Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новий закон про ТОВ: що залишилося за кадром

12.01, 3 серпня 2018
2915
3

Юристи ЮФ Evris зупинилися на питаннях діяльності ТОВ, які все ще вимагають врегулювання

Як вже, напевно, усі знають, 17 червня 2018 року набув чинності Закон України "Про товариства з обмеженою і додатковою відповідальністю" (далі - "Закон").

Законом істотно міняються правила гри для товариств з обмеженою відповідальністю (далі - "ТОВ") - найбільш затребуваної організаційно-правової форми ведення бізнесу в Україні.

Нормы Закона були детально проаналізовані ще на стадії розробки відповідного законопроекту, а впродовж останнього місяця профільні видання рябіли матеріалами колег стосовно тонкощів Закону, а також механізмів його реалізації.

Проте, все ж окремі нюанси Закону залишилися без належних акцентів.

Debt - to - equity swap

У зв'язку з ухваленням Закону з Цивільного кодексу України (далі "ГК України") був виключений розділ, присвячений ТОВ, в т.ч. була скасована заборона на конвертацію боргу в долю в статутному капіталі ТОВ (т.з. debt - to - equity swap), що автоматично дозволяє реалізовувати цей механізм.

Впровадження вказаного механізму в Україні було довго очікуваним, оскільки, у зв'язку з несприятливою економічною ситуацією, у багатьох ТОВ виникла заборгованість перед материнськими компаніями, яка, у свою чергу, призводила до невідповідності таких ТОВ з правилом чистих активів. Особливо це актуально було для іноземних інвесторів, які пильно стежать за дотриманням їх компаніями вимог законодавства, і яким раніше було потрібно, для усунення такої формальної невідповідності, спочатку заводити гроші в капітал ТОВ, а потім зменшувати капітал і виводити їх назад.

Сергій Бенедисюк

Законом у загальних рисах описана процедура імплементації такої конвертації.

Основним документом, який фіксує рішення ТОВ у відношенні : (1) застосування такої конвертації і (2) проведення необхідних реєстраційних дій, являється рішення загальних зборів учасників ТОВ про визначення розміру статутного капіталу і розмірів доль учасників (п/п. а) п. 3 ч. 5 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань" (далі - "Закон про державну реєстрацію").

Також на окремих етапах застосування конвертації мають бути вирішені такі питання: (1) оцінка додаткового вкладу; (2) термін його внесення; (3) оформлення договору про внесення додаткового вкладу.

Усі вказані документи, зважаючи на свою складність і відсутність практики застосування Закону мають бути підготовлені за підтримки професійних юридичних радників з метою виключення можливих спірних ситуацій.

Станіслав Родионов

Термін внесення вкладу

За умовчанням термін внесення вкладу в статутний капітал ТОВ складає шість місяців з дати державно реєстрації компанії. По одноголосному рішенню учасників зазначений термін може бути змінений (як у велику, так і в меншу сторону).

Учасникові, який прострочив внесення вкладу, має бути наданий додатковий термін для виконання відповідного зобов'язання, про що учасникові вирушає письмове повідомлення. При цьому додатковий термін не може перевищувати 30 днів.

Вважаємо, що невиконання таких додаткових дій з боку ТОВ по відправці повідомлення про додатковий термін для внесення вкладу, унеможливлює, наприклад, прийняти рішення про виключення учасника.

Інакше таке рішення може бути оскаржене зацікавленим учасником у разі його недобросовісного виключення "партнерами" по бізнесу із складу ТОВ.

В той же час в Законі не прописано: (1) в який термін після закінчення терміну внесення вкладу має бути відправлене згадане вище повідомлення; (2) з якого моменту починається відлік додаткового терміну - з дня прострочення або з дня відправки/отримання повідомлення.

Вважаємо, що такі деталі мають бути прописані в статуті ТОВ і повинні відстежуватися учасниками для недопущення виключення з ТОВ.

Порядок денний

Законом передбачена можливість голосувати на загальних зборах учасників з питань, не включених до порядку денного.

Проте необхідно пам'ятати, що таке голосування можливо тільки у разі, якщо: (1) на загальних зборах є присутніми усі учасники ТОВ; (2) вони одноголосно дали на цю свою згоду; (3) доручення представника учасника (якщо останній не є присутнім особисто) містить обмовку про можливість голосувати з питань, не включених до порядку денного.

Ці нюанси мають бути враховані якщо загальними зборами були прийняті рішення в обхід волі когось з учасників і без їх участі.

Анти-рейдер

Не дивлячись на те, що механізм відчуження долі був спрощений, будь-яке ТОВ, а також його учасники, будуть захищені від незаконних дій з долями.

Так, тепер Законом про державну реєстрацію передбачена відправка виписки про реєстрацію зміни учасників в адресу: (1) ТОВ; (2) учасників на момент до проведення реєстраційних дій; (3) нових учасників за результатами реєстраційних дій.

Варто відмітити, що у разі, якщо реєстраторові відома адреса електронної пошти вказаних вище осіб, то виписка додатково вирушає на таку адресу в день здійснення реєстраційної дії.

Проте, на даний момент розсилка виписок може здійснюватися тільки в ручному режимі зважаючи на технічні обмеження в роботі з ЕГР. Ефективність вказаних нововведень Закону залежатиме від внесення змін до підзаконних актів з метою забезпечення автоматизації процесу.

Модельний статут

Чинне законодавство передбачає можливість для ТОВ функціонувати на підставі модельного статуту (ст. 87 ГК України, ст. 56 Господарського кодексу України).

Проте модельний статут для ТОВ, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України №1182 від 16 листопада 2011 року не приведений у відповідність із Законом.

Таким чином тимчасово, до ухвалення відповідного рішення КМУ, неможливо: (1) проводити першу реєстрацію ТОВ на основі модельного статуту; (2) проводити реєстрацію переходу на роботу за модельним статутом.

При цьому у будь-якому випадку сам факт роботи ТОВ на підставі модельного статуту не відміняє вимоги і терміну тривалості перехідного періоду - приведення статуту у відповідність із Законом впродовж одного року з дня набуття чинності Закону.

Сергій Бенедисюкпартнер і керівник практики корпоративного права і M&A

Станіслав Родионовюрист, ЮФ Evris

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему