Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ВАСУ про нюанси оскарження відмови в реєстрації податкових накладних в ЕРНН

16.40, 12 листопада 2013
332
0

Про позицію ВАСУ з питання оскарження неправомірної відмови Миндоходов в реєстрації податкових накладних читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 07. 11. 2013, № 64.

Відповідно до пункту 201.10 статей 201 НК при здійсненні операцій з поставки товарів або послуг платник-продавець зобов'язаний надати покупцеві податкову накладну і зареєструвати її у Єдиному реєстрі податкових накладних. Але, як показує практика, з реєстрацією накладних нерідко виникають проблеми, оскільки Миндоходов необгрунтовано відмовляє в реєстрації, а платники податків, у свою чергу, звертаються до суду з метою оскарження відмови в прийнятті податкових накладних для їх реєстрації. Порядок і нюанси такого оскарження ВАСУ роз'яснив в інформаційному листі № 1486/12/13-13 від 24.10.2013.

Реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена не пізніше п'ятнадцяти календарних днів, що йдуть за датою їх складання. Підтвердженням того, що продавець виконав свій обов'язок по реєстрації накладній, являється квитанція в електронному вигляді в текстовому форматі, яка спрямовується платникові податків впродовж операційного дня.

Реєстрація накладної є необхідною дією, оскільки незареєстрована накладна не надає права покупцеві на включення сум податку на додану вартість в податковий кредит і не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, в суму податкових зобов'язань за відповідний звітний період. Таким чином, відсутність реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних впливає на правове положення платників податків.

Прийняти і зареєструвати надану платником-продавцем податкову накладну в реєстрі зобов'язано Міністерство прибутків і зборівосновою для відмови в реєстрації накладних може бути тільки оформлення накладних або розрахунків коригування з порушенням вимог пункту 201.1 статей 201 і пункту 192.1 статей 192 НК. У разі відмови в реєстрації платник податків має бути повідомлений за допомогою напряму йому квитанції в електронному вигляді в текстовому форматі про неприйняття з вказівкою причин такого неприйняття. Якщо ж така квитанція впродовж дня не поступила, то податкова накладна вважається зареєстрованою.

Ірина Тодоренко

Таким чином, при відсутності квитанції про прийняття або неприйняття податкової накладної, така накладна вважається зареєстрованою в реєстрі впродовж операційного дня, коли вона була відправлена платником-продавцем. В той же час квитанція про прийняття або неприйняття податкової накладної не є рішенням Миндоходов, оскільки вона є лише технічним способом інформування платника податків про реєстрацію або накладну.

Оскільки відсутність реєстрації податкової накладної в реєстрі впливає на правове положення платників податків, останні мають право оскаржити безпідставне неприйняття податкових накладних для їх реєстрації в порядку адміністративного судочинства відповідно до статті 17 КАСУ. У такому разі належним способом захисту порушених прав або інтересів платника податків є визнання неправомірним неприйняття накладної для реєстрації. Тобто предметом суперечки у вказаній категорії справ є правомірність дій Миндоходов відносно неприйняття податкової накладної для реєстрації.

ВАСУ звернув увагу, що вимоги платника податків відносно зобов'язання прийняти податкову накладну, визнання протиправними рішення, дії, бездіяльності податкового органу, визнання представленої накладної зареєстрованою слід розглядати як вимога про визнанні протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації впродовж операційного дня. Більше того, незважаючи на те, яке формулювання вимоги викладене у позові, суди повинні розглянути питання про протиправність неприйняття податкової накладної, якщо зі змісту вимог виходить, що вони спрямовані на відновлення прав платника податків, порушених в результаті неприйняття.

Після визнання неправомірним відмови в реєстрації податкових накладних в судовому порядку такі накладні вважаються прийнятими впродовж того операційного дня, коли вони були спрямовані платником податків для реєстрації. При задоволенні вимог платника податків про визнання неправомірним відмови в реєстрації накладних суд у своєму рішенні повинен викласти висновок про визнання протиправним неприйняття податкової накладної для реєстрації, а також вказати на те, що податкову накладну слід вважати прийнятою і зареєстрованою впродовж операційного дня, коли вона була відправлена платником податків.

 

ВИСНОВОК:

У листі № 1486/12/13-13 ВАСУ роз'яснив основні питання, пов'язані з оскарженням неправомірної відмови Миндоходов в реєстрації податкових накладних. Так, ВАСУ підкреслив, що платники податків мають право оскаржити необгрунтовану відмову в реєстрації податкових накладних в порядку адміністративного судочинства. Належним способом захисту порушених прав або інтересів платника податків є визнання неправомірним неприйняття накладної для реєстрації. Тобто предметом суперечки у вказаній категорії справ є правомірність дій відносно неприйняття податкової накладної для реєстрації. При цьому у суду немає підстав для відмови в позові платникові податків або відмови у відкритті виробництва у разі, якщо таким платником податків були інакше сформульовані позовні вимоги, фактичним предметом яких є протиправність неприйняття податкової накладної для реєстрації в реєстрі. 

Ірина Тодоренко,

"ЮРИСТ & ЗАКОН"

_____________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилерів.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему