Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Бізнес в кубі. Аналіз змін законодавства - 2014

13.44, 15 січня 2014
440
0

Про головні законодавчі зміни, що очікуються в 2014 році, а також про юридичні прогнози на цей рік читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 09. 01. 2014, № 01

Ймовірно, рік, що настає, буде повний юридично значущих подій. Умовно їх можна розділити на вже прийняті, нормативно-правові акти, що набувають чинності в 2014 році, і на сюрпризи.

Чому саме сюрпризи? Та тому, що 2014 рік з точки зору наповнення бюджету обіцяє бути складним з одного боку, низькоефективним з точки зору залучення реальних інвестицій в економіку в нестабільних і непрозорих умовах з іншою, і передвиборно-популістичним - з третьою. Тому бізнесу в цій тривимірній графіці буде складно.

Топ-5 змін 2014

З набуваючих чинності новацій і змін чинного законодавства в 2014 році можна виділити топ-5 змін.

Зміни податкового законодавства - безумовний хіт змін.

Законодавець із завидною стабільністю радує платників податків порушенням принципу стабільності податкового законодавства, передбаченого пп. 4.1.9 НК. Отже, основні новації і зміни :

- Податок на нерухомість - додаткові витрати для власників квартир площею понад 120 кв. м і будинків понад 250 кв. м.

- Збільшення акцизу на спирт і сигарети, а також екологічного податку.

- Відміна пільг по стягуванню ПДВ для зернових культур, ломи металобрухту і деревини. Експортери зіткнутися з проблемою вимивання ПДВ з обороту.

- Спрощення процедур - реєстрації платників податку на додану вартість і "единщиков", повідомлення контролюючих органів про зміни, скасовані свідчення платників, впроваджені публічні реєстри платників і виписки з реєстрів, скорочені терміни повідомлення банками про відкриття рахунків до одного дня, встановлений річний звітний період для платників податку на прибуток, скорочені терміни камеральных перевірок, з'явилася можливість перевірити правильність віддзеркалення операцій в податковому обліку за допомогою позапланової електронної перевірки. Ці аспекти приємні, але не гратимуть ключову і значну роль в податковій системі, що склалася.

- Зниження ставок ПДВ і податку на прибуток. Заплановані зниження ставок ПДВ до 17 %, податку на прибуток - до 16 %. Правда, якщо нічого не змінитися Законом про держбюджет-2014. А вірогідність перенесення радісного моменту на наступні роки висока. Також радісна подія може бути не лише перенесено, але і знівелювало новим податком з обороту із ставками 1 і 2 % від обороту. Отже фінансові директори компаній мають усі передумови для використання творчого підходу у фінансовому плануванні.

Початок застосування нової Конвенції з Кіпром

З 1 січня 2014 року починається застосування новою Конвенції з Кіпром. Не зупиняючись на огляді положень Конвенції, детально освітлених раніше (видання "ЮРИСТ & ЗАКОН", № 71, 20.12.2013 - 26.12.2013)варто відмітити, що ставки, приведені в Конвенції, є одними з найнижчих для українського бізнесу. Отже, незважаючи на необхідність сплати податків і необхідність посилення присутності на Кіпрі для підтвердження статусу резидента, враховуючи ставки податків, відносну невисоку вартість обслуговування кіпрської компанії, широкі можливості транзиту капіталу, Кіпр продовжить залишатися популярним для корпоративної структуризації українського бізнесу.

Нова редакція Закону "Про інститути спільного інвестування"

Документ, зокрема, дозволяє створення ИСИ спеціалізованого або кваліфікаційного виду на додаток до існуючих диверсифікованих і недиверсифікованих. До спеціалізованих ИСИ нова редакція закону відносить шість класів інвестиційних фондів : грошового ринку, державних цінних паперів, облігацій, акцій, індексних і банківських металів. Окрім цього, детальніше регламентовані порядки створення і припинення ИСИ, класифіковані активи, встановлені вимоги до цінних паперів ИСИ і їх оплаті.

Цим Законом створені передумови для розвитку ИСИ і фондового ринку в цілому, оскільки усунені невідповідності колишньої редакції з Законом про АТпідвищуються вимоги до активів, в які інститутам спільного інвестування дозволяється інвестувати. В цілому зміни підвищують прозорість ИСИ і, отже, міра довіри з боку ринку. Але розвиток ИСИ істотно залежить також і від загального інвестиційного клімату і поточної кон'юнктури. Тому, ймовірно, 2014 стане роком, швидше, вивчення і тестування на практиці.

Відповідальність юридичних осіб

З 1 вересня 2014 року набуває чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (по виконанню Плану дій з лібералізації Європейським Союзом візового режиму для України відносно відповідальності юридичних осіб)".

Цим Законом передбачена можливість притягнення до карної відповідальності не фізичних осіб - керівників, а саме юридичних осіб. Визначений перелік діянь, за які юридична особа може притягати до карної відповідальності. Законом передбачені наступні заходи кримінально-правової дії :

- штраф (від 5000 - 75000 неоподатковуваних мінімальних прибутків громадян);

- конфіскація;

- ліквідація юридичної особи.

Державні службовці могли б жити краще. Але не дозволив бюджет

З 1 січня 2014 року повинна була набути чинності нова редакція Закону про державну службу. Законом внесені зміни, що стосуються заробітної плати, преміювання, розмірів відпусток, а також пенсійного забезпечення державних службовців. Проте в останню мить, 29 грудня 2013 року, її набуття чинності відстрочили на рік.

В цілому при усьому позитиві підвищення стандартів мотивації будь-якої праці виникають думки про створення додаткових матеріальних благ окремої категорії населення, не задіяної в реальній економіці, що служать основою бюрократії і корупції. Важливими вважаємо ці зміни, оскільки, з одного боку, це істотна стаття витрат держбюджету, з іншої - мотивування государевих людей, руками яких посилюється тиск на бізнес. Джерела фінансування цієї реформи розкриваються в змінах законодавства, вказаних вище. Така мотивація могла б бути виправдана реальним системним реформуванням державного апарату, автоматизацією регуляторних процедур і переходом до повноцінного електронного уряду, отже, скороченню бюрократичного апарату. Проте в умовах обмеженого бюджету, ймовірно, буде вибрано щось одно.

Прогноз 2014

Погоду в 2014 році в правовому аспекті робитимуть, зокрема, наступні тенденції:

У податковій сфері

Збільшення бази оподаткування. Наприклад, оподаткування нежитлової нерухомості : приміщень, готелів, офісів, гаражів і паркінгів, торгових центрів, закладів громадського харчування і інших приміщень, які використовуються для ведення господарської діяльності. Крім того, можливе введення податку на купівлю іноземної валюти.

Посилення боротьби з "зарплатами в конверті". Вірогідне впровадження загального декларування прибутків. Можливе введення значних санкцій за неоформленных офіційно співробітників. З іншого боку, створена передумова для "мирного" стимулу - за ненарахування (і, відповідно, несплату) податку на прибутки фізичних осіб, але самостійно виявленого податковим агентом впродовж звітного року, штрафні санкції не застосовуються. Проте з урахуванням зниження ділової активності і що зростають податковим навантаженням і тиском бізнес "обілення" зарплати може просто не витримати.

При цьому в судовій практиці в податкових спорах усі тренди зберігатимуться. До таких трендів можна віднести порушення усіх принципів функціонування податкової системи, відповідальність платників за дії третіх осіб, здійснення незаконних дій без винесення ухвал. Істотним змінам, швидше за все, піддасться само сприйняття податкових суперечок клієнтами. Вони все більше втрачають віру в об'єктивне вирішення суперечки. Тому новим трендом, швидше за все, буде істотний перехід з судової площини в консалтингову, превентивну. Попит матимуть консультації відносно можливості роботи в умовах "подвійної" системи оподаткування, в якій існують писанные правила і неписані, так би мовити "звичаї".

Чималі риски для бізнесу таїть в собі введений в 2013 році Закон "Про внесення змін до Податкового кодексу України відносно трансфертного ціноутворення" (Закон про трансфертне ціноутворення). Так, залишає немало питань процедура узгодження ринкових цін при контрольованих операціях, методів їх визначення, віддзеркалення в податковому обліку. Нові правила, отже, нові можливості поповнення бюджету, нові перевірки, нові штрафи. При цьому штрафні санкції за порушення більш ніж серйозні - 5 % від загальної суми контрольованих операцій у разі неуявлення звіту про такі операції або штраф у розмірі 100 мінімальних заробітних плат у разі неподання документації по запиту податкових органів.

У конкурентному праві

Продовжиться активність антимонопольних органів, які в складних для бюджету умовах посилюватимуть свою позицію і авторитет. Судова практика, відповідно до якої суд не втручається в компетенцію спеціальних органів і не розглядає спори по суті, такий авторитет тільки посилює. АМКУ поступово опускатиме планку відробітку бізнесу на рівень регіональних ринків. При цьому участь юриста в конфлікті з АМКУ з самого його початку матиме істотне значення для результату, оскільки існує можливість сформувати доказову і аргументаційну базу передусім під час розгляду справи регулятором.

У кредитних стосунках

У 2013 році створені важливі прецеденти для вирішення суперечок в кредитних стосунках між банками, боржниками і поручителями, які дозволяють останнім припиняти забезпечення кредитних зобов'язань у вигляді поручительства. Ці прецеденти, з одного боку, можуть привести до активізації банків в стягненні в судовому порядку боргів, поки терміни поручительства не збігли, з іншої - надає можливості боржникам ухилятися від виконання зобов'язань по кредитних договорах.

Хочеться вірити в здоровий сенс, здоровий клімат, перебільшені прогнози, в розвиток всупереч обставинам. Хочеться побажати колегам по цеху в новому році поваги до професії, цікавих ідей і проектів.

Володимир Кашпоров

старший партнер

Юридичної фірми "Кашпоров і партнери"

____________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему