Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Техніка безпеки при обміні інформацією між конкурентами

11.39, 5 червня 2014
1179
3

Український бізнес все частіше задається питанням: обмін якою саме інформацією з конкурентами створює риски порушення конкурентного законодавства і яким чином їх можна уникнути? Відповідь підказала юр...

Українські компанії вже щосили відчувають на собі нові тенденції посилення контролю Антимонопольного комітету України за обміном інформацією (далі - ОИ) між конкурентами. У Європі і США бізнес вже давно з великою обережністю йде на діалог з конкурентом, нормою сталі тренінги для співробітників про "техніку безпеки" при обміні інформацією. Цьому передувала солідна практика конкурентних відомств у вирішенні цих питань і хвиля великих штрафів за незаконний обмін інформацією. Наприклад, в 2008 р. Європейська Комісія наклала штраф в 60,3 млн. євро на двох імпортерів бананів за щотижневі телефонні розмови про очікувані зміни цін; у 2013 р. Конкурентне відомство Німеччини оштрафувало 6 виробників товарів особистої гігієни на суму в 39 млн. євро за обговорення планів підвищення цін і про хід переговорів з ритейлерами про скидки.

АМК йде в ногу з актуальними напрямами конкурентної політики ЄС, що підтверджується підвищеною увагою АМК до інформаційних обмінів останнім часом. У зв'язку з цим український бізнес все частіше задається питанням, обмін якої саме інформації з конкурентами створює риски порушення конкурентного законодавства і яким чином їх можна уникнути.

Антиконкурентні ризики при обміні інформацією

У сучасних умовах отримання інформації про динаміку ринку, тенденції попиту, альтернативних пропозиціях від конкурентів життєво необхідно для підтримки ефективності компаній. Це визнають конкурентні відомства, але тільки якщо ОИ не переслідує антиконкурентні цілі і не призводить до обмеження конкуренції. Тому перше питання, яке варто задати собі при обміні даними з конкурентами, яка мета цього обміну?

Якщо за ОИ насправді стоять наміри за погодженням цін або інших аспектів конкурентної поведінки або, наприклад, ОИ використовується для моніторингу за конкурентами, які відхиляються від цінових домовленостей, такий ОИ категорично заборонений і розглядається як частина картеля (антиконкурентних погоджених дій). У такому разі учасникам ОИ загрожує штраф в розмірі до 10% доходу (виручки) від реалізації товарів/послуг за попередній звітний рік.

Навіть якщо учасники ОИ не переслідують антиконкурентних цілей, залишаються риски, що залежно від контексту обміну, структури ринку і характеру передаваної інформації, в окремих випадках такий обмін може розглядатися як антиконкурентні погоджені дії, які підпадають під заборону ст. 6 Закону України "Про захист економічної конкуренції"або ж, в краще випадку, може вимагати попереднього дозволу АМК на такий обмін.

Основні антиконкурентні риски при ОИ викликані тим, що такий обмін може сприяти координації поведінки між конкурентами, наприклад відносно встановлюваних цін, коли завдяки отримуваним даним конкурент А розуміє, які ціни планує встановлювати конкурент Би і може адаптувати свої ціни з урахуванням цих даних. У зв'язку з цим залишається відкритим питання, яка саме інформація і в яких випадках може викликати риски порушення конкурентного права?

У ЄС відповідь на це питання дає практика і Керівництво Єврокомісії з питань застосування ст. 101 Угоди про функціонування ЄС відносно горизонтальних угод про співпрацю (далі - Керівництво ЄС). Розділ 2 Керівництво ЄС, присвячений інформаційному обміну, роз'яснює основні антиконкурентні риски і містить чіткий перелік характеристик ринку і параметрів передаваної інформації, які необхідно враховувати при оцінці впливу ОИ на конкуренцію.

У Україні на даний момент немає аналогів такого повноцінного керівництва по ОИ; питання ОИ нормативно врегульоване тільки у рамках оцінки антиконкурентних ризиків при створенні бізнес асоціацій, а саме встановлені параметри, при дотриманні яких ОИ у рамках бізнес асоціації є безпечним і не вимагає дозволу АМК на погоджені дії. Зокрема, Типові вимоги АМК до створення асоціації передбачають винятковий перелік даних, які асоціація може збирати про своїх членів (такі як дані про виробництво і виробничі потужності, технічну і наукову інформацію, дані про ефективні технології і способи зниження витрат, екологічно чистих технологіях; проблеми галузі і пошук їх рішення, іноземний досвід, інформацію для налагодження співпраці з держорганами і іншими організаціями).

При цьому зібрану інформацію можна поширювати тільки в узагальненому виді не раніше, ніж через місяць після її отримання, і вона не повинна містити даних про істотні умови ведення господарської діяльності, про ціни, комерційні стратегії, обмін якими може давати можливість прогнозувати поведінку інших учасників асоціації і тим самим сприяти координації ними своєї конкурентної поведінки. Наприклад, допускається обмін узагальненими даними про динаміку ринку, стан конкуренції, рівень попиту. При цьому, що саме мається на увазі під "узагальненою" інформацією не роз'яснюється - по суті, мабуть, під цим слід розуміти інформацію агреговану як мінімум по трьох учасниках ринку, так щоб з неї неможливо було вичленувати індивідуальну інформацію по окремих компаніях.

У інших же випадках (ОИ поза бізнес-асоціаціями) за відсутністю власного керівництва при аналізі ОИ АМК все частіше звертається до Керівництва ЄС, прямо посилаючись у своїх рішеннях на відповідні пункти Керівництва і практику Єврокомісії і Європейського суду.

Критерії оцінки ОИ в ЄС

Аналізуючи ОИ важливо враховувати, що основні конкурентні риски пов'язані з тим, що обмін даними може призводити до зменшення невизначеності стосовно майбутньої поведінки конкурентів на ринку або повністю її виключати, тим самим сприяючи координації поведінки між конкурентами і обмеженню конкуренції. Також якщо конкуренти обмінюються стратегічною інформацією, яку неможливо отримати з інших джерел тим компаніям, які не беруть участь в обміні, це може привести до обмеження доступу на ринок інших компаній. Наприклад, в справі John Deere 8 виробників тракторів обмінювалися інформацією про кількість проданих уроздріб тракторів і долі на ринку окремо по кожному з компаній-учасників обміну. При цьому іншим компаніям неможливо було отримати такі дані іншим способом, окрім як вступивши в систему інформаційного обміну, що служило перешкодою для виходу на цей ринок нових гравців.

Кожен випадок обміну інформацією аналізується окремо з урахуванням характеристик ринку, на якому відбувається обмін даними і параметрів інформації, яка підлягає обміну.

При ОИ в першу чергу необхідно звертати увагу на наступні параметри інформації :

Стратегічний характер даних

Стратегічною вважається будь-яка інформація, яка дозволяє спрогнозувати поведінку конкурентів і підлаштуватися під нього замість того, щоб вступати в реальну конкуренцію і нести пов'язані з цим бізнес риски. Компанії грають з вогнем, обмінюючись саме стратегічною інформацією, наприклад, даними про ціни або її компоненти, скидки, обсяги виробництва або реалізації, істотні договірні умови з клієнтами, списки клієнтів, витрати, маркетингові плани і інвестиції.

Покриття ринку

Як правило, реальні антиконкурентні риски можуть виникати, якщо компанії обмінюються інформацією, яка покриває увесь ринок або досить велику його частину, - інакше залишається невизначеність відносно іншої частини ринку і у разі змови невідомо як відреагують інші гравці, що перешкоджає ефективній координації.

Індивідуальна / агрегована інформація

Як вже сказано, ключове питання при аналізі ОИ - чи можна за допомогою такого обміну cпрогнозировать поведінка свого конкурента, наприклад, планований ним рівень цін. Виходячи з цього, антиконкурентні риски істотно зростають, якщо обмін дозволяє отримувати індивідуальні дані компанія або якимсь чином обчислювати їх. Тому, чим у більше агрегованій і узагальненій формі подається інформація (наприклад, середньостатистичні, средневзвешенные дані по як мінімум трьом компаніям), тим безпечніше це для конкуренції.

Вік інформації і частота обміну

Антиконкурентні риски тим вище, чим свіжіша інформація підлягає обміну. Неможливо визначити мінімальний вік інформації, який виключав би антиконкурентні риски, це залежить від системи ціноутворення і інших чинників на ринку - наприклад, у сфері роздрібної торгівлі бензином ціни на заправках міняються щодня і дані хоч би 2х денної давності вже втрачають актуальність для вироблення конкурентної стратегії.

Анастасія Усова

Публічність інформації

Проблематичним для конкуренції є обмін непублічною, а особливо конфіденційною інформацією. Для цілей конкурентного аналізу публічною вважається інформація, яка однаково доступна для усіх конкурентів і споживачів, включаючи осіб, які не беруть участь в системі ОИ. При цьому інформація не рахується публічною якщо компаніям, які не беруть участь в її обміні, потрібні додаткові організаційні або фінансові витрати для її збору, наприклад, за допомогою соцопитувань споживачів.

Виходячи з перерахованих параметрів і практики ЄС найбільші конкурентні риски виникають при обміні даними про майбутніх цінах і об'ємах продажіввисока міра ризиків залишається при обміні поточними або недавніми цінами по окремих компаніях або інший індивідуалізованою інформацієюяка знижує невизначеність стосовно майбутніх цін, складених компонентів ціни, промо-акций, ринкових доль, договірних умов з постачальниками або споживачами. Важливо не допускати обмінів конфіденційною і стратегічною комерційною інформацієюяка, потрапивши в руки конкурентів, створює конкурентні переваги для них в порівнянні з іншими гравцями.

При цьому важливо враховувати параметри ринку, на якому відбувається інформаційний обмін, - антиконкурентні риски ОИ істотно вище на високо концентрованих (особливо, олигопольных) ринках, де рідко з'являються нові гравці, у тому числі із-за істотних бар'єрів для входу на такі ринки. Також вірогідність координації конкурентної поведінки вище на ринках однотипних товарів, де конкуренція зводиться виключно до цінової і нівелюється роль нецінових чинників, таких як асортимент, імідж бренду, формат і якість обслуговування.

Чи важлива форма обміну?

Для АМК як і для будь-якого іншого конкурентного відомства неважливо яким чином Ви отримуєте інформацію від конкурента - имейл, телефонний дзвінок або обмін парою фраз про плани підвищення цін за келихом вина на світській вечірці. Також неважливо, відбувається такий обмін безпосередньо або ж він відбувається через загальних постачальників або покупців (в цьому випадку антиконкурентний ОИ традиційно називається A - B - C картелем).

Типовим прикладом A - B - C картеля стало справа Replica Football Kits, Toys, Dairy Products - в період чемпіонату ЄВРО 2000 в умовах підвищеного попиту на футбольну форму ритейлер "А" повідомляв про свої майбутні відпускні ціни постачальника B, який передавав отриману інформацію ритейлерові З, що дозволяло їм коригувати ціни з урахуванням планів один одного. При цьому не варто плутати з A - B - C картелем отримання інформації від маркетингових агентств, які, наприклад, збирають дані про продажі від учасників ринку, обробляють їх, і надають компаніям узагальнені звіти або огляди ринку. Не дивлячись на те, що на перший погляд робота маркетингового агентства нагадує роль "посередника" B в озвученій схемі A - B - C, ключова відмінність в тому, що обробляючи і агрегуючи дані, агентство створює окремий інформаційний продукт, а не просто виступає "передавачем" "сирих" даних від компанії А компанії С. В такій агрегованій інформації неможливо визначити конкурента, хіба що за винятком ситуації, коли на ринку їх усього двоє. Якщо інформаційний продукт не дозволяє одержувачеві інформації вичислити індивідуальні показники своїх конкурентів - проведення аналогії з A - B - C картелем, м'яко кажучи, недоречно.

Також часто звучить питання, чи вважається інформаційним обміном ситуація, коли конкурентно чутлива інформація розголошується в односторонньому порядку і при цьому одержувач-конкурент не дає ніяких даних натомість? Відповідь в даному випадку строго позитивний -согласно практиці ЄС мовчазне отримання інформації від конкурента також розцінюється як обмін, оскільки незалежно від того, яким способом поступила інформація (ви отримали e - mail або почули заяви від конкурента про плановане завищення цін на засіданні бізнес асоціації) - презюмируется, що само знання цієї інформації вже вплине на вашу поведінку на ринку.

Як же узабезпечити себе при отриманні "незапрошеної" інформації від конкурента? Якщо інформація поступила у вигляді листа, e - mail, як мінімум треба письмово відповісти, що Ви відмовляєтеся від незаконного отримання / обміну такими даними і попросити надалі не направляти Вам подібну інформацію. Якщо ж конкурент анонсував свої ціни, наприклад, під час засідання асоціації - найправильнішим буде "хлопнути дверима" і письмово заявити конкурентам і керівництву асоціації, що Ви не збираєтеся брати участь в подібних обговореннях, інакше, Ваше мовчання буде розцінено як участь в антиконкурентному обміні інформацією на рівних з "подельчивым" конкурентом.

Анастасія Усоваюрист ЮФ "Астерс"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему