Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Обов'язки держави в ході мирних зборів

12.25, 6 грудня 2013
191
1

Про позитивні і негативні обов'язки держави при проведенні мирних зборів розповів експерт (публікується на мові оригіналу).

Свобода мирних зібрань лише у виняткових випадках може бути обмежена судом. Події на Майдані засвідчили про марність дискусії щодо необхідності чи недоцільності спеціального закону про мирні зібрання. Тут цілком погоджуємося із думанням судді Європейського суду з прав людини ad hoc Станіславом Шевчуком, що влада може використати занадто деталізовані положення закону для застосування його у своїх цілях, фактично спрямованих на їх обмеження.

Будь-який конституціоналіст, життєве кредо якого грунтується на ідеях гарантій людської гідності і раціонального обмеження влади, підкреслить, що надмірне законодавче регулювання радше зашкодить, аніж сприятиме досягненню суспільно значимої мети. Адже гарантії прав людини закладаються насамперед у культурі і постійно відтворюваних практик дієвого захисту індивідуальної свободи, а не настільки на писаному праві.

Наразі, сьогодні мі маємо пряму демократію, яка вимагає докорінну зміну влади, оскільки конституційна традиція України свідчити, що влада має радитися з віче і черпати в ньому легітимність. Це висуває низку умів до діяльності органів влади щодо забезпечення права на мирні зібрання. Адже стаття 3 Конституції визначає сенс існування держави - утвердження і забезпечення гідності, прав людини і основоположних свобод. По суті, за Гегелем держава як вища ступінь розвитку суспільства, має своїм цілепокладанням захист людської гідності у всіх її проявах, а щодо громадян - вчиняти певні дії.

Негативними діями держави по відношенню до реалізації права на свободу мирних зібраньяк це гарантує стаття 39 Конституції і стаття 11 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі - Європейська конвенція) є недопустимість вчинення дій, спрямованих на неможливість їх проведення або встановлення таких обмежень, які фактично заперечують сутність змісту цього права. Таке право може бути обмежене лише на основі суднового рішення. При цьому слід наголосити, що Європейська конвенція встановлює вищий стандарт захисту права на мирні зібрання, оскільки вона встановлює лише шість критеріїв його обмежень, на відміну від аж одинадцяти конституційних обмежень.

Ще один штрих - на відміну від Конституції України Європейська конвенція не встановлює вимогу завчасного сповіщення як необхідну умову правомірності мирних зібрань, що є важливим. Легітимною метою завчасного сповіщення є ті, щоб органи місцевого самоврядуванні і охорони правопорядку могли б підготуватися для належного забезпечення права на мирні зібрання.

Адресатами позитивних обов' язків щодо забезпечення права на мирні зібрання є суди, органи місцевого самоврядування та органи охорони правопорядку. Насамперед суди мають забезпечити справедливий розгляд справ у разі, якщо органи місцевого самоврядування на підставі статті 29 Конституції просять заборонити чи встановити певні обмеження щодо місця, годині і форми проведення мирного зібрання.

На шкода, судова практика свідчить що доволі часто адміністративні суди або посилаються на нечинний указ Президії Верховної Заради УРСР 1988 року або положення місцевих рад, які регулюють порядок проведення мирних зібрань, хоча згідно з Конституцією такі мають бути врегульовані лише законом. Прикладом цього є як разів рішення Київського окружного адміністративного суду про заборону мирних зібрань у центральних кварталах міста Києва, яку грунтувалося на припущеннях з посиланням на місцевий порядок проведення акцій та порушення порядку по завчасне сповіщення. За таких умів по суті не залишається останнього прихистку для належного захисту фундаментальних свобод.

Органи місцевого самоврядування при реалізації права на мирні зібрання мають бути готові забезпечити благоустрій території, де проводитися мирне зібраннязокрема, її прибирання, додержання санітарно - гігієнічних умів, мобілізації санітарних і пожежних. Ці обставини не припустимо ставити в обгрунтування обмеження права на мирні зібрання і, тим більше, на їх заборону.

Органи забезпечення правопорядку покликані забезпечити охорону громадської безпекі, тобто належний перебіг мирного зібрання, перепиняти вчинення правопорушення з боку окремих осіб та їх негайної ізоляції від інших учасників зібрань. Слід підкреслити, що порушення правопорядку та прав інших людей аж ніяк не є підставою для вжиття заходів щодо припинення мирного зібрання.

Власне кажучи, мирне зібрання на ті і є мирним зібранням, що його взагалі не можна припинити. Інша справа, коли таке переходити у відкрите протистояння між окремими групами людей, чи між його учасниками та силами охорони правопорядку, що загрожує життю і здоров'ю інших людей. Однак при цьому важливим є додержання вимог пропорційності, тобто щоб силові і спеціальні засоби відповідали обстановці, ступеню загрози правам і здоров'ю інших громадян та публічному порядку. Явно неадекватною було застосування сили зранку 30 листопада спецпідрозділом "Беркутові", хоча б заважаючи на ті, що на Майдані перебувало декілька сотень студентів проти близько двох тисяч учасників цього спецпідрозділу. І що найбільш важливо, влада так і не може пред'явити достеменних доказів на користь того, що ця акція втратила ознаки мирної.

Михайло Савчинк.ю.н., доц.УжНУ, радник Голови Конституційного Суду України (2008-2010).

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему