Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Працевлаштування іноземців : дочекалися приємного сюрпризу

11.05, 13 лютого 2015
3924
0

Стаття Олександри Евстафьевой, старшого юриста ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" (Україна)

Днями набули чинності істотні зміни в порядок видачі дозволів на працевлаштування для іноземців і осіб без громадянства (далі в цій статті - "іноземці"), передбачений Постановою КМУ № 437 від 27.05.2013 (далі в цій статті - "Порядок"). Зміни введені в дію Постановою КМУ № 42 від 28.01.2015 (далі в цій статті - "Постанова"), що набуло чинності 11 лютого 2015.

Обнародування тексту постанови безпосередньо в дату його публікації (і набуття чинності) вже стало "класикою жанру" для цієї сфери. Перебудовуватися працедавцям і їх юристам, як завжди, доводиться на ходу. Цього разу, правда, нововведення хоч і були сюрпризом, але стали сюрпризом приємним. Так, переважна більшість змін, введених Постановою, - корисні і, дійсно, спрощують і удосконалюють порядок видачі дозволів на працевлаштування (далі в цій статті - "дозволи").

Найбільш важливими з нововведень є наступні.

1. Введена скорочена процедура отримання дозволів для працівників ИТ-сектора і випускників престижних Внз

Претендування іноземця :

- на посаду керівника компанії у сфері індустрії програмної продукції, так само як і на посаді розробника обчислювальних систем або комп'ютерних програм, техніка-програміста, а також,

- на будь-яку посаду в компанії, якщо іноземець є випускником учбового закладу, що входить в сотню кращих Внз за версією світових рейтингів (згідно із списком рейтингів, приведених в Постанові)

включено в перелік випадків, при яких найм іноземної робочої сили вважається доцільним і досить обгрунтованим. Як відомо, в таких випадках на працедавця не поширюється вимога про подачу в центр зайнятості інформації про попит на робочу силу (за формою 3ПН, далі - "звіт про вакансії") за 15 днів до дати звернення за отриманням дозволу. Таким чином, процедура отримання дозволу для цих категорій кандидатів скорочується мінімум на 15 днів.

Проте, і тут є "ложка дьогтю". Нововведення на перший погляд виглядає як відміна вимоги подавати звіт про вакансії для даних випадків взагалі, проте, на жаль, це не зовсім так. Річ у тому, що в силі залишаються загальні для усіх працедавців вимоги про подачу звіту про вакансії, поза контекстом процедури видачі дозволів. Так, Закон "Про зайнятість населення" (ст.50) вимагає від працедавців подавати інформацію про попит на робочу силу (вакансії) в порядку, затвердженому компетентними державними органами. У розвиток цієї норми Минсоцполитики затвердило порядок подачі звіту про вакансії (Наказ Минсоцполитики від 31.05.2013 № 316), що передбачає необхідність його подачі в органи зайнятості не пізніше 10 робочих днів з дати виникнення вакансії. Яких-небудь виключень з цієї вимоги для випадків, коли вакансія створюється під іноземця, що потрапляє у вказану в попередньому абзаці категорію, цими нормативними актами не передбачено.

Таким чином, зобов'язання подавати звіт про вакансії, на які претендує іноземець з позначеної вище категорії, не зникає - йде лише вимога витримувати 15 робочих днів з дати подачі звіту про вакансії до дати звернення за видачею дозволу.

2. Скорочений термін розгляду заяви про видачу / продовженні дозволу

Замість колишніх 15 календарних днів, центр зайнятості тепер має для прийняття рішення лише 7 робітників. Таке скорочення не може не радувати. Хочеться сподіватися, що у служби зайнятості досить внутрішнього ресурсу, щоб впоратися з обробкою заяв в такий стислий термін.

3. Продовжений термін для звернень за продовженням дозволу

Тепер звернутися за продовженням дозволу можна не пізніше, ніж за 20 календарних днів - раніше треба було встигнути податися за 30.

4. Уточнені формулювання про термін дії дозволів і про кількість продовжень

Постанова уточнила, що термін дії дозволу (окрім дозволу на внутрішньокорпоративного цессионария) повинен відповідати терміну дії трудового договору, але при цьому не може перевищувати одного року - в попередній редакції Порядку по цій частині було упущення: була відсутня прив'язка до терміну дії трудового договору. Не обійшли увагою також ситуації, коли трудовий договір укладений на невизначений термін - в цьому випадку дозвіл видається на термін не більше за один рік.

Залишена можливість продовження дозволів : для звичайного дозволу - на рік, для дозволу на корпоративного цессионария - на два, але при цьому додано уточнення (дуже доречне), що продовження допускається необмежена кількість разів.

При цьому, проте, із-за неточності формулювань в частині продовження звичайних дозволів, не цілком ясно, чи поширюється правило про необмежену кількість продовжень на випадки, коли іноземець працює на підставі термінового трудового договору. Враховуючи, що таких випадків - більшість, хочеться сподіватися, що центр зайнятості трактуватиме це положення ліберально і розповсюдить правило про необмежену кількість продовжень на усі види дозволів (як це практикувалося і при колишньому регулюванні).

Олександра Евстафьева

5. Вдосконалений механізм повідомлення працедавця про результати розгляду заяви про видачу/продовженні дозволу

Уточнено, що повідомлення працедавця про результати розгляду заяви відбувається шляхом поштового відправлення з повідомленням про вручення, і, додатково, також по електронній пошті. При цьому передбачено, що в електронному повідомленні вказуються, серед іншого, банківські реквізити для внесення плати за видачу дозволу. Останнє нововведення, безперечно, дуже корисне.

6. Скорочений термін для внесення плати за видачу дозволу.

Раніше цей термін відлічувався від дати прийняття центром зайнятості рішення про видачу дозволу і складав 30 календарних днів. Згідно нової редакції Порядку, він відлічується від дати отримання працедавцем поштового повідомлення про результати розгляду і складає 10 робочих днів. Про цей новий термін дуже важливо пам'ятати, оскільки його недотримання тягне анулювання рішення про видачу дозволу.

7. Звільнення від плати за видачу дозволу для деяких категорій іноземців.

Встановлено, що оплата не стягується відносно іноземців, що знаходяться в процесі отримання статусу біженця або особи, що вимагає додаткового захисту, а також за продовження дозволу. Варто відмітити, що на практиці плата за продовження дозволу не стягувалася і при попередньому регулюванні, при цьому, проте, таке звільнення не було чим-небудь врегульовано.

8. Інші корисні нововведення:

- Продовжений термін на подачу в центр зайнятості копії трудового договору, ув'язненого з іноземцем : раніше цей термін складав 3 робітників дня з дати укладення договору, тепер продовжений до 7;

- Центр зайнятості зобов'язали повертати заявникові раніше поданий ним пакет документів у разі рішення про відмову у видачі дозволи (логічним було б розповсюдити це правило і на випадки відмови в продовженні дозволи - тут, очевидно, має місце технічне упущення);

- Затверджена нова форма заяви про видачу/продовженні дозволу : в список категорій іноземців додані категорії, згадані в пункті 1 цієї статті; також, додано поле для вказівки адреси електронної пошти заявника - для цілей наступної відправки йому повідомлення про результати розгляду його заяви.

В цілому, як позначено вище, усі нововведення прогресивні і корисні. Хочеться вірити, що центр зайнятості з полюванням візьметься за втілення їх в життя.

Олександра Евстафьева, старший юрист практики злиття і поглинань і корпоративного права, керівник практики трудового права ЮБ "Егоров, Пугинский, Афанасьев і партнери" (Україна)

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему