Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Які зміни обіцяє новий Закон "Про вищу освіту"?

16.11, 3 вересня 2014
2261
3

Про суть фінансової автономії внз як одного з провідних нововведень, передбачених новим Законом "Про вищу освіту", в експертному матеріалі Аналітичного видання ЮРИСТ&ЗАКОН № 33

1 липня Верховна Рада прийняла новий Закон " Про вищу освіту" (далі - Закон)що набуває чинності 6 вересня 2014 року. Цей Закон передбачає якісно нові принципи функціонування і розвитку системи вищої освіти в Україні, у тому числі розширюючи автономію вищих учбових закладів в різних сферах. Одним з нововведень є надання Внз фінансової самостійності, яка реалізується в наступних напрямах : право проводити фінансово-господарську діяльність, що не суперечить законодавству і статуту; розпоряджатися власними надходженнями від надання платних послуг; розпоряджатися надходженнями у вигляді грантів і добродійної допомоги; відкривати власні поточні і депозитні рахунки; створювати стабільні фонди (эндаументы) і інші. Зокрема, вищеперелічені можливості передбачені статтями 32, 70 - 73 Закони.

Зупинимося на основних положеннях нового Закону, а також розглянемо, в чому ж полягає фінансова автономія Внз, яку він обіцяє.

Право здійснювати фінансово-господарську діяльність

Новий Закон надав право Внз проводити фінансово-господарську діяльність, що не суперечить законодавству і статуту. Що ж подібне право дає вітчизняним Внз? І чи є воно новим?

Законом "Про вищу освіту", який втратить силу 9 вересня 2014 року внаслідок набуття чинності нового Закону, також надана можливість здійснення Внз фінансово-господарської діяльності. При цьому ні в доки діючому, ні в новому Законі "Про вищу освіту" не вказується визначення фінансово-господарської діяльності Внз. Передбачено лише те, що така діяльність повинна здійснюватися у рамках чинного законодавства і не суперечити статуту Внз.

Слід зазначити, що Внз все ж є неприбутковими організаціями, і яка-небудь господарська діяльність може здійснюватися ними у рамках статуту і для реалізації статутних цілей, що істотно звужує круг видів господарської діяльності, якими може займатися ВНЗ.

Якісні зміни торкнулися питання фінансування Внз. Статтею 64 поки що чинного Закону визначено, що фінансування Внз державної форми власності здійснюється за рахунок засобів державного бюджету. Стаття ж 71 нового Закону "Про вищу освіту" встановлює, що фінансування державних Внз здійснюється за рахунок засобів державного бюджету на умовах державного замовлення на оплату послуг з підготовки фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів і за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством. При цьому мають бути дотримані принципи цільового і ефективного використання засобів, публічності і прозорості ухвалення рішень.

Таким чином, в прийнятому 1 липня 2014 року Законі "Про вищу освіту" робиться чітке розмежування джерел фінансування державних Внз. За рахунок засобів державного бюджету фінансуватиметься оплата послуг з підготовки фахівців, наукових і науково-педагогічних кадрів на умовах державного замовлення. У іншому джерелами фінансування може бути господарська діяльність Внз, надання платних послуг, отримання грантів і добродійної допомоги, прибутки створених эндаумент-фондов і інші джерела, що не суперечать законодавству.

Об'єм отримуваних Внз коштів істотно залежатиме від рейтингу Внз, якості освітніх послуг, що надаються їм, його розташування і інших чинників

Основним джерелом фінансування Внз, виходячи з положень нового Закону, стануть засоби, отримані від надання Внз платних послуг, зокрема плати за навчання, підготовку, перепідготовку, підвищення кваліфікації кадрів або надання освітніх послуг. Ці засоби за новим Законом не можуть бути вилучені в дохід державного або місцевого бюджетів.

Право самостійно розпоряджатися власними надходженнями

Важливим аспектом, передбаченим новим Законом, є те, що державний ВНЗ на власний розсуд зможе розпоряджатися власними надходженнями, зокрема від надання платних послуг. На реалізацію наданого права в Законі передбачена можливість Внз відкривати поточні або депозитні рахунки в національній або іноземній валюті. Відповідно до статті 70 Закону власні надходження державних і комунальних Внз зараховуватимуться на спеціальні реєстраційні рахунки, відкриті в територіальному органі Державної казначейської служби України, або на поточні і депозитні рахунки установ державних банків.

Прибутки, а також відсотки, отримані від розміщення засобів Внз на депозитних рахунках в установах державних банків, включатимуться у фінансовий план Внз. Ці засоби зможуть бути спрямовані Внз на придбання майна і його використання, капітальне будівництво і ремонт приміщень, поліпшення матеріально-технічного, учбово-лабораторного, навчально-методичного забезпечення освітнього процесу і т. п. в межах статутної діяльності Внз.

Це нововведення істотно полегшить фінансування витрат Внз, т. до. до цього моменту Внз у фінансовому аспекті були обмежені Держказначейством, а відповідно - і економічною ситуацією в державі. Несвоєчасне перерахування Держказначейством засобів нерідко ставало причиною затримки виплат заробітної плати викладачам державних Внз, видачі дипломів студентам і фінансування інших витрат.

При цьому об'єм отримуваних Внз коштів істотно залежатиме від рейтингу Внз, якості освітніх послуг, що надаються їм, його розташування і інших чинників. Таким чином, нововведення стане потужним стимулом для підвищення Внз якості освіти, створення конкуренції між ними. Виходячи з цього, надана новим Законом можливість розпоряджатися власними засобами не лише дозволить Внз впоратися з наболілими проблемами, але і відкриє для них нові горизонти.

Слід зазначити, що новий Закон надає Внз не лише права, але і покладає певні обов'язки. Зокрема, обов'язково мають бути дотримані принципи цільового і ефективного використання засобів, публічності і прозорості ухвалення рішень. Це означає, що фінансові документи Внз (фінансова звітність, фінансовий план (бюджет), звіти про передачу майна і інші документи) повинні будуть публікуватися на сайтах Внз для загального ознайомлення.

Можливість створювати стабільні фонди (эндаументы)

Прогресивним нововведенням нового Закону є надання можливості Внз формувати эндаументы, що за своєю суттю є цільовим капіталом неприбуткової організації, що формується за рахунок пожертвувань, дохід від використання якого призначається для реалізації статутних цілей. Особливістю эндаумента є те, що неприбуткова організація може використовувати на реалізацію статутних цілей лише дохід від використання засобів фонду. При цьому інвестування засобів фонду не здійснюється самим фондом, а передається компанії, що управляє.

Прогресивним нововведенням нового Закону є надання можливості Внз формувати эндаументы, які широко застосовуються у світовій практиці

Інститут эндаумента широко використовується у світовій практиці. Приміром, найбільшими эндаументами володіють університети США і Великобританії. Так, эндаумент Гарвардського університету складає більше 32 мільярдів доларів США. Вагомими за величиною є також эндаументы Йельского, Стенфордского, Принстонского університетів США. Більше 80 Внз світу володіють эндаументами об'ємом більше 1 мільярда доларів США. Найчастіше об'єктом інвестування засобів з эндаументов є цінні папери, рідше - реальні активи.

Ефективною виявилася практика створення эндаументов Внз і на просторах пострадянського простору. Наприклад, эндаумент СПбГУ складає 982 мільйони рублів (приблизно 27 мільйонів доларів США). Дохід на реалізацію цільових програм за останні 4 року при цьому склав 196 мільйонів рублів (приблизно 5,5 мільйонів доларів США).

Эндаумент є одним з найбільш прозорих і ефективних інструментів добродійності в освітній сфері, т. до. особа, що здійснює добродійний внесок, має право вибирати конкретні цільові програми використання засобів, а також відстежувати цей процес шляхом ознайомлення із звітами, публікація яких є обов'язковою умовою эндаумента.

Эндаумент також є стимулом підвищення якості освіти і репутації Внз, т. до., грунтуючись на зарубіжному досвіді, можна говорити про те, що жертводавцями подібних фондів у більшості є саме випускники Внз. Відповідно, нововведення може стати хорошою передумовою для якісної конкуренції Внз. Якість освіти, що надається у Внз, традиції, що склалися, і інші чинники можуть прямо позначитися на тому, в эндаумент якого саме Внз захочуть пожертвувати засоби не лише великі меценати, але і випускники Внз.

Маргарита Трипільська

Таким чином, чого чекати Внз від нового Закону "Про вищу освіту" в питанні фінансової автономії?

Дійсно, новий Закон істотно розширює фінансову автономію державних Внз, надаючи можливість на власний розсуд розпоряджатися своїми надходженнями, у тому числі від надання платних послуг, від добродійної допомоги і грантів, прибутків фондів (эндаументов), створених Внз, і з інших джерел.

Для розміщення власних надходжень державним Внз надається право відкривати поточні і депозитні рахунки в установах державних банків або спеціальні реєстраційні рахунки в територіальних органах Державної казначейської служби. Фінансування із засобів державного бюджету робитиметься лише на підготовку фахівців, наукових кадрів на умовах державного замовлення.

Для приватних Внз ситуація залишається колишньою. Їх фінансування здійснюватиметься, як і раніше, із засобів засновників, а також з інших джерел, не заборонених Законом.

Маргарита Трипільська

адвокат, к.ю.н.,

голова Запорізького відділення

ВОО "Асоціація адвокатів України"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему