Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Закони 16 січня : що чекає бізнес і пересічних громадян?

10.23, 24 січня 2014
472
6

Огляд головних положень законів 16 січня читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 23. 01. 2014 № 03

Українське співтовариство сколихнула новина про прийняття принципово важливих законів, які зазіхають на ряд свобод. Що ж насправді було прийнято "ручним" голосуванням?

Заочне карне виробництво

Карний процесуальний кодекс доповнений заочним карним виробництвом.

Пояснення авторів в необхідності таких змін просте: "в українському законодавстві цієї процедури немає, хоча у ряді європейських країн така процедура є".

Дійсно, про заочні вироки чули усі. Але навіщо знадобилося таке термінове прийняття цього Закону? Якщо терміновість прийняття бюджету ще хоч якось зрозуміла, то раптове введення "заочного карного виробництва" взагалі не з'ясовна. Ще більше лякає те, що до цього законопроекту дані украй негативні зауваження з боку експертного управління.

Отже, що ж таке заочне карне виробництво?

Пояснення просте : заочне карне виробництво - це прототип того ж виробництва в цивільному процесі. Про недоліки і проблематику цивільного заочного виробництва багато юристів знають не з чуток. Основною проблемою є, звичайно ж, зловживання цією процедурою, що позбавляє сторону ряду прав, зокрема, на доведення.

Безумовно, карне заочне виробництво має ряд особливостей, але суть та ж.

Коротко про нову процедуру:

1) рішення про призначення заочного карного виробництва приймає слідчий, прокурор або суддя;

2) основи для призначення процедури : повторне нез'явлення або неповага причин нез'явлення або визнання причин нез'явлення нешанобливими;

3) початок слідчих дій - після вручення постанови або визначення;

4) участь адвоката - обов'язково;

5) рішення слідчого і прокурора про призначення процедури може бути оскаржене;

6) оскарження заочного вироку : шляхом подачі заяви про відміну, після його розгляду - в загальному порядку.

Слід зазначити, що ця процедура може мати місце тільки відносно тих людей, які вже повідомлені про підозру у встановленому законом порядку. Проте повідомлення про підозру може бути відправлене поштою (ч. 1 ст. 278 КПК в старій і діючій редакції). Фактично визначати винність людини можна буде без його присутності.

Не доводиться сумніватися в тому, що слідчі органи і суди зловживатимуть цією процедурою. Результат коктейля з цієї обставини і нововведеної процедури очевидний: одного прекрасного дня кожен з нас може отримати вирок поштою.

Закон набуває чинності з моменту публікації.

Автофіксація порушень ПДД

Приблизно через місяць нас чекає автоматична фіксація порушень Правил дорожнього руху.

Особливості процедури :

1) до відповідальності притягуватимуться фізособи, за якими зареєстрований транспортний засіб, а для юрособ - водій;

2) покарання - тільки мінімальний розмір штрафу, вказаний в статті;

3) застосовується тільки для порушень по статтях 122 і 123 КУоАП;

4) у разі оплати 50 % штрафу в течії 5 днів - постанова вважається виконаною;

5) у разі оскарження - обов'язок доведення покладається на позивача.

Як у нас прийнято, окрім автофіксації, тим же Законом внесений ряд змін, які не мають нічого спільного з самою процедурою.

Так, заборонена експлуатація транспортних засобів з відсутніми номерами на агрегатах. У навантаження до цього за оскарження постанов в справах про админправонарушениях тепер доведеться платити судовий збір.

Можливі наслідки прийнятих змін такі:

1) зміни не обійдуть стороною тих автомобілістів, у яких відсутні номери на агрегатах (стерті, проржавіли і т. п.), як відомо, таких не мало;

2) тим, хто продав машину по генеральному дорученню, доведеться зайнятися перереєстрацією, інакше можна втратити гроші;

3) однозначно торкнеться приватних перепродавців автомобілів;

4) у разі безуспішного оскарження постанови можна додатково заплатити 1827 гривен судового збору.

Варто чекати, що автопостанови не будуть оскаржитися зовсім, навіть якщо людина не порушувала Правил дорожнього руху. Усі передумови для цього створені: довести свою невинність дуже важко, а при невдалому оскарженні ще можна додатково витратитися (судовий збір).

"Додаткові заходи по захисту громадян"

Саме таке обгрунтування включили в назву самого доленосного з ухвалених законів (проект № 3879).

Звичайно, для того, щоб дати детальну оцінку кожній нововведеній нормі, доведеться ще "попітніти" і, як говорять ескулапи, "постежити в динаміці". Проте загальна картина вже зрозуміла.

За свою практику мені довелося прочитати немало законів і рідко який новий може здивувати. Але стримати емоції при прочитанні цього документу просто неможливо.

Кількість змін у ряді принципових законів просто немислима і по багато чим з цих змін окремо можна написати статтю (введення нових складів злочинів, введення процедури ліцензування, адміністративна реформа, посилення відповідальності).

Уся ж маса прийнятих змін говорить про стратегію існуючої влади і її кінцевої мети.

Отже, в цілому Закон спрямований на:

1) підвищення гарантій безпеки правоохоронців, прокурорів і суддів;

2) підвищення відповідальності і введення нових складів порушень, які так чи інакше пов'язані з масовими зборами;

3) тотальний контроль з боку влади інформаційного потоку.

Мета очевидна - пригнічення актів громадського невдоволення.

Підвищення гарантій безпеки правоохоронців, прокурорів і суддів

Розширені гарантії для "охоронців" закону і членів їх сімей. Зокрема, зміни спрямовані на виключення збору і поширення особистої інформації (адреса проживання, телефон і т. п.). Останнім часом, як відомо, такий метод боротьби використовується сьогоднішнім "Майданом".

"Коридори ганьби" теж стануть поза законом.

Для забезпечення гарантій цим категоріям громадян посилена карна відповідальність.

Підвищення відповідальності і введення нових складів порушень

Зазнали змін Карний кодекс і Кодекс про адміністративні правопорушення. Змін маса, але відмітити хочеться деякі.

Так, за все раніше існуючі злочини, які можуть бути пов'язані з проведенням масових зборів, посилена відповідальність. Іншими словами, усі вони переведені в ранг "тяжких", хоча більшість з них були "легкими". Що це дає владу - очевидно: слідчі отримали право заарештовувати таких порушників і це дозволяє швидко "усувати" активних учасників мітингу.

Введена особлива відповідальність для усіх, у тому числі і журналістів. Зокрема, введена стаття "екстремістська діяльність". Причому відповідальність несуть не лише ті, хто закликає скидати владу, але і ті, хто виправдовує або пояснює їх позицію. Простими словами, позитивна оцінка дій екстремістів заборонена.

Повернули карну статтю за наклеп. Причому стаття має 3 частини:

- для звичайної людини - штраф 850 гривен;

- для журналіста - штраф 850 - 5100 гривен;

- наклеп із звинуваченням в тяжкому злочині - обмеження свободи до 2 років. Цілком можуть призначити і виправні роботи. Зрозуміло, для захисту чиїх інтересів введена ця стаття, ну і те, що політичні анекдоти знову стають забороненими.

Введена адмінвідповідальність за носіння під час масових зборів маски, каски і інших "екстремістських" атрибутів. Додаткові коментарі в цій частині зайві.

Контроль информпотока

Усі ЗМІ повинні пройти перереєстрацію, а ІНТЕРНЕТ-ЗМІ - зареєструватися. Діяльність без реєстрації заборонена. Покарання - адмінвідповідальність у вигляді штрафу від 10000 до 34000 гривен. Ймовірно, що деякі ЗМІ стануть поза законом, і які - вже зрозуміло.

Надання доступу до Інтернету - ліцензований вид господарської діяльності. Однією з умов дотримання ліцензійних умов є відключення абонента на вимогу влади. Також нова умова - надання послуг мобільному зв'язку тільки на контрактній основі.

Для того, щоб реалізувати задум по контролю информпотока, СБУ отримала цілу масу повноважень.

Олександр Субботин

партнер ЮК "Тараса і партнери",

адвокат

____________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему