У Верховній Раді України (БРЕШУ) у черговий разів знаходяться на розгляді законопроекти "Про медіацію".
Усі попередні спроби (2011, 2013-2014, 2015) на законодавчому рівні врегулювати інститут медіації в Україні залишилися без результатів. При першій спробі, у 2011 році, законопроект отримав підтримку у профільному комітеті Верховної Заради України і був винесений у сесійну залу ВРУ для голосування. Але у зв" язку з політичними неузгодженнями серед депутатів БРЕШУ законопроект не отримав потрібної кількості голосів при голосуванні. У наступному, 2012 році, закінчилися повноваження БРЕШУ і процес впровадження інституту медіації в Україні призупинився.
У кінці 2013 року у ВРУ булі подані два законопроекти про медіацію різними передставниками медіаційного середовища - основний та альтернативний, оскільки не було досягнуте згоди у середині медіаційної спільноти щодо основних підходів до медіації: визначення медіації, статусу медіатора, сфер застосування медіації, організацій медіаторів. У зв" язку з подіями на Майдані та нестабільним процесом у державі у цей година питання прийняття законопроекту "Про медіацію" було визнано недоцільним і медіатори в Україні знову залишилися без закону.
Третя спроба, у 2015 році, була аналогічна з ситуацією у 2013 році. До ВРУ булі подані знову два законопроекти про медіацію - основний та альтернативний. Досягнути згоди щодо підходів до медіації всередині медіаційної спільноти знову не вдалося. Крім цього, серед медіаційної спільноти, представників громадськості і представників депутатського складу ВРУ також булі дуже різні подивися щодо доцільності та необхідності запровадження інституту медіації в Україні, що яскраво показавши круглий стіл, який проводився 8 липня 2015 року Комітетом з питань правової політики та правосуддя БРЕШУ. У результаті чого два законопроекти булі повернуті профільним комітетом БРЕШУ суб" єктам законодавчої ініціативи на доопрацювання.
Заразом у ВРУ знаходяться на розгляді знову два законопроекти про медіацію - основний та альтернативний. Переговори щодо подання єдиного узгодженого законопроекту від усієї медіаційної спільноти тривають, хоча вже є досягнення згоди відносно багатьох положень обох законопроектів.
13 травня 2016 року профільним комітетом БРЕШУ прийняте рішення щодо рекомендації прийняти за основу законопроект "Про медіацію" № 3665 від 17.12.2015 з урахуванням слушних положень законопроекту "Про медіацію" № 3665-1 від 29.12.2015, а також з урахуванням зауважень і пропозицій суб' єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Заради України у іншому читанні.
Будемо сподіватися, що Закон "Про медіацію" буде прийнятий у цьому році і інститут медіації в Україні отримає законодавче врегулювання, а українське суспільство - альтернативний, швидкий і мирний спосіб вирішення конфліктів.
На сьогодні медіація розвинена у всіх країнах світу. При цьому для країн Західної Європи характерні програми розвитку медіації, розроблені за підтримки держави і її інституцій, що говорити про зацікавленість держави у мирному, швидкому вирішенні спорів (конфліктів) у суспільстві. У східній Європі такі програми фінансуються в основному за рахунок коштів міжнародних донорів. Така ж ситуація характерна і для України, де історія розвитку медіації почалася ще з 90-х років минулого століття.
Особливістю України є відсутність загальної підтримки медіації з боку державних інституцій і неприйняття необхідності впровадження інституту медіації в Україні та її законодавчого врегулювання. Але надія є, і будемо сподіватися, що цього разу запровадження інституту медіації в Україні стані реальністю для українського суспільства.
Законопроекти, подані до ВРУ на розгляд | Проходження законопроекту по стадіях | Ситуація на сьогодні |
|
|
|
2) У Верховну Раду України подані: - законопроект "Про медіацію" (реєстр.№ 2425а) - альтернативний проект Закону "Про медіацію" (реєстр.№ 2425а-1) | Комітет Верховної Заради України з питань верховенства права та правосуддя розглянув на своєму засіданні 20.11.2013 року (протокол № 16) та рекомендував Верховній Раді України прийняти за основу проект Закону "Про медіацію" (реєстр.№ 2425а-1), врахувавши при доопрацюванні слушні положення проекту Закону "Про медіацію" (реєстр.№ 2425а). Висновок Головного науково-експертного управління БРЕШУ - за результатами розгляду в першому читанні проект Закону України "Про медіацію" може бути прийнятий за основу з наступним врахуванням висловлених зауважень та пропозицій. | Законопроект відкликано суб" єктом законодавчої ініціативи 27.11.2014. |
3) У Верховну Раду України подані: - законопроект "Про медіацію" № 2480 від 27.03.2015 - альтернативний законопроект "Про медіацію" № 2480-1 від 09.04.2015 | Висновок Головного експертного управління за результатами розгляду в першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з наступним врахуванням висловлених зауважень та пропозицій. Головешці експертне управління висновок - за результатами розгляду у першому читанні законопроект може бути прийнятий за основу з наступним врахуванням висловлених зауважень та пропозицій. Висновок Комітету з питань правової політики та правосуддя - рекомендувати Верховній Раді України повернути зазначені законопроекти суб' єкту права законодавчої ініціативи на доопрацювання. | Зазначені законопроекти повернуті суб' єктам права законодавчої ініціативи на доопрацювання. |
4) У Верховну Раду України подані: - законопроект "Про медіацію" № 3665 від 17.12.2015 - альтернативний законопроект "Про медіацію" № 3665-1 від 29.12.2015 | Висновок Головного експертного управління рекомендує за основу взяти законопроект № 3665 з урахуванням пропозицій альтернативного законопроекту. 13 травня 2016 р. профільний комітет БРЕШУ прийняв рішення, про рекомендацію БРЕШУ прийняти за основу законопроект "Про медіацію" № 3665 від 17.12.2015. Комітету Верховної Заради України з питань правової політики та правосуддя доопрацювати зазначений законопроект з урахуванням слушних положень проекту Закону України про медіацію № 3665-1 від 29.12.2015, а також з урахуванням зауважень і пропозицій суб' єктів права законодавчої ініціативи та внести його на розгляд Верховної Заради України у іншому читанні. | Надані депутатам для ознайомлення |
Марина Омелінськаадвокат, медіатор