Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Життя інхауса: чим юристів приваблює робота в ІТ-компанії

Катерина Тихонова, старший юридичний радник департаменту міжнародного права у компанії Luxoft та викладач програми "IT LAW", розповіла про особливості роботи інхаус юриста ІТ-компанії

В юристів є декілька можливостей для роботи з бізнесом. Це може бути позиція в юридичній фірмі або ж робота внутрішнім юристом (ще можна вести приватну практику, але тоді потрібно самим шукати клієнтів).

З року в рік більшість молодих спеціалістів налаштовані працювати в юрфірмах. Але є інша сторона медалі - з 2017 по 2019 рік з 8% до 13% збільшилась кількість юристів, які хочуть працювати внутрішнім юристом компанії.

Ми вирішили поговорити про роботу інхаус юриста ІТ-компанії з Катериною Тихоновою, старшим юридичним радником департаменту міжнародного права у компанії Luxoft - одного з провідних розробників програмного забезпечення у Європі з найбільшим офісом в Україні.

Катерина Тихонова, старший юридичний радник департаменту міжнародного права у компанії Luxoft та викладач програми "IT LAW"

Наша редакція розпитала у Катерини про особливості роботи інхаус юриста.

Ю: Катерино, розкажіть, будь ласка, про себе та як ви потрапили в ІТ-бізнес?

Катерина: Після отримання диплому юридичного факультету університету імені Тараса Шевченка я вирішила, що моє місце серед держслужбовців. Як молодий спеціаліст я мислила дуже ідеалістично і мріяла міняти країну на краще. Так я стала помічником слідчого прокуратури.

Вже через три місяці робити моє ідеалістичне уявлення про роботу у держорганах почало танути, як репутація Іллі Киви. Останньою краплею у моєму морі невдоволення став випадок, коли нам повідомили, що потрібно купувати папір та необхідну канцелярію за свої кошти. Дуже важко зосередитись на інтелектуальній роботі, коли в тебе елементарно немає степлера. Далі я опинилась у виконавчій службі, і там все було набагато гірше.

Звісно, я вирішила, що з мене досить, і почала дивитися у бік інтелектуальної власності та, на той момент, не дуже «хайпової» сфери IT. Читала багато американської літератури, намагалась осягнути специфіку. Скажу чесно, було досить складно, адже в університеті про таку галузь навіть ніхто не знав, тому починати треба було з елементарних речей. Так у 2013 році я потрапила до Luxoft на позицію помічника юриста.

Відразу стало зрозуміло, що IT - це набагато комплексніша галузь, яка охоплює і податкове, і цивільне, і господарське, і кримінальне право, і т.д. Але оскільки IT-індустрія орієнтована на експорт, найбільшим викликом для мене було засвоїти західний (американський) підхід до права (тому що переважна більшість договорів укладається саме згідно з правом США). Саме тому в екстремальному темпі я почала вивчати американські підручники та проходити величезну кількість курсів з IT-права. Наприклад, курси від Harvard law school, місячні інтенсивні курси в Європі (Німеччина, Італія, Чехія), різні інтенсиви в США і т.д. Це звичайно дало потужний поштовх у моїй кар'єрі. Саме завдяки постійному заглибленню в закордонний досвід я веду спільні глобальні проєкти із нашою General Counsel (яка знаходиться у Нью-Йорку) та супроводжую угоди із найбільшими міжнародними клієнтами Luxoft.

Ю: Юридичний радник (така назва вашої позиції в компанії) - це данина ІТ-індустрії, щоб не називатися просто юристом, чи все-таки вона відображає особливості роботи?

Катерина: В першу чергу слово “радник” справді точніше відображає суть роботи юриста в компанії (інхауса), адже основний напрямок роботи - це радити представникам бізнесу як заробити гроші і при цьому максимально знизити ризики для компанії. А ще побутує думка, що посада “юрист” (lawyer) більш притаманна юридичним фірмам в той час як інхаусів частіше називають юридичними радниками (legal counsel). Наприклад, посада головного інхаус юриста в компанії, зазвичай, називається “General Counsel”, що, на мою думку, також говорить про ширше значення ніж просто юрист.

Ю: Які функції виконує юридичний відділ у вашій компанії?

Катерина: Якщо коротко, то основні завдання юридичного відділу:

  • Advise (радити) - надавати якісні поради/консультації орієнтовані на бізнес, і робити це без зайвого формалізму.

  • Defend (захищати) - убезпечувати інтереси компанії як від зовнішніх сил, так і від внутрішніх подразників.

  • Support (підтримувати) - допомагати бізнесу/HR/рекрутингу у втіленні їхніх ініціатив та залишатися відділом, який вміє казати “ТАК”, тобто відходити від звичної ролі юристів, які першим ділом кажуть “НІ”.

  • Communicate (спілкуватися) - ініціювати обговорення важливих запитань з бізнесом та доносити ключові меседжі на зрозумілій для неюристів мові.

Ю: Звучить як слоган в органах спеціального призначення. Які ролі існують у юридичному відділі та як вони розподіляються?

Катерина: У нас юридичний відділ розділений на 2 напрямки.

Перший - міжнародний (в якому працюю я). Працівники міжнародного напрямку супроводжують діяльність компанії на глобальному рівні - переговори з міжнародними клієнтами та постачальниками, GDPR комплаєнс і захист даних, консультування та менеджмент інтелектуальної власності.

Інший напрямок роботи - локальний, який забезпечує повний юридичний супровід окремої локації. Сюди входять питання корпоративного та клієнтського супроводу та оренди, а також розв'язання питань щодо захисту персональних даних.

Часто наші задачі настільки різні, що навіть цікаво дізнатися, хто чим займається. Інколи є спільні проєкти, де команди юристів об'єднуються.

Ю: Можна почути, що в компаніях недолюблюють юристів, адже вони “забороняють та гальмують” нововведення. Чи правда це, і як така ситуація впливає на атмосферу в колективі?

Катерина: Як і в будь-яких стереотипах, в таких висловах є частка правди. В основі такої думки лежить проблема системи освіти, яка нав'язує студентам мислення в дуже і дуже вузьких рамках термінології “незаконно, не можна, неможливо, не відповідає букві закону”.

Проблема в тому, що ніхто не вчив і не розповідав, як зробити щось, що потрібно бізнесу, можливим, як знаходити варіанти, і як це все працює на практиці. Тож, коли хтось приходить із таким підходом працювати інхаусом, то зрозуміло, що це псує стосунки з представниками бізнесу (ми називаємо їх делівері). Тому навколо відділу може створюватися ореол формалізму і закріплюється слово “НІ”. Наприклад, коли компанія за один крок до підписання угоди з клієнтом на десяток мільйонів доларів, “НІ” - це останнє, що хоче почути делівері.

У такій ситуації важливо пересилювати себе, подавлювати внутрішнього “зануду-формаліста” та шукати альтернативні варіанти. Адже якщо сказати “НІ”, але водночас дати 2 варіанти втілення ідеї на вибір, ставлення та атмосфера будуть зовсім іншими.

Ю: Відомо, що інхаус юристи повинні розмовляти мовою бізнесу, адже їм доводиться пояснювати речі неюристам. Як це відображається у вашій роботі? (наведіть, будь ласка, приклади).

Катерина: Так, юрист і бізнес часто говорять різними мовами. Як тільки бізнес чує слова, наприклад ”liability” (відповідальність), “indemnification” (відшкодування збитків), “infringement” (порушення), - мені здається, що вони просто відключаються від розмови, і я абсолютно їх розумію. Те ж саме відбувається зі мною, коли мені розказують про рефакторинг коду.

Саме тому ми намагаємось доносити свої думки у дуже простій формі, а найкраще працюють приклади і цифри. Ось як, наприклад, можна пояснити концепцію «limitation of liability»: якщо ви створите калькулятор, який зробить помилку у своїх розрахунках і клієнт отримає через це мільярдний штраф - ми оплачуватимемо цей штраф у повному обсязі, якщо у договорі немає положення про «обмеження відповідальності». І бізнесу одразу все стає зрозумілим.

Ну і звичайно треба опанувати runglish (використання слів англійської мови в перемішку з українськими або російськими), адже саме так зараз розмовляє більшість представників бізнесу.

Ю: Популярна думка, що робота інхаус юристів рутинна. Як виглядає звичайний день юриста в вашій компанії (назвіть 3-5 задач, які ви найчастіше вирішуєте)?

Катерина: Рано чи пізно абсолютно будь-яка робота стає рутинною, якщо немає нових викликів. Такі виклики може створювати або керівник, або працівник. Можливо, це залежить від конкретної ІТ-компанії, але я вважаю, що саме в ІТ-компанії юристу можна отримати найкращий досвід роботи. Інноваційний бізнес створюється ІТ-компаніями, а не консалтинговими фірмами, тому саме інхаус-юристи - перші, хто зіштовхується з новими юридичними викликами. Лише згодом я, наприклад, можу підключати зовнішніх консультантів і, часто, лише стосовно окремих питань.

Тож лише від спеціаліста залежить, наскільки він чи вона готові виконувати одні й ті ж задачі чи рухатися вперед і здобувати нові знання/навички. Звісно ж без рутини нікуди, але без неї не обходяться масштабні та нетривіальні проєкти, як от злиття двох компаній (наприклад, минулого року нашу компанію придбала компанія DXC за 2 млрд доларів, що стало однією з найбільших угод за останні роки).

Щодо основних завдань, які доводиться найчастіше виконувати, то це - перевірка договорів з глобальними клієнтами та переговори, розв'язання питань інтелектуальної власності та Open Source ініціатив (наприклад, можливість використання коду третіх осіб або вивід нового продукту на ринок), надання юридичних висновків щодо окремих питань та ситуацій (наприклад як видалити з GitHub те, що не повинно було там опинитися, або як реагувати на порушення інтелектуальної власності).

Ю: Ін-хаус - це середовище для спокійної роботи (“професійна пенсія”) чи все ж таки для розвитку?

Катерина: Все залежить від самої людини. Якщо комусь підходить виконувати монотонну роботу з 10 до 18 та отримувати одну й ту ж заробітну плату роками - це одна справа. Але те ж саме стається і зі співробітниками юрфірм. Я ж вірю, що завжди є простір для росту. Тож спеціаліст, який зацікавлений в професійному розвитку, без проблем знайде можливості для цього на позиції внутрішнього юридичного консультанта.

Ю: Що стосується винагороди, чи правда те, що інхаус спеціалісти отримують меншу оплату, ніж працівники юрфірм?

Катерина: Це стереотип, і він безпідставний. Заробітна плата на 100% залежить від самого спеціаліста і є елементом переговорів при влаштуванні на роботу або у процесі розвитку в компанії. Я наприклад, часто веду перемовини з клієнтами, а тому і про заробітну плату можу поспілкуватися

Ю: Які бонуси пропонує професія юриста в ІТ-компанії, крім стандартних переваг, які отримують майже всі?

Катерина: Серед переваг я б виділила наступне:

1) Розширення знань не тільки у сфері юриспруденції, але й у сфері бізнесу. Наприклад, в питаннях розробки програмного забезпечення, моделювання бізнес-процесів, розуміння як і чому обирається та чи інша модель ціноутворення і т.д. Я б хотіла зазначити, що в цьому, часто, ключова відмінність між зовнішніми консультантами та інхаус юристами. Як внутрішній юрист я відповідаю за результат, тобто не тільки консультую, а й приймаю рішення, дію, а потім несу відповідальність.

2) Робота з іноземними компаніями. В такому режимі починаєш розуміти й сприймати різні культурні особливості, а також мислити ширше, інколи навіть із позиції візіонера.

3) У цілому гнучкий графік роботи. Це часто пов'язують зі специфікою індустрії.

Ю: Які існують можливості розвитку для інхаус юристів в межах компанії?

Катерина: Тут є два варіанти. Рости можна вгору, тобто брати на себе більше відповідальності та повністю «під ключ» супроводжувати проєкти та ставати менеджером. Інша можливість - рости вбік і таким чином розширювати інші компетенції (наприклад розвиватися у сфері інтелектуальної власності або глибше занурюватися у «хайпові» сфери типу блокчейну і т.д.).

Я особисто, поки що намагаюсь більше рости вгору. Наприклад, коли ми працювали над угодою злиття з DXC, для мене було честю, а також великою відповідальністю, входити до обмеженого кола осіб в 15-тисячній компанії, хто взагалі знав про злиття, та брати участь у підготовці компанії до підписання угоди.

Ю: На завершення, що ви могли б порадити молодим юристам, які тільки розпочинатимуть кар'єру в ІТ, чи вже досвідченим юристам, які вирішили змінити сферу діяльності?

Точно не скажу нічого нового - читати книжки та проходити курси, але не тільки про IT-право, а й про те, як функціонує ця сфера взагалі, які види IT-компаній існують, і намагатися зрозуміти їх специфіку. На жаль, на моїй практиці я зустрічала багато юридичних фірм, які позиціюють себе як IT-консультанти, але дуже поверхнево розуміють, як працює, наприклад, аутсорсинг. Тому, хоча б на базовому рівні, але все-таки треба мати уявлення, чим відрізняється IT від інших галузей.

Ю: Дякуємо за цікаву розмову та розповідь про роботу інхаус юриста зсередини.

А для тих, хто ще не в ІТ, але роздумує над можливістю стати ІТ-юристом, і тих, хто хоче поглибити знання з ІТ-права, залишаємо посилання на спеціальну програму від Києво-Могилянської академії та IT Ukraine Association. Ця унікальна програма відкриває нові кар'єрні можливості для юристів і пропонує їм корисні знання і навички, а не черговий сертифікат. Переходьте, ознайомлюйтеся з деталями та робіть кар'єрний ривок з програмою “ІТ LAW”.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему