Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Угоди про розділ продукції - найефективніший правовий режим користування надрами України

15.28, 5 листопада 2013
752
1

Про переваги і привелегиях, які надає інвесторові заклчюение угоди про розділ продукції, читайте в матеріалі видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" від 31. 10. 2013, № 63

У 2012 році уряд України провів 3 тендери на укладення угод про розділ продукції (далі - СРП) відносно вуглеводнів, які добуватимуться на суші на 2 ділянках надр і на одній ділянці чорноморського шельфу. За результатами вказаних тендерів переможцями стали компанії: Shell, що отримала право на розробку Юзовского ділянки (Східна Україна), Chevron, що виграла тендер на здобич вуглеводнів на Олесском ділянці (Західна Україна), і консорціум у складі Exxon Mobil, Shell, OMV і ПАТ НАК "Надра України", ділянка, що отримала в розпорядження, "Скіфська" на шельфі Чорного моря. 24 січня 2013 року в Давосі між урядом України, компанією Shell Exploration and Production Ukraine Investments (IV) B. V. і ТОВ "Надра Юзовская" було ув'язнене СРП відносно Юзовского ділянки, а в четвертому кварталі 2013 року очікується твердження і укладення СРП відносно Олесского і Скіфського ділянок надр України.

Стабільність законодавства стимулює залучення інвесторів

Участь великих міжнародних нафтогазових компаній в тендерах на укладення СРП в 2012 році явно свідчить про значний інтерес інвесторів до розвідки і видобутку нафти і газу в Україні. Багато інвесторів погоджуються з тим, що останні зміни законодавства в цій галузі створюють в Україні досить сприятливий правовий режим регулювання угод про розділ продукції.

Основні правила і принципи передбачені в Законі "Про угоди про розділ продукції" № 1039 - XIV від 14.09.99 р. (далі - Закон про СРП). Одним з найбільш стимулюючих положень Закону про СРП є стабілізаційна обмовказгідно якої впродовж терміну дії СРП (т. е. не більше 50 років) права і обов'язку інвестора підлягають регулюванню відповідно до правового режиму, який існував на дату укладення СРП, а також прийнятого надалі законодавства, сприятливого для інвестора. Тобто відповідно до законодавства, яке знижує або відміняє певні податки, спрощує регулювання у галузі розвідки і видобутку корисних копалин, полегшує процедури митного, валютного, податкового і інших видів контролю, а також зменшує об'єми відповідальності інвестора. Таке сприятливе законодавство, яке діятиме в майбутньому, підлягає застосуванню з дня його набуття чинності.

Згідно із Законом про СРП стабілізаційна обмовка не застосовується відносно законодавства, регулюючого питання національної оборони і безпеки, громадського порядку і захисту довкілля. Ці виключення украй важливі для інвесторів, оскільки вони створюють певну неясність відносно деяких питань правового поля, що вимагають особливої уваги, таких як природоохоронне регулювання і відповідальність інвестора.

Проте, важливе те, що навіть у разі несприятливих змін в законодавстві за межами дії стабілізаційної обмовки, які можуть вплинути на інвестиції згідно СРП, іноземний інвестор має право зажадати компенсацію збитків, що зазнали на підставі законодавства України про захист іноземних інвестицій або відповідних ратифікованих Україною міжнародних договорів, таких як двосторонні угоди про захист інвестицій і Договір до Енергетичної Хартії. Таким чином, механізм дії СРП в Україні забезпечує інвесторам достатній правовий захист від можливих несприятливих змін в законодавстві.

Свобода договору згідно з механізмом СРП

На відміну від строго регульованого і у багатьох відношеннях несприятливого для інвесторів правового режиму, діючого відносно розвідки і видобутку нафти і газу, Закон про СРП дозволяє сторонам СРП встановлювати власні правила гри відносно діяльності, пов'язаної з СРПу тому числі відносно розділу продукції, транспортування, обробки, зберігання, переробки, використання, продажу корисних копалини, будівництва і експлуатації відповідних промислових об'єктів, трубопроводів і інших об'єктів і устаткування. Зокрема, відповідно до Закону про СРП інвестор і держава можуть на договірній основі погоджувати:

• процедуру визначення суми витрат інвестора, що компенсуються, відповідно до вимог, передбачених в Законі про СРП;

• умови і процедуру продажу (відчуження) здобутих корисних (вуглеводнів) копалини і виплат оператора іншим сторонам СРП;

• право інвестора на використання майна, переданого у власність держави, і умови такого використання;

• відповідальність сторін за невиконання своїх зобов'язань по СРП на додаток до обов'язкових положень Закону про СРП;

• процедуру (а) припинення і дострокового припинення дії (у тому числі шляхом анулювання) спеціального дозволу на користування надрами і (б) обмеження, тимчасової заборони (припинення) або припинення діяльності по видобутку корисних копалин у разі безпосередньої загрози життя і здоров'ю людини або довкіллю;

• процедуру і умови дострокового припинення дії СРП.

Інші вигідні для інвесторів умови

Окрім можливості широкого застосування принципу свободи договору, Закон про СРП передбачає для інвесторів ряд інших важливих переваг і привілеїв, а саме:

а) Привілеї в отриманні державних дозвільних документів

Держава забезпечує видачу інвесторам (у тому числі операторам по СРП), а також спрощує процес надання ними своїм підрядникам і субпідрядникам усіх необхідних узгоджень, квот, спеціальних дозволів на користування надрами і ліцензій на розвідку і використання корисних копалини, гарантує видачу гірських відведень, документів на право користування землею і інших дозвільних документів, пов'язаних з користуванням надрами і виконанням робіт відповідно до СРП (далі - Державні дозвільні документи). Видача таких дозвільних документів здійснюється згідно із затвердженим порядком.

Держава також гарантує видачу дозволів на працевлаштування і службових карток (відносно співробітників представництв інвесторів) іноземним співробітникам інвесторів, а також спрощує видачу таких документів співробітникам їх підрядників і субпідрядників.

б) Привілеї відносно імпорту товарів

На інвесторів і їх підрядників не поширюється вимога про необхідність отримання ліцензій або квот на імпорт в Україну власного або орендованого устаткування, матеріалів і інших активів, необхідних для виконання робіт по СРП.

в) Право інвестора на вільне розпорядження вуглеводнями

Інвестор має право вільно відчужувати свою долю корисних (вуглеводнів) копалини, здобутих відповідно до СРП, будь-якому обраному покупцеві на договірних умовах. Такі вуглеводні не вимагають отримання яких-небудь експортних ліцензій або квот, а також не підлягають яким-небудь іншим обмеженням відносно розпорядження ними на території України. Обмеження можуть діяти тільки у тому випадку, якщо вони були прямо передбачені тендерними умовами СРП.

г) Привілеї відносно валюти і платежів

Згідно із Законом про СРП інвестор має право безперешкодно конвертувати в українську або іноземну валюту і вивозити за межі України грошові кошти, отримані на підставі СРП. СРП також може містити спеціальні умови відносно валюти і платежів.

Держава забезпечує виключення застосування валютних обмежень, передбачених законодавством України, відносно діяльності інвестора по СРП (у тому числі діяльності, пов'язаної із закупівлею устаткування, матеріалів і інших товарів, а також роботами і послугами, необхідними для діяльності відповідно до СРП) відносно наступних операцій :

(а) платежі по експортних і імпортних операціях з дотриманням відповідних встановлених термінів;

(б) отримання позик в іноземній валюті від резидентів і нерезидентів, погашення таких позик відповідно до діючих вимог по реєстрації позик в Національному банку України і з дотриманням обмежень відносно процентних ставок;

(в) перерахування коштів в іноземній валюті іншим інвесторам по СРП і державі відповідно до яких-небудь вимог про необхідність отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України;

(г) перерахування коштів в іноземній валюті нерезидентам для оплати товарів, робіт, послуг і прав інтелектуальної власності відповідно до вимог відносно (i) обов'язкової експертної оцінки вартості з метою підтвердити відповідність рівню ринкових цін і (ii) документального підтвердження фактичного виконання робіт, надання послуг і передачі інтелектуальної власності;

(д) купівля-продаж іноземної валюти для розрахунків з нерезидентами і погашення позик в іноземній валюті; і

(е) розміщення валютних цінностей на іноземних рахунках, у тому числі відповідно до вимог про необхідність отримання індивідуальної ліцензії Національного банку України.

д) Податкові пільги

Згідно з Податковим кодексом України інвестор, діючий на підставі СРП, зобов'язаний сплачувати тільки податок на додану вартість, податок на прибуток і плату за користування надрами. Звільнення від сплати усіх інших державних або місцевих податків і обов'язкових платежів компенсується обов'язком розподіляти корисні (вуглеводні) копалини між державою і інвестором відповідно до умов СРП. Відносно плати за користування надрами Податковий кодекс передбачає для інвесторів по СРП пільгову ставку у розмірі 1,25 % на природний газ і 2 % на сиру нафту.

ВИСНОВОК:

Як вказано вище, існуючий в Україні режим регулювання СРП сприятливий для інвесторів. Багато хто з його принципів був впроваджений завдяки ініціативам і пропозиціям міжнародних інвесторів, внесеним безпосередньо або за участю міжнародних ділових організацій в Україні, таких як Американська торгова палата і Європейська бізнес асоціація.

Незважаючи на ці вдосконалення законодавства, існують також додаткові можливості для подальшого розвитку режиму СРП відповідно до найкращих стандартів міжнародної практики, а також для отримання досвіду завдяки реалізації нових проектів СРП в Україні. Правовий аналіз дає надію на успішне застосування режиму СРП багатьма інвесторами в нафтогазовій галузі і інших секторах економіки, пов'язаних із здобиччю корисних копалини, і отримання ними позитивних економічних результатів.

 Ярослав Петров

адвокат

 провідний фахівець з енергетичних проектів ЮФ "Астерс"

________________________________________________________________

"ЮРИСТ & ЗАКОН" - це електронне аналітичне видання, що входить в інформаційно-правові системи ЛІГА :ЗАКОН і створене спеціально для юристів і фахівців, що потребують якісної аналітичної інформації про зміни, що відбуваються в правовому полі України. З питань придбання видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" звертайтеся до менеджерам ЛІГА :ЗАКОН чи до регіональних дилера.

Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
Увійти
На цю ж тему