13 квітня 2013 р. набула чинності постанова Кабміну від 03.04.2013 р. № 243яким внесені зміни в Порядок здійснення оптової і роздрібної торгівлі транспортними засобами і їх складовими частями, що мають ідентифікаційні номери (з подробицями можна ознайомитися в новинах ЮРЛИГИ "Кабмін змінив порядок купівлі-продажу транспортних засобів" і "У Порядок здійснення оптової і роздрібної торгівлі транспортними засобами внесені зміни").
Зокрема, документ передбачає ряд істотних новел відносно особливостей обороту транспортних засобів (далі - ТС), серед яких :
1) можливість оформлення договорів купівлі-продажу ТС безпосередньо в підрозділах Державтоінспекції і продажу ТС без перереєстрації у разі, якщо вони отримані в спадок;
2) відміна вимоги про необхідність зняття ТС з обліку для їх наступного продажу через торгові організації;
3) впровадження електронного реєстру обліку вступу, продажу і передачі ТС і їх складників, що мають ідентифікаційні номери;
4) бланки довідок-рахунків, акти прийому-передачі і, відповідно, номерні знаки для разових поїздок, а також номерні знаки "Транзит" більше не є документами строгої звітності.
Аналізуючи норми постанови № 243, адвокат АФ "Грамацкий і партнери" Ігор Реутов відмічає, що зміни стосуються як давно назрілих аспектів, необхідність актуалізації яких очевидна (наприклад, в частині ведення електронного реєстру), так і ряду нововведень, по-іншому регулюючих деякі моменти комісійного купівлі-продажу ТС.
У свою чергу, юрист АК "Правочин" Юрій Сивовнакоментуючи постанову Кабміну № 243, заявляє, що вказані зміни можуть бути охарактеризовані як що посилюють контроль з боку держорганів над будь-якими транзакціями, що здійснюються з ТС, а також їх складовими частями, що містять ідентифікаційні номери.
При цьому серед важливих нововведень постанови № 243, на думку пана Реутова, слід зазначити можливість оформлення договорів купівлі-продажу ТС в Державтоінспекціїщо повинне підвищити транспарентність (прозорість) таких угод.
В той же час деякі положення постанови № 243 можна трактувати подвійно.
Так, по-перше, формулювання норм постанови передбачає можливість (тобто право, а не обов'язок) оформлення договорів купівлі-продажу ТС безпосередньо в підрозділах Державтоінспекції. Таким чином, ті особи, яким будуть "не до душі" нові можливості Порядку здійснення оптової і роздрібної торгівлі ТС, фактичні зможуть робити це "за старою схемою". Проте на даний момент через відсутність практичного застосування норм зміненого Порядку дійти однозначного висновку в цій ситуації доки не представляється можливим.
По-друге, особливості договірних взаємин суб'єктів громадських правовідносин визначаються Цивільним і Господарським кодексами, а також відповідними підзаконними нормативно-правовими актами, у тому числі і вищезгаданим Порядком. В той же час виникає питання, на основі якого регламенту і посилаючись на які норми, робитиметься укладення договорів купівлі-продажу ТС безпосередньо в підрозділах Державтоінспекції? Відмітимо, що на даний момент чинне законодавство, а саме змінений Порядок здійснення оптової і роздрібної торгівлі ТС, не передбачає детальних нормативних вказівок відносно такої процедури.
Ігор Реутов |
Про таке нестикування говорить і адвокат АФ "Грамацкий і партнери", повідомляючи, що на сьогодні ще немає певного порядку здійснення подібного оформлення в ДАІ. Крім того, ні Законом "Про міліцію"ні Положенням про Державтоінспекцію МВС ДАІ не наділено повноваженнями брати участь в оформленні договорів купівлі-продажу. "Тому, зважаючи на положення ч. 2 ст. 19 Конституцій України, можна чекати, що ефект від такої норми до прийняття відповідних змін буде мінімальним"- резюмує пан Реутов. Нагадаємо, що відповідно до ч. 2 ст. 19 Основного Закону органи державної влади і органи місцевого самоврядування, їх посадовці зобов'язані діяти лише на основі, в межах повноважень і способом, передбаченими Конституцією і законами України.
В той же час серед позитивних моментів постанови № 243 пан Реутов відмічає можливість продажу ТС, не знятого з обліку в ДАІщо може спростити проведення операції по купівлі-продажу, зокрема, комиссионной. Змінений Порядок детально прописує процедуру комісії ТС.
Так, змінами до Порядку передбачається, що на комісію не приймаються ТС або машини, не зареєстровані в Державтоінспекції або Госсельхозинспекции, по яких в установленому порядку повідомлено про накладення арешту або заборону зняття їх з обліку, а також ТС, відносно яких не надано свідоцтво про реєстрацію ТС (техпаспорт) або про реєстрацію машини. "Змінений Порядок віднині чітко встановлює заборону на прийняття ТС на комісію, якщо є належне повідомлення про арешт або заборону на зняття з обліку. До того ж тепер рішення суду може бути документом, на підставі якого ТС приймається на комісію"- вказує адвокат АФ "Грамацкий і партнери".
У свою чергу, пан Сивовна нагадує, що зміни передбачають створення електронного реєстру суб'єктів господарювання, що здійснюють оптову/роздрібну торгівлю ТС. Якщо йдеться про сільгосптехніку і її деталі, трактори, тракторні механізми, то утримувачем реєстру є орган Госсельхозинспекции, що стосується усіх інших ТС - Державтоінспекція.
Також згідно зі встановленими змінами облік ведеться суб'єктами господарювання в письмовому і електронному виді. При цьому суб'єкти господарювання невідкладно вносять інформацію про вступ, передачу, реалізацію транспортних засобів і їх складників, що мають ідентифікаційні номери, в електронний реєстр. Формує і веде електронний реєстр таких суб'єктів господарювання Державтоінспекція.
"Сам по собі реєстр - це електронна база обліку господарюючих суб'єктів, що здійснюють оптову і роздрібну торгівлю ТС і їх складовими частями, що містять ідентифікаційні номери, збір інформації про будь-яку транзакцію описаного вище ТС, а також збір інформації стосовно видачі і використання номерних знаків для разових поїздок і знаків "Транзит", бланковій документації- відмічає юрист АК "Правочин". - Згідно з нововведеннями господарюючі суб'єкти, що здійснюють вказану вище торгівлю, зобов'язані вести журнал приходу і реалізації або ж передачі на реалізацію усіх ТС. Такий журнал повинен вестися як в електронному, так і письмовому виді".
Юрій Сивовна |
В той же час, на думку И. Реутова, заслуговує на увагу виключення згадки про те, що бланки рахунків-довідок, акти прийому-передачі, номерні знаки для разових поїздок і номерні знаки "Транзит" є документами строгої звітності. Примітно, що згідно Переліку бланків цінних паперів, документів строгої звітності, господарська діяльність по виготовленню яких підлягає ліцензуванню, бланки рахунків-довідок про купівлю ТС, їх складників, що мають ідентифікаційний номер, як і раніше відносяться до бланків строгої звітності. "Таким чином, поки з Переліку не виключать довідки-рахунку, вони вважатимуться бланками строгої звітності із застосовуваними до них вимогами по виготовленню і зберіганню"- повідомляє експерт.
Також пан Реутов підкреслює, що не можна не згадати і про зміни в порядку відносно вказівки на зворотному боці довідки-рахунку оцінної вартості ТС, що вже було у використанні, а також суб'єкта оцінної діяльності, що здійснив оцінку для цілей оподаткування. З огляду на те, що згідно з вказаними змінами усі обов'язкові збори, пов'язані з таким купівлею-продажем, сплачуватимуться на підставі оцінної вартості.
У такому разі назріває питання: якщо змінений Порядок передбачає можливість купівлі-продажу ТС безпосередньо в Державтоінспекції без зняття ТС з обліку, то яким чином необхідно звертатися до сертифікованих оцінювачів для проведення оцінки : подавати в держорган вже готовий акт оцінки або є законодавча регламентація погоджувати відповідні документи за процедурою? Сподіватимемося, що практичне застосування норм документу і роз'яснювальні матеріали держорганів будуть "компасом" в питаннях здійснення купівлі-продажу ТС по новому Порядку.
Узагальнюючи нормативну регламентацію постанова № 243, юрист АК "Правочин" констатує той факт, що приведені вище нововведення свідчать про значне посилення контролю за здійсненням торгівлі ТС і їх складовими частями, що містять ідентифікаційні номери. "Абсолютно ясно, що подібна процедура повинна здійснюватися швидко і ефективно, але, на жаль, на практиці відбувається абсолютно інакше. Досить збою в електронній системі, для того, щоб це "застопорило" роботу того або іншого відомства"- підсумовує пан Сивовна.
При цьому пан Реутов зі свого боку вказує на наступні нюанси: "Проаналізувавши зміни в комплексі, а також враховуючи можливість перереєстрації транспортного засобу без зняття його з обліку (при зміні власника), приходимо до висновку, що зміна власників автомобілів може проходити дуже швидко".
Таким чином, зважаючи на усі позитивні і негативні моменти документу, відмітимо, що на даний момент думки з приводу ефективності постанови № 243 розділилися: одні експерти вказують на явне бажання держави підпорядкувати своїй волі ринок купівлі-продажу ТС, інші ж говорять про позитивні сторони спрощення процедури для власників ТС. У такій ситуації тільки правомірне правозастосування норм зміненого Порядку і інших положень чинного законодавства забезпечить правильне впровадження на практиці норм документу.