Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Огляд змін у сфері держзакупівель

12.00, 30 березня 2016
2934
0

Юрист проаналізував зміни процедури публічних закупівель, які для ряду органів виконавчої влади вводяться в дію з 1 квітня

З 1 квітня 2016 року вводитися в дію Закон України "Про публічні закупівлі" (надалі - Закон про публічні закупівлі) для центральних органів виконавчої влади та замовників, що здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання. Так, зокрема зазначений Закон вводитися в дію для замовників, що надають послуги поштового зв'язку, забезпечують виробництво, передачу, розподіл, купівлю- продажів, постачання електричної енергії, надають послуги з користування інфраструктурою залізничного транспорту загального користування худо. Положення Закону про публічні закупівлі з 1 квітня 2016 року, для прикладу, зобів' язані застосовувати ПАТ "Українська залізниця", УДППЗ "Укрпошта", Державне агентство резерву України, ПАТ "Київобленерго" та інші.

З 1 серпня 2016 року Закон про публічні закупівлі вводитися у дію для всіх інших замовників.

Розглянемо деякі основні зміни процедури державних (публічних) закупівель, які пропонуються вищезгаданим Законом:

1. Основною новелою є перехід на інноваційну систему авторизованих електронних майданчиків. Авторизованим електронним майданчиком є авторизована Уповноваженим органом інформаційно - телекомунікаційна система, яка є частиною електронної системи закупівель та забезпечує реєстрацію осіб, автоматичне розміщення, отримання і передання інформації та документів під година проведення процедур закупівель, користування сервісами з автоматичним обміном інформацією, доступ до якого здійснюється за допомогою мережі Інтернет. На даний момент деякі електронні майданчики (ProZorro, Zakupki.prom.ua і т.п.) працюють в тестовому режимі та вже неодноразово демонстрували свою ефективність.

2. Скорочується кількість процедур публічних закупівель до двох конкурентних (відкриті торги та конкурентний діалог) та однієї неконкурентної (переговорна процедура). Якщо в попередньому Законі України "Про здійснення державних закупівель" згадувались відкриті торги та переговорна процедура, то конкурентний діалог є таким собі "ноу-хау".

Відкриті торги є основною процедурою здійснення публічних закупівель та концептуально не змінились. Ключовими перетвореннями є власне переведення відкритих торгів у електронну форму, запровадження процедури електронного аукціону та закупівель за рамковими догодами.

Суть електронного аукціону полягає в повторювальному процесі пониження цін або приведених цін з урахуванням показників інших критеріїв оцінки за математичною формулою, визначеною в методиці оцінки, що проводитися у три етапи в інтерактивному режимі реального годині. Фактично пониження ціни можливе не менше, аніж на торбу визначеного замовником торгів кроку.

Рамковими догодами є правочини, що укладаються одним чи кількома замовниками з одним чи кількома учасниками процедури закупівлі з метою визначення основних умів закупівлі окремих товарів і послуг для укладення відповідних договорів про закупівлі протягом рядок дії рамкових догод. Рамкові попади виконуються з дотриманням таких вимог : 1) у разі укладення рамкової попади з одним учасником усі істотні умови договору про закупівлю визначаються в рамковій угоді, а такий договір вважається укладеним після подання замовником учаснику пропозиції виконати зазначені умови та отримання письмової згоди учасника; 2) у разі укладення рамкової попади з кількома учасниками: якщо всі істотні умови договору про закупівлю визначені в рамковій угоді, замовник має право укласти такий договір з дотриманням зазначених у рамковій угоді умів відбору серед учасників, з якими укладено відповідну рамкову догоду (тобто електронний аукціон може й не проводитись); якщо не всі істотні умови договору про закупівлю визначені в рамковій угоді, такий договір укладається замовником з переможцем процедури конкурентного відбору, що проводитися замовником серед учасників, з якими укладено відповідну рамкову догоду (обов'язково проводитися електронний аукціон).

Конкурентний діалог є процедурою публічних закупівель, що може бути застосовано замовником за таких умів: замовник не може визначити необхідні технічні, якісні характеристики (специфікації) робіт або визначити вид послуг, і для прийняття оптимального рішення про закупівлю необхідно провести переговори з учасниками; предметом закупівлі є консультаційні, юридичні послуги, розробка інформаційних систем, програмних продуктів, здійснення наукових досліджень, експериментів або розробок, виконання дослідно- конструкторських, будівельних робіт, визначення вимог до виконання яких потребує переговорів.

Конкурентний діалог проводитися у два етапи, зокрема на першому етапі учасники подають тендерну пропозицію, в якій надається інформація про відповідність учасника кваліфікаційним критеріям, вимогам, визначеним замовником у тендерній документації, та опис рішення про закупівлю без зазначення ціни, а на іншому етапі - подається остаточна пропозиція вже із зазначенням ціни.

Переговорна процедура практично не зазнала жодних змін.

3. Підвищено мінімальну вартість предмета закупівлі для обов'язкового застосування процедури публічних закупівель. Так, Закон про публічні закупівлі застосовується до замовників, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 200 тисяч гривень, а робіт - 1,5 мільйона гривень; до замовників, які здійснюють діяльність в окремих сферах господарювання, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 1 мільйон гривень, а робіт - 5 мільйонів гривень.

4. Запровадження інституту централізованої закупівельної організації (ЦЗО). До ЦЗО можуть належати юридичні особини, що визначаються Кабінетом Міністрів України, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування як замовники, які організовують і проводять процедури закупівель та закупівлі за рамковими догодами в інтересах замовників відповідно до Закону про публічні закупівлі. Особливості створення та діяльності централізованих закупівельних організацій встановлюються Кабінетом Міністрів України (на даний момент не встановлено).

5. Переведення процедури оскарження у електронний формат. Так скарга до органу оскарження (АМК України) подається суб' єктом оскарження у формі електронного документу через електронну систему закупівель. Після розміщення скарги суб' єктом оскарження в електронній системі закупівель скарга автоматичний вноситися до реєстру скарг і формується її реєстраційна картка. Скарга разом з реєстраційною карткою в день розміщення суб' єктом оскарження автоматичний оприлюднюється на веб- порталі. Окрім цього, до скарги додаються документи та матеріали в електронній формі (у тому числі у вигляді pdf формату файлу), що підтверджують порушення процедури закупівлі або неправомірність рішень, дій або бездіяльності замовника, та документ про здійснення сплати за подання скарги до органу оскарження.

Варто зазначити, що суб' єкту оскарження та замовнику надається право взяти доля у розгляді скарги, у тому числі шляхом застосування телекомунікаційних систем в інтерактивному режимі реального годині. Розгляд скарги є відкритим, усі бажаючі можуть бути присутніми на розгляді. Особини, присутні на розгляді, можуть використовувати засоби фото-, відео - та звукозапису.

У цій публікації розкриваються лише деякі нововведення, що вносяться Законом про публічні закупівлі, без жодного применшення значення інших змін та новішав, які безумовно також впливають на удосконалення процедури публічних закупівель. Так, зміни є позитивними, проте далеко не ідеальними. У Законі про публічні закупівлі залишилось багато положень зі старого законодавства, котрі тією чи іншою мірою сприятимуть зловживанням та створюватимуть простір для корупційних дій.

Чи дозволяти запропоновані механізми викоренити корупційну складову зі сфери публічних закупівель та заощадити приблизно 50 млрд. грн. бюджетних коштів вже у 2016 році? Питання залишається відкритим.

Ігор Маркевич,

старший юрист практики конкурентного, корпоративного та фінансового права АТ LAWWHALES

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему