Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Дорожня карта для нової редакції КАСУ від судді (частина 3)

14.07, 21 грудня 2017
3912
0

Суддя-спікер Одеського апеляційного адміністративного суду, член правління АРССУ Олександр Кравець спеціально для ЮРЛІГИ проаналізував новий Кодекс адміністративного судочинства

Деру частину аналізу нової редакції Кодексу адміністративного судочинства читайте тут. Друга частина доступна за цим посиланням.

ВРЕГУЛЮВАННЯ СПОРУ ЗА УЧАСТЮ СУДДІ

Впроваджено врегулювання спору за участю судді за згодою сторін до качану розгляду справи по суті (ст. 184 КАСУ). Суддя має право звертати увагу сторони на судову практику, проте не має права надавати поради та оцінювати докази (ч. ч. 5, 6 ст. 186 КАСУ). Однак у разі здійснення процедури суддя, який бравий доля, не може брати доля у розгляді справи по суті (ч. 4 ст. 37 КАСУ).

Ухвала про затвердження умів примирення може бути подана для примусового виконання (ч. 3 ст. 191 КАСУ).

ВІДЕОКОНФЕРЕНЦІЯ

Засідання у режимі відеоконференції можливе за умови, якщо:

1) є технічна можливість суду;

2) доля учасника не визнавалась обов'язковою;

3) заява про проведення за 5 днів до з/з;

4) свідок, експерт, спеціаліст - тільки у приміщенні суду;

5) ризики технічної неможливості неце заявник (ст. 195 КАСУ).

Але за п. 3 ч. 2 ст. 205 КАСУ виникнення технічних проблем є підставою для відкладення з/з, крім випадку, коли воно може відбутися без участі такої особини.

ЗУПИНЕННЯ ТА ЗАКРИТТЯ ПРОВАДЖЕННЯ

Суд має право зупинити провадження до перегляданню суднового рішення у подібних правовідносинах судом касаційної інстанції та до вирішення питання про відвід (п. п. 5, 8 ч. 2 ст. 236 КАСУ).

Суд закриває провадження у справі щодо оскарження НПА або акту індивідуальної дії в разі його визнання протиправним або нечинним рішенням суду, що набрало законної сили, а також щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності СВП, якщо ним було виправлено порушення, а повне відновлення прав можливе без визнання їх протиправними після такого відправлення (ч. 1 ст. 238 КАСУ).

Олександр Кравець

ЕФЕКТИВНИЙ ЗАСІБ ЗАХИСТУ ПРАВА

"Ефективний" засіб захисту порушених прав за стандартами ЄСПЛ (див. рішення у справі "Юрій Михайлович Іванов проти України") передбачено ст. 245 КАСУ. У разі задоволення покличу суд може прийняти рішення про:

10) інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб' єктів у сфері публічно- правових відносин від порушень з боку суб' єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів;

3. У разі скасування нормативно-правового або індивідуального акту суд може зобов'язати суб' єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

4. У випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов'язати відповідача суб' єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб' єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.
У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб' єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобів' язує суб' єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

5. Якщо судом визнано нормативно-правовий акт протиправним і нечинним повністю або в окремій частині і при цьому виявлено недостатню правову урегульованість відповідних публічно- правових відносин, яка може потягнути за собою порушення прав, свобод та інтересів невизначеного кола осіб, суд має право зобов'язати суб' єкта владних повноважень прийняти новий нормативно-правовий акт на заміну нормативно-правового акту, визнаного незаконним повністю або у відповідній частині.

6. У випадках, визначених у частинах третій п' ятій цієї статті, суд може визначити відповідачу суб' єкту владних повноважень розумний рядків виконання рішення суду.

МОТИВУВАННЯ СУДНОВОГО РІШЕННЯ

Згідно з п. 3 ч. 4 ст. 246 КАСУ мотивувальна частина суднового рішення повинна містити:

мотивовану оцінку шкірного аргументу, наведеного учасниками справи, щодо наявності чи відсутності підстав для задоволення покличу;

це збігається з постановою апеляційного суду;

пп. "в" ч. 3 ст. 322 КАСУ ... мотивів прийняття або відхилення шкірного аргументу, викладеного учасниками справи в апеляційній скарзі та відзиві на апеляційну скаргу.

Також згідно з п. 30 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Hirvisaari v. Finland" від 27 вересня 2001 р. рішення судів повинні достатнім чином містити мотиви, на яких смороді базуються, для того, щоб засвідчити, що сторони булі заслухані, та для того, щоб забезпечити нагляд громадськості за здійсненням правосуддя.

Однак згідно з п. 29 рішення Європейського суду з прав людини у справі "RuizTorija v. Spain" від 9 грудня 1994 р. статтю 6 (п. 1) не можна розуміти як таку, що вимагає пояснень детальної відповіді на кожний аргумент сторін. Відповідно, питання, чи дотримався суд свого обов'язку обгрунтовувати рішення, може розглядатися лише у світлі обставин кожної справи.

Таким чином, законодавець підвищив стандарт мотивування... та дуже ускладнив роботові суду... так що єдиними запобіжниками стають допустимість і належність доказів... щоб не описувати зайве...

ОКРЕМІ УХВАЛИ як ефективний засіб реагування суду на порушення

Стаття 249 КАСУ:

1. Суд, виявивши під година розгляду справи порушення закону, може постановити окрему ухвалу і направити її відповідним суб' єктам владних повноважень для вжиття заходів щодо усунення причин та умів, що сприяли порушенню закону.

2. У разі необхідності суд може постановити окрему ухвалу про наявність підстав для розгляду питання щодо притягнення до відповідальності осіб, рішення, дії чи бездіяльність яких визнаються протиправними.

3. Суд може постановити окрему ухвалу у випадку зловживання процесуальними правами, порушення процесуальних обов' язків, неналежного виконання професійних обов' язків (у тому числі якщо підписана адвокатом чи прокурором позовна заява містить суттєві недоліки) або іншого порушення законодавства адвокатом або прокурором. Окрема ухвала щодо прокурора або адвоката надсилається органу, до повноважень якого належить притягнення до дисциплінарної відповідальності прокурора або адвоката відповідно.

5. З метою забезпечення виконання вказівок, що містяться в окремій ухвалі, суд встановлює у ній рядків для надання відповіді поклад від змісту вказівок та терміну, необхідного для їх виконання.

6. Окрему ухвалу може бути винесено судом першої інстанції, судами апеляційної чи касаційної інстанцій.

Крім того, Суд вищої інстанції може постановити окрему ухвалу в разі допущення судом нижчої інстанції неправильного застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права, незалежно від того, чи є такі порушення підставою для скасування або зміни суднового рішення. Такі самі повноваження має Велика Палата Верховного Суду щодо питань передачі справ на розгляд Великої Палати.

Окрема ухвала стосовно порушення законодавства, яку містить ознаки кримінального правопорушення, надсилається прокуророві або органу досудового розслідування, які повинні надати суду відповідь про вжиті ними заходь у визначений в окремій ухвалі рядків. За відповідним клопотанням прокурора або органу досудового розслідування вказаний рядків може бути продовжено (ч. ч. 8 - 9 ст. 249 КАСУ).

ОБМЕЖАННЯ ПРИ ПРОГОЛОШЕННІ РІШЕННЯ

При проголошенні суднового рішення (повного або скороченого) суддя не оголошує такі відомості щодо учасників справи:

1) місце проживання або перебування фізичних осіб із зазначенням адреси, номери телефонів чи інших засобів зв'язку, адреси електронної пошти, реєстраційні номери облікової картки платника податків, реквізити документів, що посвідчують особу, унікальні номери запису в Єдиному державному демографічному реєстрі;

2) реєстраційні номери транспортних засобів;

3) номери банківських рахунків, номери платіжних карток;

4) інформацію, для забезпечення захисту якої розгляд справи або вчинення окремих процесуальних дій відбувалися в закритому судновому засіданні (ст. 250 КАСУ).

РОЗГЛЯД ОКРЕМИХ КАТЕГОРІЙ СПРАВ

Мирні зібрання (стаття 280 КАСУ) :

7. Позивач повинний обгрунтувати необхідність встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань у демократичному суспільстві та пропорційність запропонованого у позові способу обмеження.

9. Суд задовольняє вимоги позивача в інтересах національної безпеки та громадського порядку в разі, якщо визнає, що проведення зборів, мітингів, походів, демонстрацій чи інших зібрань може створити реальну небезпеку заворушень чи вчинення кримінальних правопорушень, загрозу здоров'ю населення або правам і свободам інших людей. У разі встановлення обмеження права на свободу мирних зібрань суд повинний обгрунтувати у постанові необхідність встановлення обмеження щодо реалізації права на свободу мирних зібрань, а також пропорційність способу такого обмеження.

Якщо для досягнення цілей такого обмеження достатньо застосувати менш обтяжливий для відповідача спосіб обмеження, ніж запропонував позивач, суд зобов'язаний його застосувати.

Але пам' ятаємо про рішення ЄСПЛ у справі "Вєренцов проти України" від 11 квітня 2013 року (заява № 20372/11). У цій справі Суд констатував порушення статей 7 та 11 Конвенції, спричинені наявністю законодавчої прогалини щодо регулювання свободи зібрань, яка існує в законодавстві України протягом понад двох десятиліть. Беручи до уваги системний характер проблеми, якові виявлено в цій справі, Суд наголошує, що слід невідкладно реформувати законодавство й адміністративну практикові України для приведення їх у відповідність до висновків Суду, викладених у цьому рішенні, та вимог статей 7 та 11 Конвенції.

Таким чином, до цього годині вже понад 20 років незалежності відсутні законодавчі підстави для заборон!!!

ТИПОВІ СПРАВИ

Якщо в провадженні одного або декількох адміністративних судів перебувають типові адміністративні справи, кількість яких визначає доцільність ухвалення зразкового рішення, суд, який розглядає одну чи більше таких справ, може звернутися до Верховного Суду з поданням про розгляд однієї з них Верховним Судом як судом першої інстанції.

Стаття 290 КАСУ відкриває можливості для вчасного формування актуальної судової практики... не потрібно буде чекати кілька років, щоб справа потрапила до ВС.

АПЕЛЯЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ

РЯДКИ

Стаття 295 КАСУ збільшує рядка на апеляційне оскарження. Так, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду протягом п'ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення.

Аналогічні рядка в суді касаційної інстанції (ст. 342 КАСУ).

Ст. 297 КАСУ змінює порядок подання апеляційної скарги : апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Частина 2 ст. 299 КАСУ встановлює запобіжник порушення принципу правової визначеності для прокурорів... один рік, але для інших СВП, тільки в разі належного повідомлення та залучення до участі у справі...

Незалежно від поважності причин пропуску рядок на апеляційне оскарження суд апеляційної інстанції відмовляє у відкритті апеляційного провадження у разі, якщо апеляційна скарга прокурора, суб' єкта владних повноважень подана після спливу одного року з дня складення повного тексту суднового рішення, крім випадків подання апеляційної скарги суб' єктом владних повноважень у справі, про розгляд якої він не був повідомлений або до участі в якій не був тих, що залучили, якщо суд ухвалив рішення про його права та (або) обов'язки.

Стаття 309 КАСУ встановлює рядків апеляційного розгляду : 60 днів для ухвали; 30 днів для ухвали + 15 днів додатково.

ЗАКРИТТЯ АПЕЛЯЦІЙНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

Стаття 305 КАСУ додає підстави для закриття апеляційного провадження, у тому числі щодо особини, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, не має право підписувати апеляцію, а також після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою, питання про права, обов'язки та законні інтереси якої не вирішувалися судом 1 - ої інстанції.

Суд апеляційної інстанції закриває апеляційне провадження, якщо:

1) після відкриття апеляційного провадження особа, яка подала апеляційну скаргу, заявила клопотання про відмову від скарги, за винятком випадків, коли є заперечення інших осіб, які приєдналися до апеляційної скарги;

2) після відкриття апеляційного провадження виявилося, що апеляційну скаргу не підписано, подано особою, яка не має адміністративної процесуальної дієздатності, або підписано особою, яка не має права її підписувати;

3) після відкриття апеляційного провадження за апеляційною скаргою, поданою особою з підстав вирішення судом питання про її права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, встановлено, що судовим рішенням питання про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки такої особини не вирішувалося.

МЕЖІ АПЕЛЯЦІЙНОГО РОЗГЛЯДУ

Частина 2 ст. 308 КАСУ встановлює, що відтепер неправильне рішення суду 1 - ої інстанції, прийняте з порушенням норм матеріального та/або процесуального права, має бути скасоване, незважаючи на межі та доводь апеляційної скарги...

Суд апеляційної інстанції не обмежений аргументами та вимогами апеляційної скарги, якщо під година розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Статтею 223 КАСУ нарешті революційно та розумно вирішено питання "додаткової" апеляційної скарги, що надійшла після розгляду первинної.

При цьому за наявності підстав може бути скасовано раніше прийняту постанову суду апеляційної інстанції. Але суд апеляційної інстанції розглядає цю скаргу тільки в межах доводів, які не розглядалися під година апеляційного розгляду справи за апеляційною скаргою іншої особини, та відмовляє у відкритті провадження, якщо суд вже розглянув наведені у ній доводь під година апеляційного розгляду справи за апеляційною скаргою іншої особини.

УХВАЛИ СУДУ АПЕЛЯЦІЙНОЇ ІНСТАНЦІЇ

Стаття 315 КАСУ визначає, що:

За наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право:

1) залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін;

2) скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення;

3) скасувати судове рішення повністю або частково і у відповідній частині закрити провадження у справі повністю або частково або залишити позовну заяву без розгляду повністю або частково;

4) визнати нечинним судове рішення суду першої інстанції повністю або частково у визначених цим Кодексом випадках і закрити провадження у справі у відповідній частині.

Якщо судом першої інстанції ухвалено законне і обгрунтоване рішення, смерть фізичної особини сторони у спорі чи припинення юридичної особини сторони у спорі, що не допускає правонаступництва, після ухвалення такого рішення не може бути підставою для закриття (стаття 319 КАСУ);

5) скасувати судове рішення і направити справу для розгляду до іншого суду першої інстанції за встановленою підсудністю. Якщо рішення прийнято судом з порушенням правив юрисдикції (підсудності), визначених статтями 20, 22, 25 28 цього Кодексу; якщо учасник справи, який подавши апеляційну скаргу, під година розгляду справи судом першої інстанції заявивши про непідсудність справи (стаття 318 КАСУ);

6) у визначених цим Кодексом випадках скасувати свою постанову (повністю або частково) і прийняти одне з рішень, зазначених у пунктах 15 частини першої цієї статті.

Статтею 317 КАСУ встановлено, що:

3. Порушення норм процесуального права є обов'язковою підставою для скасування суднового рішення та ухвалення нового рішення суду, якщо:

1) справу розглянуто неповноважним складом суду;

2) в ухваленні суднового рішення беручи долю суддя, якому було заявлене відвід, і підстави його відводу визнано судом апеляційної інстанції обгрунтованими;

3) справу розглянуто адміністративним судом за відсутності будь-якого учасника справи, не повідомленого належним чином про дату, годину і місце суднового засідання, якщо такий учасник справи обгрунтовує свою апеляційну скаргу такою підставою;

4) суд прийняв рішення про права, свободи, інтереси та (або) обов'язки осіб, які не булі залучені до участі у справі;

5) судове рішення не підписано будь-ким із суддів або підписано не тими суддями, які зазначені у судновому рішенні;

6) судове рішення ухвалено суддями, які не входили до складу колегії, що розглядала справу;

7) суд розглянув за правилами спрощеного позовного провадження справу, яка підлягала розгляду за правилами загального позовного провадження.

4. Зміна суднового рішення може полягати в доповненні або зміні його мотивувальної та (або) резолютивної частини.

Суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги ухвалює судові рішення у формі постанов (ст. 321).

Таким чином, апеляційний суд по суті приймає тільки УХВАЛИ та повертає на новий розгляд тільки при порушенні підсудності, що зазначено в апеляційній скарзі.

КАСАЦІЙНЕ ПРОВАДЖЕННЯ

Розширений перелік ухвал, що підлягають касаційному оскарженню:

У касаційному порядку можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення покличу, заміну заходу забезпечення покличу, ухвали, зазначені в пунктах 3, 4, 5, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляданню в апеляційному порядку (ч. 2 ст. 328 КАСУ).

Безумовне поновлення процесуального рядок:

Касаційна скарга на судове рішення подається протягом 30 днів з дня його проголошення або з дня складення повного суднового рішення.

Учасник справи, якому повне судове рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного рядок на касаційне оскарження, якщо касаційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому такого суднового рішення (ст. 329 КАСУ).

СУДОВІ РІШЕННЯ, ЯКІ МОЖЛИВО ОСКАЖИТИ У КАСАЦІЙНОМУ ПОРЯДКУ

- можуть бути оскаржені ухвали суду першої інстанції про забезпечення покличу, заміну заходу забезпечення покличу, ухвали, зазначені в пунктах 3, 4, 5, 12, 13, 17, 20 частини першої статті 294 цього Кодексу, після їх перегляданню в апеляційному порядку:

3) повернення заяви позивачеві (заявникові);

4) відмови у відкритті провадження у справі;

5) відкриття провадження у справі з порушенням правив підсудності;

12) залишення покличу (заяви) без розгляду;

13) закриття провадження у справі;

17) відмови у відкритті провадження про переглядання суднового рішення за нововиявленими або виключними обставинами;

20) заміни сторони у справі (процесуальне правонаступництво) або сторони виконавчого провадження;

- можуть бути оскаржені ухвали суду апеляційної інстанції про відмову у відкритті або закриття апеляційного провадження, про повернення апеляційної скарги, про зупинення провадження, щодо забезпечення покличу та заміни заходу забезпечення покличу, про відмову ухвалити додаткове рішення, про роз'яснення рішення чи відмову у троянд' ясненні рішення, про внесення або відмову у внесенні виправлень у рішення, про повернення заяви про переглядання суднового рішення за нововиявленими або виключними обставинами, про відмову у відкритті провадження за нововиявленими або виключними обставинами, про заміну сторони у справі, про накладення штрафу в порядку процесуального примус, окремі ухвали;

- судові рішення у справах незначної складності підлягають касаційному оскарженню, якщо:

а) касаційна скарга стосується питання права, яку має фундаментальне значення для формування єдиної правозастосовчої практики;

б) особа, яка подає касаційну скаргу, відповідно до цього Кодексу позбавлена можливості спростувати обставини, встановлені оскарженим судовим рішенням, при розгляді іншої справи;

в) справа становить значний суспільний інтерес або має виняткове значення для учасника справи, який подає касаційну скаргу;

г) суд першої інстанції відніс справу до категорії справ незначної складності помилково.

4. Підставами касаційного оскарження є неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права.

ВІДМОВА У ВІДКРИТТІ КАСАЦІЙНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

Законодавець встановив нові "Процесуальні фільтри". Суд касаційної інстанції відмовляє у відкритті касаційного провадження у справі, зокрема, якщо: 5) суд у порядку, передбаченому частинами іншою, третьою цієї статті, дійшов висновку, що касаційна скарга є необгрунтованою.

2. У справах, розглянутих за правилами спрощеного позовного провадження (крім справ, які відповідно до цього Кодексу розглядаються за правилами загального позовного провадження), а також у випадку оскарження ухвали (крім ухвали, якою закінчено розгляд справи), суд може визнати касаційну скаргу необгрунтованою та відмовити у відкритті касаційного провадження, якщо:

1) Верховний Суд вже викладав у своїй постанові висновок щодо питання правильного застосування норми права, порушеного в касаційній скарзі, і суд апеляційної інстанції переглянув судове рішення відповідно до такого висновку; або

2) правильне застосовування норми права є очевидним і не викликає розумних сумнівів щодо її застосування чи тлумачення.

3. Суд відмовляє у відкритті касаційного провадження з перегляданню ухвали про повернення заяви позивачеві (заявникові), а також судових рішень у справах, визначених статтями 280, 281, 287, 288 цього Кодексу, якщо рішення касаційного суду за наслідками розгляду такої скарги не може мати значення для формування єдиної правозастосовчої практики (ст. 333 КАСУ).

Крім того, за ч. 5 ст. 328 КАСУ не підлягають касаційному оскарженню:

1) рішення, ухвали суду першої інстанції та ухвали, ухвали суду апеляційної інстанції у справах, рішення у яких підлягають перегляданню в апеляційному порядку Верховним Судом;

2) судові рішення у справах незначної складності, крім випадків, зазначених у КАСУ.

МЕЖІ КАСАЦІЙНОГО РОЗГЛЯДУ

Суд касаційної інстанції є судом права, а не факту, але не обмежений аргументами та вимогами касаційної скарги, якщо під година розгляду справи буде виявлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права (ч. 3 ст. 341 КАСУ).

ВІДНОВЛЕННЯ ВТРАЧЕНОГО ПРОВАДЖЕННЯ

Заява про відновлення втраченого суднового провадження подається до суду, який розглядав справу як суд першої інстанції (ст. 386 КАСУ), та подається до суду, який ухвалив рішення по суті справи або ухваливши ухвалу про закриття провадження у справі (ст. 275 КАСУ).

На відміну від попередньої редакції КАСУ, це знімає навантаження на суди апеляційної та касаційної інстанцій, що є справедливим та розумним.

ОБЕРЕЖНО, МОЖЛИВА ВТРАТА НЕЗАЛЕЖНОСТІ!!!

Стаття 3761 КК України. Незаконне втручання в роботові автоматизованих систем в органах та установах системи правосуддя

1. Умисне внесення неправдивих відомостей чи несвоєчасне внесення відомостей до Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, іншої автоматизованої системи, що функціонує в суді, Вищій раді правосуддя, Вищій кваліфікаційній комісії суддів, Державній судовій адміністрації України, їх органах, несанкціоновані дії з інформацією, що міститься в таких системах, чи інше втручання в роботові таких систем, вчинене службовою особою, яка має право доступу до цієї системи, або іншою особою шляхом несанкціонованого доступу до таких систем";

На шкода, редакція цієї норми встановлює відповідальність суддів не тільки за несвоєчасне внесення відомостей до Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи, іншої автоматизованої системи, що функціонує в суді, попри наявність прямого умислу чи шкідливі наслідки, чи довготривалість, а й за інше втручання в роботові таких систем, навіть не вказуючи про протиправність такого втручання... До речі, втручанням у роботові є й внесення відомостей до Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи.

Олександр Кравець

суддя-спікер Одеського апеляційного адміністративного суду, член правління АРССУ

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему