Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Заміна стягувача на стадії старанного виробництва

13.46, 17 грудня 2013
3952
1

Про позицію Верховного Суду України з питання про те, чи можна замінити сторону старанного виробництва у разі заміни кредитора за договором поступки права вимоги, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ...

Завершальною стадією судового процесу є старанне виробництво, спрямоване на примусове виконання рішення суду або інших органів. Незважаючи на те що старанне виробництво є стадією тієї, що завершує, у сторін і на цьому етапі може виникнути необхідність замінити боржника або стягувач. Процесуальна можливість заміни сторін старанного виробництва передбачена частиною 5 статей 8 Закону "Про старанне виробництво"відповідно до якої заміна стягувача або боржника можлива за заявою сторони в результаті правонаступництва сторони судового процесу. Так, для правонаступника усі дії, здійснені до його вступу в старанне виробництво, обов'язкові в тій мірі, в якій вони були б обов'язкові для сторони, яку правонаступник замінив. Також відповідно до норм статті 512 ГК у випадках передачі кредитором своїх прав іншій особі (поступка права вимоги) або у разі правонаступництва (смерть громадянина, припинення юрособи, спадкоємство)  допускається заміна вибулої сторони її правонаступником.

Наявна судова практика розгляду суперечок, пов'язаних із заміною стягувача на стадії старанного виробництва, свідчить про те, що на сьогодні існують різночитання у вирішенні питання про те, чи являється заміна кредитора правонаступництвом і чи можливо у разі заміни кредитора замінити його як сторону старанного виробництва.

Візьмемо, приміром, постанову № 6-122цс13, яким ВСУ усунув розбіжності в застосуванні норм права, виклавши обов'язкову до застосування правову позицію. Верховним Судом були переглянуті судові рішення, прийняті по суперечці, що виникла між банком і його боржником у зв'язку з необхідністю заміни кредитора на стадії старанного виробництва. Первинний кредитор звернувся з позовом до боржника відносно стягнення заборгованості за договором про надання кредиту. Судовим рішенням зобов'язано боржника виплатити на користь первинного кредитора заборгованість по кредиту, у зв'язку з чим судом був виданий виконавський лист, а держвиконавцем відкрито старанне виробництво по вказаному виконавському листу. Після відкриття старанного виробництва новий кредитор звернувся із заявою про заміну сторони старанного виробництва, зажадавши замінити стягувач - первинного кредитора на нового. Вимоги нового кредитора були засновані на тому, що між ним і первинним кредитором був ув'язнений договір купівлі-продажу прав вимоги по кредитах і, зокрема, новий кредитор отримав право грошової вимоги відносно боржника первинного кредитора.

Суди від першої до касаційної інстанції задовольнили вимоги нового кредитора, замінивши стягувач - первинного кредитора. Хотілося б відмітити, що не завжди суди такі однозначні у вирішенні питання про правомірність заміни стягувача на стадії старанного виробництва у разі поступки права вимоги первинним кредитором. Так, в постановах № 6-5527св08, № 6-43976св12 суди касаційної інстанції, відмовляючи в задоволенні аналогічних вимог, приходять до висновку, що передача кредитором своїх прав іншій особі за договором поступки права вимоги не є правонаступництвом. У постанові № 6-7876св13 касаційний суд звертає увагу, що заявником про заміну сторони в старанному виробництві може бути тільки державний виконавець і сторона старанного виробництва, а не особа, до якої перейшло від кредитора право вимоги.

Ірина Тодоренко

Верховний Суд, переглядаючи рішення судів, дійшов наступного висновку. Заміна кредитора в зобов'язанні можлива по підставах поступки вимоги і правонаступництва (смерть фізичної особи, припинення юридичної особи), внаслідок чого до нового кредитора переходять права первинного кредитора в зобов'язанні в об'ємі і на умовах, що існували до моменту переходу цих прав, у тому числі і право бути стороною старанного виробництва.

Як вказувалося вище, відповідно до частини 1 статті 512 ГК кредитор в зобов'язанні може бути замінений іншою особою внаслідок, зокрема, передачі ним своїх прав іншій особі по угоді (поступка права вимоги). А відповідно до статті 514 ГК до нового кредитора переходять права первинного кредитора в зобов'язанні в об'ємі і на умовах, що існували до моменту переходу цих прав, якщо інше не встановлене договором або законом.

По сенсу статті 512 ГК України і статті 8 Закону "Про старанне виробництво" у разі вибуття кредитора в зобов'язанні він замінюється правонаступником. А відповідно до вимог чинного законодавства заміна осіб в окремих зобов'язаннях через волевиявлення сторін, а точніше за допомогою поступки права вимоги є різновидом правонаступництва і можлива на будь-якій стадії процесу.

Так, у разі передачі кредитором своїх прав іншій особі по угоді, наприклад, такий як поступка права вимоги, на стадії виконання судового рішення відбувається вибуття кредитора. Така заміна кредитора відбувається поза старанним виробництвом у разі смерті кредитора, припинення юридичної особи або поступки права вимоги. Отже, у зв'язку з вибуттям кредитора припиняється його статус сторони старанного виробництва і його заміна належним кредитором. Заміна вибулої сторони належним кредитором здійснюється на підставі частини 5 статей 8 Закону "Про старанне виробництво" за заявою зацікавленої сторони зобов'язання, зокрема, за заявою правонаступника, що отримав від попереднього кредитора усі права і обов'язки в зобов'язанні, у тому числі і право бути стороною старанного виробництва.

Таким чином, передача кредитором своїх прав іншій особі за договором поступки права вимоги є правонаступництвом і такий правонаступник кредитора має право звертатися до суду із заявою про заміну сторони старанного виробництва з наданням йому статусу сторони старанного виробництва.

ВИСНОВОК:

У постанові № 6-122цс13 ВСУ дійшов висновку, що передача кредитором своїх прав іншій особі за договором поступки права вимоги є правонаступництвом і такий правонаступник кредитора має право звертатися до суду із заявою про заміну сторони старанного виробництва з наданням йому статусу сторони старанного виробництва.

Ірина Тодоренко

"ЮРИСТ & ЗАКОН"

____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему