Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкова реформа: які зміни заплановані?

10.45, 26 грудня 2014
18374
9

У Україні починається податкова реформа. Юристи ЮФ "Дмитриева і Партнери" проаналізували законопроект про внесення змін до податкового законодавства

25 грудня Верховна Рада України підтримала у першому читанні законопроект № 1578 "Про внесення змін до Податкового кодексу України і деяких законів України (відносно податкової реформи) ". Як відзначається в пояснювальній записці, мета законопроекту - поліпшення умов ведення бізнесу в Україні з одночасним підвищенням показників України в міжнародних рейтингах, а також підвищення ефективності використання ресурсів економіки. Законопроектом пропонується скорочення кількості податків і зборів з 22 до 9 і багато інших змін, які розглянемо далі.

Зміна кількості податків

Розроблений Мінфіном документ продиктований, як вказують розробники, необхідністю підвищення инвестпривлекательности країни, у тому числі за рахунок скорочення кількості обов'язкових платежів і зборів, а також зниження тіні в економіці України і поліпшення умов ведення бізнесу. Документ припускає ліквідацію неефективних "неліквідних" податків, такі як збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства, фіксований сільгоспподаток, збір за користування радіочастотним ресурсом, а на місцевому рівні - туристичний збір.

Але відносно платежів, що збереглися, передбачені зміни, які можуть нівелювати ефект лібералізації. Так, податки з прибутків фізосіб передбачається стягувати за прогресивною шкалою. Діапазон ставок від 15% при зарплаті до 12 500 гривен до 25% при заробітку від 83 000 гривен (на суму перевищення). Пасивні прибутки (відсотки, інвестиційний прибуток, роялті) також підлягають обкладенню по диференційованих залежно від суми ставках: 15-25% при діапазоні 150 000-996 000 гривен/рік.

Не забули розробники і про пенсії: діючий поріг оподаткування пенсій в 10 000 гривен пропонується понизити до трьох мінімальних зарплат (3564 гривни виходячи з МЗП 1218,00 гривен), і обкладати усе, що його перевищує, по ставці 15%.

Податок на прибутки фізичних осіб

Стосовно податку на прибутки фізичних осіб пропонується введення разового ("нульового") декларування прибутків, майна і усіх інших активів, навіть якщо не можна довести законність їх отримання. При цьому таке декларування не є обов'язковим. Але у разі, якщо річні витрати платника перевищують його офіційні прибутки за звітний період на 40 мінімальних зарплат (48 720 грн.), то це буде основою для податківців провести перевірку такого платника з метою виявлення законності прибутків, що перевищують офіційний заробіток. Якщо людина не змогла довести легальність такого доходу, то буде взыматься податок в сумі 30% з різниці між офіційним заробітком і реальними витратами.

В той же час, для громадян, які не задекларують свої прибутки, в наступному вважатиметься, що їх активи, які зареєстровані належним чином до 1 січня 2015 року, за умовчанням прирівнюються до 200 тис. грн. У разі, якщо особа декларує готівкові засоби на суму більше 200 тис. грн., вони мають бути внесені ще до подачі декларації на банківський рахунок і зберігатися там не менше одного року. Інакше потрібно буде сплатити 3% податку від задекларованої суми (впродовж місяця з дня закінчення терміну для разового декларування - 31 жовтня 2015 року). Ці ж 3% треба буде заплатити державі і у тому випадку, якщо людина вирішить достроково зняти задекларовані гроші з банківського рахунку, тобто до витікання одного року.

Також пропонується:
- введення оподаткування високих зарплат. У розумінні уряду високої вважатиметься зарплата понад 10 мінімальних (тобто - 12 180 грн.). Пропонується такі заробітки оподатковувати по ставці 20% від суми перевищення;
- продовження дії норми стосовно оподаткування високих пенсій. Пенсії вище 3654 грн. оподатковуватимуться. Ставку податку залишають на рівні 15% від суми перевищення;
- введення транспортного податку. З 1 січня 2015 року щорічному оподаткуванню підлягатимуть усі автомобілі з об'ємом бензинового двигуна більше 3 тис. куб. см і дизельного більше 2,5 тис. куб. см віком не більше 5 років. Ставка такого податку складає 25 тис. грн. в рік.

Оподаткування нерухомості

Кабмін просить Раду ввести 2% -ный податок на усю житлову і нежитлову нерухомість незалежно від її площі. Кабмін пропонує Раді відмінити норми Податкового кодексу, які зменшують базу оподаткування на 120 кв. м для квартир, 250 кв. м для будинків і на 370 кв. м для різних видів житлової нерухомості в загальному володінні (будинків і квартир). Крім того, уряд пропонує включити у базу податку також нежитлову нерухомість (у діючій редакції - тільки житлова нерухомість) і зробити платником податку не лише фізичних, але і юридичних осіб.

Також Кабмін має намір встановити єдину ставку для цього податку - до 2% від мінімальної зарплати за 1 кв. м (кодекс встановлює тільки максимально можливу ставку, її точний розмір встановлює місцева влада, оскільки податок на нерухомість відноситься до місцевих податків і зборів).

Органам місцевого самоврядування пропонується залишити право встановлювати пільги для цього податку для фізосіб залежно від їх майнового положення, а також для релігійних організацій.

Акциз

Електрична енергія може стати підакцизним товаром. Ставка податку встановлюватиметься місцевими органами влади в розмірі від 2% до 5% від об'єму реалізації. Підросте і ставка акцизного податку на алкоголь (спиртові дистиляти і спиртові напої, отримані шляхом перегону виноградного вина, - тобто коньяки і бренді). Ставка акцизу виросте з 56,42 грн. до 59,96 грн./л, і такий її розмір діятиме до кінця 2015 року. Встановлюється також акцизний податок на реалізацію тютюну і палива через роздрібні мережі.

ПДВ

Пільги по ПДВ залишаються в силі, і навіть розширюються. Наприклад, окрім операцій із зерновими, цим податком не обкладатимуться операції з придбання фішок, жетонів і інші способи оплати участі в азартних іграх. Вже з січня 2015 року увесь український бізнес може перейти на електронне адміністрування ПДВ, тобто роботу з так званими "Пдв-рахунками".

Ще одно нововведення - мінімальний поріг для обов'язкової реєстрації платником ПДВ, який збільшується з 300 тис. грн. до 1 млн. грн. Також вводиться поняття "Мінімальної бази ПДВ". Для товарів і послуг це ціна їх придбання, для необоротних активів - балансова (залишкова) вартість за даними бухгалтерського обліку.

В той же час з 2015 року будуть скасовані пільги, які звільняли від сплати ПДВ деякі операції : по постачанню відходів і ломи чорних і кольорових металів, а також макулатури; по постачанню необроблених шкур і виробленої шкіри; по ввезенню в Україну автомобілів "Швидкій допомозі"; видавничу діяльність. Причому компанії, які займаються виданням книг, втрачають ще і пільги по сплаті податку на прибуток.

Але в той же час, законопроект передбачає відміну пільг по сплаті ПДВ для операцій з поставки послуг на здобуття вищої, середньої, професійно-технічної і дошкільної освіти учбовими закладами; послуг з охорони здоров'я в медустановах, а також для операцій з поставки періодичних видань друкарських засобів масової інформації. Іншими словами, з впровадженням цієї норми слід чекати підвищення вартості освіти, лікування і подорожчання друкарської преси.

Пасивні прибутки

Урядовий законопроект №?1578 пропонує також внести зміни до Податкового кодексу України з метою збільшення ставки податку на пасивні прибутки: відсотки по вкладах, інвестиційний прибуток і роялті з 15% до 20%, а також ввести оподаткування пенсій понад три мінімальні зарплати по ставці 15%.

Податок на розкіш

Законопроект передбачає введення податок на розкішні автомобілі (об'єм двигуна більше 2,5 тис. куб см - для дизельного двигуна, 3 тис. куб см - для бензинового двигуна, і вік яких не перевищує 5 років) по ставці 25 тыс грн. в рік.

Збір на імпорт

Кабмін запропонував Раді обкласти імпорт додатковим збором. Ставка збору складе 10% для продуктів харчування і 5% для іншої продукції.

Спрощена система оподаткування, обліку і звітності

Зміни чекають і упрощенцев - що усі торгують на ринку і на пересувних об'єктах (наприклад, кав'ярні) повинні будуть обзавестися реєстраторами розрахункових операцій з 1 липня 2015 року.

Новими податковими ініціативами пропонується змінити умови перебування на спрощеній системі оподаткування, а саме - кардинально міняються категорії платників єдиного податку. З шести груп залишається чотири. Новими учасниками спрощеної системи стануть колишні платники фіксованого сільськогосподарського податку.



Крім того, малий і середній бізнес може отримати від уряду подарунок у вигляді зменшення ставки єдиного податку майже в 2 рази і припинення перевірок строком на 2 року.

До речі, згідно офіційної інформації Державної фіскальної служби, за станом на 1 грудня поточного року на спрощеній системі оподаткування перебувають майже 1,3 млн юридичних і фізичних осіб - підприємців, які за січень-листопад 2014 року заплатили до бюджету понад 7 млрд. грн. єдиного податку.

Інші податки

Дія військового збору подовжується ще на рік.

У чотири рази збільшується збір на обов'язкове пенсійне страхування при купівлі валюти - до 2%, правда, тільки для фізосіб. Юридичні особи від цього податку звільняються.

Аграріям відміняють єдиний сільгоспподаток. Але в аграрній частині зміни не радикальні : ФСН замінить податок з гектара землі з урахуванням її географічних і якісних характеристик.







Відмітимо, що 25 грудня Верховна Рада ухвалила за основу цей законопроект з урахуванням пропозицій профільного Комітету про вилучення найбільш суперечливих норм. Також прийнято рішення вилучити норми по легалізації прибутків громадян (подачі нульової декларації, введення контролю витрати-доходу громадян і обов'язок продавців товарів і послуг інформувати фіскальну службу про великі покупки). Запропоновано також відмовитися від ідеї 5-процентного оподаткування спадку (перша лінія спорідненості) при сумі понад 1 млн грн.

Любов Игнатоваадвокат
Оксана Тропецстарший юрист
Катерина Щукінаюрист
ЮФ "Дмитриева і Партнери"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему