Будь-які дії в суді пов' язані зі рядками їх здійснення, які регламентовані відповідним процесуальним законодавством. Рядки розгляду справ, подання доказів, оскарження прийнятих рішень і вчинення інших процесуальних дій тепер змінено. У цій статті мі намагались описати основні зміни, що стосуються строків.
Під процесуальним строком розуміють рядків, в межах якого вчиняються певні процесуальні дії. Як і раніше, процесуальні рядки в нових ГПК, ЦПК та КАС України розділено на два відіа, ті що встановлені: 1) законом; та 2) судом. Законодавчим нововведенням є впровадження принципу розумності процесуального рядок, яким повинний керуватися суд при встановленні рядок для вчинення процесуальних дій. У нових кодексах визначено, що розумним є рядків, якщо він передбачає година, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського, цивільного або адміністративного судочинства.
Основні групи процесуальних строків нових ГПК, ЦПК та КАС України однакові. Це стосується як строків, встановлених для відкриття провадження у справі, так і строків, що регламентують подальший "рух" справи по судовим інстанціям, у тому числі в різних формах судочинства. Так, в чинному процесуальному законодавстві (повністю або частково) встановлено однакові рядки для відкриття провадження у справі - протягом 5 днів; повідомлення про дату суднового засідання - завчасно, але не пізніше, ніж за 5 днів до засідання; для подачі доказів; розгляду справи у суді першої, апеляційної та касаційної інстанціях; для розгляду заяви про забезпечення покличу; у справах про скасування рішень третейського суду та ін.
Приведенням вищевказаних груп процесуальних строків до тотожності булі усунені раніше існуючі законодавчі передумови для відмінності строків здійснення однакових процесуальних дій в різних юрисдикціях. Тепер незалежно від того, до який суду (загальний, адміністративний або господарський) подане позов, рядки його розгляду в позовному провадженні будуть однаковими. Встановлений в нових кодексах повний рядків розгляду справи в порядку загального позовного провадження становить 125 днів, з яких: 5 днів на відкриття провадження у справі, 60 днів на проведення підготовчого провадження, рядків якого може бути продовжено ще на 30 днів, і 30 днів на розгляд справи по суті. Для спрощеного позовного провадження такий рядків становить 65 днів, з яких: 5 днів на відкриття провадження у справі, 60 днів на розгляд справи. З цього слідує, що рядки розгляду справ судами першої інстанції, загалом, стали більш тривалими. З іншого боку, всі перераховані рядки розгляду справ у ГПК, ЦПК та КАС України вказано як граничні, виходити за які не можна. У цьому проявляється законодавча гарантія своєчасного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів особини, яка звернулася до суду за їх захистом. При цьому, в залежності від складності та конкретних обставин тієї чи іншої справи, остання може бути розглянута суддею швидше вищевказаних строків.
Олег Громовий |
Варто зазначити, що рядків відкриття провадження у справі має свою специфіку, яка полягає в тому, що він, так би мовити, альтернативно залежить від декількох обставин. З даного питання в усіх трьох кодексах передбачено, що відкриття провадження у справі здійснюється судом протягом 5 днів, які відраховуються від: 1) поданої належним чином оформленої позовної заяви; 2) поданої заяви про усунення недоліків; або 3) отримання судом інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особини - відповідача. Таким чином, суд відкриє провадження у справі протягом 5 днів, якщо відповідачем вказано юридичну особу або суб' єкта владних повноважень. Якщо ж відповідачем є фізична особа, то суд протягом 2 днів з дня надходження позовної заяви звертається до відповідного органу за інформацією про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особини - відповідача, потім така інформація надається суду протягом 5 днів з моменту отримання звернення. У результаті, суд відкриє провадження у справі протягом 5 днів тільки після отримання зазначеної інформації. У разі винесення ухвали про залишення позовної заяви без руху рядків буде ще більшими. Сама
тільки ухвала про залишення позовної заяви без руху виноситься судом протягом 5 днів з дня надходження позовної заяви, потім позивачеві надається рядків до 10 днів для усунення недоліків, виявлених у поданій ним позовній заяві, і тільки після спливу цих строків у суду буде 5 днів на відкриття провадження у справі. Всі ці обставини можуть вплинути на кінцевий рядків розгляду справи, який потрібно враховувати при зверненні до суду.
Олексій Фелді |
Деякі рядка здійснення процесуальних дій одночасно встановлюються як законом, так і судом. Йдеться про рядків реалізації відповідачем такого важливого процесуального права, як подання відзиву на позов. Такий відзив, за нормами нових ГПК, ЦПК та КАС України подається в рядків, встановлений судом, який, не може бути меншим 15 днів з дня вручення відповідачу ухвали про відкриття провадження у справі. У цей же рядків відповідач має право податі й зустрічний позов.
Серед строків, що встановлюються судом, слід виділити подання позивачем відповіді на відзив, і чимдалі подання відповідачем заперечення на відповідь позивача на відзив. Усе це також є нововведеннями процесуального законодавства.
Новим процесуальним законодавством збільшені рядка апеляційного оскарження як ухвал - 10 днів за ГПК України, 15 днів за ЦПК та КАС України, так і рішень судів першої інстанції - 20 днів за ГПК України і 30 днів за ЦПК та КАС України відповідно. Сам рядків на апеляційне оскарження відраховується з дня проголошення повного тексту оскаржуваних ухвали або рішення суду першої інстанції. Якщо ж суд проголосивши лише скорочене рішення або розгляд справи здійснювався без повідомлення учасників, то рядків відраховується з дати складення повного тексту суднового рішення.
Також, в ЦПК та КАС України збільшено рядки касаційного оскарження, які тепер складають 30 днів з дня проголошення оскаржуваних ухвали або ухвали суду апеляційної інстанції. За ГПК України рядків касаційного оскарження, як і раніше, становить 20 днів.
Розгляд справи касаційним судом за ГПК, ЦПК та КАС України становить 60 днів на рішення суду першої інстанції після його апеляційного перегляданню і постанову суду апеляційної інстанції, та 30 днів на оскаржувану ухвалу.
Процесуальні рядка, у рамках яких справа повинна передаватися на розгляд Великої палати Верховного Суду, рядків розгляду справи Великою палатою Верховного Суду і його подальшого повернення в нормах нових кодексів прямо не визначено, з чого можна зробити висновок, що такі рядки обмежені загальним строком розгляду касаційної скарги.
Нагадаємо, в попередніх публікаціях юристи GENTLS аналізували судові юрисдикції та нові правила доказування.