Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Пдв-облігації: нові виклики, старі механізми

16.43, 21 травня 2014
746
0

Юрист проаналізував для ЮРЛИГИ, що робити з Пдв-облігаціями

За останні чотири роки в Україні утворився величезний борг за податком на додану вартість (ПДВ). Підприємства, яким держава винна мільярди, досі не отримали свої кошти, тому що їх просто немає у бюджеті.

І вісь нарешті, замість того, щоб сплачувати "живі" гроші, уряд вдався до того ж самого маневру, що і 2004 та 2010 роках: він роздасть підприємствам облігації "довжиною" в п'ять років.

Данії інструмент отримав назву ПДВ - облігації, завдяки випуску яких, гроші можна буде повертати платникам податків не відразу, а протягом п'яти років.

Такі дії Уряду не викликали особливого ентузіазму в представників бізнесу, бо податок на додану вартість уряд з підприємств бере цілком і відразу, проте держава відповіла законом про державний бюджет, у якому чітко вказано випуск боргових паперів.

У тій же година, фінансисти вже не потирають руки і немає такого ажіотажу, який виникав на банківському ринку і серед інвестиційних компаній у попередні випуски ПДВ-облігацій.

Поки що всі параметри емісії залишаються такі ж самі як і попереднього разу. Ці облігації матимуть рядків обігу п'ять років і можуть бути випущені на торбу до 17 мільярдів гривень.

Втім, заразом податківці активно формують перелік компаній, у яких є ПДВ до відшкодування підтверджений перевірками.

Варто взяти до уваги і тій факт, що на вторинному ринку ПДВ-облігацій диктувати розмір дисконту будуть інвестиційні компанії і банки, які мають свій інтерес, а також можуть маніпулювати на ринку за рахунок допомоги в отриманні бізнесом грошів від продаж боргових цінних паперів.

У свою чергу, перед підприємствами постане питання, як вигідніше продати свої облігації. У умовах копійчаного голоду більшість з них, мабуть, скористаються можливістю отримати хоч якісь "живі" гроші, нехай і втративши на дисконті.

Навряд чи першоотримувачі облігації внутрішніх державних позик (далі - ОВДП) будуть зацікавлені тримати папери до погашення. Швидше за усе, сморід будуть робити спроби продати папери на вторинному ринку в максимально короткі терміни.

Що стосується технології, процедура продаж ПДВ-облігацій на вторинному ринку нічим не відрізняється від процедури купівлі- продаж звичайних ОВДП.

Покупцем у підприємства- продавця облігацій, може виступити будь-який торговець цінними паперами. Тому підприємству достатньо буде звернутися до будь якої інвестиційної компанії, в склад якої входити торговець цінними паперами або у банк.

Розмір дисконту буде залежати від попиту з боку вітчизняних і іноземних інвесторів на цей вид цінних паперів, але більш точно його можна буде сказати після опублікування урядом основних параметрів випуску.

На думання досвідчених експертів, середньозважене значення дисконту складі близько 25-30%, але на його зростання може вплинути нинішня військово - політична ситуація в країні. Також рівень дисконту можна порівняти зі ставкою відсотків за кредитом.

Уникнути дисконтування вартості паперів не вийде навіть у тому випадку, якщо сморід будуть використані в якості застави по кредиту. Банк врахує при видачі коштів і процентну ставу Мінфіну, і поточний розмір дисконту, з яким на момент надання позики на ринку будуть відбуватися торги цінних паперів.

По суті, ці облігації можна порівняти зі звичайними держоблігаціями. Адже ризики при придбанні ПДВ-бондів прирівнюються до ризиків по ОВДП.

Якщо буде діяти схема минулих років, то підприємство - власник ПДВ-облігацій повинний відкрити рахунок у цінних паперах у зберігача, на даний рахунок емітент ПДВ-облігацій МФУ через депозитарій НБУ перераховує ці ОВДП.

Після цього підприємство зможе продавати свої цінні папери через торговця цінними паперами, який, як професійний учасник фондового ринку, знаходить покупця і укладає від імені підприємства договір купівлі- продаж.

Радислав Коба, Керівник департаменту цінних паперів та корпоративних відносин ФК "Експерт"

Читайте також: "Вирішено випустити облігації держпозики для відшкодування ПДВ"

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему