Ми даємо ЗНАННЯ для прийняття рішень, ВПЕВНЕНІСТЬ в їх правильності і надихаємо на розвиток чесного бізнесу, як основного двигуна розвитку України
ВЕЛИКОМУ БІЗНЕСУ
СЕРЕДНЬОМУ ТА ДРІБНОМУ БІЗНЕСУ
ЮРИДИЧНИМ КОМПАНІЯМ
ДЕРЖАВНОМУ СЕКТОРУ
КЕРІВНИКАМ
ЮРИСТАМ
БУХГАЛТЕРАМ
ФОПам
ПЛАТФОРМА
Єдиний інформаційно-комунікаційний простір для бізнесу, держави і соціуму, а також для професійних спільнот
НОВИНИ
та КОМУНІКАЦІЇ
правові, професійні та бізнес-медіа про правила гри
ПРОДУКТИ
і РІШЕННЯ
синергія власних і партнерських продуктів
БІЗНЕС
з ЛІГА:ЗАКОН
потужний канал продажів і підтримки нових продуктів

Обшук і тимчасове вилучення майна під час обшуку

Адвокат Георгій Тігішвілі розповідає, що потрібно знати, коли співробітники правоохоронних органів "завітали" з метою проведення обшуку?
18.04.2019, 16:15
2281
0

Обшук - це слідча дія, що проводиться з метою виявлення та фіксації відомостей про обставини вчинення кримінального правопорушення, відшукання знаряддя кримінального правопорушення або майна, яке було здобуте у результаті його вчинення, а також встановлення місцезнаходження розшукуваних осіб - ст. 223, п. 1 ст. 234 Кримінально-процесуального кодексу України (КПК України).

Обшук проводиться на підставі ухвали слідчого судді місцевого загального суду, в межах територіальної юрисдикції якого знаходиться орган досудового розслідування - п. 2 ст. 234 КПК України. - Це означає, що слідчий (детектив) повинен надати Вам завірену копію ухвали слідчого судді про проведення обшуку.

Георгій Тігішвілі

• Бажано сфотографувати ухвалу слідчого судді і негайно направити її копію адвокату; Це адвокату дозволить заощадити час, коли він чи вона прибуде до вашого офісу. Іноді, навіть декілька хвилин можуть бути вирішальними у справі;

• Перевірте імена співробітників правоохоронних органів, які зазначені в ухвалі слідчого судді і порівняйте їх з посвідченнями, які пред'явлені співробітників правоохоронних органів; Тільки особам, які визначені в ухвалі слідчого судді, дозволяється входити до вашого офісу, квартири, іншого приміщення.

• Перевірте адресу приміщення, яка зазначена в ухвалі слідчого судді. Якщо вказана адреса в ухвалі слідчого судді неправильна, то Ви можете не пускати співробітників правоохоронних органів в офіс, квартиру, інше приміщення.

• В багатьох випадках, слідчі (детективи) користуються підтримкою спецпідрозділу поліції, Служби безпеки України інших. На мою думку, немає сенсу забарикадувати двері або намагатися зупинити їх. Доцільніше зателефонуйте в поліцію і повідомити про незаконні дії співробітників правоохоронних органів.

Якщо співробітники правоохоронних органів вже потрапили до приміщення.

• Доцільним буде зафіксувати всі дії співробітників правоохоронних органів, які обшукують приміщення. Ви вправі робити відеозапис, Ваш смартфон та смартфони інших працівників можуть бути в нагоді.

• Впевненості та уникнення неформальних розмов з співробітниками правоохоронних органів є прийнятною поведінкою.

Майно може бути тимчасово вилучено під час обшуку.

• Після вилучення майна слідчий (детектив) або уповноважена посадова особа зобов'язаний зробити відповідний протокол обшуку і забезпечити збереження вилученого під час обшуку майна - п.п. 2, 3, 4, ст. 168 КПК України.

• Складіть перелік вилученого майна (ноутбуки, гроші, документи тощо). Зробіть опис вилучене майно, зазначте власників і вартість вилученого майна. Додайте цю інформацію до протоколу обшуку, який був складений слідчим (детективом). - Особи, які присутні під час обшуку, мають право робити заяви в ході слідчих (розшукових) дій, такі заяви мають бути внесені на протоколу обшуку - п. 8 ст. 236 КПК України.

Попередньо вилучене майно повертається особі, у якої її було вилучено (стаття 169 КПК України):

• за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним;

• за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна;

• у випадках, передбачених ч. 5 ст. 171, ч. 6 ст. 173 КПК України;

• у разі скасування арешту.

У випадку, коли майно було вилучено в результаті обшуку на підставі ухвали слідчого судді відповідно до статті 235 КПК України, слідчий або прокурор зобов'язані подати клопотання про арешт тимчасово вилученого майна протягом 48 годин після вилучення майна, в іншому випадку майно повинно бути негайно повернуто особі, від якої він був арештований - п. 5 ст. 171 КПК України.

Клопотання про арешт майна розглядається слідчим суддею, судом не пізніше двох днів з дня його надходження до суду, за участю слідчого та/або прокурора, цивільного позивача, якщо клопотання подано ним, підозрюваного, обвинуваченого, іншого власника майна, і за наявності - також захисника, законного представника, представника юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження. Неприбуття цих осіб у судове засідання не перешкоджає розгляду клопотання. - п. 1 ст. 172 КПК України.

Арешт вилученого в результаті обшуку майна означає тимчасове позбавлення права власності (право користування власністю; право на отримання доходу від власності; право передачі майна іншим; право примусового виконання майна тощо).

Арешт на тимчасове вилучене майно може бути накладено у разі (1) його необхідності і (2) наявності ризиків, передбачених абз. 2 ч. 1 ст. 170 КПК України:

• збереження речових доказів;

• спеціальної конфіскації;

• конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи;

• відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.

Ухвалу про арешт тимчасово вилученого майна слідчий суддя, суд постановляє не пізніше сімдесяти двох (72) годин із дня находження до суду клопотання, інакше таке майно повертається особі, у якої його було вилучено - п. 6 ст. 173 КПК України.

Оскарження арешту, який накладено на тимчасово вилучене майно

• Якщо Ви або Ваш адвокат не були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право заявити клопотання про скасування арешту майна повністю або частково. Таке клопотання під час досудового розслідування розглядається слідчим суддею, а під час судового провадження - судом. - ст. 174 КПК України.

• Якщо Ви або Ваш адвокат були присутні при розгляді питання про арешт майна, мають право, Ви маєте право оскаржити ухвалу, якою накладено арешт на тимчасово вилучене майна до апеляційного суду.

Георгій Тігішвілі,

адвокат

Скачати матеріал англійською мовою можна за посиланням. Більш детально про правила поводження співробітників під час "візиту" правоохорнців можна дізнатся у матеріалах модулю "Мистецтво оборони" Інформаційно-правових систем "ЛІГА:ЗАКОН".

Підготовлено спеціально для Платформи ЛІГА:ЗАКОН
Зв’язатися з редактором

Увійдіть, щоб залишити коментар
Розсилка новин
Підписатись