Комітет з питань верховенства права і правосуддя рекомендує парламенту прийняти за основу проект закону № 2698 по усуненню обмежень в здійсненні господарської діяльності.
Передбачається доповнити ч. 2 ст. 18 КАС положенням про встановленні предметної осудності адміністративних справ відносно підтвердження обгрунтованості прийняття суб'єктами владних повноважень заходів реагування при здійсненні державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності окружним адміністративним судам.
При обговоренні відзначалося, що вказана законодавча ініціатива пов'язана з набуттям чинності Закону 5404 - VIяким вводиться виключно судовий механізм застосування таких заходів, як припинення або заборона роботи підприємств або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг. Цим законом вирішення вказаних питань передане адмінсуду, який за позовом контролюючого органу повинен вирішувати за правилами скороченого виробництва питання про заборону, зупинку, припинення господарської діяльності підприємців. В цьому випадку підприємець продовжуватиме працювати до ухвалення відповідного рішення судом.
Пропонується також законодавчо врегулювати особливості виробництва у справах про підтвердження обгрунтованості прийняття суб'єктами владних повноважень заходів реагування при здійсненні держнагляду у сфері господарської діяльності шляхом доповнення КАС новою статтею 183-6. Основою такого виробництва буде адміністративний позов суб'єкта владних повноважень, яким вжиті відповідні заходи реагування. Адміністративний позов подається до окружного адміністративного суду не пізніше наступного дня з дня видання (прийняття) відповідного розпорядливого документу про вжиття заходів реагування, обгрунтованість яких підлягає підтвердженню судом. .
Таким чином, підприємці будуть звільнені від необхідності самим звертатися до суду за оскарженням рішення контролюючого органу, а отже, і від необхідності збирати докази неправомірності рішення контролюючого органу, доводити суду свою правоту, платити судовий збір. Контролюючий орган подаватиме до суду позов про ревізію власного рішення про прийняття відповідного заходу реагування, і такий позов подаватиметься одночасно з прийняттям контролюючим органом обмежувального рішення. Саме на контролюючий орган покладений обов'язок довести суду обгрунтованість і законність свого рішення. У випадку ж якщо контролюючий орган не доведе обгрунтованість і законність свого рішення і суд відмовить контролюючому органу в задоволенні його позову, відповідні заходи реагування не застосовуватимуться.
За інформацією ВР.