Згідно з вимогами чинного законодавства, зокрема ст. 11 Закону України "Про міліцію" від 20.12.90 р. № 565 - XII (далі - ЗУ про міліцію), саме міліція має право зупиняти, блокувати рух транспорту і використовувати транспортні засоби. При цьому законодавство не оперує поняттям "блокування" для розкриття повноважень міліції, а використовує поняття "обмеження/заборона дорожнього руху" і "заборона руху транспортного засобу". Тобто обмеження/заборона є заходами загального характеру, які застосовуються до усіх водіїв на відповідному маршруті в томі час, як зупиняти можна тільки конкретний автомобіль на основі конкретної причини.
Слід зазначити, що міліція не є монолітною організацією і об'єднує в собі безліч структурних одиниць. Так, відповідно до ст. 7 ЗУ "Про міліцію" до її складу, окрім іншого, входять міліція громадської безпеки і державна дорожня інспекція. Саме ці структурні підрозділи наділені повноваженнями і несуть відповідальність за які-небудь зміни транспортного руху.
Для кращого сприйняття інформації нами будуть окремо проаналізовані повноваження кожного з вказаних структурних підрозділів відносно блокування і зупинки транспортних засобів.
Відповідно до п. 1 Статуту патрульно-постової служби міліції Українизатвердженого наказом МВС України від 28.07.94 р. № 404 (далі - Статут ППС України), патрульно-постова служба міліції України (далі - ППС України) входить до числа спеціальних нарядів міліції по охороні громадського порядку, безпеці і боротьбі з правопорушеннями, у тому числі на вулицях, площах і на транспортних магістралях, а також при проведенні масових заходів. Заслуговує на увагу той факт, що ППС України об'єднує у своєму складі і підрозділ міліції особливого призначення "Беркут"яке окрім Статуту ППС України керується у своїй діяльності Положенням про підрозділ міліції особливого призначення, затвердженим наказом МВС України від 18.05.2004 р. № 529. У теж час слід зазначити, що функціонування "Беркуту" викликає низку запитань. Так, згідно Указу Президента України від 03.10.92 року № 493/92 "Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств і інших органів виконавчої влади" нормативно-правові акти, що видаються міністерствами і іншими органами виконавчої влади, органами господарського управління і контролю, права, що зачіпають, свободи і законні інтереси громадян або що мають міжвідомчий характер, підлягають державній реєстрації.
Нормативно-правові акти набувають чинності через 10 днів після їх реєстрації. Проте незареєстровані в Мінюсті нормативно-правові акти є недійсними. Таким чином, де-юре діяльність цього підрозділу незаконна. Крім того, правовий статус вказаного підрозділу, а саме "підрозділ міліції особливого призначення", не передбачений ЗУ "Про міліцію", що затверджує структуру міліції.
Необхідно чітко усвідомлювати, що втручання в дорожній рух шляхом блокування або зупинки транспорту можливо тільки в порядку і відповідно до умов, встановлених законом.
У Україні діє імперативна вимога, згідно з якою усі державні органи і їх уповноважені особи повинні діяти тільки на основі, в межах повноважень і способом, передбачених Конституцією і законами України (ч. 2 ст. 19 Конституцій України від 28.06.96 р. № 254к/96-ВР). Згідно ст. 5 ЗУ "Про міліцію" міліція виконує свої завдання беспристрастно, в точній відповідності із законом. Ніякі виняткові обставини або вказівки посадовців не можуть бути основою для будь-яких незаконних дій або бездіяльності міліції.
Базовим законом для вказаних вище правоохоронних органів є ЗУ "Про міліцію". Так, п. 21 ч. 1 ст. 11 цього Закону передбачає можливість заборони або обмеження руху транспорту на окремих ділянках дороги. Проте, законодавець передбачає закритий перелік умов для здійснення таких дій, а саме: у випадках затримання правопорушників, аварій, інших надзвичайних подіях, які погрожують життю або здоров'ю людей.
Необхідно чітко усвідомлювати, що втручання в дорожній рух шляхом блокування або зупинки транспорту можливо тільки в порядку і відповідно до умов, встановлених законом |
Умови блокування транспортних засобів містяться також в пп. "е" п. 133 Статути ППС України, який є спеціалізованим нормативно-правовим актом відносно діяльності ППС України. Так, працівники контрольно-перепускних пунктів ППС України можуть забороняти або обмежувати рух транспорту і пішоходів на окремих ділянках вулиць або автомобільних доріг тільки у випадках затримання злочинців, аварій, інших надзвичайних обставинах, загрозливих життю і здоров'ю людей. Тобто наказ дублює положення ЗУ "Про міліцію". Зважаючи на специфіку і правові основи діяльності ППС України, звертаємо вашу увагу, що її функціонування, в першу чергу, має бути спрямоване на забезпечення належного громадського порядку і безпеки на своїх маршрутах і постах відповідно до чинних законів і встановлених правил поведінки, на підтримку нормальної обстановки і порядку на вулицях, площах, в парках, на транспортних магістралях, в аеропортах і інших громадських місцях, на вживання своєчасних заходів по виявленню, запобіганню і припиненню порушень і захисту приватний власність від незаконний посягання. Крім того, милиция зобов'язана забезпечувати безперебійність дорожнього руху, а не утрудняти його своїми діями. Таким чином, наряд ППС України повинен діяти в строгій відповідності з вимогами законодавства і не має права блокувати маршрути з яких-небудь інших причин, ніж вказані вище.
Окремі вимоги встановлені відносно зупинки автомобілів. Згідно п. 21 1 ч. 1 ст. 11 ЗУ "Про міліцію" зупинка автомобіля застосовується у випадку:
1) порушення Правил дорожнього руху водіями;
2) відсутність номерного знаку на транспортному засобі або наявності номерного знаку, який не відповідає встановленим вимогам, закріплений в не встановленому для цього місці, закритий іншими предметами або забруднений, не дозволяє чітко визначити символи номерного знаку з відстані двадцяти метрів;
3) наявність ознак, що свідчать про технічну несправність транспортного засобу;
4) наявність даних, що свідчать про причетність транспортного засобу, його водія, пасажирів або вантажу до здійснення ДТП, карного або адміністративного правопорушення;
5) перебувань транспортного засобу в розшуку;
6) наявності даних про використання транспортного засобу з протиправною метою;
7) необхідності опитування водія або пасажирів про обставини здійснення ДТП, карного або адміністративного правопорушення, свідками якого вони є або могли бути;
8) необхідності залучення водія транспортного засобу для надання допомоги іншим учасникам дорожнього руху або працівникам міліції або як свідка при оформленні протоколів про адміністративні правопорушення або матеріалів дорожньо-транспортних пригод, проведення цільових заходів (операцій, відробітків, оперативних планів) для перевірки документів на право користування і управління транспортним засобом, документів на транспортний засіб;
9) виконань рішень про обмеження або заборону руху, прийнятих уповноваженими на це державними органами;
10) якщо спосіб закріплення вантажу на транспортному засобі створює небезпека для інших учасників дорожнього руху, порушення певного порядку встановлення і використання на транспортному засобі спеціальних світлових або звукових сигнальних пристроїв.
Згідно пп. "е" п. 133 Статути ППС України патруль може зупиняти транспортні засоби виключно у випадках порушення Правил дорожнього руху, наявність ознак, що свідчать про несправність транспортних засобів або забруднення ними довкілля, а також у разі наявності інформації про те, що воно використовується з протиправною метою. Іншими словами, вказаний акт передбачає значно менше можливостей для зупинки, чим ЗУ "Про міліцію".
Звертаємо вашу увагу, що в цьому ж пункті передбачено право на огляд і перевірку у водіїв документів (відповідність вантажів, що перевозяться, товарно-транспортним документам) і проведення технічного огляду. Очевидно, що законодавець мав на увазі право здійснювати вищезгадані дії у разі зупинки автомобіля. При цьому вказівка їх в одному пункті без опису дійсної мети призводить на практиці до підміни понять і неправомірному включенню цих дій до обгрунтувань зупинки.
У випадках зупинки працівник підрозділу міліції повинен повідомити водія про причину зупинки транспортного засобу і суті досконалого правопорушення (п. 21 1 ст. 11 ЗУ "Про міліцію"). Тобто єдиною причиною зупинки має бути здійснення правопорушення. У результаті перевіряти документи наряд може тільки у разі здійснення правопорушення водієм.
З одного боку, законодавець привів вичерпний перелік умов для зупинки. Але деякі формулювання дуже розпливчаті і допускають можливість зловживання правом. Зважаючи на особливості функціонування і рівень правової культури в правоохоронних органах, на практиці виникають питання у випадках зупинки із-за перевірки документів, технічного огляду і перевірки наявності ознак використання з незаконною метою. Вказані дії здійснюються на власний розсуд і частенько не мають підстав. Проте, виходячи з формулювання положень Статуту, де-юре міліціонери поступають законно.
Проаналізувавши вищеперелічені умови, можна констатувати, що законодавець рахує зупинку транспортного засобу винятковою мірою, яка повинна мати чітку причину, детально описувати можливість використання такої міри і не допускати її використання в яких-небудь інших випадках.
Згідно Положенню про Державну автомобільну інспекцію Міністерства внутрішніх справ Українизатвердженому постановою КМУ від 14.04.97 р. № 341 (далі - Положення про ДАІ), ДАІ є головним органом, на який покладається забезпечення безпеки дорожнього руху в Україні і який входить в систему органів МВС України. Відповідно до пп. 4 п. 5 Положень про ДАІ, яке є спеціалізованим нормативно-правовим актом для цього підрозділу, ДАІ може обмежувати, забороняти і вносити оперативні зміни в організацію руху на окремих ділянках автомобільних доріг у випадках затримання осіб на підставах і в порядку, визначеному карним процесуальним законодавством, проведення в установленому порядку масових і протокольних заходів або у разі виникнення загрози безпеки дорожнього руху, під час стихійного лиха, оголошення окремих місцевостей зонами надзвичайної екологічної ситуації, аварій, катастроф, інших надзвичайних подій, а також на залізничних переїздах, що не відповідають правилам їх змісту у безпечному для дорожнього руху стані. Вказані дії, як і випадки, для ППС України носять винятковий характер.
Законодавець рахує зупинку транспортного засобу винятковою мірою, яка повинна мати чітку причину, детально описує можливість використання такої міри і не допускає її використання в яких-небудь інших випадках |
Окремо у вказаному Положенні про ДАІ (пп. 5 п. 5) врегульовано право зупинити транспортний засіб. Так, ДАІ може здійснювати вказані дії у випадку:
1) порушення вимог, норм і правил безпеки дорожнього руху;
2) наявність ознак, що свідчать про несправність автомобільного засобу або забруднення довкілля;
3) наявність даних про використання транспорту з неправомірною метою.
Крім того, норми, регулюючі діяльність ДАІ, також містять колізію відносно причин зупинки і дій, супроводжуючих її, аналогічні нормам, регулюючим ППС України, які були вказані вище.
Підкреслимо, що згідно п. 13.1 Інструкції з питань діяльності підрозділів дорожно-патрульной служби Державтоінспекції МВС України від 27.03.2009 р. № 111 одним з правових обгрунтувань зупинки автомобіля ДАІ нормотворец передбачив проведення цільових заходів (операцій, відробітків, оперативних планів) для перевірки документів на право використання і управління транспортним засобом, документів на транспортний засіб. Таким чином, перевірка документів вказана як окрема причина для зупинки. Проте така перевірка має бути плановою, тобто мати документальне підтвердження місця, рядок її провидіння і не може проводитися на розсуд працівників ДАІ.
Треба також згадати, що зупинка транспортних засобів, які перевозять пасажирів і вантаж, регулюється окремо постановою Кабінету України "Про деякі питання автомобільних перевезень пасажирів і вантажів" від 20.05.2013 р. № 422, де передбачається їх проведення тільки в ході рейдових перевірок.
На сьогодні однією з проблем також є відсутність вимог відносно зупинки автотранспортного засобу. Враховуючи багатосторонній характер правових підстав для зупинки, складно прийти до єдиних цифр. Правилами дорожнього руху (п. 1.10) встановлено, що зупинка, у тому числі і на вимогу регулювальника, не може тривати більше 5 хвилин, а Рекомендаціями про заходи по поліпшенню нагляду за дорожнім рухом і взаємин міліції з власниками транспортних засобів, затвердженими наказом МВС України від 30.06.98 р. № 482- мінімально короткий рядків, при цьому громадського транспорту - на 1 - 2 хвилини.
У контексті цієї статті необхідно проаналізувати причини використання автотранспортних засобів працівниками міліції. Зважаючи на положення чинного законодавства слід зазначити, що такі дії можливі тільки у виняткових ситуаціяха саме: для проїзду до місця події, стихійного лиха, доставки до лікувальних установ осіб, що потребують невідкладної медичної допомоги, для переслідування правопорушників і їх доставки в міліцію. При цьому використання транспортних засобів підприємств, установ, організацій проводиться безкоштовно і не компенсується, а громадян - компенсується коштом держави.
Звертаємо вашу увагу, що у разі невиконання вказаних вимог законодавства працівники відповідних органів несуть індивідуальну відповідальність і можуть притягати до дисциплінарної або карної відповідальності (ч. 1 ст. 25 ЗУ "Про міліцію"). Згідно ЗУ "Про Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України" від 22.02.2006 р. № 3460 - IV до рядового і командуючого складу органів внутрішніх справ можуть застосовуватися усне зауваження, зауваження, вимова, сувора догана, попередження, звільнення з посади, пониження в спеціальному званні або звільнення у разі порушення правил трудової дисципліни.
Крім того, вказані працівники несуть карну відповідальність за злочини в службовій сфері, передбачені Карним кодексома саме: зловживання владою або службовим станом (ст. 364); перевищення влади або службових повноважень (ст. 365); службовий підлог (ст. 366); службова халатність (ст. 367); прийняття пропозиції, обіцянки або отримання неправомірної вигоди посадовцем (ст. 368); незаконне збагачення (ст. 368 2); провокація підкупу (ст. 370).
Зважаючи на вищезгадане, необхідно підкреслити, що чинним законодавством детально розроблений механізм забезпечення громадського порядку і безпеки і безперервності дорожнього руху. Очевидно, що ряд підстав для зупинки і блокування дорожнього руху, які були проаналізовані в цій статті, вимагають зміни або уточнення. В той же час більшість питань виникають при спробі залучення працівників міліції до відповідальності, наприклад - надання доказів порушення підстав для зупинки, обгрунтування блокування дорожнього руху на деяких маршрутах. Так, водій не заповнює ніяких документів, які б фіксували причину, час, тривалість, причину зупинки. Фактично йдеться про свідчення водія проти свідчень працівника ДАІ або ППС. Крім того, при здійсненні таких дій вказані працівники часто не називають своє прізвище і звання, що не дозволяє надалі звернутися із скаргою на їх дії.
ВИСНОВОК:
Не дивлячись на усі вищезгадані труднощі, ми настійно рекомендуємо при нагоді фіксувати усі порушення і поводитися із заявами про порушення ваших прав у відповідні правоохоронні органи в порядку субординації, а у разі потреби - до суду. Напрацювання практики в таких справах здатне позитивно змінити динаміку розгляду справ відносно правопорушень працівників міліції і, отже, укоренити в їх свідомості необхідність чіткого виконання своїх дій в межах вимог і приписів законодавства.
Зоя Замиховская
молодший юрист ЮК "Правовий Альянс"
____________________________________________________________
"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.