Дефіцит кваліфікованих молодих кадрів на юридичному ринку
В той час, як юридичні спеціальності як і раніше мають високий попит серед абітурієнтів Внз, а кількість випускників щорічно збільшується, працедавці продовжують скаржитися на нестачу кваліфікованих фахівців. Така тенденція обумовлена тим, що повчальні програми переважної більшості українських Внз не пристосовані до підготовки конкурентоздатних юридичних кадрів, що відповідають високим запитам сучасного бізнесу. Працедавці більш охоче пропонують робочі місця молодим фахівцям, що уміють складати процесуальні і корпоративні документи, готувати укладення і меморандуми, що мають критичне мислення і навички роботи в команді, ніж випускникам, на що відмінно освоїло теоретичну частину академічної програми.
Не дивлячись на те, що наявність практичних умінь і навичок безпосередньо впливає на успішний професійний старт молодого юриста, в стінах українських Внз їх формуванню і розвитку приділяють як і раніше недостатньо уваги. Про те, як доповнити своє резюме інформацією про участь в конкурсних програмах, профільних тренінгах і семінарах і, відповідно, - збільшити шанси отримати заповітний job - offer, студенти починають замислюватися ще задовго до випуску, - на других/третіх курсах.
Як як показує практика, одним з найефективніших способів отримання якісних практичних навичок для студентів українських юрфаков є участь в міжнародних студентських юридичних змаганнях.
По словах Марії Наконечнійфіналістки українських раундів Судових дебатів по міжнародному праву ім. Ф. Джессапа-2014, молодшого юриста Marchenko Danevych, на відміну від європейських і американських університетів, в Україні підготовка до студентських змагань в області права не є частиною освітньої програми, а тому не зараховується як іспит або залік. Більше того, існує ризик погіршити свої академічні показники, оскільки участь в змаганнях вимагає скрупульозної і тривалої (часом - до напівроку) підготовки. В той же час, більшість міжнародних юридичних конкурсів не проводяться в Україні, через відсутність фірм, готових узяти на себе функції національного адміністратора (організатора).
У цьому якраз і проявляється дилема: з одного боку, бізнес, у тому числі, юридичний, хоче "на виході" з Внз отримати кваліфіковані кадри, з іншого боку, не завжди готів цьому як-небудь сприяти. Ще дилема кадрового колапсу, що кілька років тому здавалася нерозв'язною, на сьогодні бачиться усього лише завданням, до того ж, як виявилось, цілком вирішуваною. З кожним роком юридичний бізнес переживає новий виток в розвитку корпоративної соціальної відповідальності, яка давно перестала бути даниною моди і преференцією великих міжнародних компаній; українські фірми, що міцно стоять на ногах, все більше і більше декларують готовність сприяти підвищенню якості юридичної освіти.
Ухвалення рішень про об'єднання юридичних фірм на українському ринку грунтується на єдності цінностей і підходів у веденні бізнесу
Так, в 2011 році партнер юридичної фірми Marchenko Danevych Олег Марченко (у минулому - керівний партнер ЮФ Ulysses) виступив з ініціативою узяти на себе обов'язки національного адміністратора конкурсу з міжнародного права ім. Ф. Джессапа - найпрестижнішого змагання у світі серед студентів-юристів - щорічно забезпечуючи інформаційну, фінансову, адміністративну і професійну підтримку конкурсу в Україні.
"На етапі ухвалення рішення про об'єднання (Marchenko Danevych утворилася в результаті об'єднання команд Danevych law firm і Ulysses - прим. И. К.) визначальним чинником була єдність цінностей, а також підходів у веденні бізнесу", - згадує партнер Борис Даневич.
"На одній з наших перших зустрічей з Борисом, обговорюючи готовність команд обох фірм до pro - bono діяльності, ми прийшли до єдиного розуміння, що як юристи, ми розділяємо відповідальність за високий рівень юридичної освіти в Україні, формування етичного ринку юридичних послуг і розвиток країни в цілому. Досягнувши принципової угоди по цьому, украй важливому, для нас обох питанню, досягнення домовленостей по інших аспектах спільної діяльності було справою техніки", - ділиться спогадами Олег Марченко.
Ірина Королева |
Організація подібного конкурсу - велика честь, і в той же час, колосальна відповідальність, що покладається не лише на плечі партнерів, але і на кожного члена команди.
Наталія Кадядиректор Marchenko Danevych, що курирує усі процеси по проведенню змагання : "найскладніший аспект в організації подібних конкурсів - зовсім не фінансовий, хоча бюджет заходу може обчислюватися десятками тисяч євро. Набагато затратнее для фірми виділити людські ресурси, які займатимуться підготовкою конкурсу. Наприклад, ми підрахували, що минулого року на підготовку конкурсу в сукупності було витрачено близько 2500 робочих годин як адміністративного персоналу, так і юристів. Оскільки змагання 2015 року є ювілейними (відзначаємо 20-у річницю проведення Jessup в Україні), ми з особливою ретельністю готуємося до їх проведення, відповідно розуміємо, що як фінансові, так і трудовитрати, будуть набагато вище за торішні цифри".
У 2014 році за популяризацію міжнародного публічного права в Україні і за внесок у розвиток юридичної освіти (адміністрування змагань ім. Ф. Джессапа) команда Marchenko Danevych отримала премію Pro Bono Awards "Кращий кейс у сфері корпоративної соціальної відповідальності юридичного бізнесу".
Корпоративна соціальна відповідальність як необхідна умова стійкого розвитку компанії
Окрім підтримки проведення міжнародних змагань в Україні, у юридичного бізнесу багато альтернативних можливостей вплинути на якість підготовки майбутніх юридичних кадрів. Так, нерідко практикуючі юристи-професіонали, на умовах pro - bono співпрацюють з українськими Внз, читаючи лекції для студентів по практичних аспектах права.
Ще одна можливість для студентів отримати безцінний практичний досвід, поєднуючи його з навчанням - стажується. Наприклад, в Marchenko Danevych четвертий рік підряд діє двомісячна програма стажування для студентів старших курсів юридичних Внз. Метою введення програми стало формування платформи, яка надає можливість студентам і випускникам робити свої перші професійні кроки, спираючись на досвід і експертизу практикуючих юристів. Конкурсний відбір на проходження програми досить високий, на одно місце претендує близько 30-40 кандидатів, проте і ставки високі - у разі успішного проходження програми, стажист дістає можливість працевлаштування в компанії на позиції молодшого юриста.
"Для нас надзвичайно важливо створити умови, при яких молоді фахівці можуть максимально розкрити свій потенціал, спробувати себе в різних сферах права, зробити перші кроки в професійному житті", - говорить Борис Даневич. "Ми завжди готові до компромісів відносно робочого графіку студентів, формуючи його так, щоб у них була можливість поєднувати роботу і навчання. Саме так, 15 років тому, починався мій професійний шлях - вже з 3-го курсу я освоював практичні тонкощі юридичної професії на позиції стажиста, поєднуючи роботу і навчання, і я досі вдячний своєму тодішньому працедавцеві, що не поставив мене перед вибором "робота або навчання".
Ірина Королева
Директор по комунікаціях ЮФ Marchenko Danevych