Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ввезення гуманітарної допомоги під час війни: що треба знати?

Аліна Січкар, старший юрист KPMG в Україні, проаналізувала нормативно-правові акти

Вже третій місяць Україна протистоїть збройній повномасштабній агресії з боку росії. Протягом всього періоду дії воєнного стану громадяни країн усього світу спрямовують свої зусилля на допомогу українцям, кооперацію з волонтерськими організаціями, підтримку ЗСУ та обороноздатності України. Проте під час ввезення гуманітарної допомоги в Україну виникає багато процедурних питань, особливо якщо мова йде про товари військового призначення та/або подвійного використання.

Що може бути гуманітарною допомогою?

Визначання гуманітарної допомоги наводиться у Законі України «Про гуманітарну допомогу». Якщо стисло, то нею визнається цільова адресна безоплатна допомога в грошовій або натуральній формі, у вигляді безповоротної фінансової допомоги або добровільних пожертвувань, або допомога у вигляді виконання робіт, надання послуг, що надається іноземними та вітчизняними донорами із гуманних мотивів отримувачам гуманітарної допомоги.

За даними Державної митної служби України за перші два місяці війни Україна отримала гуманітарні вантажі загальним обсягом понад 285 тисяч тон. Найбільш популярними позиціями при цьому залишаються продукти харчування, лікарські засоби та медичні препарати, засоби гігієни, одяг та інші побутові речі. Окрім цього високою залишається потреба на товари військового призначення ( ТВП) та подвійного використання ( ТПВ), пальне, транспортні засоби.

Чи необхідно визнавати товар гуманітарною допомогою?

У мирний час донори зобов'язані були звертатися до спеціально уповноважених державних органів з питань гуманітарної допомоги та проходити процедуру визнання допомоги гуманітарною. На період дії воєнного стану Уряд спростив процедуру ввезення гуманітарної допомоги з-за кордону, відповідно до якої товари визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом і не потребують прийняття відповідного рішення спеціально уповноважених державних органів.

Отже, наразі відсутній перелік товарів, які можуть бути визнані гуманітарною допомогою, у зв'язку з чим ними можуть бути товари будь-якої категорії. Варто зазначити, що ці зміни були запроваджені Постановою КМУ № 239 від 20.03.2022 року.

Враховуючи гуманітарні потреби України на період дії воєнного стану, Постанова КМУ №174 від 01.03.2022 року (далі - Постанова КМУ №174) передбачає , що спеціальні засоби індивідуального захисту (каски, бронежилети, нитки і тканини (матеріали) для виготовлення бронежилетів також визнаються гуманітарною допомогою за декларативним принципом.

Товари, заборонені до ввезення в Україну

Незважаючи на суттєве спрощення процедури визнання допомоги гуманітарної, законодавство передбачає певні обмеження щодо ввезення на територію України окремих категорій товарів. Зокрема, заборонено ввезення на митну територію України:

1. в митному режимі імпорту товарів з російської федерації (Постанова КМУ № 426 від 09.04.2022 року)

2. товарів, що походять з російської федерації згідно з переліком, передбаченим Постановою КМУ № 1147 від 30.12.2015 року. Ця заборона встановлена до 31 грудня 2022 року.

3. товарів, переміщення яких заборонено законом або міжнародним договором України. До таких товарів належать:

- зброя військових зразків всякого роду та боєприпаси до неї;

- наркотичні та психотропні речовини;

- сильнодіючі отруйні, радіоактивні, вибухові речовини;

- друковані матеріали, кліше, негативи, відзняті плівки, фотографічні знімки, кінострічки, відеозаписи, копії магнітної інформації для ЕОМ, рукописи, платівки та інші звукозаписи, малюнки та інші друковані образотворчі матеріали, що містять пропаганду ідей війни, расизму, расової дискримінації та геноциду, а також спрямовані на підрив територіальної цілісності України, її політичної незалежності, державного суверенітету; продукція порнографічного характеру;

- товари, імпорт яких здійснюється з порушенням прав інтелектуальної власності.

Загальні правила митного оформлення гуманітарної допомоги

Для максимально можливого спрощення ввезення гуманітарної допомоги в Україну Уряд у Постанові КМУ №174 встановив, що на період дії воєнного стану пропуск через митний кордон України гуманітарної допомоги здійснюється за місцем перетину митного кордону України:

1. шляхом подання декларації на відповідний товар за формою, затвердженою цією Постановою.

2. без застосування заходів нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, тобто без відповідного дозволу Держекспортконтролю.

Декларація може бути подана в паперовій або електронній формі. Створити електронну декларацію можна в Особистому кабінеті на Єдиному державному інформаційному веб порталі «Єдине вікно для міжнародної торгівлі». Для цього особі, яка ввозить гуманітарну допомогу, необхідно пройти ідентифікацію за допомогою кваліфікованого електронного підпису (КЕП) або будь-яким із засобів Інтегрованої системи електронної ідентифікації id.gov.ua (наприклад, за допомогою BankID). Для уникнення помилок при заповненні декларації Держмитслужбою підготовлено покрокову інструкцію зі створення та подання декларації в електронній формі.

Аліна Січкар

Окремий порядок пропуску деяких товарів

Постанова КМУ № 174 передбачає перелік ТПВ, до яких застосовується окремий порядок пропуску через митний кордон України. До таких товарів належать:

- пластини для бронежилетів;

- переносні радіостанції нецивільного призначення;

- безпілотні літальні апарати (квадрокоптери) нецивільного призначення;

- біноклі, монокуляри та інші оптичні труби, магніфери (збільшувачі) нецивільного призначення;

- коліматорні приціли, оптичні приціли нецивільного призначення; тепловізори, прилади нічного бачення.

На період дії воєнного стану визнання вищезазначених товарів гуманітарною допомогою та пропуск їх через митний кордон України здійснюється за умови подання до митних органів гарантійного листа кінцевого користувача товарів за формою, затвердженою Постановою.

Кінцевим отримувачем гуманітарної допомоги можуть бути:

- орган військового управління, визначений Міністерством оборони України;

- правоохоронний орган;

- інше військове формування, утворене відповідно до Закону;

- інший суб'єкт, що здійснює боротьбу з тероризмом відповідно до Закону.

Зазначений гарантійний лист обов'язково засвідчується печаткою органу, який є кінцевим користувачем товарів гуманітарної допомоги.

Кінцевий користувач товарів гуманітарної допомоги забезпечує контроль фактичного отримання товарів, веде їх облік та контролює дотримання наданих ним гарантійних зобов'язань.

Ввезення інших товарів подвійного використання та/або військового призначення

Не дивлячись на запроваджені зміни, варто пам'ятати, що спрощені правила митного оформлення стосуються лише тих ТПВ або ТВП, перелік яких чітко визначений законодавством (зокрема, Постановою КМУ №147). У разі, якщо особа вважає ввести в Україну інші товари цих категорій в якості гуманітарної допомоги, вона зобов'язана дотримуватися загальної процедури, передбаченої, зокрема Законом України «Про державний контроль за міжнародними передачами товарів військового призначення та подвійного використання» з врахуванням положень підзаконних актів.

Щодо товарів військового призначення (ТВП)

Ввезення в Україну ТВП як гуманітарної допомоги здійснюється відповідно до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів військового призначення, затвердженого Постановою КМУ №1807 від 20.11.2003 року. Даний Порядок передбачає необхідність отримання дозволу Держекспортконтролю на право імпорту товарів, перелік яких зазначених у додатку до Порядку. Для цього суб'єкт зобов'язаний відповідати декільком вимогам, зокрема:

1. бути зареєстрованим або зареєструватися в Держекспортконтролі як суб'єкт здійснення міжнародних передач відповідних товарів або груп товарів, які він має намір імпортувати. Для реєстрації суб'єкт має подати до Держекспортконтролю заяву за типовою формою на проведення попередньої експертизи та реєстрації. За результатами опрацювання заяви суб'єкт реєструється за конкретними товарами або їх групами;

2. надіслати лист до Держекспортконтролю разом із заявою за формою, встановленою Мінекономіки;

3. якщо іноземний суб'єкт, який здійснює імпорт товарів, є посередником, додати оригінал документа, оформленого чи підтвердженого уповноваженим державним органом України, у якому кінцевий споживач підтверджує право такого суб'єкта на постачання йому товарів;

4. подати сертифікат кінцевого споживача за формою, встановленою Положенням про порядок надання гарантій та здійснення державного контролю за виконанням зобов'язань щодо використання у заявлених цілях товарів, які підлягають державному експортному контролю, затвердженим Постановою КМУ № 920 від 27.05.1999 року (далі - Положення, затверджене Постановою КМУ №920).

Строк розгляду заяви про надання дозволу становить 10 днів не враховуючи час, необхідний для отримання від суб'єкта додаткових відомостей або документів (якщо буде відповідний запит Держекспортконтролю).

Варто зазначити, що суб'єкт зобов'язаний звітувати про використання отриманих дозволів на право імпорту ТВП. Відповідний звіт подається Держекспортконтролю за встановленою Мінекономіки формою. Строки подання звітів визначаються під час реєстрації цього суб'єкта в Держекспортконтролі або оформлення дозволів. Окрім цього, на період дії воєнного стану безпосередньо на етапі звітування суб'єкт разом із звітом про використання дозволу подає засвідчену в установленому порядку копію зовнішньоекономічного договору (контракту) на імпорт зазначених у заяві товарів, договору комісії, доручення тощо.

Щодо товарів подвійного використання (ТПВ)

Ввезення товарів гуманітарної допомоги, які належать до ТПВ, здійснюється відповідно до Порядку здійснення державного контролю за міжнародними передачами товарів подвійного використання, затвердженого Постановою КМУ № 86 від 28.01.2004 року. За аналогією з ТВП, імпорт ТПВ можливий за умови отримання дозволу Держекспортконтролю. Для отримання дозволу на право здійснення імпорту суб'єкт має відповідати декільком вимогам, зокрема:

1. бути зареєстрованим або зареєструватися в Держекспортконтролі як суб'єкт здійснення міжнародних передач відповідних товарів або груп товарів, які він має намір імпортувати;

2. разом із супровідним листом подати заяву на отримання дозволу на право здійснення міжнародної передачі за формою, встановленою Мінекономіки;

3. подати документ, яким кінцевий споживач підтверджує право посередника на постачання йому товарів, якщо суб'єкт є посередником;

4. подати сертифікат кінцевого споживача за формою, встановленою Положенням, затвердженого Постановою КМУ №920;

5. подати документ про зобов'язання імпортера та кінцевого споживача використовувати товари, які ввозяться в Україну, виключно у визначених цілях (у разі імпорту товарів певних позицій Єдиного списку товарів подвійного використання).

За загальним правилом строк розгляду заяви та прийняття рішення про видачу або відмову у видачі дозволу на імпорт товарів подвійного використання становить до 15 днів без врахування часу надходження від суб'єктів всіх необхідних документів.

В подальшому суб'єкт, який отримав дозвіл, подає до Держекспортконтролю звіт про фактично здійснений (не здійснений, частково здійснений) імпорт ТПВ, визначених у таких документах, та про використання (невикористання, часткове використання) зазначених товарів у заявлених цілях. Форми зазначених звітів і строки їх подання визначаються Мінекономіки.

Особливості отримання дозволів Держекспортконтролю в період воєнного стану

Варто зазначити, що наразі розгляд заяв про отримання дозвільних документів на імпорт для потреб правоохоронних органів, Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, інших суб'єктів, що здійснюють боротьбу з тероризмом відповідно до закону, здійснюється в першу чергу.

Заяви разом з іншими документами для отримання дозвільних документів можна надсилати на електронну пошту Держекспортконтролю (general@dsecu.gov.ua) у формі електронних документів із накладеним кваліфікованим електронним підписом (КЕП) керівника заявника або уповноваженої ним особи. При цьому, подання оригіналів сертифікатів кінцевого споживача та інших гарантійних документів є обов'язковим.

Можна впевнено стверджувати, що активна комунікація між державними органами та волонтерськими організаціями та, як наслідок, запровадження чисельних змін у законодавстві, суттєво спростили процедуру ввезення гуманітарної допомоги на територію України. Водночас особи, які мають намір в подальшому імпортувати товари гуманітарної допомоги в державу, мають бути обачними з огляду на постійне удосконалення законодавчого регулювання даного питання та встановлені особливості, обмеження та/або заборони щодо імпорту певних категорій товарів.

Аліна Січкар,

старший юрист KPMG в Україні

Бажаєш оперативно отримувати документи щодо воєнного стану? З цим допоможе LIGA360. Законодавчі зміни, правова картина дня, аналітика, консультації - усе у зручних модулях. Замовляй прямо зараз на вигідних умовах.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему