Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Який механізм банкрутства фізосіб потрібний Україні?

27 травня 2013, 13:36
272
0
Автор:
Реклама

Незважаючи на усю необхідність впровадження законодавчої процедури банкрутства фізосіб, на сьогодні в Україні надзвичайно складно виробити єдиний підхід до її розробки. Про це розповів президент ВОО "Самоуправляемая організація фахівців конкурсного процесу" В'ячеслав Джунь. А ще складніше, на його думку, спрогнозувати усі можливі наслідки і риски, які такий правовий механізм здатний привнести до діючої системи правовідносин.

При розробці проектів законодавчих актів відносно банкрутства фізосіб необхідно обов'язково враховувати досвід (як позитивний, так і негативний) інших країн, в яких вже діє подібна процедура, відмічає голова Комітету НАБУ з питань захисту прав кредиторів Роман Шпек. Також обов'язковими моментами, на які слід звернути увагу в процесі написання норм закону, є:
- реалії стану економіки української держави;
- дотримання інтересів як боржників, так і кредиторів;
- питання судової юрисдикції - тобто, в яких судах розглядатимуться справи відносно банкрутства фізосіб.

"При підготовці українського закону про банкрутство фізосіб необхідно скласти перелік усіх проблемних питань, і з урахуванням теорії і практики правовідносин шукати на них відповіді і рішення у рамках майбутнього документу"- стверджує Р. Шпек.

Іноземні експертипредставляючи основні моменти концептуальної моделі банкрутства фізосіб, поділилися своїми думками відносно можливостей впровадження на території нашої держави подібних норм.

Головний радник проекту Всесвітнього банку з питань банкрутства і захисту прав кредиторів Хосе Гарридо відмітив, що фінансова криза, що почалася ще в 2008 році, продемонструвала усім великий зв'язок між фінансовим станом фізосіб і банків. Адже банки опинилися в складній ситуації після того, як велика кількість громадян не змогла виконувати свої кредитні зобов'язання. Таким чином, Х. Гарридо висловив думку, що прийняття в Україні закону про банкрутство фізосіб буде корисне не лише боржникам і кредиторам, але державі і суспільству. У разі України, як стверджує головний радник, користь для держави і суспільства полягає в тому, що завдяки можливості банкрутства люди зможуть працювати в прозорій економіці і платити податки, а не переходити на чорний ринок.

"Впровадження механізму банкрутства фізосіб допоможе понизити витрати кредиторів- резюмує експерт. - Кожен кредитор повинен організувати і профінансувати оцінку активів боржника, якими був гарантований борг. Якщо боржник стверджує, що у нього фінансові проблеми, кредитор у такому разі повинен для себе з'ясувати, чи дійсно це так"- відмічає представник Всесвітнього банку. Також процедура банкрутства буде вигідною для чесних позичальників, у яких настали важкі часи і вони не можуть виплатити борг.



У свою чергу, українські банкіри і експертищо були присутніми на круглому столі, не зовсім були згодні з думками іноземних гостей про необхідність введення механізму банкрутства для фізосіб. Представники банків нарікали на те, що, як правило, боржники уміють знайти будь-які методи, за допомогою яких є можливість відхилитися від виконання зобов'язань за кредитним договором. І у разі ухвалення закону про банкрутство боржники після отримання кредиту почнуть придумувати обхідні шляхи для неповернення грошей.

Але керівний партнер LCF Law group Ганна Огренчук упевнена, що в Україні все-таки потрібний закон про банкрутство фізосіб. Юрист вважає, що прийняття і впровадження його норм в життя полегшить роботу банків. Адже на сьогодні банку необхідно пройти спочатку судову процедуру, отримати рішення старанної служби, потім чекати виконання умов договору, а іноді і ще чекати три роки, щоб майна реально не було у боржника, і тільки потім банк може списати цю заборгованість як безнадійну.

Щоб узабезпечити інтереси банківського сектора, за твердженням юриста, слідує передусім закріпити тяжкі умови відносно оголошення фізособи банкротом. "Наприклад, в європейських країнах після того, як людина оголосила себе банкротом, наступний раз таке можна зробити тільки через 10 років. Дані про людину заносяться у Бюро кредитних історій і надалі будь-хто може перевірити його платоспроможність. Можуть навіть не здати квартиру людині, що колись оголосила себе банкротом"- розповіла А. Огренчук.

При цьому старший експерт Всесвітнього банку Адольфо Роульон неодноразово підкреслював, що сама концепція не містить конкретних пропозицій по зміні законодавства, документом в цілому запропоновані різного роду можливості стосовно впровадження механізмів банкрутства фізосіб. Експерт відмітив, що законодавча гілка влади в Україні зможе вибрати саме ту модель, яка понад усе підійде до ситуації в державі.

Поширеною ж моделлю банкрутства фізосіб є встановлення плану виплатзгідно з яким боржник віддаватиме кредиторам частину свого доходу впродовж певного часу.

В процесі численних дискусій більшість присутніх експертів дійшли висновку: продовжувати напрацювання механізму впровадження в Україні правового інституту банкрутства фізособи треба з обліком не лише інтересів банківського сектора і боржника, але і того, який законодавчий механізм буде ефективніший у вітчизняних реаліях.


Оксана Ижак, ЮРЛИГА.

Залиште коментар
Увійдіть щоб залишити коментар
Увійти
Підпишіться на розсилку
Головні новини і аналітика для вас по буднях

Схожі новини