Із-за нових правил і введення Держреєстру речових прав ринок нерухомості стояв майже увесь січень, а оформити спадок неможливо було до початку лютого. Крім того, багато здивування у громадськості викликало наповнення Госземкадастрата і здійснити купівлю-продаж земельної ділянки було практично неможливо. Зараз же, як запевняють експерти, усе поступово налагоджується.
Нерухомість
Людмила Лазарева |
Дійсно, людям тепер буде легше зареєструвати права на нерухомість - адже зробити це можна за один день у нотаріуса. Але ось самим нотаріусам додалося головному болю, розповіла приватний нотаріус (екс-заступник Першої державної нотаріальної контори) Людмила Лазарева. По-перше, база БТИ не перенесена в Держреєстр, немає методичних рекомендацій по роботі з ним, і нотаріуси зараз починають реєструвати права на нерухомість на свій страх і ризик. Адже історію об'єкту нерухомості нотаріуси не бачать, тому бояться відповідальності.
Багатьох цікавить питання: чому офіційна вартість реєстрації прав на нерухомість заявлена 119 грн.а нотаріуси "вимагають" в рази більше? Річ у тому, що це вартість тільки реєстрації, а окрім неї нотаріус здійснює ще багато інших дій, пояснила Л. Лазарева. І їх надто багато - для реєстрації однієї угоди необхідно виконати близько дев'яти алгоритмів, а кожен з кроків має свою ціну. Наприклад, із-за особливостей пошуку в Реєстрі, щоб перевірити наявність арешту на квартирі, у якої 5 власників, необхідно здійснити пошук по кожному з них, а також по самій квартирі. І кожен такий крок коштує 68 грн.
До речі, ще нещодавно для реєстрації одно особа повинна була сплатити до 18 окремих квитанцій, але листом Мінюсту від 5.02.2013 нотаріусам дозволено усе оформляти разом, повідомила Л. Лазарева. Отже, за просту угоду (один продавець, один покупець) доведеться заплатити біля 700 грн. (окрім держмита). А займе оформлення 4 - 5 годин.
Анатолій Лещенко |
Пов'язано це з тим, що, приміром, записи про наявні іпотеки в новий Реєстр не увійшли і перевірити їх наявність можна тільки шляхом звернення до старого Реєстру іпотек. Аналогічна ситуація склалася і з тими, що іншими обтяжили речових прав і самим правами. В результаті, по словах пані Лазаревой, нотаріуси практично позбавлені можливості перевірити історію майна, особливо в тій частині, яка зафіксована лише в документах, існуючих в паперовому виді. Це вже викликало декілька неприємних інцидентів в нотаріальній практиці з початку цього року.
Коментуючи цю ситуацію, Анатолій Лещенкозаступник Директора Департаменту державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, вказав що нотаріуси наділені правом направляти офіційні запити про надання інформації в органи, які раніше вели відповідні реєстри, відповідь на який обов'язкова в течії 3-х робочих днів. Втім, на практиці, поки ця система ще працює з тими, що пробуксували, оскільки, ряд органів, що раніше вели реєстри прав на нерухомість саботують запити, що поступають від нотаріусів, переправляючи їх до Держреєстраторів.
Також пан Лещенко відмітив, що у міру наповнення нового реєстру зніметься і проблема зберігання історії нерухомості, оскільки програмним забезпеченням реєстру передбачено безстрокове зберігання не лише усіх записів (у тому числі і тих, які внесені в результаті відмінних судом дій нотаріуса або реєстратора, з відповідною позначкою), але і усіх дій реєстратора або нотаріуса з реєстром.
Окремі проблеми виникали з оформленням спадкиале вже є роз'яснення, згідно з якими нотаріус сам перевіряє стан реєстрації власності на померлу людину і реєструє не перехід, а виникнення права власності на спадкоємця. Як запевняє Л. Лазарева, зараз нотаріуси працюють, спадок видається, але це також займає багато часу, і треба готуватися провести у нотаріуса мало не весь день.
Більше інформації на тему "Нова процедура реєстрації нерухомості" Ви можете отримати тут.
Земля
Кадастровий реєстр - позитивне нововведення, але на цьому етапі і з ним є немало труднощів. Це і неспівпадання меж земельних ділянок, і технічні помилки, і складнощі переоформлення.
Зоя Ярош |
Що ж робити, якщо необхідно продати земельну ділянку? Нотаріуси доки не мають доступу до кадастру, тому спочатку треба звернутися в центр земкадастра - і якщо ділянка внесена у нього, отримати витягання. Цей документ, а також акт права власності на землю і укладення про оцінку подаються нотаріусові.
Але навіть і з внесеними ділянками виникає досить проблем - технічні помилки, "накладки" меж. Такі помилки виправлятимуться тільки по волевиявленню власника і на основі документації. Якщо помилка технічна - можна написати письмове звернення, а ось в проблемах неспівпадання меж допоможе тільки суд. Усе це може змусити людей масово звертатися до судів, і кількість суперечок збільшуватиметься, вважає керівник секції земельного права ААУ Зоя Ярош. Тому експерти радять вже зараз отримати кадастровий номер і перевірити, чи немає помилок в кадастрі.
Андрій Кошиль |
За оцінкою президента Земельного союзу України Андрея Кошиля в цілому зміни процедури оформлення земельних ділянок і прав на них спрямовані на краще, хоча в них немало недоробок. Зокрема, існують проблеми з наповненням Державного земельного кадастру, різноманітні причини, що мають під собою, у тому числі і банальні помилки при перенесенні даних із старих кадастрів, які велися по кожному регіону окремо. Пан Кошиль вважає, що процес перенесення даних буде закінчений впродовж одного-двух місяців, і після цього буде можливо активно взятися за виправлення допущених помилок.
У свою чергу, Сергій Биленкопомічник-консультант голови підкомітету Комітету ВР з питань аграрної політики і земельних стосунків, відмітив, що згідно з новим законодавством ключовим документом, що підтверджує реєстрацію земельної ділянки, являється витягання з кадастру. З отриманням цього документу на даний момент на місцях існують проблеми, проте вони вирішуються, і витягання поступово видаються, не дивлячись на те, що оформляються за формою, що не повністю відповідає вимогам законодавства.
Більше інформації на тему "Нова процедура реєстрації землі" Ви можете отримати тут.
Експерти розповіли про труднощі реєстрації |
Детальніше з питаннями, які обговорювалися в ході пресс-брифинга, і відповідями учасників можна буде ознайомитися в матеріалі аналітичного видання "ЮРИСТ & ЗАКОН" №11 який вийде 12 лютого 2013 року, а також відеосюжетах ЮРTV.