Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правове регулювання діяльності платіжних систем

09.23, 25 грудня 2013
3579
0

Про правове регулювання діяльності внутрішньодержавних, міжнародних і віртуальних платіжних систем читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 19. 12. 2013, № 70

З розвитком технологій і економіки в цілому удосконаляться і платіжні механізми, за допомогою яких здійснюється обмін засобів в господарському обороті. Такі механізми побудовані на двох основних методах платежу : готівкові і безготівкові розрахунки. Слід зазначити, що сьогодні безготівкові розрахунки поступово починають витісняти готівкові розрахунки, зважаючи на цілий ряд їх переваг, таких як зручність, швидкість, легкість контролю з точки зору фінансового моніторингу і т. д.

Платіжні системи - це складна технічна інфраструктура, регульована сукупністю правил і процедур, яка забезпечує здійснення транзакцій від одного суб'єкта до іншого і, по суті, замінює готівкові розрахунки при здійсненні внутрішніх і міжнародних платежів. Основним завданням платіжних систем сьогодні є забезпечення і здійснення переказів грошових коштів. У функціонуванні платіжних систем провідна роль належить комерційним банкам.

У Україні виділяють два основні типи таких систем : внутрішньодержавні (платіжна система, в якій платіжна організація є резидентом і яка здійснює свою діяльність і забезпечує проведення переказу коштів винятково в межах України) і міжнародні (платіжна система, в якій платіжна організація може бути як резидентом, так і нерезидентом і яка здійснює свою діяльність на території двох або більше за країни і забезпечує проведення переказу коштів в межах цієї платіжної системи, у тому числі з однієї країни в іншу). Варто відмітити, що платіжні системи бувають також банківськими і небанківськими (віртуальні платіжні системи).

Основне нормативне регулювання створення і функціонування платіжних систем в Україні на сьогодні здійснюється на підставі Законів України "Про Національний банк України", "Про банки і банківську діяльність", "Про поштовий зв'язок"спеціального Закону України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні"а також ряду інших підзаконних нормативних актів Національного банку України (НБУ) і Кабінету Міністрів України (КМУ).

Переказ коштів в Україні здійснюється з використанням платіжних інструментів. До платіжних інструментів чинним законодавством віднесені документи на переклад (розрахункові документи, документи на переказ готівкових коштів, міжбанківські розрахункові документи, клірингові вимоги і інші) і електронні платіжні засоби (платіжні карти, мобільні платіжні інструменти і т. д.). Діяльність платіжної системи повинна відповідати вимогам законодавства України.

Основним регулятором в цій сфері є НБУ. З метою забезпечення безперервного і ефективного функціонування платіжних систем центральні банки багатьох країн світу здійснюють нагляд (оверсайт) за платіжними системами і системами розрахунків. Для визначення основних принципів політики здійснення нагляду за платіжними системами НБУ схвалив Концепцію впровадження нагляду (оверсайта) за платіжними системами в Україні (постанова Правління НБУ № 426 від 15.09.2010). У Україні існують дві державні платіжні системистворені НБУ, який для них є платіжною організацією і розрахунковим банком - це Система електронних платежів НБУ (СЕП) і Національна система масових електронних платежів (НСМЭП). НБУ визначає порядок функціонування цих платіжних систем, прийом і виключення з них учасників, здійснення перекладу з їх допомогою і інші питання, пов'язані з їх діяльністю.

Діяльність небанківських платіжних систем в Україні є законною у разі дотримання ряду умов

Тепер розглянемо, як йде поточна ситуація з небанківськими платіжними системами. Фактичне існування таких систем в Україні законне. Варто згадати ряд умов, при дотриманні яких такі системи будуть легітимними. Так, згідно із Законом України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні" дозволяється функціонування як міжнародних, так і внутрішньодержавних небанківських платіжних систем.

Вони мають право безпосередньо здійснювати свою діяльність після їх реєстрації в НБУ і відповідно до постанови Правління НБУ № 57 "Про затвердження Положення про порядок видачі небанківським фінансовим установам ліцензії на переказ коштів в національній валюті без відкриття рахунків" - потім отримання відповідної ліцензії. Для того, щоб платіжна система була зареєстрована в НБУ, стаття 9 Закону України "Про платіжні системи і переказ коштів в Україні" встановлює, що з НБУ мають бути погоджені правила внутрішньодержавної і міжнародної платіжної системи, платіжна організація якої створена резидентома нерезидентом - умови і порядок діяльності цієї платіжної системи в Україні. Порядок узгодження правил платіжних систем визначений Положенням Правління НБУ № 348 про діяльність в Україні внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем. Згідно з Положенням платіжна організація зобов'язана погоджувати правила платіжної системи з НБУ до початку надання послуг відповідної системи.

Випуск електронних грошей в Україні можуть здійснювати тільки банки

Що ж до діяльності по випуску електронних грошей у Україні, те Положення НБУ № 481 про електронні гроші в Україні передбачає, що випуск електронних грошей в Україні мають право здійснювати виключно банкиякі погоджували з НБУ правила системи електронних грошей. Відповідно до вимог вищезгаданої постанови № 481.

- особа, яка має намір створити систему електронних грошей і здійснювати випуск електронних грошей, зобов'язана погоджувати з НБУ правила системи електронних грошей до здійснення випуску електронних грошей;

- платіжна організація платіжної системи, створеної резидентом, учасники якої мають намір здійснювати випуск електронних грошей, зобов'язана погоджувати з НБУ правила системи електронних грошей до здійснення випуску електронних грошей;

- банк, який є учасником міжнародної платіжної системи і має намір здійснювати випуск електронних грошей і інші операції з електронними грошима на території України з використанням цієї міжнародної платіжної системи, зобов'язаний погоджувати з НБУ правила здійснення операцій з електронними грошима до здійснення таких операцій.

Для здійснення установки і функціонування платіжних терміналів слід розглянути дві складові: технічну і юридичну. З технічної точки зору, такий платіжний термінал вимагає наявність підключення до електромережі і безпровідного GPRS- модему, який підключений до мережі Інтернет, що дозволяє клієнтам здійснювати платежі миттєво. З юридичної точки зору, згідно з постановою НБУ № 42 "Про врегулювання питань по прийому готівкових засобів для наступного їх перекладу" операції по прийому готівкових засобів в гривнях для наступного їх перекладу за допомогою платіжних пристроїв (у т. ч. платіжних терміналів) можуть здійснювати виключно:

- банки;

- комерційні агенти банків (юридичні особи, що уклали агентські договори з банками);

- небанківські фінансові установи, що отримали ліцензію відповідного органу на переказ коштів і що є платіжними організаціями і учасниками платіжної системи і що здійснюють свою діяльність відповідно до погоджених НБУ правилами платіжної системи.

Олександр Задорожный

На практиці деякі власники платіжних терміналів не належать до банків, фінансових установ або агентів банків. Що стосується агентів, то договір з постачальником послуг (наприклад, з провайдером Інтернету), повинен робити висновок банк. А власник терміналу, який хоче мати право отримувати платежі від населення від імені банку, повинен зробити висновок з таким банком агентський договір. Тому, якщо підприємство - одержувач платежів укладає договір не з банком, а виключно безпосередньо з компанією, що надає платіжний термінал, не має відповідної ліцензії на здійснення грошових переказів, то така діяльність здійснюється з порушенням чинного законодавства. Таким чином, НБУ навмисно обмежив перелік юридичних осіб, які можуть надавати послуги з переказу коштів.

Взаємодія платіжних систем з компаніями, які хочуть надавати послуги з переказу коштів, здійснюється на підставі укладеного договору про членство або про участь таких компаній в цих системах. При цьому відповідно до чинного законодавства України договори про членство/участі в платіжних системах має право укладати обмежений круг суб'єктів. Так, учасниками платіжної системи в Україні можуть бути банки, що мають банківську ліцензію НБУ, а також небанківські фінансові установи, що отримали ліцензію НБУ на переказ коштів без відкриття рахунків, Національний оператор поштового зв'язку (УкрПошта). Укладення договору про участь в міжнародній платіжній системі підлягає реєстрації в НБУ. Якщо говорити про участь в міжнародних платіжних системах, то юридичні особи зобов'язані зареєструвати укладені договори до початку надання послуг відповідної платіжної системи в порядку, встановленому Положенням НБУ № 348 про діяльність в Україні внутрішньодержавних і міжнародних платіжних систем.

Фінансові установи, що займаються переказом коштів, подають звітність на загальних підставах, передбачених для фінансових установ. Зокрема, подача звітності здійснюється в порядку, передбаченому законами України "Про фінансові послуги і державне регулювання ринків фінансових послуг", "Про бухгалтерський облік і фінансову звітність в Україні"постановою КМУ № 419 "Про затвердження Порядку надання фінансової звітності".

Олександр Задорожный

юрист адвокатського об'єднання Arzinger

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему