Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Удосконалення деяких аспектів мобілізації : основні новації

15.34, 21 травня 2014
2723
1

Юристи проаналізували для ЮРЛИГИ деякі аспекти новоприйнятого Закону про внесення змін відносно удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації

20 травня 2014 року Верховною Радою України був ухвалений Закон "Про внесення змін відносно удосконалення оборонно-мобілізаційних питань під час проведення мобілізації" (законопроект № 4785 від 28.04.2014 р.) (далі - Закон). Законом вносяться зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кодекс законів про працю України, Закони України "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію", "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців і членів їх сімей", "Про основи запобігання і протидії корупції" і деякі інші.

Закон ще не підписаний Президентом. Остання редакція Закону доки недоступна для ознайомлення, відповідно наші коментарі грунтуються на тексті законопроекту, доступного на сайті Верховної Ради, і стенограмі пленарного засідання.

Розглянемо основні положення Закону, найбільш важливі питання, що зачіпають.

Соціальні гарантії мобілізованим

Згідно із Законом військовослужбовцям до завершення особливого періоду, а резервістам і військовозобов'язаним - з моменту заклику під час мобілізації і до завершення особливого періоду штрафні санкції і пеня за невиконання зобов'язань перед підприємствами і організаціями усіх форм власності, у тому числі банками, не нараховуються. Крім того, Законом передбачено, що у вказаний період не нараховуються відсотки за користування кредитом.

Також за співробітниками, покликаними на військову службу в період мобілізації, впродовж року зберігається місце роботи, посада і середній заробіток на підприємстві, установі, організації, в яких вони працювали на час заклику, незалежно від підпорядкування і форми власності. Виплата в межах середнього заробітку робиться за рахунок засобів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Варто відмітити, що такий Порядок ще не розроблений. Ці зміни передбачені ст. 119 КЗоТ. Таким чином, буде передбачений механізм компенсація працедавцеві витрат, пов'язаних з нарахуванням середньої зарплати мобілізованим працівникам. Такі зміни цілком логічні, відповідають існуючим положенням п. 1 ст. 43 Закони "Про військовий обов'язок і військову службу" і ст. 7 Закону "Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію" і знімуть істотне фінансове навантаження з підприємств.

Згідно із завершальними положеннями Закону дія ст. 119 КЗоТ поширюється на осіб, покликаних у зв'язку з мобілізацією, починаючи з 18 березня 2014 року. Тобто згідно з цими змінами працедавців зобов'яжуть відновити таких працівників, звільнених до 1 квітня 2014 року, на колишній роботі зі збереженням середньої заробітної плати за увесь період перебування на військовій службі.

Законом в новій редакції викладається п.3 ч.1 ст. 36 КЗоТ України, відповідно до якого основою для припинення трудового договору являється заклик або вступ працівника на військову службу, напрям на альтернативну (невоєнну) службу, окрім заклику на військову службу по заклику по мобілізації, на особливий період, але не більше за один рік. Раніше доповнюючи статтю 119 КЗоТ, законодавець не вносив зміни в п.3 ч.1 ст. 36 КЗоТ. Доповнення цього пункту вносить ясність і є важливою гарантією захисту прав працівника.

Також варто відмітити, що резервістам на період служби у військовому резерві виплачуються засоби у розмірі двох мінімальних зарплат в місяць за рахунок засобів, передбачених в держбюджеті на зміст Міноборони і інших центральних органів влади, які керують військовими формуваннями.

У особливий період мобілізованою може надаватися відпустка у зв'язку з поважною причиною тривалістю не більше 10 календарних днів. Інші види відпусток не надаються. Виключенням є тільки декретна відпустка, відпустка по догляду за дитиною до трьох (шести) років, а також відпустка у зв'язку з хворобою або для лікування після важкого поранення по укладенню військово-лікарської комісії.

Податкові пільги

Законом надається ряд податкових пільг особам, покликаним на військову службу на період мобілізації. Зокрема, не вважатимуться доходом оподаткування мобілізованих боржників дозволені до ненарахування відсотки по кредитама також сума грошової допомоги, що надається їм у зв'язку з мобілізацією.

Приватні підприємціщо не мають найнятих робітників і покликані на військову службу під час мобілізації, звільняються від обов'язку нарахування і сплати податків, а також подачі податкової звітності по податку на прибутки фізичних осіб, за умови подачі заявки і документів, що підтверджують заклик на військову службу на період мобілізації. При цьому, така заявка подається упродовж 10 днів після демобілізації/завершення реабілітації (якщо така має місце). На таких же умовах приватні підприємці звільняються від обов'язку ведення обліку виплат (доходу) і щомісячного нарахування єдиного соціального внеску.

Для приватних підприємців-працедавцівякі на період своєї мобілізації уповноважили іншу особу на виплату заробітної плати свої працівникам, Закон передбачає відстрочення сплати до бюджету нарахованого і утриманого податку на прибутки фізичних осіб і єдиного соціального внеску. Сплата вищезгаданого податку на прибутки фізичних осіб і єдиного соціального внеску має бути здійснена самим приватним підприємцем-працедавцем упродовж 180 календарних днів після його демобілізації без застосування штрафних і фінансових санкцій. Подача ж відповідної звітності здійснюється таким приватним підприємцем-працедавцем на загальних підставах, але після демобілізації, також без застосування штрафних і фінансових санкцій.

Положення відносно мобілізації автотранспорту

Згідно із Законом "виконання військово-транспортного обов'язку по мобілізації, якщо не введений правовий режим воєнного або надзвичайного стану, здійснюється згідно з мобілізаційним планом України шляхом безкоштовного залучення транспортних засобів підприємств, установ і організацій усіх форм власності - власників транспортних засобів для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань на умовах їх повернення власникам після оголошення демобілізації".

Раніше законопроектом розглядалася можливість залучення транспортних засобів громадян - власників транспортних засобів, проте при ухваленні Закону це положення було виключене.

Проте варто відмітити, що згідно з чинним законодавством виконання військово-транспортного обов'язку поширюється і на громадян - власників транспортних засобів. І ця норма продовжує діяти. В той же час в законі відзначається, що об'єми транспортних коштів по типах і марках, які планується притягнути в ході мобілізації, встановлюються місцевими держадміністраціями по запиту військових комісаріатів. Залучення транспортних засобів під час мобілізації здійснюється військовими комісаріатами на підставі рішень місцевих держадміністрацій, які оформляються відповідними розпорядженнями.

Повернення транспортних засобів власникові здійснюється впродовж 90 календарних днів з моменту оголошення демобілізації. Порядок компенсації збитку, нанесеного транспортним засобам в результаті їх залучення при мобілізації, визначається Кабміном.

Внесені зміни відносно мобілізації транспортних засобів підприємств викликали значний резонанс серед громадськості, оскільки механізм компенсації залучення таких транспортних засобів на законодавчому рівні поки що не встановлений.

Відповідальність за порушення законодавства про мобілізацію

На сьогодні за порушення законодавства про мобілізаційну підготовку і мобілізацію передбачена адміністративна відповідальність згідно ст. 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення. Згідно зі змінами розмір штрафу збільшиться і складає: для громадян - від 170 до 520 грн., для посадовців - від 510 грн. до 1700 грн. При повторному порушенні: для громадян - від 510 грн. до 1700 грн., для посадовців - від 1700 грн. до 5100 грн. До ухвалення Закону розмір штрафу складав: від 17 грн. до 51 грн. (від 51 до 119 грн. при повторному порушенні) - для громадян, від 119 до 170 грн. - для посадовців підприємства (від 170 до 255 грн. при повторному порушенні).

Законом врегульовані також наступні питання: забезпечення переважного права військовослужбовцям, які були покликані під час мобілізації, на залишення на військовій службі, визначена тривалість військової служби при мобілізації для деяких категорій військовослужбовців, конкретизований момент початку проходження військової служби при мобілізації і основи для звільнення з військової служби і інші питання.

Враховуючи вищевикладене, варто відмітити, що в цілому ухвалення Закону дозволить удосконалити систему проведення мобілізації, в стислі терміни провести заходи часткової мобілізації в країні, підвищити захист громадян України, покликаних на військову службу при мобілізації.


Алеся Павлинская
старший юрист практики трудового права; Ганна Демченкоюрист податкової практики Адвокатського об'єднання Arzinger

ЛІГА:ЗАКОН - єдина інформаційна платформа українського бізнесу.

Компанія ЛІГА :ЗАКОН, в складний нестабільний період, на підтримку бізнесу, надає максимально спрощені умови підключення до комплекту продуктів для юриста і усього підприємства - на будь-який смак, що дозволить значно полегшити складне і витратне функціонування основних підрозділів підприємств в заплутаному правовому полі, що нестримно міняється.

Умови Акції від ЛІГА:ЗАКОН, яка продовжиться до 30 травня 2014 року :

Підключення 96 грн. до продуктів від ЛІГА :ЗАКОН при оплаті продовження ліцензії на комплект за 2 місяці:

для усієї КОМПАНІЇ:

система ЛІГА :ЗАКОН ПРЕМІУМ + система VERDICTUM + БУМ - вартість продовження ліцензії 1200 грн. в місяць  (замість 1606 грн.)

для ЮРИСТА:

система ЛІГА :ЗАКОН ЮристПРОФ + система VERDICTUM

- вартість продовження ліцензії 930 грн. в місяць  (замість 1230 грн.)

А також підключення 96 грн. до системам ЛІГА :ЗАКОН будь-якого рангу і системі VERDICTUM при платі продовження ліцензії за 3 місяці згідно прайса.

Замовити свій комплект>>

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему