгляду

  • адміністративного позову на неправомірні дії працівника патрульної поліції щодо складання протоколу про адміністративне правопорушення

  • цивільного позову про відшкодування матеріального збитку та моральної шкоди внаслідок ДТП

  • супровід, захист прав та надання правової допомоги під час проведення розслідування кримінального провадження на стадії досудового слідства та судового розгляду - що мабуть є найголовнішим з вищезазначеного.

На практиці, багато з адвокатів, які раніше не займалися супроводом клієнтів та наданням їм правової допомоги у сфері ДТП - часто роблять помилки через свою необізнаність увузькому профілі захисту по кримінальних провадженнях з дорожньо-транспортних пригод.

У статті ми зазначимо, з якими питаннями та ситуаціями найчастіше стикаємося під час надання клієнтам правової допомоги по кримінальних провадженнях за фактом дорожньо-транспортної пригоди.

Хочу поділитись з вами досвідом із супроводом клієнтів по кримінальних провадженнях - потенційних у подальшому осіб із статусом «підозрюваний» або «обвинувачений».

Кримінальне провадження по ДТП можно розділити на стадії:

Дорожньо-транспортна пригода

(зіткнення двох транспортних засобів, перекидання, наїзд на пішохода, наїзд на перешкоду)

Після настання події проводиться фіксація слідів ДТП на графічне зображення - схема ДТП та протокол огляду місця події. Крім цього, збирається інша доказова база - пояснення учасників події, свідків та очевидців, записи відеокамер зовнішнього спостереження та записи відеореєстраторів, направлення до медичного освідування на перевірку стану тверезості водіїв - учасників події.

У зазначеній стадії звертаю вашу увагу на те, що основним елементом є фіксація слідової інформації, замірів, розташування транспортних засобів, їх пошкодження на місці події.

Крім цього, надання пояснення учасників (водіїв, пасажирів та пішоходів), свідків та очевидців. Рекомендую, коли ваш клієнт надає пояснення, скористатися правом ст. 63 Конституції України. І це не через те, що він намагається ухилитись від прояснення обставин, а з метою не загнати себе в подальшому під час досудового розслідування у глухий кут.

Особа, яка тільки-но побувала у ДТП, може наговорити в поясненні навіть того, що не було насправді, а слідчий в подальшому може використовувати в подальшому ці пояснення, як вихідні дані при призначенні судових експертиз.

Тому що ви, як захисник, повинні контролювати на місці пригоди пояснення клієнта.

Окремою гілкою цієї стадії - є відеозаписи з камер зовнішнього спостереження або відеореєстраторів, на яких зафіксована сама подія. При наявності даного запису у вашого клієнта не поспішайте її надавати слідчому або іншим учасникам події. Спочатку її проаналізуйте та вирішить питання, чи потрібно взагалі долучати до матеріалів кримінального провадження.

Андрій Стеценко

Початок досудового розслідування та внесення відомостей до ЄРДР

Кваліфікуючою ознакою складу за ст. 286 КК України є - тілесні ушкодження, які по ступеню тяжкості відносяться або до середнього чи тяжкого. А також якщо подія має летальний ісход одного із учасників.

Дана стадія цікава тим, що саме відомості вносяться до ЄРДР в основному за наявністю тілесних ушкоджень у потерпілих, які по ступеню тяжкості відносяться або до середнього чи тяжкого. А також якщо подія має летальний ісход одного із учасників.

Якщо у вас є відомості (довідки з медичних закладів, висновки спеціалістів) щодо того, що ступень тілесних ушкоджень учасників "нижче" середніх тяжкості або взагалі неможливо становити - надавайте якомога швидше до слідчого. Останній вимушений буде направити матеріали для подальшого розгляду вже в адміністративній площині та закрити кримінальне провадження.

Затримання особи в порядку ст. 208 КПК України

Є назвемо його «правило», коли слідчий складає протокол у порядку ст. 208 КПК України - коли особа скоїла ДТП:

  • знаходячись у стані алкогольного сп'яніння або під впливом наркотичних речовин;

  • зникла з місця пригоди;

  • або є об'єктивні дані у порушенні водієм пунктів ПДР та є летальні ісходи однієї або декількох осіб.

Більш основних підстав для затримання нема.

Повідомлення про підозру у вчиненні злочину особі

Зазначена процесуальна дія здійснюється слідчим або відразу після затримання особи в порядку ст. 208 КПК України або вже після проведення більшої кількості слідчих дій та отримання висновків судових експертиз та мають усі підстави для повідомлення про підозру у вчиненні злочину. Всі захисники розуміють, що саме з цього моменту у них та їх клієнтів є всі законні підстави для ознайомлення з матеріалами справи та в подальшому будувати свою лінію захисту.

Звернення до слідчого судді з клопотанням про обрання запобіжного заходу відносно підозрюваної особи у вчиненні злочину, передбаченого ст.ст. 286 або 286-1 КК України

Найбільш розповсюдженими запобіжними заходами під час розслідування ДТП є: домашній арешт, застава або тримання під вартою.

Найсуворіший запобіжний захід у вигляді тримання під вартою застосовується за ч. 2, 3 ст. 286 КК України чи ст. 286-1 КК України.

Один із найбільш правильних та вирішальних кроків з боку захисту - це знаходження спільної мови з потерпілою стороною та розпочинання відшкодування завданої матеріальної та моральної шкоди до обрання запобіжного заходу.

Звернення до слідчого судді з клопотанням про арешт майна, а саме транспортних засобів або інших предметів, які мають істотне значення та в подальшому мають бути визнані речовими доказами по справі

На момент проведення досудового розслідування на транспортні засоби накладається арешт та вони зберігаються на майданчику тимчасового утримання транспортних засобів.

Після проведення всіх слідчих дій та отримання висновків експертів маємо змогу звернутися до слідчого судді для зняття арешту в повному обсязі або частково.

Допит свідків

Дана стадія дуже важлива та має істотне значення в подальшому. Ми, як сторона захисту підозрюваного, маємо право приймати участь в зазначених допитах, якщо нами буде подано клопотання та задоволено слідчим, прокурором або слідчим суддею.

До цього допиту потрібно ретельно готуватися. А саме:

  • знати досконально дорожні обставини, що склалися;

  • механізм розвитку дорожньо-транспортної пригоди;

  • де саме свідок знаходився та що саме він мав бачити;

  • водійський стаж та досвід свідка. Тому що людина, яка не має водійського стажу, дуже часто вигадує та доповнює речі, які саме навіть на мали місце - «краще, враг доброго».

Проведення слідчого експерименту

Мабуть друга за значимістю слідча дія, після огляду місця події та складання схеми ДТП. Саме до цієї слідчої дії необхідно готуватись, як до самого відповідального екзамену вашого клієнта.

Для того щоб уникнути настання негативних наслідків, адвокат повинен:

  • вивчити всі можливі документи, пояснення, протоколи допитів свідків;

  • подивитися усі наявні фотознімки та відеозаписи з місця події, обговоривши з клієнтом, як саме на його думку розвивались події до ДТП та одразу після неї;

  • перед самим слідчим експериментом неодноразово виїхати з клієнтом на місце події та вже на місці провести самим відтворення подій із замірами та вирахуванням можливості технічної з боку учасників пригоди.

Призначення та проведення судових експертиз

Під час проведення досудового розслідування по кримінальних провадженнях за ст.ст. 286, 286-1 КК України призначається та проводиться дуже великий обсяг судових експертиз та є порядок їх призначення.

Судово-медична експертиза для встановлення ступеня тяжкості тілесних ушкоджень або причини настання смерті. Проводиться за участю особи потерпілого або за медичною документацією. Також проводиться по тілу загиблого.

Судово-криміналістична експертиза по одягу та взуттю потерпілого пішохода для вирішення питання, як саме відносно транспортного засобу в момент контакту з ТЗ знаходився потерпілий.

Судово-токсикологічна експертиза за біологічними зразками (кров, сеча) учасників подій на встановлення знаходження останніми у стані алкогольного чи наркотичного сп?яніння.

Судово-автотехнічна експертиза за технічним станом транспортних засобів - перевіряє справність рульового керування та справність гальмівної системи, якщо учасники ДТП заявляють, що вони не могли уникнути події у зв'язку з несправністю транспортного засобу.

Судово-трасологічна експертиза, яка відповідає на питання якими саме частинами контактували транспортні засоби в момент події та їх розташування відносно меж проїжджої частини, а також місце зіткнення останніх.

Судово-автотехнічна експертиза (основна), яка проводиться після проведення слідчого експерименту та за наданими слідчим вихідними даними та відповідає на питання, хто із учасників порушив пункти ПДР та чи є вони в причинному наслідковому зв?язку настанням події та чи могли учасники з технічної точки зору уникнути події.

Судова - автодорожня експертиза, яка вирішує питання щодо дорожнього покриття, правильного розташування, згідно ДСТУ, дорожніх знаків та дорожньої розмітки.

Крім цього проводяться ще комісійні та комплексні експертизи за участю судових експертів медичного, автотехнічного, хімічного, фоноскопічного відділів.

Прийняття рішення по кримінальному провадженню

Сторона обвинувачення може прийняти одне з трьох рішень:

  • найпоширеніше - направлення обвинувального акту до суду;

  • закриття кримінального провадження у зв'язку з відсутністю складу злочину на підставі судових експертиз та матеріалів справи;

  • звільнення від кримінальної відповідальності особи на підставі ст. 46 КК України, якщо підозрюваною особою відшкодована матеріальна та моральна шкода у повному обсязі та з потерпілою стороною є примирення.

Висновок

Якщо порівняти кримінальне провадження із уявленням світу в стародавні часи, то черепахою є фундамент, а саме схема ДТП та огляд місця події, слонами є допити учасників та слідчий експеримент, висновки експертів та процесуальні рішення, а самим світом є рішення по кримінальному провадженню.

На жаль, рівень знань та кваліфікація слідчих, які проводять досудове слідство та прокурорів, які здійснюють процесуальний нагляд по кримінальному провадженню, є посереднім і в такому випадку, коли ви, як захисник, «з'їли не одну собаку» по цій категорії справ - рекомендую просто не заважати слідчим та прокурором здійснювати помилки по справі - вам же буде легше в подальшому знаходити процесуальний вихід по справі.

У випадку, коли ви розумієте, що досудове слідство проводить дуже досвідчений слідчий - це є своєрідний виклик вам, як професіоналу своєї справи, та тим цікавіше надавати правову допомогу своєму клієнту.

Андрій Стеценко,

адвокат, радник

ЮК «Ріяко та партнери»

Адвокати аналізують судову практику з рішенням LIGA360. Повна база судових справ України, фільтри для найзручнішого пошуку, моніторинг судових рішень за тематикою чи для певних справ. Замов LIGA360 прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему