Улітку особливо актуальний відпочинок за кордоном. Однак тоді виникає безліч питань щодо виїзду дітей. Тому важливо знати, з ким може дитина перетинати кордон та які документи для цього потрібні.
За Правилами перетинання державного кордону громадянами України, можна вивезти дитину за кордон:
- в супроводі одного з батьків;
- без супроводу батьків;
- у складі групи дітей.
Правила виїзду дитини в супроводі одного з батьків
Законодавство дозволяє вивезти дитину за кордон на строк до одного місяця, якщо підтвердити місце проживання разом з дитиною. Тоді згоду другого з батьків не потрібно посвідчувати у нотаріуса.
Для цього потрібно мати рішення суду або висновок органу опіки та піклування.
Як матері / батькові вивезти дитину більш ніж на місяць без згоди
Нотаріально посвідчена згода другого з батьків не потрібна, якщо:
- є дозвіл суду;
- інший з батьків - іноземець або не має громадянства;
- дитина проживатиме за межами України;
- дитина їде разом з одинокою матір'ю;
- іншого з батьків не має в живих;
- іншого з батьків позбавлено батьківських прав, визнано безвісно відсутнім, визнано недієздатним;
- інший з батьків не сплачував аліменти більше 4 місяців;
- інший з батьків не сплачував аліменти більше 3 місяців, а дитина є інвалідом або інші особливості, передбачені СК.
Правила виїзду дитини без супроводу батьків
Для виїзду дитини за кордон з уповноваженою особою без супроводу батьків при собі потрібно мати нотаріально посвідчену заяву про згоду обох з батьків (спільна в одному документі або окремі заяви).
У заяві зазначається:
- особа, яка уповноважена супроводжувати дитину;
- держава прямування;
- відповідний часовий проміжок перебування у цій державі.
Виїзд дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, до 16 років здійснюється у супроводі уповноваженої особи та залежить від того, де та на якій підставі проживає дитина. Так, неповнолітні, які перебувають
1. у спеціалізованому закладі можуть виїхати за кордон, якщо керівник цього закладу наддасть нотаріально посвідчену згоду;
2. у прийомній сім'ї, - у разі пред'явлення оригіналу договору про влаштування дитини до прийомної сім'ї;
3. у дитячому будинку сімейного типу, - у разі пред'явлення оригіналу договору про організацію діяльності дитячого будинку сімейного типу;
4. під опікою, піклуванням за рішенням органів опіки та піклування, - у разі пред'явлення оригіналу рішення/розпорядження про встановлення опіки (піклування);
5. під опікою, піклуванням за рішенням суду, - у разі пред'явлення рішення суду про встановлення опіки (піклування);
6. які до досягнення повноліття відповідно до договору про патронат проживають в сім'ї іншої особи, - у супроводі патронатного вихователя у разі пред'явлення оригіналу зазначеного договору, підписаного уповноваженою особою відповідної місцевої держадміністрації або міської ради, скріпленою гербовою печаткою.
Також замість оригіналів перелічених документів (крім згоди керівника спецзакладу) можна пред'явити їх нотаріально засвідчені копії.
Виїзд групи дітей на відпочинок та оздоровлення
У Порядку організації виїзду дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення визначено вимоги вивезення за кордон групи дітей віком від 7 до 18 років.
Однак дія Порядку не поширюється на виїзд дітей за кордон на відпочинок та оздоровлення з батьками (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями), у туристичну подорож та з іншою метою (участь у міжнародних заходах, освітніх, культурних, спортивних програмах).
Для виїзду за кордон групи дітей необхідна згода Мінсоцполітики, структурних підрозділів з питань соціального захисту населення обласних і Київської міської держадміністрації (за місцем проживання дітей), якщо:
- організаторами є місцеві структурні підрозділи відповідної обласної чи Київської міської держадміністрації;
- до складу групи входять діти із зон безпеки (прилеглих до територій проведення бойових дій);
- до складу групи входять діти з різних регіонів.
Мінсоцполітики доручає управлінням соцзахисту підбір дітей і підготовку документів, якщо офіційне запрошення надано іншою державою.
Не менше ніж за 15 робочих днів до виїзду організатор має подати (направити поштою) відповідному органові необхідні документи, серед яких:
- заява;
- список приймаючих сімей (з підтвердженням їх осіб, відсутності залежностей та судимості);
- нотаріально засвідчені копії згоди опікунів;
- список групи дітей та осіб, що їх супроводжують;
- копія договору про надання послуг у сфері відпочинку та оздоровлення дітей, яка має бути нотаріально засвідчена, а також запрошення двома мовами (українською та мовою держави, до якої їдуть діти);
- копії установчих документів організатора, які мають бути нотаріально засвідчені, а також витяг з ЄДР;
- детальний опис маршруту з зазначенням місця збору групи дітей, часу перебування у дорозі, виду транспорту, місця і тривалості транзитних зупинок та умови харчування протягом шляху прямування, а також контактні дані особи, відповідальної за перевезення дітей до місця збору групи;
- довідки про стан здоров'я кожної дитини тощо.
https://jurliga.ligazakon.net/ua/news/178739_yak-vivezti-ditinu-za-kordon-bez-zgodi-drugogo-z-batkv |
Як вивезти за кордон дитину батькові, який проживає окремо
Коментар експерта
Як зауважила суддя Касаційного цивільного суду Верховного Суду Ірина Дундар, один із батьків, який хоча і проживає окремо від дитини, також може поїхати з нею за кордон. Однак ця особа повинна належно виконувати батьківські обов'язки та своєчасно сплачувати аліменти.
Для виїзду з дитиною за кордон така особа повинна звернутися до того з батьків, з яким проживає дитина, для його згоди. У такому разі потрібно відправити рекомендований листом із повідомленням про вручення, вказавши у ньому мету поїздки.
У разі, якщо той з батьків, з ким проживає дитина, відмовляє у наданні згоди, за отриманням згоди на виїзд можна звернутися до суду.
Ольга Баранова, ЮРЛІГА