Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Старо-нові способи боротьби з "патентним троллингом"

09.18, 24 березня 2015
2027
1

Чи чому патенти "на усе, що бачу" можуть піти в минуле?

Схоже, що остання судова практика в спорах з "патентними тролями", яка почала з'являтися на початку 2015 року (доступна в Єдиному державному реєстрі судових рішень) складається не на користь останніх. Добросовісні імпортери отримали новий вагомий аргумент проти тих, хто отримує патенти на промислові зразки на вже давно відомі (і навіть буденні) форми і дизайни товарів, вносить їх в Митний реєстр прав інтелектуальної власності ("Митний реєстр") і на цій підставі "шантажує" імпорт.

Само правова основа для захисту, а саме право попереднього користування на промисловий зразок не є новим. Новим є факт успішного захисту цього права як мінімум в суді першої інстанції. Вже сам факт такого першого судового рішення на користь добросовісних імпортерів (не залежно від того, чи будуть воно оспорене в апеляційній або касаційній інстанції) може позитивно вплинути на подальшу практику боротьби з не добросовісними реєстраціями промислових зразків. Тим паче, що у своєму листі від 04 березня 2015 року № 6885/1/1-15 Віце-прем'єр міністр України В'ячеслав Кириленко, на мою думку, також фактично вказав на такий варіант захисту прав.

З урахуванням вищесказаного, вже сьогодні можливо говорити про наступні можливі наслідки першого успішного захисту в судовому порядку права попереднього користування добросовісного імпортера :

1. Відсутність необхідності для імпортерів визнавати недійсним в суді кожен такого роду патент на промисловий зразок, а також вимагати відміни реєстрації в Митному реєстрі. Тим більше що визнання недійсним одного патенту зовсім не означало, що дуже схожий патент не буде отриманий повторно (показовим прикладом в даному випадку є ситуація з патентами на дизайн вішалки, який, як нам відомо, зареєстрували вже утретє!). Зазвичай розгляди такого роду подів з середньому займало до напівроку, що також включало проведення судової експертизи.

2. Наявність у імпортера права попереднього користування на промисловий зразок (закріплено в ч. 1 ст. 22 Закони України "Про охорону прав на промислові зразки") істотно скоротить тимчасові і грошові витрати імпортерів на боротьбу з "патентними тролями". Факт імпорту товару до дати подачі заявки на промисловий зразок буде достатнім доказом наявності права попереднього користування. Хоча, безумовно, факт імпорту не буде єдиним аргументом. Видається цілком можливим доведення наявність такого права і на підставі інших доказів. Важливо відмітити, що треба буде обов'язково довести, що промисловий зразок був використаний до дати подачі заявки саме на території України.

Для тих же імпортерів, які не придбали право попереднього користування на промисловий зразок, основним варіантом вирішення проблеми залишиться звернення до суду з вимогою визнати патент недійсним з причини відсутності його новизни. Це також пов'язано з тим, що передача права попереднього користування іншим особам законодавством обмежена, зокрема воно може передаватися або разом з підприємством або діловою практикою.

3. Відкритим залишається питання, яким чином тепер повинні діяти митні органи, тобто приостановлять імпорт і чекати рішення суду, посилалася на те, що це приватноправова суперечка або все-таки продовжувати митне оформлення імпорту товарів за умови, що імпортером будуть надані докази наявності у нього права попередні користування, які митні органи визнають обгрунтованими і достатніми (навіть за наявності реєстрації патенту на промисловий зразок в Митному реєстрі).

4. Поява нової судової практики може істотно зменшити бажання "патентних тролів" реєструвати дизайн звичайних (буденних) речей, оскільки основна їх "цільова аудиторія", тобто відомі іноземні виробники, їх дистриб'ютори і українські ритейлери, в принципі, не повинні мати проблем з доведенням факту добросовісного використання промислового зразка до дати подачі заявки на нього. Легальному бізнесу не потрібно буде витрачати час і зусилля на судові тяжби, а зусилля патентних тролів із реєстрації такого роду патентів, включаючи в Митному реєстрі, не даватимуть бажаного ефекту і з ними можуть просто перестати боротися.

Хоча, звичайно, не можна виключати, що у свою чергу представники цієї "казкової" і "благородної" професії стануть витонченішими у своїх реєстраціях. Але це вже буде інший етап і інша історія протистояння. Ставити точку ще рано…

Олег Климчук

старший юрист Sayenko Kharenko

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему