Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Битва газових монополістів : перші результати

14.15, 13 червня 2017
1803
4

Юрист ЮФ "Ілляшев та Партнери" Андрій Бичков проаналізував результати судових баталій між газовими монополістами

Трибунал Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма виніс надзвичайно важливу для України ухвалу в спорі між НАК "Нафтогаз України" і ВАТ "Газпром". Суперечка торкається усім відомого газового контракту, ув'язненого 19 січня 2009 р. за результатами переговорів Юлії Тимошенко і Володимира Путіна. Відтоді Україна отримує російський газ саме по цьому контракту, який діє до кінця 2019 року.

Арбітражний процес по цій суперечці був збуджений в червні 2014 року відповідно до арбітражної обмовки, що міститься в статті 8 контракту і що передбачає виняткову юрисдикцію Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма. Контракт також містить обмовку про застосування матеріального права Швеції.

Трибунал виніс окрему ухвалу на користь "Нафтогазу" за трьома основними пунктами. По-перше, скасований так званий принцип "бери або плати". По-друге, трибунал задовольнив вимоги "Нафтогазу" про перегляд ціни на газ, починаючи з 2014 року, з урахуванням ринкових умов ціноутворення. По-третє, трибунал визнав недійсним пункт контракту, що забороняє "Нафтогазу" реалізовувати за межі України газ, придбаний у "Газпрому".

Що стосується принципу "бери або плати", відповідно до цієї "кабальної" умови, "Нафтогаз" повинен був щорічно оплачувати певну кількість газу незалежно від того, скільки газу було фактично отримано. Ця умова контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом", передбачало, що "Нафтогаз" зобов'язаний відбирати і оплачувати як мінімум 41,6 млрд. куб. м газу щорічно. Навіть якщо відібрана менша кількість, оплата все одно повинна була робитися з розрахунку цього об'єму. Крім того, умовами контракту передбачений штраф у разі, якщо в якому-небудь з місяців "Нафтогаз" відібрав менше встановленого місячного об'єму постачання газу (якщо різниця складає 6% і більше).

Андрій Бычков

Вимоги, які пред'являв "Газпром" на підставі умови "бери або плати", складали пригнічуючу частину (близько 94%) усієї суми його позовних вимог в цій суперечці. Таким чином, "Нафтогазу" вдалося відбити основний удар у рамках цього процесу, що, поза сумнівом, є величезним успіхом як для самого "Нафтогазу", так і для України в цілому.

Своїм рішенням стокгольмський трибунал поставив точку у багаторічних суперечках і спекуляціях про законність принципу "бери або плати".

Слід зазначити, що, відповідно до арбітражної обмовки контракту між "Нафтогазом" і "Газпромом", рішення Арбітражного інституту Торгової палати м. Стокгольма є остаточним і має для сторін обов'язкову силу. На це рішення не може бути подана апеляція. Це означає, що за усього свого бажання "Газпром" не зможе оскаржити рішення стокгольмського трибуналу і зобов'язаний його виконувати.

Проте це рішення не є останнім в спорі між двома газовими монополістами. Незабаром нам належить почути про інші рішення, як у рамках того ж арбітражного процесу, так і в спорі за контрактом про транзит газу через територію України.

Автор: Андрій Бычков, юрист ЮФ "Ильяшев і Партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему