Вплив соціальних ятерів на життя людини з кожним вдень стає усе помітнішим. Шанувальниками віртуального спілкування є люди різноманітних професій, зокрема - юристи. Більшість із них приділяє чимало годині спілкуванні в Інтернеті, коментуючи новини, дописуючи на своїх сторінках та сторінках друзів у соціальних ятерах.
У тій же година, юристи, а особливо адвокати, - це окрема категорія людей, які мають відповідати високим етичним та професійним стандартам. Сьогодні юристи формують суспільну думання, їх цитують пересічні громадяни та авторитетні видання.
Певні аспекти діяльності адвокатів (наприклад, взаємини з клієнтом, рекламування своїх послуг) детально регламентовані українським законодавством. Порушення адвокатом встановлених правив може призвести до дисциплінарної відповідальності. У зв'язку з цим, адвокати повинні з особливою відповідальністю ставитися до спілкування в соціальних ятерах, зокрема, до інформації, якові смороду розміщують у публічному доступі.
Наприклад, у Сполучених Штатах Америки питанню використання адвокатами соціальних ятерів у своїй професійній діяльності приділяється неабияка увага. Так, 9 червня 2015 року Асоціація адвокатів Нью-Йорка випустила Рекомендації для адвокатів щодо поведінки в соціальних ятерах відповідно до встановлених етичних норм і правив (SOCIAL MEDIA ETHICS GUIDELINES).
Нижче мі розглянемо найбільш прогресивні ідеї нью-йоркських юристів та проаналізуємо наскільки такі нововведення можуть використовуватися на практиці в Україні.
І. Реклама адвоката в соцмережах
1. Що слід вважати рекламою і як слід подавати таку інформацію
Треба зважати, що певна інформація, розміщена на сторінці адвоката в соціальній мережі, може бути розцінена як реклама.
Зокрема, якщо адвокат розміщує інформацію, що містить детальний опис галузей права, в яких він практикує, та задачі, які він виконує, в його профілі має бути зазначено "Адвокатська реклама". Якщо адвокат розміщує твердження, які можуть викликати очікування певних результатів, яких може досягти адвокат; які містять порівняння з діяльністю інших адвокатів або опис якості юридичних послуг; відгуки клієнтів, - у такому разі адвокат повинний розмістити застереження "Успіхи на попередніх місцях роботи не гарантують такого ж результату у майбутньому".
Такі рекомендації американських юристів можна співвіднести з положеннями статті 13 Правив адвокатської етикизатверджених Установчим З' їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року.
Зокрема, рекламні матеріали про діяльність адвоката мають бути об' єктивними, достовірними, чіткими та зрозумілими й не повинні містити натяків, двозначностей або іншим чином створювати підгрунтя для введення в оману потенційних клієнтів. Сморід не можуть містити критики інших адвокатів, заяв про вірогідність успішного виконання доручень та інших заяв, що можуть викликати безпідставні надії у клієнтів.
У разі порушення означених правив, на адвоката може бути накладене дисциплінарне стягнення у вигляді попередження або навіть припинення права на заняття адвокатською діяльністю строком від одного місяця до одного року (статті 31, 34, 35 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність").
У тієї ж година порівняння з діяльністю інших адвокатів може бути розцінене як недобросовісна конкуренція у разі, якщо наведені відомості про послуги не підтверджені фактичними даними, які є достовірними, об' єктивними та корисними для інформування споживачів (стаття 7 Закону України "Про захист від недобросовісної конкуренції").
2. Вживання терміну "фахівець"
Адвокатам не слід рекламувати свою діяльність у соціальних ятерах, вживаючи словосполучення "фахівець у певній галузі", якщо юрист не отримав сертифікат відповідної акредитованої встанови.
Інформація, що міститься в рекламному повідомленні має бути об' єктивною, тому найбільш прийнятним варіантом може бути зазначення даних про ті скільки років юрист практикує у певній галузі права або скільки справ у тій чи іншій галузі права він успішно вирішив.
ІІ. Дописи і коментарі на сторінці адвоката
Адвокат неце відповідальність за увесь контент, який він розміщує на своїй сторінці.
Адвокат також зобов'язаний регулярно переглядати коментарі та відгуки, щоб переконатися, що чужі коментарі так само не порушують правив моралі та етики. Якщо юрист виявить такий коментар, він зобов'язаний його видалити або приховати, а якщо це неможливо, - негайно звернутися до автора з проханням вчинити такі дії.
ІІІ. Використання інформації, розміщеної в соціальних ятерах, у професійних цілях
Етичні правила дозволяють адвокатові використовувати інформацію, яка доступна будь-якій людині, що використовує соціальні мережі, у професійній діяльності, в т. ч. як докази в суді. Для цього не потрібен дозвіл особини, на чиїй сторінці розміщена інформація.
Проте, якщо особа обмежила доступ до інформації на своїй сторінці, адвокат має запросити в неї дозвіл для ознайомлення і подальшого використання такої інформації. При цьому юрист має використовувати свій особистий профіль із зазначенням повних імені та прізвища. Для отримання такої інформації не допускається створення та використання "фейкової" сторінки. На вимогу особині адвокат повинний надати додаткову інформацію або ж обгрунтовано відмовити у її наданні.
Асоціація адвокатів Нью-Гемпшира у своїх рекомендаціях передбачила, що адвокат може надіслати запитий на додавання у друзі свідкові у справі, якові він веде, виключно за умови інформування свідка про ті, що він є юристом і зазначити якого саме клієнта він представляє.
У Україні на сьогодні відсутнє настільки детальне регламентування отримання інформації адвокатом із соціальних ятерів.
Але навіть поточне законодавство України дозволяє зробити висновок, що інформація, отримана шляхом обдурю або з використанням "фейкових" сторінок, не може бути використана як доказ в суді. Суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. До того ж такі дії адвоката можуть бути розцінені як втручання в особістові життя особини, право на яку передбачене статтею 32 Конституції Українистаттею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободстаттею 301 Цивільного кодексу України.
ІV. Адвокат і клієнт в соціальних ятерах
1. Поради клієнту
Адвокат має право давати поради клієнту не тільки щодо його поведінки під година офіційних процедур, таких як допити чи судове засідання, а й щодо поведінки у вільний година, зокрема у соціальних ятерах.
Адвокат може порадити клієнту змінити налаштування приватності профілю, опублікувати або видалити пост до качану/під година/після завершення провадження у справі, якщо такі зміни не суперечать законодавству або рішенню суду.
Адвокат може порадити клієнту опублікувати пост, який стосується справи, якщо він абсолютно впевнений, що така інформація є достовірною.
2. Електронне листування з клієнтом
Рекомендації нью-йоркським адвокатам містять положення про ті, що листування адвоката з клієнтом у соціальних ятерах може фіксуватися за допомогою "скріншотів" і надаватися суду у роздрукованому вигляді в якості доказу.
Для України це поки що не настільки розповсюджена практика. Зокрема, у разі листування електронною поштою, суди неохоче визнають такі роздруківки доказами, хоча це суперечить вимогам чинного законодавства.
Так, в статті 207 Цивільного кодексу України зазначено, що правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного або іншого технічного засобу зв'язку. Стаття 181 Господарського кодексу України допускає укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами худе.
Проте існують приклади, коли українські суди приймали у якості належних доказів прінт - скріни сторінок у Facebook та Twitter. Так, постанова Київського апеляційного адміністративного суду у справі № 2а-13438/12/2670 від 21.02.2013, якою позов задоволено, і в якості належних доказів суд прийняв прінт - скріни сторінок в Facebook та Twitter. Основним аргументом суду на користь прийняття таких матеріалів в якості доказів було ті, що зробити такі прінт - скріни могла лише визначена особа, що мала необхідні паролі для входу до адміністративної частини сайту.
Ми радимо адвокатам надавати прінт - скріни разом з іншими, більш традиційними для українських судів, доказами (наприклад, показаннями свідків).
V. Адвокат, суддя і присяжні в соціальних ятерах
Адвокат може шукати і ознайомлюватися зі сторінками присяжних у соціальних ятерах, не вдаючись до спілкування з ними. Він може також використовувати цю інформацію у професійній діяльності.
Якщо адвокат отримає інформацію про протиправну поведінку присяжного шляхом ознайомлення із сторінкою присяжного, він зобов'язаний повідомити про це суд.
Адвокат не повинний спілкуватися із співробітниками суду у соціальних ятерах, якщо у такий спосіб він намагається вплинути на виконання останніми своїх професійних обов' язків.
Висновок
Таким чином, можна зробити висновок, що українське законодавство прямо не регулює питання поведінки адвокатів в соціальних ятерах, а наявні положення можуть бути застосовані лише до обмеженого кілка питань.
Включення відповідних положень до Правил адвокатської етики наразі видається доволі громіздкою процедурою, зважаючи на ті, з якими труднощами сморід приймалися у 2012 році.
Тому найбільш дієвим способом підвищення правової культури адвокатів у соціальних ятерах є затвердження відповідних рекомендацій на рівні soft law.
Володимир Наконечний, юридична фірма Marchenko Danevych