Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Переатестація суддів: виживуть не всі

13.15, 1 червня 2018
1332
0

7 фактів про кваліфікаційне оцінювання суддів

Судова система, на думання українців, продовжує залишатися найбільш корумпованою та закритою, а судді - привілейованою кастою, куди доладно потрапити та яких важко звільнити. Як вирішили "струснути" представників Феміди за допомогою переатестації та чому частина вже написали заяви на звільнення, спробуємо розібратися.

1. Переатестація суддів: що це та навіщо

Переатестація суддів полягає в перевірці судді на предмет його компетентності, доброчесності та дотримання етики. "Мінус" будь-якого з цих критеріїв означає, що такий суддя має бути звільненим. Тобто, навіть дуже розумні судді, у біографії яких є чорні плями, не зможуть втриматися в кріслі.

Під година процедури перевіряється усе: від авто, маєтків судді та його родини, його знань до кількості скарг громадян. Практично це робиться за допомогою тестування морально-психологічних якостей судді, складення іспиту у вигляді тестів та практичного завдання, вивчення досьє, враховуючи дані НАБУ та НАЗК, висновків Громадської заради доброчесності худо та проведення співбесіди з членами ВККС, яка транслюється в режимі реального годині.

Будь-яке "але" має вплив на суддівську кар' єру. Більш того, уся ця перевірка є публічною, отже змушує замислится, чи не краще піти самостійно, ніж давати пояснення під година прямої трансляції співбесіди.

Досьє на шкірного суддю також знаходиться у вільному для всіх доступі на сайті ВККС.

Не очікуючи переатестації, звільнилися 2470 суддів, тобто, 28% від їх загальної кількості (на качану процедури в Україні було 8 тисяч суддів).

А ті, що залишилися - біля 5800 або змушені пройти оцінювання, або будуть звільнені.

Станом на середину травня, а це ще лише качан процедури, 10% суддів не підтвердили відповідності займаній посаді. Тобто, їм доведеться попрощатися з мантією.

2. Кваліфоцінювання - обов'язкова процедура

Переатестація суддів не є добровільною. Органу, що проводити цю переатестацію - Вищій кваліфікаційній комісії суддів, не треба згоди судді для оцінювання його відповідності займаній посаді.

Якщо суддя відмовляється від проходження оцінювання - це конституційна підстава для його звільнення. Тобто, якщо суддя бажає продовжувати суддівську кар' єру, він зобов'язаний пройти оцінювання.

До того ж, судді, які не пройшли оцінювання, отримують значно менший рівень винагороди, що є додатковим стимулом.

Ще один чинник - оптимізація судів в Україні, про що вже видані президентські укази. У процесі неї будуть ліквідовані старі суди та створені нові, окружні. Ніякого автоматичного переведення до них не передбачено - до новий суду зможе претендувати лише тій суддя, що успішно пройде оцінювання.

Отже, переатестація - це масштабний струс для судової системи.

3 Непроходження оцінювання=звільнення

14 лютого 2018 року розпочалася нова хвиля переатестації. Порівняно з 2016 роком, коли з нею стикнулися вперше, заразом умови кваліфоцінювання стали жорсткішими.

Кваліфікаційне оцінювання було передбачене ще Законом "Про забезпечення права на справедливий суд" у 2015 році. Проте його приписи тоді не визначали можливості звільнення судді внаслідок неуспішного проходження чи відмови від проходження такого оцінювання. Тоді суддю могли направити на перепідготовку до Національної школи суддів, а потім він повторно проходивши оцінювання.

Заразом як Конституцієютак і Законом "Про судоустрій та статус суддів" передбачено: виявлення за результатами оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від оцінювання є підставою для звільнення його з посади.

При чому, немає необхідності навіть чекати на співбесіду у ВККС - якщо суддя "проваливши" іспит це вже означати, що його звільнять як некомпетентного.

Є й інші принципові відмінності, які зробили переатестацію більш жорсткою.

По-перше, ВККС отримує значно більше інформації від Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та від Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яку її практично не дало в 2016-у.

По-другу, задіяна Громадська рада доброчесності, яка має право направляти у ВККС висновки щодо суддів. Хоча з середини березня 2018 року цей орган самоусунувся від оцінювання, членуй ВККС усе одно знайомляться з даними, зібраними ГРД.

По- третє, є механізм психологічного тестування, яку в обов'язковому порядку проходять всі судді та від якого значною мірою залежить результат переатестації.

4 Оцінять всіх, а іншим "до побачення"

Станом на 1 лютого 2018 року в Україні налічувалося 5857 суддів. Дехто з них заразом вже звільнився. А ще до процедури оцінювання, як вже було сказано, в судовій системи недорахувался близько 2500 суддів.

ВККС планує, що на кінець 2018-го оцінювання пройдуть 2,5-3 тис. суддів. Враховуючи фактичну чисельність суддів, залишиться оцінити ще до 3-х тисяч осіб.

Наразі сформовано кілька груп суддів на оцінювання.

Так, у першому списку 990 суддів (спочатку їх було 999). З цієї групи 28 суддів самі написали заяву про звільнення.

23 травня ВККС завершила процедуру кваліфікаційного оцінювання для більшості суддів першої групи. З 23 березня по 18 травня пройшли співбесіди 842 судді. З них всі етапи кваліфікаційного оцінювання успішно пройшли 626 суддів. 23 судді булі визнані такими, що не відповідають займаній посаді. Відносно ще майже 200 суддів або оголошена перерва, або їх кваліфікаційне оцінювання поки зупинено. Крім того, не склали іспиту, тобто набрали менше необхідних 50% балів, ще 37 суддів.

Другий список становить 1789 суддів.

У обох списках увагу було приділено судам, в яких склалася доладна ситуація з кадрами, при цьому там існує висока навантаження на діючих суддів. Мова йде про суди, де за штатом 3-5 суддів, а здійснює правосуддя лише один. Крім того в списки увійшли судді з великих міст з високим навантаженням: Київ, Дніпро, Одеса, Львів.

Тому, що одночасно не можна провести оцінювання всіх суддів, є пояснення.

По-перше, колегіям ВККС буде, м'яко кажучи, доладно ретельно перевірити 5 тисяч практичних завдань.

По-другу, більшість судів в день іспиту тоді б просто зупинили здійснення правосуддя, бо судді поїхали б до Києва здавати іспит.

5 Доля громадськості та самоусунення ГРД

Порівняно з 2016 роком з'явився "ревізор" у вигляді Громадської заради доброчесності, яка має надавати свій висновок щодо судді. Однак з березня 2018-го ГРД вирішила самоусунутися від переатестації суддів, про що зробила відповідну заяву.

За усю годину роботи в цій процедурі ГРД спромоглася проаналізувати лише трохи більше 130 суддів (судячи з сайту Ради). Цікаво, що з 23 суддів, щодо яких ВККС прийняла рішення про їх невідповідність посаді (станом на 25 травня), висновок ГРД мав місце лише щодо двох.

Стосовно частини суддів оголошено перерву через наявність питань у Комісії до висновків Громадської заради доброчесності, наданих з неналежним оформленням, зокрема із відсутніми підписами членів ГРД, які за них голосували.

Відмітимо, що уся інформація, зібрана щодо суддів, нікуди не зникне та назавжди залишиться в їх суддівських досьє.

А окрім ГРД, інформацію щодо суддів ВККС отримує і від звичайних громадян та закликає їх

не залишатися осторонь від цієї масштабної перевірки.

6 Метод очищення судової влади

У результаті оцінювання в судовій системі мають залишитися лише ті, хто готовий працювати за новими правилами.

Деякі судді, які не відчували собі впевнено, вже відмовилися від суддівського крісла.

Інші ж, які спробували ризикнути, незважаючи на плями своєї біографії, згодом зрозуміли марність цієї ідеї.

Серед них так звані "судді Майдану". Вище мі вже згадали про суддю Шевченківського районного суду міста Києва Олену Радчикову.

Крім неї, ВККС припинила кари' єру і судді Окружного адміністративного суду міста Києва Богдана Саніна, що 30 листопада 2013 р. виніс рішення про заборону будь-яким особам мирно збиратися на Майдані, Хрещатику і всіх центральних вулицях Києва.

Окрім того, буде звільнено суддю Жовтневого районного суду Маріуполя Олексія Турченко, який відмовив в продовженні рядок тримання під вартою Володимира Нестеренко, підозрюваного у фінансуванні сепаратизму. Після того, як суддя відпустив Нестеренко з-під варти, тій зник.

Доведеться попрощатися з суддівським кріслом ще одній скандальній судді Шевченківського районного суду міста Києва Валентині Малиновській, яка застосувала запобіжний захід у вигляді утримання під вартою за підозру в організації масових заворушень в Києві 1 грудня 2013 року. Насправді людина була побита "Беркутом".

7 Списати неможливо

Кожний суддя під година переатестації має підтвердити свої знання. Як вже було сказане вище, невідповідність критерію компетентності, тобто, погані результати екзамену, означають звільнення.

Причому, тесті та практичне завдання добрі мають скласти всі : і немолоді судді, яким вже складніше сприймати нову інформацію, теж.

Списати неможливо - тесті та практичні завдання виконуються на комп' ютері. ВККС оприлюднює результати анонімного тестування в день складення іспиту.

Сморід закодовані, бо перевіряються тесті автоматичний. Аналогічно кодовані й практичні завдання, щоб членуй Комісії не знали, чию роботові перевіряють. До речі, перевіряють на комп'ютерах, і відразу після перевірки робота зникає, тому повернутися та щось виправити немає змоги.

Під година іспиту боронує користуватися планшетами та смартфонами, а за тими, хто часто навідується до вбиральні, пильно слідкують. Комісія працює і над можливістю глушити сигнали електронних пристроїв.

Суддям доводитися здавати і теоретичне, і практичне завдання в один день, що є ще й тестом на витривалість.

Щоб успішно скласти іспит, суддя повинний набрати не менше 50% від максимальної кількості балів за цей етап. Щоб успішно пройти оцінювання в цілому, суддя повинний набрати не менше 2/3 від максимально можливої ??кількості балів за всі оцінювання. При цьому судді, які не склали іспит, до наступного етапу вже не допускаються.

У цілому за професійну компетентність суддя може отримати максимум 300 балів. Особистісна і соціальна компетентність, висновки про якові роблять психологи, може дати суддям по 100 балів. За доброчесність і етичність судді можуть отримати до 250 балів, при цьому з них по 100 балів також виводять психологи за результатами психологічного тестування.

Тобто, іспит - далеко не усе.

За матеріалами прес-служби ВККС

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему