Мы даем ЗНАНИЯ для принятия решений, УВЕРЕННОСТЬ в их правильности и ВДОХНОВЛЯЕМ на развитие честного бизнеса, как основного двигателя развития Украины
КРУПНОМУ БИЗНЕСУ
СРЕДНЕМУ и МЕЛКОМУ БИЗНЕСУ
ЮРИДИЧЕСКИМ КОМПАНИЯМ
ГОСУДАРСТВЕННОМУ СЕКТОРУ
РУКОВОДИТЕЛЯМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
Для ФЛП
ПЛАТФОРМА
Единое информационно-коммуникационное пространство для бизнеса, государства и социума, а также для профессиональных сообществ
НОВОСТИ
и КОММУНИКАЦИИ
правовые, профессиональные и бизнес-медиа о правилах игры
ПРОДУКТЫ
и РЕШЕНИЯ
синергия собственных и партнерских продуктов
БИЗНЕС
с ЛІГА:ЗАКОН
мощный канал продаж и поддержки новых продуктов

Переатестація суддів: виживуть не всі

7 фактів про кваліфікаційне оцінювання суддів
1.06.2018, 13:15
82
0

Судова система, на думку українців, продовжує залишатися найбільш корумпованою та закритою, а судді - привілейованою кастою, куди складно потрапити та яких важко звільнити. Як вирішили «струснути» представників Феміди за допомогою переатестації та чому частина вже написали заяви на звільнення, спробуємо розібратися.

1. Переатестація суддів: що це та навіщо

Переатестація суддів полягає в перевірці судді на предмет його компетентності, доброчесності та дотримання етики. «Мінус» будь-якого з цих критеріїв означає, що такий суддя має бути звільненим. Тобто, навіть дуже розумні судді, в біографії яких є чорні плями, не зможуть втриматися в кріслі.

Під час процедури перевіряється все: від авто, маєтків судді та його родини, його знань до кількості скарг громадян. Практично це робиться за допомогою тестування морально-психологічних якостей судді, складення іспиту у вигляді тестів та практичного завдання, вивчення досьє, враховуючи дані НАБУ та НАЗК, висновків Громадської ради доброчесності тощо та проведення співбесіди з членами ВККС, яка транслюється в режимі реального часу.

Будь-яке «але» має вплив на суддівську кар'єру. Більш того, вся ця перевірка є публічною, отже змушує замислится, чи не краще піти самостійно, ніж давати пояснення під час прямої трансляції співбесіди.

Досьє на кожного суддю також знаходиться у вільному для всіх доступі на сайті ВККС.

Не очікуючи переатестації, звільнилися 2470 суддів, тобто, 28% від їх загальної кількості (на початку процедури в Україні було 8 тисяч суддів).

А ті, що залишилися - біля 5800 або змушені пройти оцінювання, або будуть звільнені.

Станом на середину травня, а це ще лише початок процедури, 10% суддів не підтвердили відповідності займаній посаді. Тобто, їм доведеться попрощатися з мантією.

2. Кваліфоцінювання - обов'язкова процедура

Переатестація суддів не є добровільною. Органу, що проводить цю переатестацію - Вищій кваліфікаційній комісії суддів, не треба згоди судді для оцінювання його відповідності займаній посаді.

Якщо суддя відмовляється від проходження оцінювання - це конституційна підстава для його звільнення. Тобто, якщо суддя бажає продовжувати суддівську кар'єру, він зобов'язаний пройти оцінювання.

До того ж, судді, які не пройшли оцінювання, отримують значно менший рівень винагороди, що є додатковим стимулом.

Ще один фактор - оптимізація судів в Україні, про що вже видані президентські укази. В процесі неї будуть ліквідовані старі суди та створені нові, окружні. Ніякого автоматичного переведення до них не передбачено - в новий суд зможе претендувати лише той суддя, що успішно пройде оцінювання.

Отже, переатестація - це масштабний струс для судової системи.

3 Непроходження оцінювання=звільнення

14 лютого 2018 року розпочалася нова хвиля переатестації. Порівняно з 2016 роком, коли з нею стикнулися вперше, зараз умови кваліфоцінювання стали жорсткішими.

Кваліфікаційне оцінювання було передбачене ще Законом «Про забезпечення права на справедливий суд» у 2015 році. Проте його приписи тоді не визначали можливості звільнення судді внаслідок неуспішного проходження чи відмови від проходження такого оцінювання. Тоді суддю могли направити на перепідготовку до Національної школи суддів, а потім він повторно проходив оцінювання.

Зараз як Конституцією, так і Законом «Про судоустрій та статус суддів» передбачено: виявлення за результатами оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від оцінювання є підставою для звільнення його з посади.

При чому, немає необхідності навіть чекати на співбесіду у ВККС - якщо суддя «провалив» іспит це вже значить, що його звільнять як некомпетентного.

Є й інші принципові відмінності, які зробили переатестацію більш жорсткою.

По-перше, ВККС отримує значно більше інформації від Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та від Національного агентства з питань запобігання корупції (НАЗК), яке її практично не надавало в 2016-му.

По-друге, задіяна Громадська рада доброчесності, яка має право направляти в ВККС висновки щодо суддів. Хоча з середини березня 2018 року цей орган самоусунувся від оцінювання, члени ВККС все одно знайомляться з даними, зібраними ГРД.

По-третє, є механізм психологічного тестування, яке в обов'язковому порядку проходять всі судді та від якого значною мірою залежить результат переатестації.

4 Оцінять всіх, а іншим «до побачення»

Станом на 1 лютого 2018 року в Україні налічувалося 5857 суддів. Дехто з них зараз вже звільнився. А ще до процедури оцінювання, як вже було сказано, в судовій системи недорахувался близько 2500 суддів.

ВККС планує, що на кінець 2018-го оцінювання пройдуть 2,5-3 тис. суддів. Враховуючи фактичну чисельність суддів, залишиться оцінити ще до 3-х тисяч осіб.

Наразі сформовано кілька груп суддів на оцінювання.

Так, у першому списку 990 суддів (спочатку їх було 999). З цієї групи 28 суддів самі написали заяву про звільнення.

23 травня ВККС завершила процедуру кваліфікаційного оцінювання для більшості суддів першої групи. З 23 березня по 18 травня пройшли співбесіди 842 судді. З них всі етапи кваліфікаційного оцінювання успішно пройшли 626 суддів. 23 судді були визнані такими, що не відповідають займаній посаді. Відносно ще майже 200 суддів або оголошена перерва, або їх кваліфікаційне оцінювання поки зупинено. Крім того, не склали іспиту, тобто набрали менше необхідних 50% балів, ще 37 суддів.

Другий список становить 1789 суддів.

В обох списках увагу було приділено судам, в яких склалася складна ситуація з кадрами, при цьому там існує висока навантаження на діючих суддів. Мова йде про суди, де за штатом 3-5 суддів, а здійснює правосуддя лише один. Крім того в списки увійшли судді з великих міст з високим навантаженням: Київ, Дніпро, Одеса, Львів.

Тому, що одночасно не можна провести оцінювання всіх суддів, є пояснення.

По-перше, колегіям ВККС буде, м'яко кажучи, складно ретельно перевірити 5 тисяч практичних завдань.

По-друге, більшість судів в день іспиту тоді би просто зупинили здійснення правосуддя, бо судді поїхали б до Києва здавати іспит.

5 Участь громадськості та самоусунення ГРД

Порівняно з 2016 роком з'явився «ревізор» у вигляді Громадської ради доброчесності, яка має надавати свій висновок щодо судді. Однак з березня 2018-го ГРД вирішила самоусунутися від переатестації суддів, про що зробила відповідну заяву.

За весь час роботи в цій процедурі ГРД спромоглася проаналізувати лише трохи більше 130 суддів (судячи з сайту Ради). Цікаво, що з 23 суддів, щодо яких ВККС прийняла рішення про їх невідповідність посаді (станом на 25 травня), висновок ГРД мав місце лише щодо двох.

Стосовно частини суддів оголошено перерву через наявність питань у Комісії до висновків Громадської ради доброчесності, наданих з неналежним оформленням, зокрема із відсутніми підписами членів ГРД, які за них голосували.

Відмітимо, що вся інформація, зібрана щодо суддів, нікуди не зникне та назавжди залишиться в їх суддівських досьє.

А окрім ГРД, інформацію щодо суддів ВККС отримує і від звичайних громадян та закликає їх

не залишатися осторонь від цієї масштабної перевірки.

6 Метод очищення судової влади

В результаті оцінювання в судовій системі мають залишитися лише ті, хто готовий працювати за новими правилами.

Деякі судді, які не відчували себе впевнено, вже відмовилися від суддівського крісла.

Інші ж, які спробували ризикнути, незважаючи на плями своєї біографії, згодом зрозуміли марність цієї ідеї.

Серед них так звані «судді Майдану». Вище ми вже згадали про суддю Шевченківського районного суду міста Києва Олену Радчикову.

Крім неї, ВККС припинила кар'єру і судді Окружного адміністративного суду міста Києва Богдана Саніна, що 30 листопада 2013 г. виніс рішення про заборону будь-яким особам мирно збиратися на Майдані, Хрещатику і всіх центральних вулицях Києва.

Окрім того, буде звільнено суддю Жовтневого районного суду Маріуполя Олексія Турченко, який відмовив в продовженні строку тримання під вартою Володимира Нестеренко, підозрюваного у фінансуванні сепаратизму. Після того, як суддя відпустив Нестеренко з-під варти, той зник.

Доведеться попрощатися з суддівським кріслом ще одній скандальній судді Шевченківського районного суду міста Києва Валентині Малиновській, яка застосувала запобіжний захід у вигляді утримання під вартою за підозру в організації масових заворушень в Києві 1 грудня 2013 року. Насправді людина була побита «Беркутом».

7 Списати неможливо

Кожний суддя під час переатестації має підтвердити свої знання. Як вже було сказано вище, невідповідність критерію компетентності, тобто, погані результати екзамену, означають звільнення.

Причому, тести та практичне завдання добре мають скласти всі: і немолоді судді, яким вже складніше сприймати нову інформацію, теж.

Списати неможливо - тести та практичні завдання виконуються на комп'ютері. ВККС оприлюднює результати анонімного тестування в день складення іспиту.

Вони закодовані, бо перевіряються тести автоматично. Аналогічно кодовані й практичні завдання, щоб члени Комісії не знали, чию роботу перевіряють. До речі, перевіряють на комп'ютерах, і відразу після перевірки робота зникає, тому повернутися та щось виправити немає змоги.

Під час іспиту заборонено користуватися планшетами та смартфонами, а за тими, хто часто навідується до вбиральні, пильно слідкують. Комісія працює і над можливістю глушити сигнали електронних пристроїв.

Суддям доводиться здавати і теоретичне, і практичне завдання в один день, що є ще й тестом на витривалість.

Щоб успішно скласти іспит, суддя повинен набрати не менше 50% від максимальної кількості балів за цей етап. Щоб успішно пройти оцінювання в цілому, суддя повинен набрати не менше 2/3 від максимально можливої ??кількості балів за всі оцінювання. При цьому судді, які не склали іспит, до наступного етапу вже не допускаються.

В цілому за професійну компетентність суддя може отримати максимум 300 балів. Особистісна і соціальна компетентність, висновки про яку роблять психологи, може дати суддям по 100 балів. За доброчесність і етичність судді можуть отримати до 250 балів, при цьому з них по 100 балів також виводять психологи за результатами психологічного тестування.

Тобто, іспит - далеко не все.

За матеріалами прес-служби ВККС

Подготовлено специально для Платформы ЛІГА:ЗАКОН
Связаться с редактором

Войдите, чтобы оставить комментарий