Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Угода з ЄС змусить українські компанії витратитися на аудит

17.57, 11 липня 2014
979
0

Патентний повірений України Марія Ортинская проаналізувала, як підписання Україною економічної частини угоди з ЄС вплине на інтелектуальну власність в країні

27 червня 2014 року стало знаковою датою для України, адже саме цього числа була підписана економічна частина Угоди між Україною і ЄС. У самий найближчий час цей важливий для держави і бізнесу документ буде ратифікований ВР України. Це означає, що залишилося зовсім трохи часу, щоб вивчити ті правила, по яких наш бізнес почне грати з Європою вже в осяжному майбутньому. Оскільки Угода з ЄС відкриває для України свої ринки, слід заздалегідь потурбуватися про те, щоб об'єкти інтелектуальної власності, які зайдуть на ринки ЄС з України, не порушили європейське законодавство, оскільки наслідки можуть бути найплачевніші.

Безпосередньо інтелектуальній власності в Угоді присвячена уся глава 9, а зміни зачіпають практично усі об'єкти - від авторського права і суміжних прав, до торгових марок, промобразцов, географічних вказівок і т. д. Проте навіть якщо ви не плануєте виходити на ринок ЄС, не думайте, що положення Угоди не торкнуться вашого бізнесу. Як саме це торкнеться українських виробників, можна зрозуміти, розглянувши основні норми Угоди. Отже:

Торгові марки

1. Одним з ключових зобов'язань, яке бере на себе Україна, є відкриття для загального доступу електронної бази поданих заявок на реєстрацію торгових марок. Аналогічні бази на сьогодні відкриті у багатьох країнах світу : США, Великобританії, Австрії, Бельгії, Болгарії, а також багатьох інших. Це дає можливість:

- відстежувати заявки, що подаються з порушенням прав. Наприклад, власник ТМ ROMASHKA може відстежувати усі схожі заявки - KOMASHKA, РОМАШКА, DOMASHKA і ін.;

- своєчасно подавати опозиції проти реєстрації тих ТМ, які компанія вважає поданими з порушенням її прав. Наприклад, власник ТМ ROMASHKA вважає, що ТМ РОМАШКА схожа до міри змішення з його ТМ, тому ще на етапі реєстрації ТМ він може подати свої аргументи проти такої реєстрації;

- з мінімальними витратами оцінити можливість реєстрації новою ТМ, а також риски звинувачення в порушенні прав при виведенні продукту з цією ТМ на ринок.

У Україні ж така база поданих на реєстрацію ТМ є закритою і інформацію можна отримати тільки замовивши пошук у філії "Укрпатента", вартість якої складає від 720 грн. за 1 ТМ. Як наслідок, щоб оцінити риски при реєстрації ТМ або відстежити заявки, які, можливо, порушують права, на сьогодні необхідно, окрім консультації патентного повіреного, сплатити мінімум 720 грн. за цю інформацію. Більше того, у зв'язку з тим, що база "Укрпатента" є закритою, в Україні не так розвинена практика подачі опозицій проти реєстрації ТМ, і, як правило, про ТМ, що порушує права, дізнаються вже постфактум - після її реєстрації. А визнати недійсною вже зареєстровану ТМ згідно з українським законодавством можливо тільки в судовому порядку, що спричиняє за собою значні фінансові витрати, а також займає тривалий час.

Оцінка доцільності реєстрації торгової марки стане набагато дешевша.

Відкриття ж бази дасть поштовх в Україні для подачі протестів на стадії реєстрації ТМ, зменшить кількість судових позовів, а також здешевить процес оцінки доцільності реєстрації торгової марки.

2. Збільшиться термін невикористання ТМ для дострокового припинення свідоцтва.

У більшості країн існує можливість дострокового припинення прав на ТМ у зв'язку з її невикористанням. На сьогодні згідно ч. 4 ст. 18 Закону "Про охорону прав на знак для товарів і послуг", якщо знак не використовується в Україні повністю або відносно частини товарів і послуг впродовж 3 років з дати публікації відомостей про видачу посвідчення або інший дати після публікації, будь-яка особа має право звернутися до суду із заявою про дострокове припинення дії свідоцтва повністю або частково. І тільки якщо власник ТМ зможе вказати поважні причини такого невикористання (наприклад, обмеження імпорту), свідоцтво не буде достроково припинено.

На практиці ця можливість дострокового припинення свідоцтва вистачає часто використовується. Приміром, компанія провела пошук і по результату пошуку знайшла схожу ТМ, виявила, що така зареєстрована ТМ не використовується. У такому разі можливо:

1) змінити позначення на інше;

2) зібрати доказову базу про невикористання ТМ і достроково припинити свідоцтво ТМ.

Відповідно до ст. 197 Угод про асоціацію цей термін збільшиться з 3 до 5 років, що у свою чергу обмежить можливість дострокового припинення прав на ТМ. З одного боку, це збільшення терміну співвідноситься з терміном для створення бізнесу в Європі, але з іншої - не відповідає українським темпам створення і розвитку бізнесу.

Географічні вказівки

Каменем спотикання у сфері інтелектуальної власності українських і європейських виробників є географічні вказівки - від шампанське, коньяк до фета і рокфор. У Україні географічні вказівки охороняються як Цивільним кодексом, так і спеціальним Законом "Про охорону прав на вказівку походження товарів". Проте можна сказати, що захист їх на сьогодні в Україні практично не працює, що пов'язано в першу чергу з незацікавленістю українських виробників алкогольної, харчової продукції. Наприклад, набагато простіше називати сир "Фета", чим придумувати нову назву і доводити його до споживача.

Марія Ортинская

Згідно ч. 3 ст. 202 Угоди Україна після закінчення процедури протестів, розглянувши географічні вказівки Сторони ЄС в Додатках XXII- З і XXII - D, зобов'язана охороняти такі вказівки. До вказівок, зокрема, відносяться Данаблю, Фета, Брі де Мо, Рокфор, Чесання кмин, Armagnac, Irish Whiskey.

Не обділено увагою в Угоді така географічна вказівка, як Кагор. Мало хто знає, але Кагор (фр. Cahors) - французьке червоне сухе вино з регіону Каор. У Франції Кагором називаються вина, приготовані в провінції Каор з винограду сорту "мальбек". Оскільки в Україні Кагором прийнято називати абсолютно інше місцеве вино з іншими відмітними характеристиками, то в даному випадку в Додатку до Угоди України і ЄС зроблена спільна декларація, відповідно до якої Україна може продовжити використання позначення "Кагор" в Україні для українських кріплених вин, у випадку якщо провина:

- виготовлені з місцевих сортів винограду і сусла;

- бродіння зупинене шляхом додавання етилового спирту;

- вміст алкоголю в кінцевому продукті - 15 - 17 % про.,

- вміст цукру в кінцевому продукті - 140 - 200 г/л.

Не лише Україна, але і ЄС також бере на себе зобов'язання з дотримання географічних вказівок України. У Додатку до Угоди таких тільки два: Сонячна Долина і Новий Світ.

Варто відмітити, що вказані в Додатку до Угоди географічні вказівки охороняються як для будь-якого прямого, так і для опосередкованого комерційного використання; як для назви (наприклад, "фета" для сиру), що охороняється, так і для подібних продуктів, що не відповідають специфікації продукту під назвою, яка охороняється, або навіть коли таке використання зловживає репутацією географічної вказівки.

Практично кожному українському виробникові харчової продукції необхідно буде провести аудит усіх своїх найменувань на предмет відповідності зобов'язанням, узятим на себе Україною, і своєчасно перейти на інші назви.

Більше того, також забороняється будь-яке неправомірне використання, імітація або втілення, навіть якщо вказується сьогодення походження продукту. Також не можна супроводжувати географічну вказівку такими словами, як "стиль", "тип", "спосіб", "імітація", "смак", "подібний" і ін. Наприклад, українському виробникові не можна буде свій сир назвати не лише "Фета", а і тип "Фета", імітація "Фета", виготовлено за способом "Фета".

Практично кожному українському виробникові харчової продукції необхідно буде провести аудит усіх своїх найменувань на предмет відповідності зобов'язанням, узятим на себе Україною, і своєчасно перейти на інші назви, а також донести до свого споживача такі зміни. Слід зазначити, що в Угоді передбачається перехідною період для зміни найменувань. Так, відповідно до ст. 208 Угод продукти, виготовлені і маркіровані до набуття чинності Угоди, можуть продаватися, поки не закінчаться на складі.

У зв'язку з популярністю таких вказівок, як Champagne, Cognac, Madera, Porto, Jerez/X r s/Sherry, Calvados, Grappa, Anis Portugu s, Armagnac, Marsala, Malaga, Tokaj, встановлюється 10-річний перехідною період з моменту набуття чинності Угоди. ЄС також пішов на поступки і для таких сирів, як Parmigiano Reggiano, Roquefort, Feta, для яких встановлений 7-річний перехідною період. Але ці перехідні періоди встановлюються тільки для продуктів походженням з України. Тому білоруського, російського або іншого рокфору, феты в Україні бути не повинно.

Промислові зразки

Промислові зразки - один з самих обговорюваних об'єктів інтелектуальної власності в Україні. Так, усі начулися про неказкових героїв - патентні тролі з Львова, що запатентували зовнішній вигляд планшетного комп'ютера, пробки для пляшки, гальмівних колодок, або ТОВ "Дизайн Автомотив", що отримали захист на більше 200 зовнішнього вигляду автозапчастин. Сподіваємося, що проект закону, спрямований на боротьбу з патентними тролями, який розроблений Державною службою інтелектуальної власності, буде прийнятий і в Україні патентний троллинг як бізнес збавить темпи розвитку, а може, і зовсім припинить своє існування.

Що ж до Угоди, то можна визначити наступні ключові зміни, деякі з яких також допоможуть в нелегкій боротьбі з патентними тролями:

1. Буде введений новий критерій патентоспроможності - індивідуальний характер. На сьогодні в Україні єдиний критерій - новизна, яку, на жаль, патентне відомство не має повноважень перевіряти.

На відміну від новизни (наявність якої означає, що сукупність істотних ознак промислового зразка не стала загальнодоступною у світі до дати подачі заявки), індивідуальний характер означатиме, що загальне враження, яке він робить на проінформованого користувача, відрізняється від загального враження, яке робить на такого ж користувача інший промисловий зразок. Таким чином, критерії до патентування промислового зразка будуть жорсткішими і в Україні, що також може утруднити життя патентних тролів.

2. Буде забезпечений захист незареєстрованих промислових зразків. Законодавство ЄС передбачає можливість захисту як зареєстрованих, так і незареєстрованих промислових зразків. Так, відповідно до частини 1 статті 11 Регламенту Ради ЄС № 6/2002 про промислові зразки Європейської спільноти від 12 грудня 2001 року зовнішній вигляд продукції може отримати захист на період трьох років з дати, коли він уперше став доступний на території ЄС без реєстрації. Ця норма важлива для тих компаній, які :

- виводять на ринок велику кількість різних продуктів і після аналізу найбільш популярної моделі приймають рішення про наступне патентування;

- розробляють продукти з коротким життєвим циклом, наприклад гаджет, який буде популярний на ринку усього лише 1-2 року.

Згідно ч. 5 ст. 213 Угоди в Україні незареєстрованим промисловим зразкам, доведеним до загального відома, надаватимуться такі ж виняткові права, як і зареєстрованим промисловим зразкам. Ця норма повинна стимулювати виробників на виробництво і виведення нових моделей на ринок, не побоюючись, що їх дизайн можуть вкрасти конкуренти.

3. Термін дії зареєстрованого промислового зразка буде збільшений з 15 до 25 років. Так, патент на промисловий зразок діятиме 5 років з можливістю продовження ще на 5 років, але не більше 25 років.

ВИСНОВОК:

Хотілося б відмітити, що це далеко не повний список нововведення у сфері інтелектуальної власності, які обіцяє Угода про асоціацію з ЄС. Серйозні зміни чекають сферу біотехнології, лікарських препаратів, але вони заслуговують на окрему увагу.

В цілому необхідно сказати, що Угода про асоціацію дає як колосальні можливості, так і покладає на Україну не менш серйозні зобов'язання. І головне завдання кожної компанії на даній момент, до ратифікації і імплементації зобов'язань, - проаналізувати усі потенційні можливості, а також своевременно оцінити риски і погрози з тим, щоб заздалегідь підкоригувати стратегію компанії.

Марія Ортинская,

патентний повірений України

директор компанії IPStyle

30 липня компанія "ЛІГА: ЗАКОН" проведе практикум "Вихід на ринки ЄС. Як не бути звинуваченим в порушенні прав інтелектуальної власності"? з тим, щоб українські компанії могли розробити стратегію своєї інтелектуальної безпеки.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему